Connect with Us

Pas Elon Musk/ Një tjetër kompani po prodhon kufjet që “lexojnë” mendjen

Kuriozitete

Pas Elon Musk/ Një tjetër kompani po prodhon kufjet që “lexojnë” mendjen

Publikuar

-

/
Pas Elon Musk/ Një tjetër kompani po prodhon kufjet që “lexojnë” mendjen

Një kompani neuroteknologjie pretendon se kufjet e saj të reja mund të lexojnë mendjen tuaj. Për 279 dollarë, mund të porosisni paraprakisht Enten, një kufje ndërfaqe tru-kompjuter (BCI) nga Neurable me bazë në Boston, që duket si një palë e rregullt kufjesh të nivelit të lartë.

Por sensorët e rrobave të sistemit gjurmojnë neuronet tuaja si një EEG i lëvizshëm, duke monitoruar impulset elektrike në trurin tuaj dhe duke mësuar se si duken kur jeni duke u përqendruar. Sistemi pastaj mund të heshtë njoftimet, të ngrejë zhurmën dhe madje të sugjerojë një pushim për t’i dhënë një pushim sistemit nervor.

CEO i Neurable Ramses Alcaide thotë se ai u frymëzua për të krijuar një kufje ‘lexuese të mendjes’ nga xhaxhai i tij, i cili ndërtoi protezat e tij pasi humbi këmbët në një aksident automobilistik.

Enten, që nga Spanjishtja përkthehet  ‘për të kuptuar’, punon si një EEG, duke monitoruar sinjalet elektrike të gjeneruara nga neuronet në trurin tuaj.

Kjo i bën ato më pak të kushtueshme se kufjet mobile EEG të Versus, që shiten me pakicë për 1,500 dollarë. Tani për tani, Neurable thjesht ka një prototip punues për Enten, por sipas fushatës së kompanisë IndieGoGo , kompletet funksionale do të dërgohen në maj të vitit 2022.

Në fillim të këtij muaji, studiuesit në Universitetin Brown raportuan se ata kishin testuar me sukses një sistem pa tel BCI në gjendje të linte njerëzit me paralizë të shkruanin në një ekran kompjuteri. BCI tradicionale lidhen me një transmetues të madh me kabllo të gjata, por shkencëtarët zëvendësuan kordonët me një transmetues të vogël që qëndron në majë të kokës së përdoruesit.

LEXO EDHE:  "Respektoj me rigorizitet karantinën"/ Berisha zbulon si e kalon ditën

Pajisja është vetëm dy inç në diametër dhe lidhet me një grup elektrodash brenda korteksit motorik të trurit përmes të njëjtit lloj porti të përdorur nga sistemet me tela. Në provat, të quajtur ‘BrainGate’, dy burra të paralizuar nga dëmtimet kurrizore ishin në gjendje të shtypnin dhe të klikonin në një tabletë vetëm duke menduar për veprimin. Të pa ngarkuar nga kabllot, burrat ishin në gjendje të përdornin BCI vazhdimisht deri në 24 orë, duke u dhënë studiuesve të dhëna edhe kur flinin.

Elon Musk po zhvillon një BCI të ngjashëm pa tel me Neuralink, por është futur në tru më shumë sesa në ekstern. Deri më sot Neuralink është testuar vetëm në kafshë: Në fillim të këtij muaji, një majmun me implantin ishte në gjendje të luante lojën video Pong pa një levë, duke përdorur vetëm sinjalin elektrik nga truri i tij./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

E padëgjuar më parë/ Qyteti ku para se të shkoni duhet të hiqni apendicitin

Publikuar

-

Nga

cna kuriozitet

Lëvizja në një qytet të ri mund të jetë gjithmonë e vështirë ndërsa përshtateni me mjedisin tuaj të ri. Por lëvizja në këtë qytet të vogël, në veçanti, mund të jetë e vështirë, pasi kërkon që banorët e tij të heqin apendicitin nëse duan të jetojnë atje.

Kushdo që kërkon të zhvendoset në fshatin Antarktik të Villa Las Estrellas në ishullin King George do të duhet tashmë të përgatitet për temperaturat e ulëta.

Arsyeja pse duhet të hiqni apendesitin?

Sipas BBC , spitali më i afërt është mbi 600 milje larg vendbanimit kilian, që do të thotë se kujdesi shëndetësor është i kufizuar. Dhe ndërsa mjekët qëndrojnë në bazën e kërkimit, nuk është e garantuar që do të ketë një kirurg të aftë për të trajtuar apendicitin, i cili kërkon kirurgji të shpejtë.

Pra, të gjithë banorët që lëvizin atje duhet t’i nënshtrohen një apendektomie parandaluese për të shmangur çdo situatë jete ose vdekjeje.

Vendbanimi i largët ka një grumbull shtëpish, së bashku me një shkollë, bibliotekë, zyrë postare, stacion radio, bankë dhe supermarket.

LEXO EDHE:  Ja kush ja ka marrë mendjen Justin Bieber

LEXO EDHE:  Peleshi: Kur festat bien në fundjavë, e hëna pushim

Është një nga vendbanimet e pakta në Antarktidë ku disa njerëz jetojnë prej vitesh.Ndërsa janë kryesisht studiues dhe personel nga forcat ajrore ose marina e Kilit që përbëjnë 100 persona në bazë, ata me kontrata afatgjata shpesh sjellin të gjithë familjet e tyre.

Por çuditërisht kushtet e ngrirjes, ku temperaturat bien deri në -47C, kërkojnë që njerëzit të qëndrojnë brenda ose mund ta gjejnë veten në rrethana të rrezikshme.

Kjo do të thotë se njerëzit kryesisht jetojnë në ishull vetëm gjatë verës por kjo do të thotë se drita e ditës është konstante.

Qentë janë të ndaluar, në rast se përhapin sëmundje infektive në kafshë të egra, dhe është e rrallë të shohësh perime të freskëta.

Por ka pinguinë të cilët janë mjaft miqësorë falë ligjeve që i ndalojnë ata të gjuhen, gjë që është mjaft e dobishme./ CNA.al

Marrë nga Mirror.co.uk

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Fluturon dhe lundron/ Ky është jahti më mbresëlënës që keni parë ndonjëherë

Publikuar

-

Nga

Një firmë italiane ka zbuluar jahtin e saj më të ri luksoz dhe është projektuar për të fluturuar dhe lundruar në oqeanet e botës.

I quajtur Air Yacht, automjeti ekstravagant është zbuluar në imazhet konceptuale nga firma me bazë në Romë Lazzarini Design Studio.

Struktura e thatë e fibrës së karbonit mund të arrijë 60 nyje falë katër helikave elektrike me energji diellore dhe dy blimpave të mbushura me helium, duke e lejuar atë të fluturojë, të rri pezull dhe të notojë gjithashtu mbi ujë.

Air Yacht qëndron në ajër, sepse helikat e tij fryhen me një gaz që është më i lehtë se ajri në këtë rast helium, ndërsa merr vrull nga helikat e tij masive.

Ende nuk është zbuluar se sa do të kushtojë një jaht i tillë, por firma thotë se është projektuar duke pasur parasysh pronarët privatë, me gjasë ata që kanë disa qindra milionë paund për të shpenzuar.

Gjatësia e përgjithshme e strukturës së fibrës së thatë të karbonit do të ishte gati 150 metra, me një gjerësi prej 80 metra, ndërsa kuverta kryesore qendrore do të ishte 10 metra e gjerë.

LEXO EDHE:  Studimi/Leximi i librave, shton jetëgjatësinë

LEXO EDHE:  Trump pushon nga puna menaxherin e fushatësAeroplanët e dyfishtë të Air Yacht përmbajnë 400,000 m3 helium të kompresuar, i shtyrë nga tetë motorë rrotullues kundër, secili i mundësuar nga bateri ultra të lehta dhe panele diellore.

Sipas Lazzarini, anija mund të fluturonte me një shpejtësi maksimale prej 60 nyje , gati 70 milje në orë, për më shumë se 48 orë.

Jahti përmban pesë suita për pasagjerë të disponueshme në secilën anë të fluturimit me pamje mbresëlënëse të dritareve nga qielli.

Ekziston edhe një platformë e gjerë pa dritare në pjesën e pasme të çdo pike, e cila i lejon pasagjerët të shohin valet.

Gjithashtu ka një zonë luksoze për pasagjerët, me një pishinë, sallë pritjeje të shtruar me tapet dhe një dhomë ndenje me ambiente ngrënieje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Video-Njihuni me Baftjarin/ Gjelin “VIP” që këndon deri sa i bie të fikët

Publikuar

-

Nga

cna kuriozitete

Në Turqi ekziston një gjel që këndon aq gjatë derisa i bie të fikët.

Ai quhet Baftjar dhe ka marrë ftesa nga disa emisione televizive.

Kështu thotë fermeri turk, 28-vjeçari, Okan Gokbudak, i cili është pronari i gjelit pra i Baftjarit.

Ai thotë se ka marrë ftesa të shumta për të parë shpendin e tij nga të emisione njohura si “Heart Breakfast”, në Angli.

LEXO EDHE:  Trump pushon nga puna menaxherin e fushatës

LEXO EDHE:  Peleshi: Kur festat bien në fundjavë, e hëna pushim“Producentët e shfaqjes më kontaktuan në fund të prillit, dhe më thanë se duan ta përfshijnë gjelin tim Baftjar në shfaqje. Kjo është diçka e mrekullueshme dhe për këtë gjë na ftuan në Angli”, shprehet Gokbudak.

Madje pronari i gjelit është detyruar të anulojë turnet në shumë vende të botës, për të masave anti-covid./CNA.al

LEXO TE PLOTE