Connect with Us

Masakra e armenëve/ Joe Biden e cilëson si gjenocid

Bota

Masakra e armenëve/ Joe Biden e cilëson si gjenocid

Publikuar

-

Presidenti i SHBA Biden prishet me stilin e paraardhësve të tij dhe flet qartë për gjenocidin në masakrën e Armenëve gjatë Luftës së Parë Botërore. Turqia nuk duhet ta pëlqente atë. Vendi tashmë kishte paralajmëruar kundër një hapi të tillë paraprakisht.

Pavarësisht paralajmërimeve nga Turqia, Presidenti i SHBA Joe Biden e ka njohur masakrën e Armenëve në Perandorinë Osmane gjatë Luftës së Parë Botërore si gjenocid. “Populli Amerikan nderon të gjithë ata Armenë që vdiqën në gjenocidin që filloi 106 vjet më parë sot,” tha Biden në një mesazh të shpërndarë nga Shtëpia e Bardhë në ditën e përkujtimit të masakrave. Gjatë fushatës zgjedhore, Biden kishte premtuar se masakra e armenëve do të njihej si gjenocid.

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Cavusoglu menjëherë “plotësisht” hodhi poshtë deklaratën e Biden. Ai bazohet “vetëm në populizëm”, shkroi ai në Twitter. “Ne nuk kemi asgjë për të mësuar nga askush për të kaluarën tonë. Oportunizmi politik është tradhtia më e madhe e paqes dhe drejtësisë.” Qeveria në Ankara e kishte paralajmëruar qeverinë e SHBA paraprakisht kundër një hapi të tillë. Cavusoglu kohët e fundit i tha transmetuesit Habertürk se nëse Shtetet e Bashkuara do të përkeqësojnë marrëdhëniet me partnerin e NATO-s Turqinë, ky do të ishte vendimi i tyre.

Kryeministri i Armenisë Nikoll Pashinyan i mirëpriti fjalët e Biden. “Populli Armen dhe të gjithë Armenët në botë e morën mesazhin tuaj (…) me shumë entuziazëm,” tha ai, sipas njoftimit. Pashiani foli për “një hap të fuqishëm në rrugën drejt së vërtetës dhe drejtësisë historike” dhe për “mbështetje të paçmuar për pasardhësit e viktimave të gjenocidit”.

“Heshtja është bashkëpunim”

Gjatë Luftës së Parë Botërore, armenët u persekutuan sistematikisht dhe, ndër të tjera, u dërguan në marshime vdekjeje në shkretëtirën Siriane. Historianët flasin për qindra mijëra deri në 1.5 milion viktima. Si pasardhëse e Perandorisë Osmane, Turqia pranon vdekjen e 300,000 deri në 500,000 Armenë gjatë Luftës së Parë Botërore dhe pendohet për masakrat. Sidoqoftë, ai kundërshton rreptësisht klasifikimin si gjenocid.

SHBA u ndie e detyruar të parandalojë mizori të ngjashme që të mos ndodhin më kurrë, tha Biden. Të mbijetuarit e persekutimit janë detyruar të gjejnë shtëpi të reja dhe jetë të reja në të gjithë botën. Populli Armen mbijetoi me “forcë dhe qëndrueshmëri” por kurrë nuk e harroi historinë tragjike. “Ne nderojmë historinë e tyre. Ne e shohim këtë dhimbje. Ne konfirmojmë historinë. Ne e bëjmë këtë jo për të caktuar fajin, por për t’u siguruar që ajo që ndodhi nuk përsëritet kurrë.”

LEXO EDHE:  Afganistani mbërthen takimin e G7-tës

Si një kandidat presidencial, Biden kishte folur tashmë për “gjenocidin” e Armenëve në ditën përkujtimore një vit më parë. Biden theksoi në atë kohë: “Heshtja është bashkëpunim”. Gjithashtu si kandidat, Biden kishte njoftuar gjithashtu një kurs më të ashpër kundër Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, të cilin ai e quajti një “autokrat” i cili do të paguante një çmim për sjelljen e tij. Në një intervistë me New York Times në janar të vitit të kaluar, Biden foli në favor të mbështetjes së opozitës turke.

Disa ditë më parë, më shumë se 100 Kongresmenë si nga Demokratët ashtu edhe nga Republikanët shkruajtën një letër duke i bërë thirrje Bidenit “të pranonte qartë dhe drejtpërdrejt gjenocidin e Armenëve në deklaratën e tyre të 24 Prillit”. Ata u ankuan se presidentët e SHBA kishin heshtur për dekada, ndërsa krerët e tjerë të shteteve ose qeverive do t’i referoheshin “gjenocidit të parë të shekullit 20” si i tillë.

Trump e shmangu fjalën

Sipas raporteve të mediave amerikane, atëherë Presidenti i SHBA Ronald Reagan e përshkroi masakrën e Armenëve si gjenocid në 1981, por asnjë nga pasardhësit e tij. Kongresi amerikan tashmë e kishte njohur masakrën e armenëve në Perandorinë Osmane si gjenocid në 2019. Administrata e Presidentit të atëhershëm të SHBA Donald Trump theksoi që rezoluta juridikisht jo-detyruese nuk e ndryshoi qëndrimin e qeverisë së SHBA.

Paraardhësi i Biden, Trump kishte folur për “një nga mizoritë më të këqija të masës së shekullit 20”, por – si presidentët e tjerë të SHBA – shmangu fjalën gjenocid. Pasi Kongresi Amerikan miratoi rezolutën e gjenocidit, Departamenti i Shtetit Turk thirri ambasadorin Amerikan. Nënpresidenti turk Fuat Oktay kritikoi në atë kohë se Kongresi po përpiqej të “rishkruaj historinë me gënjeshtra”. Në 2016, Bundestag gjerman e klasifikoi masakrën e armenëve si gjenocid – kjo i vuri një barrë të rëndë marrëdhënieve gjermano-turke për një kohë të gjatë.

Biden thirri Erdogan të Premten, njoftoi Shtëpia e Bardhë. Në bisedë, Biden shprehu interesin e tij për “një marrëdhënie dypalëshe konstruktive”. Të dy presidentët kishin rënë dakord të takoheshin në periferi të samitit të NATO-s në Bruksel në qershor. Dita përkujtimore e masakrës së armenëve nuk u përmend në komunikim.NTV

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Situata pandemike në Kosovë/ Bie numri i viktimave, ja sa raste pozitive janë shënuar

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar 133 raste positive me Covid-19, ndërsa janë shënuar 2 humbje jete. Ministria e Shëndetësisë raporton se janë kryer 4.139 testime gjatë 24 orëve.

Sipas MSH janë shëruar 805 qytetarë, kurse numri i përgjithshëm i të shëruarve është 150.625. Në total numri i rasteve aktive është 6.077.LEXO EDHE:  Konflikti me separatistët pro-rusë/Biden: Rusia të ulë tensionet, Ukraina të përmbahet

LEXO EDHE:  Trump, Biden, fushatë në shtetin e Xhorxhias

Në 24 orët e fundit janë dhënë 15.925 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.226.063 doza të vaksinës.

Deri më sot 474.783 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Propaganda e Moskës/ Perëndimi drejt fundosjes, Rusia yll në ngjitje?

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktuale

Mediat shtetërore ruse në Serbi paraqesin një pamje të zymtë të perëndimit. Propaganda e vazhdueshme negative kundër Perëndimit e ngritja lart e Rusisë e Kinës, ka fituar zemrat e shumë serbëve, sipas Thomas Brey.

Rusia sidomos në Serbi konsiderohet si mike e ngushtë dhe vend partner. Por realiteti është ndryshe. Në jetën e përditshme shteti ballkanik është tërësisht i orientuar nga BE. Më shumë se dy të tretat e tregtisë së jashtme të Serbisë kryhen me BE. Investimet kryesore vijnë nga Europa Perëndimore. Megjithatë shumica e popullsisë, e sheh Rusinë dhe Kinën si partnerët më të rëndësishëm ekonomikë.

Megjithëse qindra mijëra serbë punojnë, studiojnë dhe jetojnë në vendet e BE, në Rusi dhe Kinë jetojnë shumë pak, shumë qytetarë serbë e shohin Moskën dhe Pekinin si miqtë më të ngushtë të vendlindjes, ndërkohë që nga BE nuk presin ndonjë gjë të mirë. Si është i mundur ky hendek mes ndjenjave rusofile dhe realitetit?

Përgjigja për këtë pyetje qëndron në ndikimin e mediave shtetërore ruse në peizazhin mediatik serb dhe përmes kësaj në opinionin publik në vend. Sidomos publikimi në serbisht i agjencisë ruse të lajmeve, Sputnik skicon përditë një pamje të zhvillimeve ndërkombëtare që ka pak të bëjë me realitetin.

Sputnik: Perëndimi është para fundosjes

Sipas këtyre raportimeve perëndimi dhe SHBA janë para fundosjes, në një kohë që vende të tjera si Rusia dhe Kina po fitojnë gjithnjë e më shumë influencë në botë. Sipas bindjes së Sputnik, kjo lidhet me atë që sistemet shoqërore dhe ekonomike të këtyre vendeve ia kalojnë fuqishëm perëndimit. Ky botëkuptim prezantohet rregullisht nga Sputnik dhe merret nga mediat serbe një më një pa kaluar në interpretim e verifikim. Sepse mediat jo vetëm në Serbi vuajnë nga mungesa e financimit. E raportime të tilla falas të Sputnik janë shumë të mirëseardhura. Por ngadalë këto raportime po krijojnë një imazh, që është më shumë virtual se real.

Politikanë drejtues vendas përshëndesin Sputnik

Politikanët në Serbi e mirëpresin materialin e ofruar nga mediat shtetërore ruse., krahas Sputnik, edhe RT, (dikur Russia Today). Sistemi i vlerave politiko-shoqërore të prezantuara i përgjigjet idealeve të tyre politike. Shteti, që udhëhiqet nga këta politikanë të fuqishëm, luan një rol dominues në të gjitha fushat. “Sistemi Putin” duket qartë se u shërben shumë politikanëve në Europën Juglindore si model. Politikanë për shembull si Viktor Orban, Nikola Gruevski (ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut), Bakir Izetbegovic e Milorad Dodik (Bosnje-Hercegovina) Janez Jansa (Slloveni), apo Aleksandar Vuçiç kanë shprehur shpesh drejtpërdrejt ose jo drejtpërdrejt admirimin për Putinin.

Perëndimi në rrëzim, Rusia në ngjitjeMediat shtetërore ruse në vendet e Ballkanit paraqesin një imazh të perëndimit me ngjyrat më të errëta. Kapitalizmi ndodhet para shpërbërjes. Bursat kanë marrë drejtimin e kolapsit. Shumë pjesë të popullsisë janë varfëruar. Shumica e popullsisë e ka humbur besimin në sistemin perëndimor si edhe tek politikanët e mediat. Në Rusi dhe Kinë, sipas këtyre mediave gjen ekonomi në lulëzim, një shoqëri mjaft të kënaqur e me të ardhura të mira, që i është mirënjohëse politikanëve kryesorë të vendit.

LEXO EDHE:  Presidenti i 46-të i SHBA/ Liderët evropian përgëzojnë Joe Biden

LEXO EDHE:  Thaçi: Të bëjmë punën tonë, që të mos lihemi anash nga SHBA

Një rrezatim i tillë i vazhdueshëm me raportime të tilla ka bërë që mediat serbe vitin e kaluar të raportonin ndjeshëm shumë më negativisht për BE dhe SHBA. Rusia dhe Kina ngrihen në qiell me raportime pozitive. Raportime kritike apo negative vështirë se gjen.

Sputnik paralajmëron Serbinë nga perëndimi

Sputnik nuk e heq nga raportimi një temë: Që Serbia mund të presë vetëm të këqija nga BE dhe SHBA. Si pasojë në mediat bulevardeske nxjerrin në krye histori që bëjnë fjalë për përpjekjet e perëndimit të largojnë nga pushteti Vuçiçin. Po pse duhet ta largojë perëndimi presidentin Vuçiq, kur si Brukseli edhe Uashingtoni shikojnë tek ai partnerin më të rëndësishëm për reformat e synuara?

Llogaria e Sputnik është e qartë: nuk ka ndarje mes lajmit dhe komentit. Burimet përdoren në mënyrë selektive. Informacioni që i shkon deri në fund temës nuk parashikohet. Më shumë ky raportim duhet të dokumentojë dhe provojë, se botëkuptimi i Rusisë për botën është i duhuri. Krahas kësaj nxiten në Ballkan grindjet kombëtare, ku Sputnik sigurisht kalon pa kushte në anën e serbëve.

Thomas Brey

BE e pafuqishme ndaj propagandës ruse

Ka vite që Rusia punon për të penguar integrimin e Ballkanit në strukturat euroatlantike. Pasi Moska duhet të pranonte dështimet pas anëtarësimit të Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut në NATO, përpjekjet e saj janë fokusuar në Serbi dhe tek serbët në Bosnje-Hercegovinë. Megjithëse BE është e angazhuar me shumë miliarda dhe një ushtri me diplomatë dhe ekspertë në Serbi, ajo nuk i vë dot asgjë përballë propagandës së fuqishme ruse. Nëse Brukseli edhe në të ardhmen nuk do të ndërmarrë asgjë për t’i futur në vetëdijen e popullit serb arritjet e veta dhe të theksojë avantazhet e një lidhjeje me perëndimin, atëherë e ka të humbur luftën. Sepse Rusia me instrumentat e soft-power ka kohë që i ka bërë për vete zemrat e serbëve.

Thomas Brey ka qenë për shumë vite korrespondent i agjencisë gjermane të lajmeve, dpa, sot ai ligjëron mbi Europën Juglindore si docent në disa universitete gjermane. Muajin e kaluar u publikua analiza e tij “Mediat ruse dhe Ballkani” në gjuhën gjermane dhe serbe./DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Gjermani/ Të pavaksinuarit mbeten pa rrogë gjatë karantinës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pas vendimit të ministrave të Shëndetësisë së landeve në Gjermani për të mos vazhduar kompensimin e rrogës në rast karantine për të pavaksinuarit nuk ka vetëm miratim, por edhe kritika.

Ministrat e Shëndetësisë së landeve gjermane vendosën të mërkurën që personat e pavaksinuar në rast se duhet të futen në karantinë më së voni prej 1 nëntorit nuk do të kompensohen më për humbjet në rrogë. Përjashtime do të ketë për ata që nuk vaksinohen për shkaqe shëndetësore, dhe për këtë kanë një vërtetim nga mjeku. Personave, të cilët për shkak të një karantine të vendosur nga punëdhënësi apo autoritetet edhe më tej kanë të drejtë për kompensim rroge në rast të karantinës në bazë të ligjit të infektimeve.

Edhe aty ka një përjashtim, për rastin, kur karantimi mund të pengohej me vaksinën. Landet janë përgjegjëse për pagesat. Të pavaksinuarit duhet të futen në karantinë, nëse kanë pasur kontakt me personat e pavaksinuar ose kanë ardhur nga një zonë rreziku. Kjo nuk vlen më për të vaksinuarit.

Landi Baden-Vyrtemberg në Gjermani si vendi i parë ka filluar të praktikojë vendimin për mosvazhdimin e pagesës së rrogës gjatë karantinës. Nga 15 shtatori aty personat e pavaksinuar nuk kompensohen në rast se duhet të futen në karantinë. Sipas të dhënave të shërbimit evangjelist të shtypit, epd në raste të tilla janë paguar deri 600 milionë euro kompensime.

LEXO EDHE:  Fillon samiti Biden-Putin

LEXO EDHE:  Thaçi: Të bëjmë punën tonë, që të mos lihemi anash nga SHBAShoqata e Bashkive Gjermane e përshëndeti këtë vendim. Ky është një vendim personal, pra që megjithë ofertën e vaksinimit, të mos vaksinohesh kundër Coronës, tha drejtuesi i saj, Gerd Landsberg. Por kjo do të thotë që të marrësh përsipër edhe pasojat e këtij vendimi. Nuk ka arsye, pse shoqëria duhet të financojë në raste të tilla vazhdimin e rrogës.

Kritika për vendimin e ministrave të Shëndetësisë

Por ka edhe kritika kundër vendimit të ministrave të Shëndetësisë. Eksperti i Të Gjelbërve për Shëndetësinë, Janosch Dahmen thotë, se si mjek ai është i shqetësuar, kur njerëzit nuk do të pohojnë më, se janë infektuar edhe kur e kanë një test pozitiv, dhe nuk do të hyjnë në karantinë. “Me këtë ata do të vazhdojnë të rrezikojnë të tjerët, dhe do kemi një lloj pandemie të fshehtë.” Më e nevojshme do të ishte që të testohej më shumë në vendin e punës. “Vende të tjera të BE e kanë bërë këtë.”

Edhe Shoqata e Sindikatave, DGB e kriton vendimin ashpër. “Nuk është e pranueshme, që politika përgjegjësinë për luftën kundër pandemisë e kalon tek të punësuarit”, tha kreu i saj, Reiner Hoffmann për rrjetin  “Redaktionsnetzwerk Deutschland”. Mosvazhdimi i pagesës në rast karantine do të thotë, edhe se punëmarrësit duhet t’ia paraqesin punëdhënësit statusin e vaksinimit. Sipas Hoffmann, ka qenë një nga arritjet e lëvizjes punëtore, që punëmarrësit e njoftojnë punëdhënësin sa më pak të jetë e mundur për shëndetin e tyre./DW

LEXO TE PLOTE