Connect with Us

Aplikacioni që ndalon hakerat të hyjnë në iPhone-in tuaj

Teknologji

Aplikacioni që ndalon hakerat të hyjnë në iPhone-in tuaj

Publikuar

-

Aplikacioni që ndalon hakerat të hyjnë në iPhone-in tuaj

Shkarkimi i aplikacionit të bisedës “Signal” mund t’ju mbrojë kundër një prej metodave më të rrezikshme të hakimit.

Aplikacioni është koduar me një “kurth virtual ” që mund të ndalojë ndihmon iPhone të bjerë në gjurmët e hakerave.

Është jashtëzakonisht e vështirë të hakosh një iPhone, edhe nëse fizikisht ke një pajisje. Por hakerat dhe agjencitë e zbatimit të ligjit kanë përdorur një pajisje të quajtur “Cellebrite Physical Analyzer”.

Tani aplikacioni i bisedës Signal ka zhvilluar një mënyrë për të kapërcyer këtë metodë hakimi.

Signal është një nga aplikacionet më të njohura të mesazheve në botë dhe është një nga rivalët më të mëdhenj të WhatsApp.

Aplikacioni është i famshëm për mbrojtjen e tij të sigurisë, duke përfshirë enkriptimin e përparuar nga skaji në fund. Sinjali kohët e fundit zbuloi se kishte marrë një pajisje “Cellebrite” që “ra nga pjesa e pasme e një kamioni”. Dhe zhvilluesit e aplikacionit kanë ngulitur kod të veçantë në aplikacion që mund të prishë sistemin e “Cellebrite”.

Mendoni për atë si një grackë virtuale që fillon të veprojë nëse një makinë Cellebrite përdoret për të krisur iPhone tuaj. Skanimi i skedarëve tuaj iPhone do të prishet, duke i bërë ato të padobishme.”Ne zbuluam se është e mundur të ekzekutojmë një kod arbitrar në një makinë Cellebrite,” shpjegoi Signal.”Duke përfshirë një skedar të formatuar posaçërisht, por ndryshe të padëmshëm, në çdo aplikacion në një pajisje.

LEXO EDHE:  Sa të lidhur jeni me telefonin tuaj?!

“Praktikisht nuk ka kufizime në kodin që mund të ekzekutohet.”E tëra çfarë ju duhet të bëni është të instaloni Signal në iPhone tuaj.Ju as nuk keni nevojë të përdorni Signal si aplikacionin tuaj kryesor të bisedës që mbrojtja të funksionojë.

Kjo do të thotë që ju jeni gjithashtu të mbrojtur nga një prej mjeteve më të efektshme të piraterisë në botë. Sigurisht, hakerat ende mund të gjejnë mënyra të tjera për të hyrë në pajisjen tuaj, kështu që gjithmonë jini të kujdesshëm ndaj postave elektronike të dyshimta, lidhjeve ose mesazheve me tekst./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Publikuar

-

Nga

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Twitter ka dhuruar 15 milion dollarë për të ndihmuar në luftën kundër COVID-19 në Indi e cila po lufton me valën e dytë të paparë të pandemisë vdekjeprurëse.

CEO i Twitter Jack Patrick Dorsey të hënën shkroi në Twitter se shuma u është dhuruar tre organizatave jo-qeveritare – Care, Aid India dhe Sewa International USA.

Ndërsa CARE-it i janë dhënë 10 milion dollarë, Aid India dhe Sewa International USA kanë marrë 2.5 milion dollarë  secila.

LEXO EDHE:  I doli emri në përgjime/ Sfidon këshilltari Metës: Nuk e vërtetoni dot, s’i bëj muhabetet në telefon

LEXO EDHE:  Whatsapp me aplikacionin e ri lejon shkëmbimin e parave

“Sewa International është një organizatë e shërbimit hinduist, të bazuar në besim, humanitar dhe jofitimprurës. Kjo organizatë do të sigurojë pajisjet spiatlore si koncentratorë oksigjeni, ventilator, makina BiPAP (Presion pozitiv i rrugëve ajrore Bilevel. Pajisjet do të shpërndahen në spitalet qeveritare dhe qendrat e kujdesit COVID-19  dhe spitalet,” u shpreh një nga përfaqësuesit e kompanisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook po krijon Instagram Kids/ Paralajmërimi i fortë: Rrezikohet shëndeti mendor i fëmijëve

Publikuar

-

Nga

Facebook po krijon Instagram Kids/ Paralajmërimi i fortë: Rrezikohet shëndeti mendor i fëmijëve

Facebook po përballet me reagime në SHBA lidhur me planet për të krijuar një version të Instagram për fëmijët nën 13 vjeç.

Mbi 40 avokatë të përgjithshëm shtetërorë tani po i bëjnë thirrje Facebook-ut të heqë dorë nga plani i tij i diskutueshëm ‘Instagram për Kids’.

Prokurorët e përgjithshëm kanë lëshuar një letër të hapur drejtorit ekzekutiv Mark Zuckerberg duke argumentuar se shëndeti fizik dhe mendor i fëmijëve të vegjël mund të rrezikohet nëse ata përdorin media sociale.

U ngritën shqetësime nëse platforma do të përputhet me ligjin ekzistues federal të privatësisë së fëmijëve dhe nëse do të jetë në gjendje të bëjë sa duhet për t’i mbajtur fëmijët të sigurt.

LEXO EDHE:  Whatsapp me aplikacionin e ri lejon shkëmbimin e parave

LEXO EDHE:  Sa të lidhur jeni me telefonin tuaj?!

Një pjesë e letrës thotë: “Duket se Facebook nuk po i përgjigjet një nevoje, por në vend të kësaj krijon një të tillë, pasi kjo platformë u drejtohet kryesisht fëmijëve që përndryshe nuk kanë ose nuk do të kenë një llogari në Instagram.

“Shkurtimisht, një platformë Instagram për fëmijë të vegjël është e dëmshme për arsye të panumërta.” Facebook, i cili zotëron Instagramin, po këmbëngul që plani i tij ‘Instagram për Kids’ do t’i vërë prindërit në kontroll./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja?/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Publikuar

-

Nga

Shqetësoheni për privatësinë e fotove tuaja/ Këto mjete mund të ndihmojnë

Keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh me një selfie që ngarkoni në një faqe të mediave sociale? Aktivistët dhe studiuesit kanë paralajmëruar prej kohësh në lidhje me privatësinë e të dhënave dhe thonë se fotografitë e ngarkuara në internet mund të përdoren për të trajnuar mjete të njohura të fytyrës me inteligjencë artificiale (AI).

Këto mjete të mundësuara nga AI (të tilla si Clearvieë, AWS Rekognition, Microsoft Azure dhe Face ++) mund të përdoren nga qeveritë ose institucionet e tjera për të ndjekur njerëzit dhe madje për të nxjerrë konkluzione të tilla si preferencat fetare ose politike të subjektit.

Studiuesit kanë gjetur mënyra për të hequr ose mashtruar këto mjete AI nga të qenit në gjendje të njohin apo edhe zbulojnë një selfie, duke përdorur sulme kundërshtare  ose një mënyrë për të ndryshuar të dhënat e dhëna që shkaktojnë një model të të mësuarit thellë për të bërë gabime.

Dy nga këto metoda u prezantuan javën e kaluar në Konferencën Ndërkombëtare të Përfaqësimeve të Mësimit (ICLR) , një konferencë udhëheqëse e UA që u mbajt praktikisht. Sipas një raporti nga MIT Technology Review, shumica e këtyre mjeteve të reja për të hequr softuerin e njohjes së fytyrës bëjnë ndryshime të vogla në një imazh që nuk janë të dukshëm për syrin e njeriut, por mund të ngatërrojnë një UA, duke e detyruar softuerin të bëjë një gabim në identifikimin e qartë të personi ose objekti në imazh, ose, madje, edhe ndalimi i tij për të realizuar imazhin është një selfie.

Emily Wenger nga Universiteti i Çikagos, së bashku me kolegët e saj, ka zhvilluar një nga këto pajisje ‘fshehje të imazhit’ të quajtur FOX. Të tjerët, të quajtur ‘ Locke’, janë zhvilluar nga Valeria Cherepanova dhe kolegët e saj në Universitetin e Maryland./CNA.al

LEXO TE PLOTE