Connect with Us

“Pëlqimet” në mediat sociale ndryshojnë mënyrën se si ndihemi për kujtimet tona

Teknologji

“Pëlqimet” në mediat sociale ndryshojnë mënyrën se si ndihemi për kujtimet tona

Publikuar

-

Kujtimet shpesh konsiderohen shumë personale dhe private. Megjithatë, në vitet e fundit, njerëzit janë mësuar me njoftimet nga mediat sociale ose galeritë e telefonit duke u thënë atyre se kanë një “kujtesë”.

Këto versione të ripaketuara të së kaluarës ndikojnë jo vetëm në atë që mbajmë mend por edhe në lidhjet që kemi me ato kujtime.

Metrikat e mediave sociale si p.sh. “pëlqimet” e Facebook mund të ndikojnë negativisht në mënyrën se si njerëzit ndihen rreth kujtimeve të caktuara, veçanërisht nëse këto kujtime ndahen pa marrë shumë pëlqime.

Pjesëmarrësit në një studimu pyetën lidhje me përvojat e tyre kur u kujtuan kujtimet nga këto karakteristika të ndryshme. Ndërsa disa i gjetën tiparet të jenë rrënqethëse dhe pushtuese, të tjerët i gjetën ato si një kujtesë të dobishme të përvojave të mëparshme që kishin harruar.

Ne gjithashtu pyetëm nëse numri i pëlqimeve që mori një kujtim i përbashkët kishte ndonjë ndikim në to. Në disa raste pjesëmarrësit ndiheshin ndryshe për kujtimet e tyre në varësi të numrit të pëlqimeve.

LEXO EDHE:  Si po përgatiten mediat sociale për kaosin zgjedhor në SHBA

Vlerësimi

Për disa, kujtimet janë vërtetuar, pjesërisht, përmes pëlqimeve të mediave sociale, të cilat mendohet se janë një gjykim mbi vlerën e një kujtese. Për shembull, një pjesëmarrës vuri në dukje se, megjithëse një kujtim është i veçantë për individin, “ju vazhdimisht vareni nga të tjerët dhe çfarë mendojnë ata për kujtimet tuaja”.

Nga ana tjetër, mos marrja e pëlqimeve të mjaftueshme ndonjëherë mund të prishë vlerën personale të bashkangjitur në kujtime. Një pjesëmarrës tjetër tha nëse do të ndante një kujtim dhe do të merrte vetëm tre pëlqime, se numri i ulët i pëlqimeve do të bëhej pjesë e kujtesës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Publikuar

-

Nga

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Twitter ka dhuruar 15 milion dollarë për të ndihmuar në luftën kundër COVID-19 në Indi e cila po lufton me valën e dytë të paparë të pandemisë vdekjeprurëse.

CEO i Twitter Jack Patrick Dorsey të hënën shkroi në Twitter se shuma u është dhuruar tre organizatave jo-qeveritare – Care, Aid India dhe Sewa International USA.

Ndërsa CARE-it i janë dhënë 10 milion dollarë, Aid India dhe Sewa International USA kanë marrë 2.5 milion dollarë  secila.

LEXO EDHE:  Ish-aleatja e Ramës, tregon si funksionon në administratën e Rilindjes

LEXO EDHE:  Moderatorja e njohur ‘çmend’ Instagramin, 500 mijë ‘like’ brenda një dite

“Sewa International është një organizatë e shërbimit hinduist, të bazuar në besim, humanitar dhe jofitimprurës. Kjo organizatë do të sigurojë pajisjet spiatlore si koncentratorë oksigjeni, ventilator, makina BiPAP (Presion pozitiv i rrugëve ajrore Bilevel. Pajisjet do të shpërndahen në spitalet qeveritare dhe qendrat e kujdesit COVID-19  dhe spitalet,” u shpreh një nga përfaqësuesit e kompanisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook po krijon Instagram Kids/ Paralajmërimi i fortë: Rrezikohet shëndeti mendor i fëmijëve

Publikuar

-

Nga

Facebook po krijon Instagram Kids/ Paralajmërimi i fortë: Rrezikohet shëndeti mendor i fëmijëve

Facebook po përballet me reagime në SHBA lidhur me planet për të krijuar një version të Instagram për fëmijët nën 13 vjeç.

Mbi 40 avokatë të përgjithshëm shtetërorë tani po i bëjnë thirrje Facebook-ut të heqë dorë nga plani i tij i diskutueshëm ‘Instagram për Kids’.

Prokurorët e përgjithshëm kanë lëshuar një letër të hapur drejtorit ekzekutiv Mark Zuckerberg duke argumentuar se shëndeti fizik dhe mendor i fëmijëve të vegjël mund të rrezikohet nëse ata përdorin media sociale.

U ngritën shqetësime nëse platforma do të përputhet me ligjin ekzistues federal të privatësisë së fëmijëve dhe nëse do të jetë në gjendje të bëjë sa duhet për t’i mbajtur fëmijët të sigurt.

LEXO EDHE:  Tre fiksimet e Luli Bashës/ Nga blerës likesh në vizash dhe vilash

LEXO EDHE:  Moderatorja e njohur ‘çmend’ Instagramin, 500 mijë ‘like’ brenda një dite

Një pjesë e letrës thotë: “Duket se Facebook nuk po i përgjigjet një nevoje, por në vend të kësaj krijon një të tillë, pasi kjo platformë u drejtohet kryesisht fëmijëve që përndryshe nuk kanë ose nuk do të kenë një llogari në Instagram.

“Shkurtimisht, një platformë Instagram për fëmijë të vegjël është e dëmshme për arsye të panumërta.” Facebook, i cili zotëron Instagramin, po këmbëngul që plani i tij ‘Instagram për Kids’ do t’i vërë prindërit në kontroll./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja?/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Publikuar

-

Nga

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh me një selfie që ngarkoni në një faqe të mediave sociale? Aktivistët dhe studiuesit kanë paralajmëruar prej kohësh në lidhje me privatësinë e të dhënave dhe thonë se fotografitë e ngarkuara në internet mund të përdoren për të trajnuar mjete të njohura të fytyrës me inteligjencë artificiale (AI).

Këto mjete të mundësuara nga AI (të tilla si Clearvieë, AWS Rekognition, Microsoft Azure dhe Face ++) mund të përdoren nga qeveritë ose institucionet e tjera për të ndjekur njerëzit dhe madje për të nxjerrë konkluzione të tilla si preferencat fetare ose politike të subjektit.

Studiuesit kanë gjetur mënyra për të hequr ose mashtruar këto mjete AI nga të qenit në gjendje të njohin apo edhe zbulojnë një selfie, duke përdorur sulme kundërshtare  ose një mënyrë për të ndryshuar të dhënat e dhëna që shkaktojnë një model të të mësuarit thellë për të bërë gabime.

Dy nga këto metoda u prezantuan javën e kaluar në Konferencën Ndërkombëtare të Përfaqësimeve të Mësimit (ICLR) , një konferencë udhëheqëse e UA që u mbajt praktikisht. Sipas një raporti nga MIT Technology Review, shumica e këtyre mjeteve të reja për të hequr softuerin e njohjes së fytyrës bëjnë ndryshime të vogla në një imazh që nuk janë të dukshëm për syrin e njeriut, por mund të ngatërrojnë një UA, duke e detyruar softuerin të bëjë një gabim në identifikimin e qartë të personi ose objekti në imazh, ose, madje, edhe ndalimi i tij për të realizuar imazhin është një selfie.

Emily Wenger nga Universiteti i Çikagos, së bashku me kolegët e saj, ka zhvilluar një nga këto pajisje ‘fshehje të imazhit’ të quajtur FOX. Të tjerët, të quajtur ‘ Locke’, janë zhvilluar nga Valeria Cherepanova dhe kolegët e saj në Universitetin e Maryland./CNA.al

LEXO TE PLOTE