Connect with Us

NASA ndan foto mahnitëse të stacionit të saj hapësinor “Lunar Gateway”

Kuriozitete

NASA ndan foto mahnitëse të stacionit të saj hapësinor “Lunar Gateway”

Publikuar

-

NASA ndan foto mahnitëse të stacionit të saj hapësinor “Lunar Gateway”

NASA ka ndarë një numër imazhesh që tregojnë se si do të duket stacioni i ardhshëm hapësinor “Lunar Gateway”, që do të niset për në Hënë në 2024.

Agjencia tha se, laboratori orbitë do t’u siguronte astronautëve një ‘shtëpi larg shtëpisë’ gjatë udhëtimeve në hënë dhe një post stadi për uljet hënore. Laboratori orbitues do të ketë një kapacitet prej katër personash dhe do të shohë NASA-n të punojë me disa partnerë ekzistues të Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar duke përfshirë Evropën, Japoninë dhe Kanadanë .

Pjesë të mëdha të stacionit do të ndërtohen nga partnerë komercialë dhe do të kenë një port lidhës për zbarkuesin hënor “SpaceX Starship” që do të transportojë astronautë midis bazës orbituese dhe sipërfaqes së hënës. NASA gjithashtu konfirmoi se platforma do të ndihmojë në adresimin e një prej shqetësimeve më të mëdha për udhëtimet hapësinore përtej orbitës së Tokës duke matur nivelet e rrezatimit.

Paketa e zbulimit të rrezatimit të instrumenteve kërkimore është planifikuar të nisë brenda modulit të parë të postës ndërkombëtare me shumë qëllime, i cili do të jetë në një orbitë shumë eliptike shtatë-ditore rreth Hënës.

“Lunar Gateway” formon një pjesë thelbësore të misioneve Artemis, të cilat do të shohin NASA të vendosë gruan e parë dhe burrin tjetër në hënë deri në 2024, megjithëse mund të vonohet. Pjesa më e madhe e misionit Artemis, duke përfshirë Lunar Gateway, do të dërgohen në hënë duke përdorur raketën e re masive të Sistemit të Hapësirës Hapësinore të NASA-s.

LEXO EDHE:  Nasa zbulon imazhin mahnitës të Kraterit Jezero në Mars

Zhvillimi në raketë është gati të përfundojë, me fluturimin e parë prove, i cili do të dërgojë anijen kozmike Orion rreth Hënës pa ekuipazh, që do të ndodhë në fund të këtij viti ose në fillim të vitit të ardhshëm. Sidoqoftë, NASA njoftoi në shkurt se do të fillonin ndërtimin e Gateëay duke përdorur automjetin e lëshimit SpaceX Falcon Heavy.

Firma hapësinore e Elon Musk do të nisë elementët themelorë të Gateëay për orbitën hënore. Kjo përfshin Elementin e Energjisë dhe Shtytjes (PPE) dhe Postin e Habitimit dhe Logjistikës (HALO).  Ata pritet të nisen për në hënë në maj të vitit 2024 më herët, por mund të jenë deri në tetor 2024. SpaceX gjithashtu fitoi kontratën për të ulur astronautët në sipërfaqen e hënës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTOT- Kina prezanton trenin më të shpejtë në botë

Publikuar

-

Nga

Kina ka prezantuar trenin më të shpejtë në botë, që mund të arrijë një shpejtësi deri në 600 kilometra në orë.

“Maglev” është një shkurtim i “tërheqjes magnetike”. Treni duket të jetë “lundrues” falë një force elektromagnetike që e dërgon atë të rrëshqasë mbi shina.

Liang Jianying, zëvendës menaxher i përgjithshëm dhe kryeinxhinier i CRRC Sifang, tha për mediat kineze se përveç shpejtësisë, treni ka një sistem më pak ndotës dhe nuk kërkon shumë para për mirëmbajtjen e tij.

Hekurudha me shpejtësi të lartë është një përparësi kryesore në Kinë, e cila synon të lidhë më shumë qytetet e saj të mëdha me tren për të zvogëluar kohën dhe shpenzimet e nevojshme për të udhëtuar nëpër vendin më të populluar në botë.

LEXO EDHE:  Nasa zbulon imazhin mahnitës të Kraterit Jezero në Mars

Aktualisht, treni mesatar me shpejtësi të lartë në Kinë mund të lëvizë me rreth 350 km / orë.

LEXO EDHE:  Shi meteorësh Leonid/ Shfaqja e magjishme që do të ndodhë në mesin e muajit Nëntor

Aktualisht, Kina ka vetëm një linjë në përdorim komercial, që lidh Aeroportin Pudong të Shangait me stacionin Road Longyang në qytet.

Disa rrjete të reja thuhet se janë në ndërtim e sipër, duke përfshirë një që lidh Shanghai dhe Hangzhou dhe një tjetër që lidh Chengdu dhe Chongqing./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Magjia” e tërheqjes/ 10 karakteristika që e bëjnë njeriun edhe më të bukur

Publikuar

-

Nga

Disa nga ne mund të besojnë që vetëm njerëzit e bukur janë tërheqës. Por, në të vërtetë, për disa njerëz më të rëndësihme janë tiepatret e personaliteetit të njeriut të cilin keni përballë.

Në fakt, sharmi dhe tërheqja ndaj një personi nuk janë gjithmonë të përcaktuar nga pamja e tyre fizike.

Gjëja kryesore është magjia e tërheqjes. Më poshtë po iu listojmë disa nga tiparet që ju bëjnë më shumë tërheqës.

Ndjeshmëria

Shumë njerëz besojnë se nëse keni një pamje që pranohet në shoqërinë moderne si “e bukur” është e vetmja mënyrë. Në fakt është një mendim i gabuar. Kjo cilësi absolutisht nuk varet nga pamja e jashtme. Kjo varet nga vetëkontrolli, karizma dhe vetëbesimi.

Të pasurit qëllime

Personi që lufton për atë që do, dhe përmes veprimeve të tij apo saj, dëshmon se gjithçka është e mundur në këtë botë, nuk mund të mos jetë tërheqëse.

Sensi i mirë i humorit

Është njëra ndër tiparet që vërehet më së shumti. Sensi i mirë i humorit është një cilësi e një personi interesant dhe është çelësi i suksesit në çdo bisedë. Është sikur shigjeta e “perëndisë së dashurisë” që do të të godasë gjithsesi.

Eleganca

S’ka rëndësi se sa e përkryer dukesh, mungesa e mirësisë në lëvizjet tua do ta shkatërrojë pamjen tuaj. Nëse mund të lëvizësh butësisht derisa jeni duke vallëzuar, ose kur ecni në një mënyrë më tëreqëse apo nëse keni një gjuhë trupi mahnitëse, përfundimisht do të ju bëj të dukeni tepër tërheqëse.

Vetëbesimi

Një zë i heshtur, supe të rrumbullakosura, dhe mungesa e mendimit të tij apo saj janë shenjat e një personi krejtësisht jo tërheqës.

LEXO EDHE:  Videoja e vetëvrasjes së një burri në TikTok/ Administuesit e platformës tentojnë të fshijnë pamjet

LEXO EDHE:  Video/ Jahti që fluturon habit botën

Vendosmëria

Të kesh dyshime nuk është një tipar tërheqës, dhe kjo nuk do t’ju çojë në një marrëdhënie të shëndetshme. Një person duhet të jetë i vendosur për çdo gjë, duke filluar me vendimet se cilën akullore të blejmë dhe duke përfunduar me zgjedhjen e vendit në të cilin doni të jetoni.

Intelekti

Intelekti nuk është të bëheni ekspert në një çështje në universitet. Është aftësia për të treguar gjykim të drejtë. Një person i cili mund të kuptojë të gjithë, pa dyshim, tërheqje dhe magjepsje.

Detajet

Edhe detajet më të padukshme dhe më qesharake në pamjen tuaj mund të jenë aq tërheqëse sa që imazhi juaj do të mbetet përgjithmonë në kujtesën e personit të duhur. Kushtoni vëmendje detajeve.

Aftësia për të qenë një person interesant për ti folur

Nuk është vetëm të kesh një mendim të gjerë dhe të kesh mendimet e tua. Është gjithashtu në lidhje me aftësinë për të dëgjuar. Duhet të jetë një bisedë e barabartë, jo një ku dikush flet vetëm për vetën.

Origjinaliteti

Të qenit unike ka vlerën e arit në botën moderne të kopjeve. Në të vërtetë, të gjithë janë të veçantë. Disa thjesht nuk kanë dalë nga guaska e tyre ende, dhe të tjerët mendojnë se të gjitha gjërat e veçanta rreth tyre janë “ të pa përsosura”. Por, në fakt , të gjitha këto gjëra të vogla, të cilat ju mund të mos i pëlqeni në lidhje me veten, të bëjnë ajo që jeni. Kështu që qëndro e veçantë, qëndro unike!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Rrezet “UV” shndërrojnë ngjyrën e akrepit dhe të vegjëlve të tij/ Shihni videon që do t’iu lërë pa fjalë

Publikuar

-

Nga

Një video e re nxjerr në pah një tipar misterioz të akrepave kur ekspozohen ndaj dritës ultra vjollcë (UV), Ngjyra e akrepave “arachnids, kthehet në blu ose në në vjollcë.

Klipi prej 14 sekondash tregon një akrep femër me ngjyrë kafe që mban dhjetra foshnje në shpinë, të cilat janë me ngjyra të ngjashme, por kur ndriçon një dritë UV, marrin ngjyrën blu dhe vjollcë.

Akrepi i rritur merr një nuance blu, jeshile, ndërsa foshnjat e saj bëhen një vjollcë e ndezur.Drita UV shndërrohet kur ndërvepron me proteinat e akrepit, por shkencëtarët ende nuk kanë përcaktuar arsyen evolucionare prapa kësaj karakteristike mistifikuese.

Disa spekulojnë se ngjyra e ndezur mund t’i ndihmojë akrepët të gjejnë njëri-tjetrin, të dinë se kur është koha për të gjuajtur ose mund të jetë një mënyrë për të ngatërruar pre-në e tyre, sipas  NBC News./ CNA.al

LEXO TE PLOTE