Pas Elon Musk/ Një tjetër kompani po prodhon kufjet që “lexojnë” mendjen

29 Prill 2021, 10:46, Kuriozitete CNA
Pas Elon Musk/ Një tjetër kompani po prodhon kufjet që

Një kompani neuroteknologjie pretendon se kufjet e saj të reja mund të lexojnë mendjen tuaj. Për 279 dollarë, mund të porosisni paraprakisht Enten, një kufje ndërfaqe tru-kompjuter (BCI) nga Neurable me bazë në Boston, që duket si një palë e rregullt kufjesh të nivelit të lartë.

Por sensorët e rrobave të sistemit gjurmojnë neuronet tuaja si një EEG i lëvizshëm, duke monitoruar impulset elektrike në trurin tuaj dhe duke mësuar se si duken kur jeni duke u përqendruar. Sistemi pastaj mund të heshtë njoftimet, të ngrejë zhurmën dhe madje të sugjerojë një pushim për t?i dhënë një pushim sistemit nervor.

CEO i Neurable Ramses Alcaide thotë se ai u frymëzua për të krijuar një kufje ‘lexuese të mendjes’ nga xhaxhai i tij, i cili ndërtoi protezat e tij pasi humbi këmbët në një aksident automobilistik.

Enten, që nga Spanjishtja përkthehet  ‘për të kuptuar’, punon si një EEG, duke monitoruar sinjalet elektrike të gjeneruara nga neuronet në trurin tuaj.

Kjo i bën ato më pak të kushtueshme se kufjet mobile EEG të Versus, që shiten me pakicë për 1,500 dollarë. Tani për tani, Neurable thjesht ka një prototip punues për Enten, por sipas fushatës së kompanisë IndieGoGo , kompletet funksionale do të dërgohen në maj të vitit 2022.

Në fillim të këtij muaji, studiuesit në Universitetin Brown raportuan se ata kishin testuar me sukses një sistem pa tel BCI në gjendje të linte njerëzit me paralizë të shkruanin në një ekran kompjuteri. BCI tradicionale lidhen me një transmetues të madh me kabllo të gjata, por shkencëtarët zëvendësuan kordonët me një transmetues të vogël që qëndron në majë të kokës së përdoruesit.

Pajisja është vetëm dy inç në diametër dhe lidhet me një grup elektrodash brenda korteksit motorik të trurit përmes të njëjtit lloj porti të përdorur nga sistemet me tela. Në provat, të quajtur ‘BrainGate’, dy burra të paralizuar nga dëmtimet kurrizore ishin në gjendje të shtypnin dhe të klikonin në një tabletë vetëm duke menduar për veprimin. Të pa ngarkuar nga kabllot, burrat ishin në gjendje të përdornin BCI vazhdimisht deri në 24 orë, duke u dhënë studiuesve të dhëna edhe kur flinin.

Elon Musk po zhvillon një BCI të ngjashëm pa tel me Neuralink, por është futur në tru më shumë sesa në ekstern. Deri më sot Neuralink është testuar vetëm në kafshë: Në fillim të këtij muaji, një majmun me implantin ishte në gjendje të luante lojën video Pong pa një levë, duke përdorur vetëm sinjalin elektrik nga truri i tij./ CNA.al

Lajmet e fundit nga