Connect with Us

NASA ndan foto mahnitëse të stacionit të saj hapësinor “Lunar Gateway”

Kuriozitete

NASA ndan foto mahnitëse të stacionit të saj hapësinor “Lunar Gateway”

Publikuar

-

NASA ndan foto mahnitëse të stacionit të saj hapësinor “Lunar Gateway”

NASA ka ndarë një numër imazhesh që tregojnë se si do të duket stacioni i ardhshëm hapësinor “Lunar Gateway”, që do të niset për në Hënë në 2024.

Agjencia tha se, laboratori orbitë do t’u siguronte astronautëve një ‘shtëpi larg shtëpisë’ gjatë udhëtimeve në hënë dhe një post stadi për uljet hënore. Laboratori orbitues do të ketë një kapacitet prej katër personash dhe do të shohë NASA-n të punojë me disa partnerë ekzistues të Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar duke përfshirë Evropën, Japoninë dhe Kanadanë .

Pjesë të mëdha të stacionit do të ndërtohen nga partnerë komercialë dhe do të kenë një port lidhës për zbarkuesin hënor “SpaceX Starship” që do të transportojë astronautë midis bazës orbituese dhe sipërfaqes së hënës. NASA gjithashtu konfirmoi se platforma do të ndihmojë në adresimin e një prej shqetësimeve më të mëdha për udhëtimet hapësinore përtej orbitës së Tokës duke matur nivelet e rrezatimit.

Paketa e zbulimit të rrezatimit të instrumenteve kërkimore është planifikuar të nisë brenda modulit të parë të postës ndërkombëtare me shumë qëllime, i cili do të jetë në një orbitë shumë eliptike shtatë-ditore rreth Hënës.

LEXO EDHE:  Si do të jetojmë në planetin Mars?

“Lunar Gateway” formon një pjesë thelbësore të misioneve Artemis, të cilat do të shohin NASA të vendosë gruan e parë dhe burrin tjetër në hënë deri në 2024, megjithëse mund të vonohet. Pjesa më e madhe e misionit Artemis, duke përfshirë Lunar Gateway, do të dërgohen në hënë duke përdorur raketën e re masive të Sistemit të Hapësirës Hapësinore të NASA-s.

Zhvillimi në raketë është gati të përfundojë, me fluturimin e parë prove, i cili do të dërgojë anijen kozmike Orion rreth Hënës pa ekuipazh, që do të ndodhë në fund të këtij viti ose në fillim të vitit të ardhshëm. Sidoqoftë, NASA njoftoi në shkurt se do të fillonin ndërtimin e Gateëay duke përdorur automjetin e lëshimit SpaceX Falcon Heavy.

Firma hapësinore e Elon Musk do të nisë elementët themelorë të Gateëay për orbitën hënore. Kjo përfshin Elementin e Energjisë dhe Shtytjes (PPE) dhe Postin e Habitimit dhe Logjistikës (HALO).  Ata pritet të nisen për në hënë në maj të vitit 2024 më herët, por mund të jenë deri në tetor 2024. SpaceX gjithashtu fitoi kontratën për të ulur astronautët në sipërfaqen e hënës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Paralajmërimi i studiuesve/ Rreziku që iu kanoset burrave që nuk kanë një martesë të lumtur

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi i studiuesve/ Rreziku që iu kanoset burrave që nuk kanë një martesë të lumtur

Nëse e gjeni veten të bllokuar në një martesë të pakënaqshme, studimi i ri nga Izraeli sugjeron që duhet të merrni një terapi martese ose rrezikoni vdekjen e hershme.

Duke eksploruar të dhëna të gjera shëndetësore, një ekip nga Universiteti i Tel Aviv gjurmoi vdekjet dhe shkaqet e vdekjes së më shumë se 10,000 burrave Izraelitë .

Të jesh i pakënaqur me martesën tënde, apo edhe ta perceptosh martesën tënde si të keqe, shkaktoi vdekjen e shumë burrave nga kushtet cerebrovaskulare (CVA), të tilla si goditje në tru, ose bllokim të arterieve.

Ata burra që nuk ishin të kënaqur nga martesa e tyre kishin 69.2 përqind më shumë të ngjarë të vdisnin nga goditja në tru se sa ata që ishin të lumtur në martesën e tyre, zbuluan autorët.

LEXO EDHE:  Si ta shihni ISS ndërsa kalon në Mbretërinë e Bashkuar këtë javë

LEXO EDHE:  Fluturon në qiell me 101 balona

Kur merreshin parasysh të gjitha rastet e vdekjes së parakohshme mes burrave, shkalla e vdekjes ishte 19 përqind më e lartë tek burrat që thanë se martesa e tyre ishte e pakënaqshme.

Autorët e studimit thonë se autoritetet shëndetësore duhet të promovojnë terapinë martesore si një mënyrë për të përmirësuar shëndetin e burrave dhe për t’i ndihmuar ata të jetojnë më gjatë. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E pazakontë/ 42 vjeçarja feston divorcin me daulle dhe fishekzjarre

Publikuar

-

Nga

Çilem Ulkerler, 42 vjeçe nga Adanaja në Turqi pasi përfundoi procesin gjyqësor me bashkëshortin bëri festë në lagje me daulle.

E quan fitore ndarjen pas një procesi dy vjeçar ndaj vendosi që të thirrte daullexhin, mblodhi shoqërinë dhe gëzuan së bashku këtë moment.

Kjo habiti banorë të tjerë të qytetit por edhe vetë daullexhiun i cili thotë se është hera e parë që e thërrasin një festë divorci.

LEXO EDHE:  Shfaqin imazhe dixhitale mbi botën reale rreth jush/ Apple vjen me një krijim të veçantë

LEXO EDHE:  Lëvizje sizmike në Mars/ Tërmetet kapërcejnë planetin Tokë

42-vjeçarja është nënë e dy fëmijëve ndërsa ishte e martuar prej 18 vitesh. Dhuna dhe problemet ekonomike thonë se e çuan drejt divorcit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

5 arsye pse njerëzit qëndrojnë në marrëdhënie toksike

Publikuar

-

Nga

5 arsye pse njerëzit qëndrojnë në marrëdhënie toksike

Çdo marrëdhënie ka një nivel toksiciteti, sipas psikoterapistes Ginnie Love Thompson. Ndërsa është normale të kesh ulje dhe ngritje në një marrëdhënie, është gjithashtu e mençur të dish kur është koha ta lësh. Por shpesh, largimi është më lehtë të thuhet sesa të bëhet.

më poshtë do të zbuloni 5 arsyet pse vazhdon qëndroni në një marrëdhënie toksike:

Të kesh frikë nga vetmia

Sipas një  studimi , frika e të qenit vetëm mund t’i bëjë njerëzit të qëndrojnë në marrëdhënie shkatërruese, për arsyen e thjeshtë se është “më mirë” të kesh një partner të papërsosur sesa të jesh beqar. Shoqëria ndonjëherë mund t’i bëjë njerëzit të mendojnë se të qenit beqar ose “vetëm” është një gjë negative – por në realitet, nuk ka  asgjë të keqe.

Të kesh vetëvlerësim të ulët

Studimet sugjerojnë gjithashtu që njerëzit që kanë vetëvlerësim të ulët kanë një tendencë për të qëndruar në marrëdhënie jo të shëndetshme. Pasi keni përjetuar abuzim dhe sjellje toksike për kaq shumë kohë, mund të jetë e lehtë për njerëzit që të bien në grackën e  besimit se kanë faj për sjelljet toksike të partnerit të tyre. Vetëvlerësimi i ulët mund të bëjë që njerëzit të vënë në dyshim vlerën e tyre dhe çfarë sjellin në marrëdhënie.

LEXO EDHE:  Shfaqin imazhe dixhitale mbi botën reale rreth jush/ Apple vjen me një krijim të veçantë
LEXO EDHE:  Shfaqin imazhe dixhitale mbi botën reale rreth jush/ Apple vjen me një krijim të veçantë

Të ndjehen përgjegjës për partnerin dhe veprimet e tyre

Pas një situate apo ballafaqimi të pakëndshëm, një abuzues ndonjëherë do ta bëjë partneren e tij të ndihet fajtore, edhe pse nuk është e tillë.

Të besosh se gjërat mund të ndryshojnë

Shumë njerëz që janë në marrëdhënie toksike nganjëherë rrinë përreth sepse e duan partnerin e tyre dhe besojnë se gjërat do të përmirësohen një ditë ose se marrëdhënia mund të  shpëtohet. Ata gjithashtu mund të supozojnë se sjellja jo e shëndetshme e partnerit të tyre është rezultat i rrethanave të vështira, ose se ata mund të ndryshojnë disi marrëdhënien duke qenë vetë një partner më i mirë. Por në realitet, sjellja shpesh përkeqësohet me kalimin e kohës dhe njerëzit thjesht dëmtohen gjithnjë e më shumë .

Të kesh frikë nga refuzimi

Një arsye tjetër është refuzimi – ata qëndrojnë në një marrëdhënie jo të shëndetshme sepse kanë frikë se mos refuzohen në të ardhmen, kështu që ata lidhen me partnerin e tyre aktual. Njerëzit që kanë frikë nga refuzimi mund ta kenë të vështirë të shprehen, të shprehin mendimet e tyre dhe të qëndrojnë në këmbë për veten e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE