Connect with Us

Arsyeja pse njerëzit “vdesin” për thashethemet

Kuriozitete

Arsyeja pse njerëzit “vdesin” për thashethemet

Publikuar

-

Arsyeja pse njerëzit “vdesin” për thashethemet

Thashethemet për njerëzit e tjerë mund t’ju bëjnë të ndiheni më të lidhur me ata që ju rrethojnë dhe madje edhe t’ju ndihmojnë të krijoni marrëdhënie më të mira, sipas një studimi të ri.

Neuroshkencëtarët nga Kolegji Dartmouth kishin një grup vullnetarësh që luanin një seri lojërash në internet dhe monitoruan rolin e thashethemeve midis pjesëmarrësve të ndryshëm.

Studiuesit amerikanë zbuluan se thjesht përhapja e thashethemeve për dikë nuk ndihmon në përmirësimin e marrëdhënieve, duke shpjeguar se ‘vetëm lloji i duhur i thashethemeve funksionon’.

Bisedat për të tjerët me një palë të tretë dhe mësimi për përvojat e njerëzve ndihmon në forcimin e lidhjeve shoqërore dhe zgjeron mendjen, thanë ata.

Gjetjet, të botuara në revistën Current Biology, bazohen në hulumtimet e mëparshme që zbuluan se thashethemet përbëjnë rreth 14 përqind të të gjitha bisedave të përditshme.

Ekipi i përfshirë në studimin e ri, i udhëhequr nga Eshin Jolly dhe Luke Chang, donte të zbulonte pse njerëzit i duan thashethemet dhe çfarë funksioni shërben në ndërveprimin njerëzor.

Jolly e përshkroi thashethemet si një ‘formë komplekse komunikimi që shpesh keqkuptohet’, duke shtuar se mund të jetë një mjet për ‘lidhje thelbësore’.

Në lojën online, lojtarëve iu dhanë para për të mbajtur ose investuar në një fond grupi që më pas rritet dhe ndahet në mënyrë të barabartë midis kontribuesve.

LEXO EDHE:  Deklarata shokuese/ Vaksina anti-Covid mund t’i kthejë njërëzit në homoseksuale

Pjesëmarrësit luajtën 10 raunde të lojës së bashku në grupe me gjashtë persona, me secilin lojtar të dhënë 10 dollarë për të mbajtur ose investuar ndonjë pjesë të saj në një fond grupi.Fondi u shumëzua me 1.5x dhe u nda në mënyrë të barabartë midis lojtarëve, shpjeguan autorët e studimit, duke thënë se ai ishte krijuar për të krijuar një tension të qenësishëm midis “freeriding egoist” dhe “bashkëpunues” njerëzve të përfshirë në lojë.

Në disa kushte, informacioni ishte i kufizuar në mënyrë që pjesëmarrësit të mund të vëzhgonin vetëm sjelljen e disa lojtarëve të tjerë në grupin e tyre.

‘Frymëzimi ynë ishte krijimi i një skenari të ngjashme me jetën, në të cilin ju jeni anëtar i një komuniteti dhe prekeni nga veprimet e të gjithë anëtarëve të tjerë të komunitetit, por shumica e të cilëve rrallë i vëzhgoni dhe angazhoheni drejtpërdrejt,’ shpjegoi Jolly.

Në disa lojëra, lojtarët mund të bisedojnë privatisht me një lojtar tjetër në grup. Kjo i lejoi lojtarët të transmetonin informacionin në lidhje me sjelljen e lojtarëve të tjerë te partneri i tyre, si p.sh. nëse një lojtar tjetër po luante freeride. Më pas, lojtarët raportuan gatishmërinë e tyre për të luajtur përsëri me secilin lojtar./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Diamanti 098-carat, sa grushti i dorës/ I treti më i madh në botë

Publikuar

-

Nga

Një diamant i madh është zbuluar në Botsvana dhe mendohet se është diamanti i tretë më i madh në botë.

Xhevahiri i çmuar u gërmua nga minatorët në minierën Jwaneng në jug të Botsvana.

Konsiderohet se është miniera më e vlefshme në botë. Vetë diamanti do të vlerësohet në javët në vijim. Diamanti më i madh i përafërt i zbuluar ndonjëherë u quajt The Cullinan dhe u gjet në Afrikën e Jugut në 1905.

 

Diamante WP kohët e fundit e vlerësuan atë në 2 miliardë dollarë (1.4 miliardë funte).

Cullinan ishte 3,106.75 karat para se të pritej dhe diamanti i sapo zbuluar është 1,098 karat. Karatet janë njësitë e matjes që përdorin ekspertët për të përshkruar peshën fizike të një diamanti.

LEXO EDHE:  Studimi i ri për imunitetin ndaj Coronës/ Infeksioni i dytë më i rëndë se i pari

LEXO EDHE:  Deklarata shokuese/ Vaksina anti-Covid mund t’i kthejë njërëzit në homoseksuale

Zbulimi i kohëve të fundit i madh me diamant u bë më 1 qershor nga minatorët që punojnë për kompaninë minerare në Debswana.

Një zëdhënës i firmës tha se ishte diamanti më i madh i zbuluar ndonjëherë nga kompania gjatë pesë dekadave të saj në biznes.

Diamanti Cullian mund të ketë qenë më i madh kur u zbulua për herë të parë, por ai u pre në rreth 100 copë në 1908. Pjesa më e madhe 530 karat u dërgua në Angli dhe u vendos në Skeptrin Mbretëror të Sovranit Britanik.

Ai përbën një pjesë të Crown Jewels të Anglisë që mbaheshin me famë në Kullën e Londrës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Princesha bën veprimin që i habiti të gjithë/ Refuzon ndihmën vjetore prej 1.6 milionë euro

Publikuar

-

Nga

Princesha bën veprimin që i habiti të gjithë/ Refuzon ndihmën vjetore prej 1.6 milionë euro

Princesha Catharina-Amalia, trashëgimtare e fronit Holandez, ka thënë se ajo nuk dëshiron të pranojë shumën prej 1.6 milion eurosh në vit që i takon pasi të mbushë 18 vjeç.

Amalia, vajza e madhe e mbretit Willem-Alexander, e cila doli me rezultate të larta në provime, në një letër drejtuar Kryeministrit Holandez Mark Rutte, shkruan se nuk mund t’i pranojë këto para sidomos në një kohë kur studentët e tjerë janë në vështirësi për shkak të pandemisë.

“Më 7 dhjetor 2021 do të bëhem 18 vjeç dhe sipas ligjit, do të marr një ndihmë. Kjo është diçka e pakëndshme, sidomos në një kohë të tillë ku mund të ofroj kaq pak në këmbim dhe kur studentët e tjerë po përjetojnë një periudhë shumë më të vështirë për shkak të Covid-19. Unë dua t’i fitoj ato para dhe t’i mos i marr me pa të drejtë”, është shprehur ajo.

LEXO EDHE:  Ja pse të moshuarit ankohen gjithmonë për të rinjtë

LEXO EDHE:  Covid19/ Studimet mbi popullatat e vaksinuara konfirmojnë mbrojtjen e premtuar

Princesha Amalia, e cila do të mbushë 18 vjeç në dhjetor të këtij viti, gjithashtu tha se do të kthejë 300,000 euro që ajo merrte të ardhura çdo vit kur ishte studente. Përveç kësaj, ajo tha se nuk do të kërkojë as 1.3 milionë euro për mbështetjen e familjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E pazakontë/ Meteorologu i propozon për martesë partneres para tornados

Publikuar

-

Nga

Padyshim që ky është propozimi për martesë më i pazakontë. Meteorologu Tom Bedard ka propozuar për martesë partneren e tij Maday gjatë një gjutmimi për tornado.

Bedard kishte planifikuar me përpikmëri propozimin martesës për të dashurën Raya Maday, për muaj me radhë. Gjithçka që i duhej ishte një tornado.

Bedard dhe Maday u takuan në një ngjarje vjetore të Shoqatës Amerikane të Meteorologjisë në New Orleans në 2016. Pas pak kohësh , të dy u punësuan për të punuar në Accuweather në zyrën e kompanisë në Wichita, Kansas, në të njëjtën kohë dhe ata shprehen se vitet që kan ëkaluar bashkë ishin fantastike./ CNA.al

LEXO TE PLOTE