Connect with Us

Një ditë pas zgjedhjeve/ Rama zgjohet me një mesazh optimist

Politikë

Një ditë pas zgjedhjeve/ Rama zgjohet me një mesazh optimist

Publikuar

-

“Gëzuar Pashkët nga Fieri”/ Rama uron besimtarët katolik me foton e veçantë

Ndërkohë që në mbarë vendin po vijohet me procesin e numërimit, kryeministri Edi Rama, ka ngacmuar me një foto në rrjetë sociale, ku duket lindja e diellit.

“Çfarë agimi në Tiranë”, shkruan Rama krahas fotos, duke nënkuptuar se është optimist në lidhje me rezultatet e deritanishme që kanë dalë nga qendrat e votimit./CNA.al

LEXO EDHE:  Ngritja e KQZ-së së re/ Jozefina Topalli zbulon marrëveshjen e fshehtë mes Ramës dhe Bashës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Basha shkruan i përgjumuar/ Gafa e radhës e kreut të PD, në detyrë

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD-së në detyrë, Lulzim Basha, që në mëngjes herët, është shfaqur me një postim në rrjetet sociale, duke u shprehur i shqetësuar për korrupsionin.

Sipas tij, Shqipëria është vendi më i varfër në Europë, sepse është vendi më i korruptuar i Europës.

“Një mijë e një hallet e njerëzve që rropaten për një jetë më të mirë, e sipërmarrësve që luftojnë për të mbijetuar në një ekonomi jo konkuruese”, shkruan Basha.

Ai më tej është ndalur tek pensionistët, por ajo që ka shkruar gat-gati është pa kuptim, duhet deshifruar.“…e të moshuarve të ndrydhur nga pensioni i pamjaftueshëm, i të rinjëve që ëndërrat i kanë çdo ditë e më shumë larg Shqipërisë, janë një thirrje për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë…”. Kjo është një pjesë e deklaratës e postuar në Twitter nga Basha, që nis e pakuptimtë dhe për më tepër e shkruar edhe me gabime drejtshkrimore, si tek fjala të “rinjëve”

LEXO EDHE:  “Mandati më i jashtëzakonshëm”/ Rama: Tërmeti dhe pandemia do kishin rrëzuar edhe elefantin

LEXO EDHE:  Paditi kryeministrin/ Ylli Rakipi zbulon kërcënimet e Ramës

Më tej ai ka bërë thirrje për ta pastruar politikën nga të gjithë ata që kanë abuzuar me besimin e qytetarëve, duke pasuruar veten dhe një grusht të vogël njerëzish./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

7 fenomenet politike të Foltores/ Ervin Goci: Ja çfarë i sekëlldis këta të hurit të litarit

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Pedagogu Ervin Goci, i cili mbështet Foltoren e ish kryeministrit Sali Berisha, ka analizuar fenoment që kjo iniciativë sjelle dhe që ndikojnë pozitivisht në jetën politike.

Sipas Gocit, janë 7 fenomene politike në Foltore që u japin sekëlldi këtyre të hurit e të litarit.

Më tej pedagogu i njohur ka radhitur 7 situatat, që ka prodhuar Foltorja.

Takon politikanin me qytetarin në pozitat kur politikani ka ndikimin e autoritetit, dhe nuk shkon si bosi i plotfuqishëm. Nxjerr nga paraliza politike shtresa të fjetura të popullsisë që nuk janë pajtuar me pushtetin, por janë të paorganizuara për të vepruar në mënyrë autonome.

Vret të gjithe gjinitë e orkestruara të propagandës me evente e kronika lajmesh 100% të kontrolluara, dhe rikthen përballjen e drejtpërdrejtë me militantin.,LEXO EDHE:  Rama kërcënon kryebashkiakët/ “Vini gishtin kokës”

LEXO EDHE:  “Mandati më i jashtëzakonshëm”/ Rama: Tërmeti dhe pandemia do kishin rrëzuar edhe elefantin

Fliten për disa çështje që prej muajsh kanë dalë nga axhenda, se tani flitet për vetingje e për lobingje.

Me një të goditur i hodhi në erë të gjithë normativat boshe që rregullojnë aktivitetin e partive politike.

U jep mundësi aktorëve brenda partisë që të konturojnë aktivitetin e tyre në kushtet kur kanë rënë të gjithë hierarkitë e imponuara ekzistuese,

Në kushtet e tensionit, mundet që të rishkruhet statuti, ose kontrata që i bën aktorët të bashkëveprojneT”, shkruan Goci në rrjete sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Hetoni dhe arrestoni Metën”/ Rama merr në mbrojtje Presidentin, kapet me qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një ditë më parë Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, ka njoftuar se Njësia Antikorrupsion ka nisur procesin publik të denoncimeve në SPAK bazuar mbi prova të qarta abuzimi të zyrtarëve të administratës shtetërore.

Ky njoftim është shpërndarë në rrjete sociale edhe nga kryeministri Edi Rama, ku nuk kanë munguar komentet dhe reagimet e qytetarëve, të cilët shprehet se nuk i besojnë kësaj nisme,

Madje qytetarët kanë folur me emra konkretë politikanësh, duke thënë se që andej duhet të fillojë hetimit.

Presidenti Ilir Meta është, një prej politikanëve që i është përmendur kryeministrit Edi Rama, duke i thënë se hetimet duhet të nisin prej tij.

Por, Rama ka reaguar, duke marrë në mbrojtje Presidentin Ilir Meta, duke i thënë qytetares se për përralla mund të flisni sa të doni dhe se Qeveria nuk zëvendëson Prokurorinë.Qytetarja nuk është ndalur me kaq, duke i thënë se korrupsion ka pasur edhe në rastin e Metës, madje edhe me video.

LEXO EDHE:  Rama i nervozuar kritikon Ministrat/ Tregon çfarë e kërcënon qeverinë

LEXO EDHE:  Ngjela-Rama marrëveshje për post?/ Avokati zbulon të vërtetën

Qytetarja: Nëse jeni të sinqertë në këtë fushatë kundër korrupsionit, filloni me Metën. Peshku qelbet nga koka në Shqipëri, jo nga këmbët. Këto janë përralla me mbret që flisni.

Edi Rama: Zonjë, ne këtu flasim për një mekanizëm që mund ta përdori çdo qytetar që ka nevojë për mbështetje kundër ryshfetit apo vonesave në marrjen e një shërbimi dhe nuk flasim për ndonjë zëvendësim të Përokurorisë me Qeverinë, kështu që për peshkun, Metën dhe përrallat ju mund të flisni sa të dëshironi, po këto nuk hyjnë fare në këtë mes

Qytetarja: Po pse Meta nuk kërkoi ryshfet dhe u inçizua me video dhe u vërtetua nga organet përkatëse deri në United States? Oh harrova, Presidentët nuk quhen. Nëse do besimin e popullit fillo nga krerët jo nga sardelet.

Reagimet për ryshfet në institucione kanë qenë të shumta, të cilat po i sjellim më poshtë.

LEXO TE PLOTE