Vaksina tek gratë shtatzëna/ Specialistja e ISHP: Fëmijët e lindur janë imunë ndaj Covid-19

2 Maj 2021, 14:25, Aktualitet CNA
Vaksina tek gratë shtatzëna/ Specialistja e ISHP: Fëmijët e

Vaksinat në vendin tonë janë future prej muajti Shkurt. Deri më tani janë kryer 450 mijë vaksinime. Të parët që e morën dozën e vaksinës kanë qenë mjekët, më pas mësuesit, policia dhe gazetarët. Por prej pak kohësh ka filluar edhe vaksinimi masiv, ku shumë persona kanq qenë të lëkundur kundrejt efekteve që ajo mund të ketë.

Dozën e vaksinës e kanë marrë edhe gratë shtatzënë dhe në asnjë rast nuk ka pasur efekte anësore. Këtë e dëshmon specialistja e ISHP, Iria Preza. Ajo tha se fëmijët e lindur janë imunë nga virusit sars cov 2. Në një intervistë për ABC Preza shpjegoi se nënat kanë mësuar për shtatzëninë pasi kanë marrë vaksinën.

Dy ditë më parë në vendin tonë mbërritën 25.000 doza të vaksinës ruse Sputnik V. Por ndryshe nga vaksinat e tjera, ato do të aplikohen vetëm në vende të posaçme, të cilat garantojnë ruajtjen e temperaturës -18 gradë.

Në sheshin Skënderbej, po aplikohet doza e dytë e vaksinës kineze, për grupmoshat mbi 60 vjeç./ CNA.al

Lajmet e fundit nga