Connect with Us

Sa do të jetë shpejtësia e internetit “Starlink”?

Teknologji

Sa do të jetë shpejtësia e internetit “Starlink”?

Publikuar

-

Sa do të jetë shpejtësia e internetit “Starlink”?

Space X lëshon qindra satelitë në orbitë çdo vit si pjesë e projektit të tij për të transmetuar WiFi të lirë në shtëpitë e njerëzve nga hapësira.

Skema është ende në fazat e saj të hershme, me testimin tashmë të zhvilluar në Mbertërinë e Bashkuar dhe SHBA. Pra, sa i shpejtë është Starlink dhe sa kushton?

Starlink është një projekt satelitor i nisur nga CEO i miliarderit SpaceX Elon Musk në 2015.

Musk synon të vendosë 12,000 satelitë në orbitën e Tokës gjatë dekadës së ardhshme, duke u rritur në 42,000 në të ardhmen.

“Mega-konstelacioni” përfundimisht do të jetë në gjendje të rrezatojë mbulimin e internetit kudo në planet, sipas SpaceX.

Kompania e Kalifornisë thotë se rrjeti i saj do t’u sigurojë përdoruesve një mbulim të internetit me shpejtësi të lartë.

Latenca është koha që duhet për të dërguar të dhëna nga një pikë në tjetrën. Meqenëse satelitët e Starlink janë 60 herë më afër Tokës sesa shumica e satelitëve, vonesa e ËiFi e SpaceX është më e ulët se sa interneti tradicionale satelitore.

Firma dërgon satelitët e saj në grupe me 60 në të njëjtën kohë dhe ka vendosur më shumë se 1,400 në orbitë që nga viti 2019.Ata janë lëshuar nga Cape Carnaveral në Florida në majë të raketave pa pilot Falcon 9, të cilat janë ndërtuar gjithashtu nga SpaceX.

LEXO EDHE:  Video-Shpejtësi në kufijtë e çmendurisë/ E pësojnë keq “pilotët” e natës në Sauk-Teg-Kashar

Sa i shpejtë është Starlink WiFi dhe sa kushton?

Duke krijuar një konstelacion prej më shumë se 1,400 satelitësh, Starlink tani po jep një version beta të hershëm të shërbimit të tij në SH.B.A. dhe jashtë saj.

Shërbimi kushton 99 $ / 89 £ në muaj mbi një tarifë prej 499 $ / 439 £ për routerin dhe pjatën.

Sapo të vendoset, pjata lidhet me konstelacionin satelitor të SpaceX, duke premtuar shpejtësi shkarkimi deri në 210 megabit për sekondë (Mbps) në të ardhmen.

Kjo është më shumë se gjashtë herë shpejtësia mesatare e shkarkimit në Mbretërinë e Bashkuar, ose më shpejt se 95 përqind e lidhjeve të SHBA./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Publikuar

-

Nga

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Twitter ka dhuruar 15 milion dollarë për të ndihmuar në luftën kundër COVID-19 në Indi e cila po lufton me valën e dytë të paparë të pandemisë vdekjeprurëse.

CEO i Twitter Jack Patrick Dorsey të hënën shkroi në Twitter se shuma u është dhuruar tre organizatave jo-qeveritare – Care, Aid India dhe Sewa International USA.

Ndërsa CARE-it i janë dhënë 10 milion dollarë, Aid India dhe Sewa International USA kanë marrë 2.5 milion dollarë  secila.

LEXO EDHE:  FOTO/Këto janë makinat më të shpejta të prodhuara ndonjëherë

LEXO EDHE:  Astronautët e NASA-s në misionin historik të SpaceX / Zbulohet data se kur do të kthehen në Tokë

“Sewa International është një organizatë e shërbimit hinduist, të bazuar në besim, humanitar dhe jofitimprurës. Kjo organizatë do të sigurojë pajisjet spiatlore si koncentratorë oksigjeni, ventilator, makina BiPAP (Presion pozitiv i rrugëve ajrore Bilevel. Pajisjet do të shpërndahen në spitalet qeveritare dhe qendrat e kujdesit COVID-19  dhe spitalet,” u shpreh një nga përfaqësuesit e kompanisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook po krijon Instagram Kids/ Paralajmërimi i fortë: Rrezikohet shëndeti mendor i fëmijëve

Publikuar

-

Nga

Facebook po krijon Instagram Kids/ Paralajmërimi i fortë: Rrezikohet shëndeti mendor i fëmijëve

Facebook po përballet me reagime në SHBA lidhur me planet për të krijuar një version të Instagram për fëmijët nën 13 vjeç.

Mbi 40 avokatë të përgjithshëm shtetërorë tani po i bëjnë thirrje Facebook-ut të heqë dorë nga plani i tij i diskutueshëm ‘Instagram për Kids’.

Prokurorët e përgjithshëm kanë lëshuar një letër të hapur drejtorit ekzekutiv Mark Zuckerberg duke argumentuar se shëndeti fizik dhe mendor i fëmijëve të vegjël mund të rrezikohet nëse ata përdorin media sociale.

U ngritën shqetësime nëse platforma do të përputhet me ligjin ekzistues federal të privatësisë së fëmijëve dhe nëse do të jetë në gjendje të bëjë sa duhet për t’i mbajtur fëmijët të sigurt.

LEXO EDHE:  Pas dy dështimeve/ Satelitet Starlink të SpaceX do të udhëtojnë për në hapësirë

LEXO EDHE:  Dritat festive mund të dobësojnë sinjalin e WiFi/ Si të rrisni shpejtësinë e internetit

Një pjesë e letrës thotë: “Duket se Facebook nuk po i përgjigjet një nevoje, por në vend të kësaj krijon një të tillë, pasi kjo platformë u drejtohet kryesisht fëmijëve që përndryshe nuk kanë ose nuk do të kenë një llogari në Instagram.

“Shkurtimisht, një platformë Instagram për fëmijë të vegjël është e dëmshme për arsye të panumërta.” Facebook, i cili zotëron Instagramin, po këmbëngul që plani i tij ‘Instagram për Kids’ do t’i vërë prindërit në kontroll./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja?/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Publikuar

-

Nga

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh me një selfie që ngarkoni në një faqe të mediave sociale? Aktivistët dhe studiuesit kanë paralajmëruar prej kohësh në lidhje me privatësinë e të dhënave dhe thonë se fotografitë e ngarkuara në internet mund të përdoren për të trajnuar mjete të njohura të fytyrës me inteligjencë artificiale (AI).

Këto mjete të mundësuara nga AI (të tilla si Clearvieë, AWS Rekognition, Microsoft Azure dhe Face ++) mund të përdoren nga qeveritë ose institucionet e tjera për të ndjekur njerëzit dhe madje për të nxjerrë konkluzione të tilla si preferencat fetare ose politike të subjektit.

Studiuesit kanë gjetur mënyra për të hequr ose mashtruar këto mjete AI nga të qenit në gjendje të njohin apo edhe zbulojnë një selfie, duke përdorur sulme kundërshtare  ose një mënyrë për të ndryshuar të dhënat e dhëna që shkaktojnë një model të të mësuarit thellë për të bërë gabime.

Dy nga këto metoda u prezantuan javën e kaluar në Konferencën Ndërkombëtare të Përfaqësimeve të Mësimit (ICLR) , një konferencë udhëheqëse e UA që u mbajt praktikisht. Sipas një raporti nga MIT Technology Review, shumica e këtyre mjeteve të reja për të hequr softuerin e njohjes së fytyrës bëjnë ndryshime të vogla në një imazh që nuk janë të dukshëm për syrin e njeriut, por mund të ngatërrojnë një UA, duke e detyruar softuerin të bëjë një gabim në identifikimin e qartë të personi ose objekti në imazh, ose, madje, edhe ndalimi i tij për të realizuar imazhin është një selfie.

Emily Wenger nga Universiteti i Çikagos, së bashku me kolegët e saj, ka zhvilluar një nga këto pajisje ‘fshehje të imazhit’ të quajtur FOX. Të tjerët, të quajtur ‘ Locke’, janë zhvilluar nga Valeria Cherepanova dhe kolegët e saj në Universitetin e Maryland./CNA.al

LEXO TE PLOTE