Connect with Us

Me ekran më të mirë se televizori/ Zbulohet data e publikimit të iPad-it 5G të Apple

Teknologji

Me ekran më të mirë se televizori/ Zbulohet data e publikimit të iPad-it 5G të Apple

Publikuar

-

Më në fund është bërë e ditur data se kur do të prezatohet  iPad-in 5G i Apple. Në një njoftim paraprak u tha se publikimi do të bëhej në datën 30 Prill, por nuk pati asnjë njoftim zyrtar nga kompania.

Sidoqoftë, faqja në internet e John Lewis filloi të rendiste iPad 2021 si “Në dispozicion më 21 maj 2021”. Kjo përshtatet me thashethemet dhe spekulimet e tjera në lidhje me këtë datë.

Uebfaqja e John Lewis është zakonisht shumë e besueshme dhe MacRumours dalloi datën e lëshimit në faqen e shitësit me pakicë në Mbretërinë e Bashkuar.

Data është hequr që nga përshkrimi i produktit. Apple mund të zbulojë më shumë nesër pasi njerëzit të fillojnë të porosisin paraprakisht iPad-in e ri. Ajo vjen në dy madhësi të ekranit të cilat janë 11 inç dhe 12,9 inç. Të dy thuhet se kanë një performancë 75 herë më të shpejtë të CPU-së.

Ai mbështetet në çipin e ri M1 të Apple, i cili e bën atë pajisjen më të shpejtë të këtij lloji.

Do të merrni një performancë më të mirë në dritë të ulët, një kamerë ultra të gjerë selfie dhe regjistrim audio me cilësi në studio për videot tuaja. Ka zoom adaptiv edhe në thirrjet video, kështu që kamera do të rregullohet dhe do të ndryshojë për t’ju mbajtur në qendër të shkallës.

LEXO EDHE:  Si do të dukej makina vetë-drejtuese e Apple në 2024?

Çmimet ndryshojnë në varësi të madhësisë që dëshironi dhe nëse doni një version 5G ose thjesht një version WiFi. IPad Pro 11 inç me WiFi fillon me 799 dollarë / 749 £. IPad Pro 11 inç me 5G fillon me 899 £ / 999 dollarë.

IPad Pro 12 inç fillon me 1099 dollarë / 999 £ për versionin ËiFi por shkon deri në 1149 / / 1299 dollarë për versionin 5G.Kapaciteti i magazinimit do të ndikojë gjithashtu në çmim. Ekziston një opsion i ri me ngjyra të bardha për iPad (si dhe alternativa tradicionale e zezë dhe gri).Nëse po merrni iPad Pro më të madh, do të jeni edhe për një trajtim vizual. IPad i ri ka një ekran të azhurnuar që quhet Liquid Retina XDR.

Ajo ka 1.000 pikë shkëlqimi të ekranit të plotë, 1.600 pikë shkëlqimin e pikut dhe imiton performancën e ekranit pro-grade Pro XDR të Apple. Apple thotë se ekrani ofron pikat kryesore të ndritshme, si dhe detaje në pjesët më të errëta të një imazhi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Publikuar

-

Nga

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Twitter ka dhuruar 15 milion dollarë për të ndihmuar në luftën kundër COVID-19 në Indi e cila po lufton me valën e dytë të paparë të pandemisë vdekjeprurëse.

CEO i Twitter Jack Patrick Dorsey të hënën shkroi në Twitter se shuma u është dhuruar tre organizatave jo-qeveritare – Care, Aid India dhe Sewa International USA.

Ndërsa CARE-it i janë dhënë 10 milion dollarë, Aid India dhe Sewa International USA kanë marrë 2.5 milion dollarë  secila.

LEXO EDHE:  Microsoft lë pas Apple/ Ja pse po dështon krijimi i Steve Jobs

LEXO EDHE:  Italianët kapin hajdutin shqiptarë me "presh" në dorë

“Sewa International është një organizatë e shërbimit hinduist, të bazuar në besim, humanitar dhe jofitimprurës. Kjo organizatë do të sigurojë pajisjet spiatlore si koncentratorë oksigjeni, ventilator, makina BiPAP (Presion pozitiv i rrugëve ajrore Bilevel. Pajisjet do të shpërndahen në spitalet qeveritare dhe qendrat e kujdesit COVID-19  dhe spitalet,” u shpreh një nga përfaqësuesit e kompanisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook po krijon Instagram Kids/ Paralajmërimi i fortë: Rrezikohet shëndeti mendor i fëmijëve

Publikuar

-

Nga

Facebook po krijon Instagram Kids/ Paralajmërimi i fortë: Rrezikohet shëndeti mendor i fëmijëve

Facebook po përballet me reagime në SHBA lidhur me planet për të krijuar një version të Instagram për fëmijët nën 13 vjeç.

Mbi 40 avokatë të përgjithshëm shtetërorë tani po i bëjnë thirrje Facebook-ut të heqë dorë nga plani i tij i diskutueshëm ‘Instagram për Kids’.

Prokurorët e përgjithshëm kanë lëshuar një letër të hapur drejtorit ekzekutiv Mark Zuckerberg duke argumentuar se shëndeti fizik dhe mendor i fëmijëve të vegjël mund të rrezikohet nëse ata përdorin media sociale.

U ngritën shqetësime nëse platforma do të përputhet me ligjin ekzistues federal të privatësisë së fëmijëve dhe nëse do të jetë në gjendje të bëjë sa duhet për t’i mbajtur fëmijët të sigurt.

LEXO EDHE:  iPhone rikthen skanuesit e gjurmëve të gishtave

LEXO EDHE:  "Apple" ndryshon logon për herë të parë në shumë vjet/ Zbuloni pamjen e re

Një pjesë e letrës thotë: “Duket se Facebook nuk po i përgjigjet një nevoje, por në vend të kësaj krijon një të tillë, pasi kjo platformë u drejtohet kryesisht fëmijëve që përndryshe nuk kanë ose nuk do të kenë një llogari në Instagram.

“Shkurtimisht, një platformë Instagram për fëmijë të vegjël është e dëmshme për arsye të panumërta.” Facebook, i cili zotëron Instagramin, po këmbëngul që plani i tij ‘Instagram për Kids’ do t’i vërë prindërit në kontroll./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja?/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Publikuar

-

Nga

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh me një selfie që ngarkoni në një faqe të mediave sociale? Aktivistët dhe studiuesit kanë paralajmëruar prej kohësh në lidhje me privatësinë e të dhënave dhe thonë se fotografitë e ngarkuara në internet mund të përdoren për të trajnuar mjete të njohura të fytyrës me inteligjencë artificiale (AI).

Këto mjete të mundësuara nga AI (të tilla si Clearvieë, AWS Rekognition, Microsoft Azure dhe Face ++) mund të përdoren nga qeveritë ose institucionet e tjera për të ndjekur njerëzit dhe madje për të nxjerrë konkluzione të tilla si preferencat fetare ose politike të subjektit.

Studiuesit kanë gjetur mënyra për të hequr ose mashtruar këto mjete AI nga të qenit në gjendje të njohin apo edhe zbulojnë një selfie, duke përdorur sulme kundërshtare  ose një mënyrë për të ndryshuar të dhënat e dhëna që shkaktojnë një model të të mësuarit thellë për të bërë gabime.

Dy nga këto metoda u prezantuan javën e kaluar në Konferencën Ndërkombëtare të Përfaqësimeve të Mësimit (ICLR) , një konferencë udhëheqëse e UA që u mbajt praktikisht. Sipas një raporti nga MIT Technology Review, shumica e këtyre mjeteve të reja për të hequr softuerin e njohjes së fytyrës bëjnë ndryshime të vogla në një imazh që nuk janë të dukshëm për syrin e njeriut, por mund të ngatërrojnë një UA, duke e detyruar softuerin të bëjë një gabim në identifikimin e qartë të personi ose objekti në imazh, ose, madje, edhe ndalimi i tij për të realizuar imazhin është një selfie.

Emily Wenger nga Universiteti i Çikagos, së bashku me kolegët e saj, ka zhvilluar një nga këto pajisje ‘fshehje të imazhit’ të quajtur FOX. Të tjerët, të quajtur ‘ Locke’, janë zhvilluar nga Valeria Cherepanova dhe kolegët e saj në Universitetin e Maryland./CNA.al

LEXO TE PLOTE