Connect with Us

“Ku ka humbur Basha?”/ Spartak Ngjela: SHBA po monitoron, do i ‘sistemojë’ të gjithë

Aktualitet

“Ku ka humbur Basha?”/ Spartak Ngjela: SHBA po monitoron, do i ‘sistemojë’ të gjithë

Publikuar

-

‘Fajësoi’ Bashën për shkarkimin/ Ngjela zbulon prapaskenat, pse është ‘zemëruar’ Meta

Avokati Spartak Ngjela ka bërë analizën  zgjedhjeve të 25 prillit në Shqipëri.  Në një postim në rrjetin social Facebook,  Ngjela shprehet se pas humbjes, kreu i PD Lulzim Basha ka dalë vetëm një herë në një deklaratë për mediat ku nuk tha asgjë dhe më pas është fshehur.

Sipas avokatit,  ekspertiza ndërkombëtare po monitoron gjithçka që po ndodh në Shqipëri, duke shtuar se Berlini dhe Uashingtoni do t’i ‘sistemojë’ të gjitha gjërat në vend.

Postimi i plotë i  Ngjelës

Zgjedhjet u mbyllën: ato i fitoi Partia Socialiste.

Por, humbësit, të gjithë janë të prerë në fytyrë dhe te shthurur nga sistemi logjik individual, flasin vetëm fjalë që shtyhen të dala nga mllefi i tyre. Por, më keq duken ata që vetëquhen analistë, dhe që dallojnë që janë të trembur. Pse vallë?

Mendonin, që, meqë kishin të njëjtin hall me Saliun për reformën antikorrupsion, Saliu do t’a bllokonte.

l. Jemi në një situatë ku krerët e Partisë Demokratike janë fshehur, kurse një grup i pakuptimtë gazetarësh që duan t’i mbushin mendjen njerëzve se votat janë vjedhur nga fituesi, po i bëjnë shqiptarët të qeshin. Si mund të thuash që më kanë vjedhur, pa paraqitur një provë të vetme?!! Më e bukura është refreni: janë blerë votat, dhe po ju del që deri tani është kapur humbësi si blerës votash.

LEXO EDHE:  Kandidatët e PD/260 emrat politikë në tavolinën e Bashës

Por, dallohet edhe diçka: të gjithë këta u dallua se janë të trembur, dhe kjo u kuptua nga ngjyra e fytyrës në daljet e të hënës, të martës, edhe të mërkurës: ngjyra që kriminalistika moderne e njeh si frikë të të inkriminuarit. Pse? Nuk i dihet… autorët politikë të korrupsionit kanë paguar nga të katër anët. Por ka pasur shumë lloj pagesash. Nejse, do t’i dëgjoni…

ll. Ndërkohë, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk dihet se ku është, sepse doli vetëm një ditë, dhe nuk tha asgjë.

Por, disa njerëz të thjeshtë që nuk e dinë në një gjykim raportin midis subjektit dhe predikatit, aktualisht po mohojnë pa krijuar dot asnjë gjykim mohues.

Kurse Lulzim Basha ka qepur gojën.

Po Rama?

Asgjë deri tani, sigurisht që e ndjen qetësinë e fitores, por nuk e di se si do të vijojë kjo histori. Në fakt, po kuptohet se po bën çmos që të mbajë përballë Saliun dhe Lulzimin.

Prandaj po fton Lulëzimin për bashkëpunim dhe nuk e godet më Saliun.

Po ekspertiza ndërkombëtare që monitoron ndërkohë Shqipërinë, nuk do të influencojë në ristrukturimin e të djathtës shqiptare?

Ajo do të ndërhyjë, se me këtë fitore nuk dihet se si do të sillet politikisht Edi Rama me Uashingtonin dhe Berlinin. Por, kjo kohë kuptohet se do t’i “sistemojë” të gjithë.

Prisni dhe shikoni…

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Bie” Elbasani/ Kolegji Zgjedhor lë në fuqi rezultatet e 25 Prillit

Publikuar

-

Nga

Kolegji Zgjedhor Gjyqësor, ka rrëzuar kërkesën e Partisë Demokratike për përsëritjen e zgjedhjeve në Qarkun e Elbasanit.

Në këtë mënyrë kanë mbetur në fuqi rezultatet e 25 Prillit edhe për Elbasanin.

Më herët, Kolegji Zgjedhor “rrëzoi” PD për  Qarkun e Fierit.

Me këto dy qarqe Kolegji Zgjedhor u ka dhënë fund sot ankimeve të PD për pavlefshmëri zgjedhore./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Tentoi të kalonte dy shtetas të paligjshëm/ Arrestohet 53 vjeçari në Korçë

Publikuar

-

Nga

Trasportonin emigrantë të paligjshmë/ Arrestohen katër persona në Korçë, njëri prej tyre subjekt i OFL

Operacioni “Perimetri” ka vënë në pranga një shtetas turk i cili po transportonte dy emigrantë të paligjshëm.

Shtetasi me iniciale R.O 53 vjeç akuzohet për dhënie të ndihmës të shtetasëve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit.

53 vjeçari është paraqitur në hyrje të Republikës së Shqipërisë, me mjetin tip kamion “Renault”, gjatë procesit të skanimit së të cilit, në brendësi të karrocerisë, u konstatuan dy emigrantë të paligjshëm, të cilëve 53-vjeçari, kundrejt shpërblimit, iu kishte premtuar kalimin drejt vendit tonë dhe më pas drejt vendeve të BE-së.

LEXO EDHE:  Pas dorëzimit të mandateve/ Basha: Sot i vumë kyçin Parlamentit të krimit

LEXO EDHE:  Video e re-Basha kaloi sot para selisë së PS/Çfarë thirrën protestuesit

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Pogradec për veprime të mëtejshme hetimore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Laschet: “Qëndrim i qartë në parime, por megjithatë të gjehen mënyra bashkëpunimi”

Publikuar

-

Nga

Në qëndrimin ndaj vendeve si Rusia dhe Kina kandidati i CDU//CSU për kancelar, Armin Laschet mbështetet tek komunikimi diplomatik dhe gjetja e pikave të përbashkëta.

Kandidati i CDU/CSU për kancelar, Armin Laschet, tha në një intervistë për DW se në komunikimin me qeveritë autokratike duhen kërkuar dhe gjetur pika të përbashkëta, sepse kjo është thelbësore në politikën e jashtme. Vërtet që shkeljet e ligjeve ndërkombëtare nuk duhet të pranohen, por “në raste vështirësish duhet të flasim më shumë dhe jo më pak” – tha Laschet në një intervistë për DW.

Marrëdhëniet midis vendeve perëndimore dhe Rusisë aktualisht nuk janë të mira. Sipas fjalëve të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, ato janë më të këqiat që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë. Mosmarrëveshje ka për aneksimin e Gadishullit të Krimesë në Detin e Zi, destabilizimin e Ukrainës, sulmet kibernetike dhe kundërshtarin e Kremlinit, Alexei Navalny, për të përmendur vetëm disa syresh.

Megjithatë, kandidati për kancelari i CDU/CSU, Armin Laschet është kundër një kursi konfrontimi me Moskën. Në intervistën me Deutsche Welle, ai u shpreh në favor të një qëndrimi të qartë për parimet politike – duke shprehur në të njëjtën kohë gatishmërinë për të bashkëpunuar.

Mbajtja e një qëndrimi të qartë nuk e përjashton bashkëpunimin

“Ne i ndjekim parimet tona. Ne nuk pranojmë asnjë shkelje të ligjit ndërkombëtar. Kjo vlen veçanërisht për aneksimin e Krimesë, që është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare. Por një qëndrim i qartë nuk përjashton nevojën për të gjetur mënyra bashkëpunimi.”

LEXO EDHE:  Ja si e blen ndikimin Kina në SHBA

LEXO EDHE:  Vemjet me gëzof po “pushtojnë” SHBA/ Pickimi i tyre është aq i dhimbshëm sa mund të dëmtojë dhe kockat

Politika e jashtme karakterizohet nga kërkimi i një gjuhe të përbashkët edhe me shtetet që kanë një model tjetër shoqëror, tha Laschet. Ne na duhen Rusia dhe Kina për mbrojtjen e klimës globale dhe për marrëdhënie ekonomike.

Lidhur me kërkesat për një kurs më të ashpër ndaj Rusisë, drejtuesi i CDU tha: “Ne kemi vendosur sanksione, por prishja e marrëdhënieve diplomatike ose veprime të ngjashme janë hapa të gabuar. Nëse kemi vështirësi, duhet të flasim më shumë dhe jo më pak”.

Politika gjermane në përputhje me politikën evropiane

Sipas kandidatit për kancelar të CDU/CSU, Armin Laschet, nga pala gjermane nuk ka nevojë për thekse të reja në politikën ndaj Rusisë, sepse “ajo është në përputhje me politikën evropiane”. Pozicioni i Gjermanisë është i qartë dhe bashkëpunimi që Gjermania ka me Rusinë duhet të forcohet.

Laschet tha se “Bashkimi Evropian mund të japë së bashku dhe në bashkëpunim transatlantik me SHBA-në një kontribut për lirinë, paqen dhe të drejtat e njeriut në shumë rajone të botës”. DW

LEXO TE PLOTE