Connect with Us

Antihistaminikët dhe Covid 19/ Lidhja mes tyre

Shëndeti

Antihistaminikët dhe Covid 19/ Lidhja mes tyre

Publikuar

-

Tre mundësi/ Pse COVID-19 ka të ngjarë të qëndrojë me ne për një kohë të gjatë

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

Aktualisht, asnjë e dhënë shkencore nuk sugjeron që antihistaminikët kanë një rol mbrojtës ose kurativ kundrejt një infeksioni SARS-Cov2 përgjegjës për COVID-19.

Për më tepër, nuk rekomandohet të ndaloni një trajtim me antihistaminike në progres. Nëse keni dyshime, kontaktoni mjekun tuaj sepse ekziston një ndryshim midis simptomave të Covid-19 dhe alergjive.

Edhe nëse shifrat e fundit tregojnë një prirje rënëse, Covid-19 është ende i pranishëm. Pandemia është vendosur aq mirë në jetën tonë sa nuk ka lejuar që viruse të tjera të zhvillohen, siç është gripi sezonal. E njëjta gjë nuk mund të thuhet për alergjitë. Sigurisht, ato nuk shkaktohen nga viruse, por simptomat e tyre mund të jenë konfuze. Covid-19, gripi, alergjitë …

Një antihistaminik është një ilaç që përdoret si një antagonist i receptorit histamine konkurrues, i cili shërben për të zvogëluar ose eliminuar efektet e këtij ndërmjetësi kimik endogjen të lëshuar, ndër të tjera, gjatë reaksioneve alergjike. Në përdorimin e zakonshëm, termi antihistamine u referohet më shumë antagonistëve të receptorëve H1 (ose antihistaminave H1) sesa antagonistëve të receptorëve H2. Ekzistojnë edhe agjentë të tjerë me veprim antihistaminergjik, antagonistë jokonkurrues të cilët parandalojnë shndërrimin e histidinës (një aminoacid) në histaminë duke penguar aktivitetin enzimatik të dekarboksilazës së histidinës, këto janë antihistamina atipike.

5 gjëra që duhet të dini në lidhje me përdorimin e antihistaminikëve!

Shumë janë përdorur gabimisht.

Antihistaminikët janë ndër ilaçet më të zakonshme dhe të përdorura gabimisht në të gjithë botën.

Antihistaminiket përdoren kryesisht për të lehtësuar simptomat e rinitit alergjik dhe urtikarias, por jo për astmën, ekzemën, kollën ose pagjumësinë.

Efektet anësore janë më të mëdha për antihistaminiket e gjeneratës së parë!

LEXO EDHE:  Kosova me bilanc tragjik/ 13 viktima dhe 637 raste të reja në 24 orë

Antihistaminikët e gjeneratës së parë shoqërohen me efekte anësore serioze dhe ndonjëherë fatale.

Antihistaminat që përmbajnë difenhidraminë, klorfenraminë ose hidroksinë janë antihistaminë të gjeneratës së parë që mund të shkaktojnë përgjumje dhe të ndikojnë në funksionet njohëse siç janë performanca në shkollë (pergjumja). Mbidozimi mund të çojë në vdekje dhe ato janë potencialisht të rrezikshme për të rinjtë dhe të moshuarit.

Antihistaminikët e gjeneratës së fundit janë më të sigurta dhe më efektive.

Antihistaminat e reja janë më të sigurta, po aq të përballueshme dhe po aq efektive sa antihistaminat e gjeneratës së parë.

Antihistaminat e gjeneratës së fundit janë treguar më efektive dhe zgjasin më gjatë me më pak efekte anësore si përgjumja.

(Disa besojnë se desloratadina (Aerius®) është pjesë e një brezi të tretë të antihistaminikëve. Për sa i përket efektivitetit, ai krahasohet me antihistaminikët e gjeneratës së dytë. Ashtu si ata, kjo shkakton shumë më pak përgjumje sesa antihistaminikët e gjeneratës së parë.)

Antihistaminikët nuk janë zëvendësues të epinefrinës për të trajtuar anafilaksinë.

Medikamentet orale mund të përdoren në të njëjtën kohë me injeksionet e epinefrinës për të trajtuar reaksionet anafilaktike, por ato nuk janë zëvendësim i tyre.

Shumica e antihistaminikëve janë të sigurt për gratë shtatzëna dhe ushqyerjen me gji tek fëmijët.

Hulumtimet mjekësore kanë treguar se antihistaminat në doza normale nuk e dëmtojnë fetusin gjatë shtatzënisë dhe mund të përdoren gjatë ushqyerjes me gji. Ato janë gjithashtu të sigurta për fëmijët.

Gjithsesi per gjati nje viti ne mesuam shume. Arsenali terapeutik eshte qartesuar. Dexametazoni tregoi rezultate ne trajtim. Mbajtja e maskes dhe higjena,ulën rastet e gripit dhe alergjive gjithashtu.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

OBSH: Vaksinat, shumë efektive kundër variantit Delta

Publikuar

-

Nga

Varianti Delta i koronavirusit, i cili ka shkaktuar rritje të numrit të rasteve në të gjithë botën, mund të ketë një shkallë rezistence ndaj vaksinave të koronavirusit.

Epidemiologia e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Maria Van Kerkhove, tha se ka disa prova që tregojnë për efikasitet të zvogëluar të vaksinave kundër këtij varianti, i cili për herë të parë është identifikuar në Indi.

Por, në përgjithësi, shtoi ajo, “vaksinat mbeten shumë efektive”.

“Ky është një mesazh me të vërtetë i rëndësishëm që duam ta bëjmë të qartë. Edhe pse shohim një efektshmëri të zvogëluar, vaksinat mbeten të efektshme në zvogëlimin e sëmundjeve të rënda dhe të vdekjeve – përfshirë edhe ato nga varianti Delta”, tha Van Kerkhove.

Ky variant ka çuar në rritje të numrit të rasteve me koronavirus nga Portugalia në Rusi, ndërsa Britania, në fillim të këtij muaji, ka shtyrë për katër javë një fazë të rihapjes së ekonomisë, për shkak të tendosjes së variantit Delta.

Në Shtetet e Bashkuara, ku normat e vaksinimit janë relativisht të larta, zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar se varianti Delta mund të bëhet lloji dominues i koronavirusit gjatë verës.

Infeksionet dhe vdekjet nga koronavirusi kanë rënë, për shkak të vaksinave, por në mesin e të pavaksinuarve ka prova në rritje që tregojnë se varianti Delta po merr hov.

Televizioni Bloomberg ka cituar një studim nga firma e gjenomikës, Helix, e cila ka analizuar mijëra mostra nga testet për koronavirus. Analiza ka zbuluar se rastet e variantit Delta duket se po rriten më shpejt në zonat me norma më të ulëta të vaksinimit.

Në Izrael – vendin me një nga normat më të larta të vaksinimit në botë – autoritetet shëndetësore kanë bërë thirrje për vaksinimin e adoleshentëve të moshave 12 deri në 15 vjeç, për shkak të shpërthimeve lokale të rasteve me kor Të hënën, gati 90 persona në Izrael u konfirmuan si të sëmurë me koronavirus. Kjo është shifra më e lartë ditore që nga fundi i prillit dhe shumica e rasteve janë nga shpërthimet në shkolla.

LEXO EDHE:  CDC studion inflamacionin e muskujve të zemrës tek disa të rinj, pas vaksnimit
LEXO EDHE:  Kosova me bilanc tragjik/ 13 viktima dhe 637 raste të reja në 24 orë

Sipas autoriteteve në Izrael, gati një e treta e rasteve të reja gjatë javës së kaluar, kanë qenë persona të vaksinuar dhe shumë nga të infektuarit e rinj janë prekur me variantin Delta.

Drejtori i përgjithshëm i Ministrisë së Shëndetësisë në Izrael, Hezi Levi, tha se shumica e rasteve të reja në mesin e individëve të vaksinuar janë të lehta, por u bëri thirrje prindërve që t’i vaksinojnë fëmijët e tyre adoleshentë.

Javën e kaluar, drejtorja e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA, Rochelle Walensky, tha se derisa varianti Delta përhapet, ka shqetësime se ai mund të pësojë mutacione të tjera atje ku i shmang vaksinat ekzistuese.

Walensky tha se viruset, kur pësojnë mutacione, bëhen më të transmetueshme.

“Kjo është arsyeja pse ne po i inkurajojmë njerëzit që të vaksinohen”, tha ajo.

Çfarë dihet për variantin Delta?

Varianti Delta i koronavirusit është shfaqur për herë të parë në Indi në tetor të vitit 2020 dhe që atëherë është përhapur në më shumë se 80 vende të botës.

Organizata Botërore e Shëndetësisë, në rastin e variantit Delta, ka regjistruar transmetueshmëri më të madhe, ndërsa shkencëtarët janë duke studiuar arsyet e kësaj.

Por, sipas OBSH-së, nuk ka ende të dhëna që tregojnë se Delta është më vdekjeprurëse.

Studiuesit thonë se simptomat më të zakonshme që lidhen me variantin Delta janë: dhimbja e kokës, dhimbja e fytit dhe rrjedhja nga hunda./REL

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Zgjerohet fasha e vaksinimit/ Mbërrijnë të tjera doza Pfizer në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Zgjerohet fasha e vaksinimit/ Mbërrijnë të tjera doza Pfizer në Shqipëri

Kanë mbërritur në aeroportin Nënë Tereza të tjera doza vaksinash Pfizer.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama, i  cili përmes një postimi në rrjetin social Facebook shkruan se janë 11.70 doza që kanë ardhur, duke e çuar në mbi 1 milion sasinë totale të vaksinave anti Covid në vendin tonë.

Aeroporti “Nënë Tereza” – Kanë mbërritur sërish edhe 11,700 doza të tjera të vaksinës Pfizer, duke e çuar në 1,079,650 sasinë e vaksinave AntiCovid të mbërritura deri tani.

Me zgjerimin e fashës së vaksinimit për qytetarët +50 vjeç, vijojmë pa u ndalur me planin kombëtar të vaksinimit dhe nuk do të ndalemi, derisa qytetari i fundit të jetë vaksinuar”, shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Udhëtimi drejt Greqisë/ Ambasadorja shqiptare jep njoftimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja shqiptare në Greqi Luela Hajdaraga ka folur për masat anti covid-19 dhe kushtet që duhen për të udhëtuar në vendin fshqinjë.

Në një intervistë për “Radari Informativ” ajo u shpreh se deri tani me lehtësimin e masave për hyrjet nga Shqipëria situata paraqitet e qetë.

Përsa i përket kushteve të cilat duhen të plotësohen për të kaluar në Greqi  Hajdaraga theksoi se janë paisja me formularin PFL, certifikatë vaksinimi dhe test negativ.

Duke filluar nga data 19 qershor Greqia ka hequr kufizimet për hyrjet nga Shqipëria. Deri tani situata në kufi paraqitet e qetë. Të gjithë shtetasit shqiptarë që duhet të udhëtojnë drejt Greqisë duhet të jenë të pajisur me formularin PLF të vlefshëm, që mund ta gjejnë më faqen travel.gov.gr.

Gjithashtu duhet të kenë vetëm një nga këto dokumente, certifikatë vaksinimi, test PCR negativ brenda 72 orësh, test Rapid negativ brenda 48 orësh ose certifikatë të diagnozës pozitive të Covid-19 nga dy deri në 9 muaj. Theksoj se këto masa janë për kufijtë tokësore. Pra Kakavija lejon deri në 1500 hyrje në ditë, Qafë Bota deri në 250 hyrje, Kapshtica deri në 400 hyrje vetëm për punonjësit sezonal”, u shpreh Hajdaraga.

LEXO EDHE:  Vdekja e 27-vjeçares nga Covid/ Pipero: S’jam në dijeni për rastin, jam fare i papërgatitur

LEXO EDHE:  Kosova me bilanc tragjik/ 13 viktima dhe 637 raste të reja në 24 orë

Gjithashtu ajo u shpreh se pas datën 1 Korrik do të ketë masa të reja më lehtësuese për shtetasit shqiptarë.

Pas datës 1 korrik besoj do të kemi rregulla të reja më lehtësuese për shtetasit shqiptarë. Gjithashtu duke filluar nga 22 qershori do të fillojnë fluturimet direkte 2 herë në javë nga Tirana në Kretë, gjithashtu do të kemi edhe fluturime të përditshme Tiranë-Athinë”, sqaroi Hajdaraga./ CNA.al

LEXO TE PLOTE