Connect with Us

“Më ka ardhur turp nga deklarata”/ Ibsen Elezi sfidon Bashën: Tërhiqem menjëherë po pate strategji

Politikë

“Më ka ardhur turp nga deklarata”/ Ibsen Elezi sfidon Bashën: Tërhiqem menjëherë po pate strategji

Publikuar

-

“Më ka ardhur turp nga deklaratat”/ Ibsen Elezi sfidon Bashën: Tërhiqem menjëherë po pate strategji

Ish kryetari i PD në Kukës Ibsen Elezi, i cili doli hapur duke kërkuar dorëheqejn e kryedemokratit Lulzim Basha, ka treguar dhe  momentin kur mori vendimin për të protestuar përballë selisë blu.

Në një intervistë për A2 Elezi është shprehur se këtë vendim e ka marrë pasi dëgjoi deklaratën e Bashës pas shpalljes së rezultatit, duke theksuar se është ndjerë i turpëruar.

“E mora kur dëgjova Bashën në deklaratën pas shpalljes së rezultateve, sepse më ka ardhur turp. Nuk e kuptoj si mund të thuhet që kemi pasur sukses kur kemi humbur, nuk e kuptoj. Kam thënë që do të dal që të shpreh një protestë, përndryshe publiku do të shihte një parti të vdekur. Nuk mund të kritikosh nga kafenetë.

Burimi i problemeve të brendshme të PD-së për të vjen nga mungesa e transparencës dhe mosrespektimi i statutit të partisë. Në të gjithë procesin, Partia Demokratike nuk ka respektuar statutin. Në kohën e Berishës, nga ana formale statuti  u respektonte”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  Letter from a Democrat/ What the DP should do to overthrow Rama

Sa i përket kritikave për komisionin e përzgjedhës të kandidatëve ai tha se ia ka shprehur dhe vetë Nishanit.

“Ia kam thënë edhe vetë Bujar Nishanit, ju kishit një detyrë për transparencë, nuk mund të hiqen dhe vendosen sipas kritereve tuaja. Ishte thënë që secili person që përmbushte kriteret, ishte në garë”, thotë ai.

Sipas Elezit, lidershipi i PD-së “nuk di se çfarë do të bëjë. Po pati një strategji, tërhiqem nesër. Politika ka planifikim të realizimit të strategjisë,  ndërkohë që Basha do të shpërqendrojë vëmendjen e demokratëve, duke futur probleme të tjera. Duhet të bëhen zgjedhjet e reja brenda partisë, Basha ka humbur dy herë, ka kaq vjet që vetëm mashtron”, theksoi ai./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Publikuar

-

Nga

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Analisti Shpëtim Nazarko, ka analizuar mbrëmjen e sotme humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Tkurrjen e mbështetjes për PD-në, ai e lidh me aleancat që Lulzim Basha ka lidhur gjatë kohës që ka qëndruar në opozitë.

Nazarko tha në emisionin “Real Story” se kreu i PD-së ka humbur shumë vota për shkak të aleancës së tij LSI-në.

Unë mendoj që Basha do të fitonte normalisht, sepse ka disa pika që gjykoj si një njeri që spostohem prapa në histori. Një nga gabimet e mëdha është që ai ka thënë njeri Berishës, kur bëri aleancë me Metën, deri kur do të bëhej ajo? Ja pse unë do e zgjidhja prapë Bashën në krye të PD. Unë pëlqej që ngjarjet t’i gjykoj si një njeri që rri 10 vite prapa.

LEXO EDHE:  Rama dhe lidhjet e tij me krimin, pengese kryesore per dekriminalizimin!

LEXO EDHE:  Nga atentati i Tom Doshit te matrapazllëqet e LSI/ Akuzat e Bashës kundër Ilir Metës

Nga 2009 deri në vitin 2021 PD ka humbur dhe unë mendoj që Basha tani, ka humbur për shkak ë aleancës me LSI-në, sepse janë 160 mijë vota. Këto vota Basha thotë që më është dashur shumë t’i nxjerr nga qypi. Basha ka pasur dy probleme të mëdha.

Ka teori konspirative që është bërë bashkë me Ramën për të hequr qafe Metën. Madje dhe presidenti tha që më nxorën në pritë. Kjo është tipike e dinakëve, dembelë. Unë s’i jap meritë Bashës. Basha që kur e ka marrë në 2013-ën duhej të merrej me këtë histori”, tha Nazarko./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PD nuk duhet ta lëshojë Berishën”/ Arjan Çani: Ja pse kjo parti ka mbetur vetëm

Publikuar

-

Nga

“PD nuk duhet ta lëshojë Berishën”/ Arjan Çani: Ja pse kjo parti ka mbetur vetëm

Arjan Çani, ka deklaruar se Partia Demokratike duhet ta mbrojë Berishën, sepse vetë partia ka fytyrën e tij.

Çani në emisionin Të Paekspozuarit me Ylli Rakipin u shpreh se një nga gabimet e PD-së, është se nuk ka aleanca dhe mbështetje ndërkombëtare, ndaj ka mbetur vetëm.

PD nuk duhet ta lëshojë Berishën në këtë moment, do të ishte një gafë e madhe. Ajo parti ka fytyrën e Berishës. Problemi i kësaj partie është që ajo nuk ka arritur dot të bëjë aleancat e duhura me aktorë të huaj. Nuk është problem që kjo parti ka Berishën, por se kjo parti ka mbetur vetëm.

Le të marrim hipotezën sikur kjo parti të kishte, rusët mbrapa. Mendoni se Berisha do të ishte në këtë situatë? Sigurisht jo. Berisha do të ishte i mbrojturi i njërës palë.

Rama është njeriu i zgjedhur i amerikanëve.  Berisha dhe Basha kë kanë mbrapa? Kur ti je në syrin e perandorisë, duhet të mbrohesh apo jo? Me kë do të mbrohesh? Duhet të zgjedhin aleatë, duhet të ishin të mbrojtur.

Gabimi i partisë nuk është se ka fytyrën e Berishës, por se është vetëm. Cfarëdo të bëjë PD për amerikanët, ata i kanë sytë nga Rama. Si ka mundësi që PD është vetëm? Përse i ka munguar ky vizion?“, tha ndër të tjera Çani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha nuk ka më mbështetje”/ Nishani: Lista e anëtarësisë është tkurrur

Publikuar

-

Nga

Kreu i Këshillit Kombëtar të PD, Bujar Nishani u shpreh se Lulzim Basha nuk ka më mbështetje nga demokratët ndonëse ai u zgjodh në krye të opozitës.

Në një intervistë për emisionin “Të paekspozuarit” të Ylli Rakipit, Nishani tha se anëtarësia është zvogëluar me rreth 25 mijë anëtarë në krahasim me vitin 2013, ku shtoi se dita e zgjedhjeve nuk mori miratim unanim në Kryesi, ndrësa në Këshill nuk u diskutua fare për këtë çështje.

Bënim takime në një qark, 80% e njerëzve që takuam në një kafe me njëri tjetrin thoshin gjëra të tjera me ne thoshin gjëra të tjera. Me Bashën nuk ishin të kënaqur, por nuk donin të përçanin partinë.

Në Këshillin Kombëtar nuk është diskutuar data e zgjedhjeve. Vendimi që erdhi për tu votuar ishin vetëm emrat e komisionerëve. Në kryesi nuk ka qenë votimi unanim, sepse Alizoti ka abstenuar, ndërsa Bylykbashi dhe Alibeaj kanë qenë kundër.  Në 2013 në listë kanë qenë 103 mijë anëtarë, ndërsa tani ka shkuar 75 mijë”, shprehet Nishani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE