Connect with Us

Studimi: Dëgjimi i muzikës hip-hop në sallën e operacionit ndikon në performancën e kirurgëve

Shëndeti

Studimi: Dëgjimi i muzikës hip-hop në sallën e operacionit ndikon në performancën e kirurgëve

Publikuar

-

Studimi: Dëgjimi i muzikës hip-hop në sallën e operacionit ndikon në performancën e kirurgëve

Sipas një studimi, ata që dëgjojnë muzikë hip hop gjatë ndërhyrjeve kirurgjikale, ndikon në performancën e tyre.

Studiuesit nga Gjermania kanë parë efektet e zhanreve të ndryshëm të muzikës në performancat e kirurgëve, duke filluar nga roku në klasik.

Përfundimet e tyre sugjerojnë që dëgjimi i muzikës hip-hopit ose muzikës klasike mund t’i bëjë kirurgët më efikasë në teatër, ndërsa muzika rock ose radio është më pak efektive.

Ndërsa luajtja e muzikës në sallën e operacionit është një praktikë e zakonshme, studiuesit nga Shkolla Mjekësore e Universitetit Heidelberg u vendosën të kuptojnë efektet e zhanreve të ndryshëm. Në studim, ekipi monitoroi 82 studentë të mjekësisë ndërsa ata kryenin ushtrime laparoskopike në një teatër.

Laparoskopia, është një lloj i procedurës kirurgjikale që lejon një kirurg të hyjë në pjesën e brendshme të barkut dhe legenit pa pasur nevojë të bëjë prerje të mëdha në lëkurë.

Gjatë ushtrimeve, studentët ishin të ekspozuar ndaj njërit prej katër zhanreve të muzikës (hip hop, klasik, rock ose radio mikse), ose nuk dëgjuan muzikë. Rezultatet treguan se studentët që ishin të ekspozuar ndaj muzikës në një nivel të vazhdueshëm të tingullit prej 70 decibel performuan më mirë sesa ata që nuk dëgjonin muzikë.

Për më tepër, hip hopi dhe muzika klasike çuan në rezultate më të mira sesa muzika rock ose radio, sipas studiuesve. Fabian Riedel, i cili drejtoi studimin, tha: ‘Gjetjet tona sugjerojnë që zhanre të caktuara të muzikës mund të kenë përfitime për studentët gjatë trajnimit kirurgjik, të cilat mund ta bëjnë procesin më efikas.’

LEXO EDHE:  Këto ushqime mund të “shpëtojnë” flokët tuaj

Muzika u prezantua për herë të parë në sallat operative në 1914 për të zvogëluar ankthin tek pacientët. Tani, pacientët vendosen nën anestetikë jashtë teatrit dhe muzika luhet rregullisht për të mirën e stafit klinik. Suitat e reja të teatrit shpesh janë të pajisura me stacione ankorimi dhe MP3 player dhe altoparlantë portabël përdoren rregullisht gjatë operacioneve. Sidoqoftë, studimi i mëparshëm ka sugjeruar që dëgjimi i muzikës gjatë operacionit mund të jetë përçarës.

Në vitin 2018, një studim nga Imperial College London dhe Instituti i Edukimit (IOE) zbuloi se komunikimi brenda teatrit mund të dëmtohet kur muzika po luan.Ekipi përdori teknologji inovative video për të kuptuar nëse muzika ndikoi në stafin e infermierisë dhe teatrit gjatë 20 operacioneve ‘në kohë reale’.

Dr Terhi Korkiakangas, një autor kryesor nga IOE, tha: ‘Në teatrot operative që vëzhgonim, ishin zakonisht mjekët e moshuar të ekipit ata që morën vendimin për muzikën në sfond.  “Pa një praktikë standarde të ekipit që vendos së bashku, u lihet stafit të ri dhe infermierëve që të flasin dhe të sfidojnë vendimet e mjekëve të vjetër, të cilat mund të jenë jashtëzakonisht shqetësuese.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

E thonë ekspertët/ Kafeja mbron mëlçinë nga sëmundjet

Publikuar

-

Nga

Adhuruesit e kafesë mund të mbrohen nga problemet e mëlçisë në jetën e mëvonshme.Sipas tudiuesve britanikë ta kanë një rrezik prej 21 përqind më të ulët të zhvillimit të sëmundjes kronike të mëlçisë sesa ata që nuk e konsumojnë kafen.

Pija përmban përbërje të quajtur kahweol dhe cafestol të cilat mendohet se zvogëlojnë inflamacionin që mund të dëmtojë mëlçinë. Përbërjet janë në nivele më të larta në kafen e bluar.

Kafeina besohet se lufton inflamacionin në mëlçi. Dr Oliver Kennedy, autor i studimit të botuar në revistën BMC “Public Health” nga Universiteti i Southampton, tha: ‘Kafja ka përfitime që mund të ofrojë një trajtim të mundshëm parandalues.’

Sipas studiuesve ata që e konsumojnë rregullisht kafen kanë 49 përqind më pak të ngjarë të vdesin nga sëmundjet kronike të mëlçisë.

LEXO EDHE:  Kur mund të vaksinohen fëmijët nga Covid-19 ? Pesë përgjigje për prindërit

LEXO EDHE:  Çaji i boronicës së thatë/ Si ta përgatisni dhe përdorni për të rritur imunitetin

Rezultatet vijnë nga pothuajse gjysmë milioni njerëz në Mbretërinë e Bashkuar, të cilët ofruan informacion mbi konsumin e tyre të kafesë dhe qasjen në të dhënat e tyre mjekësore.

Studimi shton provat se kafeja mund të jetë e mirë për mëlçinë dhe është e para që heton drejtpërdrejt lidhjen e saj me kushtet e mëlçisë në një grup kaq të madh njerëzish.

Por autorët e studimit thonë se janë të nevojshme të bëhen më shumë kërkime para se të rekomandohet tek njerëzit në rrezik të sëmundjes së mëlçisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

OBSH: Vaksinat, shumë efektive kundër variantit Delta

Publikuar

-

Nga

Varianti Delta i koronavirusit, i cili ka shkaktuar rritje të numrit të rasteve në të gjithë botën, mund të ketë një shkallë rezistence ndaj vaksinave të koronavirusit.

Epidemiologia e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Maria Van Kerkhove, tha se ka disa prova që tregojnë për efikasitet të zvogëluar të vaksinave kundër këtij varianti, i cili për herë të parë është identifikuar në Indi.

Por, në përgjithësi, shtoi ajo, “vaksinat mbeten shumë efektive”.

“Ky është një mesazh me të vërtetë i rëndësishëm që duam ta bëjmë të qartë. Edhe pse shohim një efektshmëri të zvogëluar, vaksinat mbeten të efektshme në zvogëlimin e sëmundjeve të rënda dhe të vdekjeve – përfshirë edhe ato nga varianti Delta”, tha Van Kerkhove.

Ky variant ka çuar në rritje të numrit të rasteve me koronavirus nga Portugalia në Rusi, ndërsa Britania, në fillim të këtij muaji, ka shtyrë për katër javë një fazë të rihapjes së ekonomisë, për shkak të tendosjes së variantit Delta.

Në Shtetet e Bashkuara, ku normat e vaksinimit janë relativisht të larta, zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar se varianti Delta mund të bëhet lloji dominues i koronavirusit gjatë verës.

Infeksionet dhe vdekjet nga koronavirusi kanë rënë, për shkak të vaksinave, por në mesin e të pavaksinuarve ka prova në rritje që tregojnë se varianti Delta po merr hov.

Televizioni Bloomberg ka cituar një studim nga firma e gjenomikës, Helix, e cila ka analizuar mijëra mostra nga testet për koronavirus. Analiza ka zbuluar se rastet e variantit Delta duket se po rriten më shpejt në zonat me norma më të ulëta të vaksinimit.

Në Izrael – vendin me një nga normat më të larta të vaksinimit në botë – autoritetet shëndetësore kanë bërë thirrje për vaksinimin e adoleshentëve të moshave 12 deri në 15 vjeç, për shkak të shpërthimeve lokale të rasteve me kor Të hënën, gati 90 persona në Izrael u konfirmuan si të sëmurë me koronavirus. Kjo është shifra më e lartë ditore që nga fundi i prillit dhe shumica e rasteve janë nga shpërthimet në shkolla.

LEXO EDHE:  “Gjatë fushatës do luhet me shëndetin e njerëzve”/ Brataj apel partive politike
LEXO EDHE:  Kafja apo birra?!/Mësoni cila është më e shëndetshme

Sipas autoriteteve në Izrael, gati një e treta e rasteve të reja gjatë javës së kaluar, kanë qenë persona të vaksinuar dhe shumë nga të infektuarit e rinj janë prekur me variantin Delta.

Drejtori i përgjithshëm i Ministrisë së Shëndetësisë në Izrael, Hezi Levi, tha se shumica e rasteve të reja në mesin e individëve të vaksinuar janë të lehta, por u bëri thirrje prindërve që t’i vaksinojnë fëmijët e tyre adoleshentë.

Javën e kaluar, drejtorja e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA, Rochelle Walensky, tha se derisa varianti Delta përhapet, ka shqetësime se ai mund të pësojë mutacione të tjera atje ku i shmang vaksinat ekzistuese.

Walensky tha se viruset, kur pësojnë mutacione, bëhen më të transmetueshme.

“Kjo është arsyeja pse ne po i inkurajojmë njerëzit që të vaksinohen”, tha ajo.

Çfarë dihet për variantin Delta?

Varianti Delta i koronavirusit është shfaqur për herë të parë në Indi në tetor të vitit 2020 dhe që atëherë është përhapur në më shumë se 80 vende të botës.

Organizata Botërore e Shëndetësisë, në rastin e variantit Delta, ka regjistruar transmetueshmëri më të madhe, ndërsa shkencëtarët janë duke studiuar arsyet e kësaj.

Por, sipas OBSH-së, nuk ka ende të dhëna që tregojnë se Delta është më vdekjeprurëse.

Studiuesit thonë se simptomat më të zakonshme që lidhen me variantin Delta janë: dhimbja e kokës, dhimbja e fytit dhe rrjedhja nga hunda./REL

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Zgjerohet fasha e vaksinimit/ Mbërrijnë të tjera doza Pfizer në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Zgjerohet fasha e vaksinimit/ Mbërrijnë të tjera doza Pfizer në Shqipëri

Kanë mbërritur në aeroportin Nënë Tereza të tjera doza vaksinash Pfizer.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama, i  cili përmes një postimi në rrjetin social Facebook shkruan se janë 11.70 doza që kanë ardhur, duke e çuar në mbi 1 milion sasinë totale të vaksinave anti Covid në vendin tonë.

Aeroporti “Nënë Tereza” – Kanë mbërritur sërish edhe 11,700 doza të tjera të vaksinës Pfizer, duke e çuar në 1,079,650 sasinë e vaksinave AntiCovid të mbërritura deri tani.

Me zgjerimin e fashës së vaksinimit për qytetarët +50 vjeç, vijojmë pa u ndalur me planin kombëtar të vaksinimit dhe nuk do të ndalemi, derisa qytetari i fundit të jetë vaksinuar”, shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE