Connect with Us

iPhone juaj do t’iu “heqë qafe” reklamat e bezdishme që shfaqen në Facebook

Teknologji

iPhone juaj do t’iu “heqë qafe” reklamat e bezdishme që shfaqen në Facebook

Publikuar

-

iPhone juaj do t'iu "heqë qafe" reklamat e bezdishme që shfaqen në Facebook

APPLE më në fund po ju lejon të bllokoni aplikacionet që mund tw shfaqen teksa shihni video nw rrjetet sociale, si Faceboook.

Azhurnimi tjetër i madh i iPhone vjen këtë javë dhe do të jetë një gjë shumë e madhe për aplikacionet  si Facebook. Tani për tani, aplikacionet mund t’ju caktojnë me një ID unike të reklamës.

Kjo mund t’ju ndjekë nëpër internet  dhe nëpër aplikacione.

Është krijuar për t’i bërë reklamat më të rëndësishme për ju, por shkalla e mbledhjes së të dhënave do të thotë se është e keqe për privatësinë tuaj.

Apple tashmë e ka parë këtë ndjekje në shfletuesin e internetit Safari, i cili ka qenë në gjendje të bllokojë për një kohë ndjekjen në të gjithë uebfaqen.

Por azhurnimi i ri iOS 14.5 do të bëjë të njëjtën gjë për aplikacionet në iPhone tuaj. Kjo do të thotë që një reklamues i madh si Facebook nuk do të jetë më në gjendje t’ju “ndjekë virtualisht” në ëeb, për të krijuar një pamje të stilit tuaj të jetës, zakoneve të shpenzimeve dhe më shumë.

LEXO EDHE:  Largimi drastik i përdoruesve nga aplikacioni/ WhatsApp shtyn afatin e azhurnimit

“Ne besojmë se përdoruesit duhet të kenë zgjedhjen mbi të dhënat që janë mbledhur rreth tyre dhe mënyrën se si ato përdoren”, tha shefi i Apple Tim Cook në një cicërimë në fund të vitit të kaluar. Facebook mund të vazhdojë të gjurmojë përdoruesit në të gjithë aplikacionet dhe faqet e internetit si më parë. Transparenca e Ndjekjes së Aplikacioneve në iOS 14 do të kërkojë që së pari të kërkojnë lejen tuaj.”

Tashmë mund ta çaktivizoni këtë ndjekje reklamash nëpër aplikacione në një shkallë të gjerë.Por azhurnimi i ri detyron aplikacione specifike që në mënyrë të qartë të kërkojnë lejen tuaj për t’ju gjurmuar.Dhe nëse nuk doni që Facebook t’ju ndjekë në internet, thjesht mund t’i thoni që të mos e bëjë. Përditësimi i ri iOS 14.5 pritet të hapet globalisht të hënën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Publikuar

-

Nga

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Twitter ka dhuruar 15 milion dollarë për të ndihmuar në luftën kundër COVID-19 në Indi e cila po lufton me valën e dytë të paparë të pandemisë vdekjeprurëse.

CEO i Twitter Jack Patrick Dorsey të hënën shkroi në Twitter se shuma u është dhuruar tre organizatave jo-qeveritare – Care, Aid India dhe Sewa International USA.

Ndërsa CARE-it i janë dhënë 10 milion dollarë, Aid India dhe Sewa International USA kanë marrë 2.5 milion dollarë  secila.

LEXO EDHE:  Harrojeni zyrën e punës/Ky është vendi më i zakonshëm për t’ju tradhtuar partneri

LEXO EDHE:  Reagon Tom Doshi pas deklaratës së djeshme

“Sewa International është një organizatë e shërbimit hinduist, të bazuar në besim, humanitar dhe jofitimprurës. Kjo organizatë do të sigurojë pajisjet spiatlore si koncentratorë oksigjeni, ventilator, makina BiPAP (Presion pozitiv i rrugëve ajrore Bilevel. Pajisjet do të shpërndahen në spitalet qeveritare dhe qendrat e kujdesit COVID-19  dhe spitalet,” u shpreh një nga përfaqësuesit e kompanisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook po krijon Instagram Kids/ Paralajmërimi i fortë: Rrezikohet shëndeti mendor i fëmijëve

Publikuar

-

Nga

Facebook po krijon Instagram Kids/ Paralajmërimi i fortë: Rrezikohet shëndeti mendor i fëmijëve

Facebook po përballet me reagime në SHBA lidhur me planet për të krijuar një version të Instagram për fëmijët nën 13 vjeç.

Mbi 40 avokatë të përgjithshëm shtetërorë tani po i bëjnë thirrje Facebook-ut të heqë dorë nga plani i tij i diskutueshëm ‘Instagram për Kids’.

Prokurorët e përgjithshëm kanë lëshuar një letër të hapur drejtorit ekzekutiv Mark Zuckerberg duke argumentuar se shëndeti fizik dhe mendor i fëmijëve të vegjël mund të rrezikohet nëse ata përdorin media sociale.

U ngritën shqetësime nëse platforma do të përputhet me ligjin ekzistues federal të privatësisë së fëmijëve dhe nëse do të jetë në gjendje të bëjë sa duhet për t’i mbajtur fëmijët të sigurt.

LEXO EDHE:  Harrojeni zyrën e punës/Ky është vendi më i zakonshëm për t’ju tradhtuar partneri

LEXO EDHE:  10 gjërat që nuk duhen bërë në Facebook

Një pjesë e letrës thotë: “Duket se Facebook nuk po i përgjigjet një nevoje, por në vend të kësaj krijon një të tillë, pasi kjo platformë u drejtohet kryesisht fëmijëve që përndryshe nuk kanë ose nuk do të kenë një llogari në Instagram.

“Shkurtimisht, një platformë Instagram për fëmijë të vegjël është e dëmshme për arsye të panumërta.” Facebook, i cili zotëron Instagramin, po këmbëngul që plani i tij ‘Instagram për Kids’ do t’i vërë prindërit në kontroll./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja?/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Publikuar

-

Nga

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh me një selfie që ngarkoni në një faqe të mediave sociale? Aktivistët dhe studiuesit kanë paralajmëruar prej kohësh në lidhje me privatësinë e të dhënave dhe thonë se fotografitë e ngarkuara në internet mund të përdoren për të trajnuar mjete të njohura të fytyrës me inteligjencë artificiale (AI).

Këto mjete të mundësuara nga AI (të tilla si Clearvieë, AWS Rekognition, Microsoft Azure dhe Face ++) mund të përdoren nga qeveritë ose institucionet e tjera për të ndjekur njerëzit dhe madje për të nxjerrë konkluzione të tilla si preferencat fetare ose politike të subjektit.

Studiuesit kanë gjetur mënyra për të hequr ose mashtruar këto mjete AI nga të qenit në gjendje të njohin apo edhe zbulojnë një selfie, duke përdorur sulme kundërshtare  ose një mënyrë për të ndryshuar të dhënat e dhëna që shkaktojnë një model të të mësuarit thellë për të bërë gabime.

Dy nga këto metoda u prezantuan javën e kaluar në Konferencën Ndërkombëtare të Përfaqësimeve të Mësimit (ICLR) , një konferencë udhëheqëse e UA që u mbajt praktikisht. Sipas një raporti nga MIT Technology Review, shumica e këtyre mjeteve të reja për të hequr softuerin e njohjes së fytyrës bëjnë ndryshime të vogla në një imazh që nuk janë të dukshëm për syrin e njeriut, por mund të ngatërrojnë një UA, duke e detyruar softuerin të bëjë një gabim në identifikimin e qartë të personi ose objekti në imazh, ose, madje, edhe ndalimi i tij për të realizuar imazhin është një selfie.

Emily Wenger nga Universiteti i Çikagos, së bashku me kolegët e saj, ka zhvilluar një nga këto pajisje ‘fshehje të imazhit’ të quajtur FOX. Të tjerët, të quajtur ‘ Locke’, janë zhvilluar nga Valeria Cherepanova dhe kolegët e saj në Universitetin e Maryland./CNA.al

LEXO TE PLOTE