Connect with Us

 Me zë dhe figurë/ Telegram vjen me risi

Teknologji

 Me zë dhe figurë/ Telegram vjen me risi

Publikuar

-

Karakteristika e bisedës zanore të Telegramit së shpejti do të marrë mbështetje video që në thelb do ta vendosë aplikacionin e mesazheve të çastit kundrejt skuadrave të Microsoft, Zmadhimit dhe Google Meet. Themeluesi dhe CEO i aplikacionit Pavel Durov ndau një mesazh në kanalin e tij Telegram në të cilin ai tha se funksionaliteti i ri do të shtohet në maj dhe kjo do ta bëjë Telegram një platformë të fuqishme për thirrjet video në grup.

Në postimin e shpërndarë në kanalin e tij Telegram , Durov thotë se aplikacioni do të marrë gjithashtu thirrje në grupe, ndarje ekrani, kriptim, anulim të zhurmës, mbështetje desktop dhe tablet.

Në pjesën e poshtme të ekranit, ka tre butona kontrolli për të heshtur, ndezur / fikur kamerën dhe për të lënë sesionin e bisedës zanore. Për më tepër, UI merr një ndryshim të vogël kur orientimi i telefonit ndryshon në Peizazh.

LEXO EDHE:  Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë emaile nga mashtruesit ekonomikë

Kompania gjithashtu tha se aplikacioni i azhurnuar nuk do të jetë menjëherë i disponueshëm në dyqanin Google Play, megjithatë, përdoruesit e iOS mund ta shakrkojnë aplikacionin përmes App Store./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Mark Zuckerberg konfirmon se Facebook do të prezantojë syzet inteligjente Ray-Ban

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Përgjithshëm i Facebook, Mark Zuckerberg njoftoi prezantimin e produktit të ardhshëm të gjigantit të mediave sociale, syzet inteligjente Ray-Ban.

Lajmi u bë i ditur nga vetë Zuckerber, i cili përmes një telefonate zbuloi  se pajisja është pjesë e një qëllimi shumë më të madh për të ndihmuar në ndërtimin e “metaverse”.

Është një mjedis virtual. Ne mund të jemi të pranishëm me njerëzit në hapësirat dixhitale.

Syzet do të jenë një lojtar kryesor në krijimin e kësaj bote virtuale, por ndryshe nga pajisjet e mëparshme, Google Glass, Facebook planifikon të përdorë faktorin ikonik të formës së Ray-Ban, është shprehur Zuckerberg/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Instagram i bën llogaritë nën 16 vjeç private për të “krijuar një përvojë të sigurt”

Publikuar

-

Nga

Instagram ka njoftuar se po i bën llogaritë nën 16 vjeç private si parazgjedhje, si pjesë e synimit të tij për ta bërë aplikacionin ‘të sigurt dhe privat’ për përdoruesit e rinj.

Deri tani, llogaria e përdoruesve të rinj të Instagram është vendosur si publike, që do të thotë se çdokush mund të shohë profilin dhe postimet tuaja në Instagram.

Sidoqoftë, duke shkuar përpara, nën 16 vjeç do të vendosen llogaritë e tyre të paracaktuara, që do të thotë se vetëm ndjekësit e tyre të aprovuar do të shohin fotot ose videot e tyre.

Në një blog duke njoftuar azhurnimin, Instagram shpjegoi: ‘Kudo që mundemi, ne duam të ndalojmë të rinjtë të dëgjojnë nga të rriturit që nuk i dinë, ose që ata nuk duan të dëgjojnë nga. Ne besojmë se llogaritë private janë mënyra më e mirë për të parandaluar që kjo të ndodhë. ‘

LEXO EDHE:  Televizor, internet 5G dhe sistem antistres/ Samsung zbulon projektin e makinës të së ardhmes

LEXO EDHE:  Menaxhimi i përmbytjeve/ Peleshi: Na ndihmuan investimet teknologjike

Pavarësisht nga ky azhurnim, Facebook, i cili zotëron Instagram, ka konfirmuar se po ecën përpara me planet për të nisur aplikacione të reja të diskutueshme që synojnë nën moshën 13 vjeç./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Si të lexoni fshehurazi mesazhet në WhastApp?

Publikuar

-

Nga

Të gjithëve ju ndodh të gjenden në situatën kur nuk duan të hapin mesazhet e dikujt, por gjithashtu nuk duan që ata të kuptojnë se ju nuk dëshironi të flisini me ta apo tu ktheni përgjigje.

Që të dyja palët të mos kenë probleme, ekziston një truk në WhatsApp që mun dt’iu shpëtojë nga leximi i mesazheve të padëshiruara.

Nëse nuk doni që të tjerët të shohin nëse ju e keni lexuar mesazhin apo jo, është një truk që mund t’iu ndihmojë të çaktivizoni mesazhet.

Së pari, hapni aplikacionin WhatsApp dhe zgjidhni “Cilësimet”, pastaj “Llogaria” dhe më pas “Privacy”.

LEXO EDHE:  WhatsApp zbulon “trukun” se si të kuptoni nëse dikush ju ka bërë bllok në aplikacion

Shkoni poshtë dhe trokitni lehtë për të hequr kutinë pranë “Lexo mesazhet” dhe çaktivizojini ato.

LEXO EDHE:  Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë emaile nga mashtruesit ekonomikë

Jeni të paralajmëruar, nëse i fikni opsionin mesazhet e lexuara, nuk do të jeni në gjendje të shihni meazhet edhe nga njerëz të tjerë, por ky mund të jetë një çmim i vogël për të paguar privatësi.

Gjithashtu, një kontakt mund të jetë në gjendje të shohë nëse jeni në internet në të njëjtën kohë me të edhe nëse dy tiket blu nuk janë./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE