Connect with Us

Rifillojnë bisedimet për marrëveshjen bërthamore me Iranin

Bota

Rifillojnë bisedimet për marrëveshjen bërthamore me Iranin

Publikuar

-

Rifillojnë bisedimet për marrëveshjen bërthamore me Iranin

Fuqitë botërore rifilluan bisedimet të martën në Vjenë për ringjalljen e paktit ndërkombëtar të vitit 2015 për të frenuar programin bërthamor të Iranit dhe për t’i rikthyer Shtetet e Bashkuara në marrëveshjen nga e cila ish-Presidenti Donald Trump u tërhoq në mënyrë të njëanshme në 2018.

Presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden dëshiron të rikthejë vendin në marrëveshjen që synon të parandalojë Teheranin nga prodhimi i armëve bërthamore, megjithëse Irani thotë se programi i tij bërthamor është për qëllime paqësore.

Shtetet e Bashkuara nuk janë të pranishme në tryezën e negociatave, por diplomatët nga vendet e tjera në marrëveshje, Rusia, Kina, Britania, Gjermania dhe Franca, po përfaqësojnë interest amerikane në bisedime.

Ish-presidenti Trump, besonte se marrëveshja e miratuar nga ish Presidenti amerikan Barack Obama ishte shumë e dobët për të parandaluar Iranin nga prodhimi i një arme bërthamore, dhe vendosi të tërhiqej dhe të ashpërsonte sanksionet ekonomike të Shteteve të Bashkuara ndaj Teheranit me shpresën se regjimi iranian do të pranonte kufizime më të ashpra ndaj programit të tij bërthamor. Por asnjë marrëveshje e re nuk u arrit përpara se zoti Trump të linte detyrën në janar.

Teherani, pavarësisht rënies ekonomike, vendosi të rriste në mënyrë të qëndrueshme pastërtinë e uraniumit që e pasuron dhe rezervat e tij në një përpjekje deri më tani të pasuksesshme për të rikthyer vendet e tjera në një marrëveshje që do të siguronte lehtësime ekonomike.

LEXO EDHE:  Nga fitorja e Trumpit apo Bidenit varen mjaft procese dhe jashtë SHBA-së

Bisedimet e reja po ndodhin disa ditë publikimit të komenteve të Ministrit të Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif se Rusia në një moment u përpoq të minonte marrëveshjen, me sa duket me shpresën se armiqësia e vazhdueshme mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit do të devijonte presionin amerikan ndaj Moskës.

Ministria e Jashtme ruse ende nuk ka reaguar ndaj komenteve të zotit Zarif, të bëra në një intervistë shtatë orëshe me një grup kërkimor të lidhur me presidencën iraniane.

Para fillimit të bisedimeve, përfaqësuesi rus Mikhail Ulyanov tha se ai ishte takuar me zyrtarë nga Irani dhe Kina por nuk tha asgjë për komentet e zotit Zarif.

“Ne krahasuam shënimet tona dhe shkëmbyem mendime për rrugën përpara drejt rivendosjes së plotë të marrëveshjes bërthamore”, shkroi ai në Twitter. “Ishte një takim shumë i frytshëm”, shtoi ai.

Zoti Ulyanov më vonë tha se negociatat kryesore “udhëhiqen nga qëllimi i përbashkët”.

Fokusi i bisedimeve të reja është në shkallën në të cilën Shtetet e Bashkuara do të lehtësonin sanksionet ekonomike dhe se si Irani përsëri do të pajtohej me kushtet e marrëveshjes së vitit 2015./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rritet numri i infeksioneve ditore në Rusi/ Moska goditet rëndë

Publikuar

-

Nga

Ekipi kombëtar i Rusisë për luftën kundër koronavirusit njoftoi të shtunën për 17,906 raste të reja infeksionesh, më shumë se dyfishi i numrit ditor që nga fillimi i muajit qershor.

Më shumë se gjysma e infeksioneve të reja janë shënuar në Moskë, ku rastet janë trefishuar këtë muaj. Rritja e numrit të infeksioneve ka alarmuar zyrtarët të cilët kanë shtuar kufizimet me qëllimin pengimin e përhapjes së infeksioneve.

Moska, periferia e saj dhe dy rajone të tjera ruse dhanë urdhër këtë javë për vaksinime të detyrueshme për punonjësit në fushat e tregtisë, arsimit dhe sektorë të tjerë të shërbimeve.

LEXO EDHE:  Mediat raportojnë për mikun e Bashës/ Nëse shkel në SHBA do të arrestohet

LEXO EDHE:  Një hap pas/Ministri i Jashtëm i Iranit: "Ne nuk kërkojmë përshkallëzim ose luftë"

Kryeqyteti rus ka mbyllur restorantet nëpër qendrat tregtare dhe ka kufizuar orarin e shërbimeve me porosi për restorantet dhe baret në mbarë qytetin.

Rusët janë shumë hezitues ndaj vaksinimeve ndërsa vetëm afro 12% e popullsisë ka marrë një dozë. Rreth 5.3 milionë raste janë raportuar në vendin me 146 milionë banorë. Rusia ka njoftuar për 128,911 vdekje, ndërsa ekspertët thonë se shifrat e infektimeve dhe vdekjeve mund të jenë më të larta./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situata shëndetësore në Itali/ Ja sa raste me Covid janë regjistruar në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Nga

Situata shëndetësore në Itali/ Ja sa raste me Covid janë regjistruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë në Itali ka përditësuar shifrat e të infektuarve me Covid-19.

Autoritetet e shtetit fqinj bëjnë me dije se në 24 orët e fundit kanë kryer 249,988 testime dhe nga këta kanë rezultuar 1,197 raste pozitive, ndërkohë që dje ishin 1,147 raste.

Gjithashtu kanë humbur jetën 28 të infektuar, ndërsa dje u regjistruan 35 fatalitete.

LEXO EDHE:  Kjo është arsyeja që shkoi në SHBA? Blogerja e njohur shqiptare paska luftuar me tumorin

LEXO EDHE:  Ambasada e SHBA: Gjykata Kushtetuese do të riparojë besimin e publikut tek sistemi gjyqësor

Shkalla e pozitivitetit ka ardhur duke rënë, pasi sipas Ministrisë së Shëndetësisë italiane është 0.48%./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Dita Botërore e Refugjatëve/ OKB: 82 milionë njerëz janë zhvendosur

Publikuar

-

Nga

Dita Botërore e Refugjatëve/ OKB: 82 milionë njerëz janë zhvendosur

Më 20 qershor është Dita Botërore e Refugjatëve. Sipas raportit të fundit të OKB-së, më shumë se 82 milionë njerëz janë zhvendosur, megjithë mbylljen e kufijve nga shumë vende për shkak të pandemisë së koronavirusit. Ky është numri më i lartë i refugjatëve i regjistruar ndonjëherë.

Ajo që është mjaft tronditëse është fakti se gjatë dhjetë viteve të fundit numri i njerëzve që janë refugjatë ose janë zhvendosur me forcë është dyfishuar. Rreth 48 përqind janë fëmijë ose të rinj, kështu që ne vërtet kemi breza fëmijësh të cilët janë larguar nga vendet e tyre të origjinës”, thotë Gillian Triggs, Ndihmës Komisioner i Lartë i UNHCR-së.

OKB-ja njofton se në përgjithësi, 1 në 95 njerëz janë zhvendosur me forcë, duke përfshirë më shumë se gjysmën e popullsisë së Sirisë, si brenda vendit ashtu edhe jashtë. Sirianët përfaqësojnë grupin më të madh të të zhvendosurve ndërkombëtarisht dhe ekspertët thonë se nevojat e tyre janë të shumta.

Edukimi dhe shëndeti mendor janë çështje kryesore. Për shembull ne kemi shumë refugjatë sirianë të traumatizuar dhe ata nuk mund ta kuptojnë. Pra, ju duhet të punoni për shëndetin mendor, plus edukimin e tyre”, thotë Nancy Yarmout nga organizata “Rescue Me” .

LEXO EDHE:  “Goditja ka filluar”/ Spartak Ngjela tregon dy rreziqet që kërcënojnë sigurinë

LEXO EDHE:  Mediat raportojnë për mikun e Bashës/ Nëse shkel në SHBA do të arrestohet

Venezuelianët përbëjnë grupin e dytë më të madh, të njerëzve të zhvendosur me forcë.

Shumë prej tyre kanë shkuar në Kolumbi. Zhvendosja nga Amerika Qendrore është rritur 50 herë gjatë dhjetë viteve të fundit, me shumë refugjatë që drejtohen në veri për në Shtetet e Bashkuara.

Besoj se është me të vërtetë e rëndësishme të mendosh për refugjatët jo si një barrë për shoqërinë, por të mendosh për ta si konsumatorë dhe kontribues, sepse ata në të vërtetë shtojnë rritjen ekonomike … shtojnë zhvillimin ekonomik”, thotë Richard Albright, nga Departamenti amerikan i Shtetit.

Numri i fëmijëve të pashoqëruar në vitin 2020 po ashtu ishte i lartë, sipas raportit të OKB-së. Dhe ndryshimi i klimës ishte një nga faktorët që shkaktoi zhvendosje të njerëzve në gjithë botën.

Nevoja për burime, ujë, tokë … Nevoja për ushqimin e bagëtive, për të shtuar të korrurat… Të gjitha këto preken nga ndryshimi i klimës, dhe çojnë në konflikt. Më pas konflikti sjell zhvendosje”, thotë Gillian Triggs, Ndihmës Komisioner i Lartë i UNHCR-së

Raporti i OKB-së tregon se 86 përqind e njerëzve të zhvendosur përtej kufijve janë pritur nga vendet në zhvillim./ VOA

LEXO TE PLOTE