Connect with Us

PD grup me para-ushtarakë të armatosur/ Vangjel Dule: Policia nuk kryen misionin

Politikë

PD grup me para-ushtarakë të armatosur/ Vangjel Dule: Policia nuk kryen misionin

Publikuar

-

PD grup me para-ushtarakë të armatosur/ Vangjel Dule: Policia nuk kryen misionin

Vangjel Dule, kryetari i PBDNJ, kandidat për deputet i PD-AN në Tiranë, numri 11 tha për gazetaren Ilva Tare se një nga shqetësimet e mëdha të kësaj fushate mbetet fakti që edhe pas kaq shumë vitesh nuk u arrit të shmangej  tentativa për shitblerjen e votës, fenomen që sipas tij duhet të ishte çrrënjosur nga drejtësia.

Ai i bëri thirrje kryeministrit të heqë dorë nga përpjekja për të blerë vota e për të vjedhur zgjedhjet, ndërsa kërkoi nga policia të kryente misionin për të cilin ekziston, në mënyrë që siç tha qytetarët të mos kalojnë në vetëgjyqësi.

“Unë jam që qytetari duhet të ketë një besim të verbër tek drejtësia, por dhe drejtësia duhet të jetë e verbër në gjykimin e saj. Duhet të dëshmojnë të gjithë vetëpërmbajtje dhe prokuroria ta zbardhë një orë e më parë ngjarje. Rama të heqë dora nga tentativa për të blerë vota, zgjedhjet nuk mund të vidhen.

Policia duhet që t’i përgjigjet shqetësimit që t’i parandalojë këto fenomene. Si ka mundësi që në qendër të qytetit të Elbasanit qarkullonin makina pa targa? Ne do t’ia lëmë në dorë drejtësisë, policia e ka për detyrë të plotësojë misionin e vet se për këtë është krijuar.

LEXO EDHE:  Shokuese/ Zbulohet gjetja e fundit propagandistike e Rilindjes

Kur strukturat e destinuara për ta mbrojtur qetësinë publike, nuk e kryejnë misionin, qytetarët nuk mund të jenë kaq gjakftohtë”, tha z. Dule./ Euronews Albania

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Luçiano Boçi bën deklaratën e fortë/ “S’mund të them jam në opozitë se do pranoja humbjen”

Publikuar

-

Nga

Luçiano Boçi i cili fitoi mandatin e deputetit për PD në qarkun e Elbasanit foli për zgjedhjet e 25 Prillit duke i cilësuar ato si masakër zgjedhore.

I pyetur se ku gaboi që dolën në opozitë, ai tha se nuk mund të thotë se është në opozitë pasi i bie të pranojë humbjen e zgjedhjeve dhe për këtë tha Boçi nuk qëndron pasi beteja vijon ende dhe këtë herë do të bëhet ne organet e reja të drejtësisë me dokumentimin e krimeve zgjedhore dhe manipulimit të votës.

Boçi i ftuar në studion e “Pa Protokoll” shtoi se janë bërë denoncime publike 6 muaj para zgjehdjeve dhe nuk është bërë ende asnjë veprim.

LEXO EDHE:  Shtatori iku/PD harron analizën?!

LEXO EDHE:  Kush është “Shukrija” e PD-së?

Unë nuk them po jam në opozitë se do pranojë humbjen, ne jemi ende në betejë. Jemi në një betejë ligjore ku në mes janë organet e reja të drejtësisë. Jemi para një krimi zgjedhor dhe kjo është bërë nga qeveria. Nuk u hodhën vetëm para, por u përdorën fonde shtetërore, u dhanë lejë legalizimi, u punësuan me kontrata, u dhanë edhe paga lufte. Kemi bërë denoncime publike 6 muaj para zgjedhjeve dhe nuk është bërë asnjë veprim, dolën të dhënat personale që ishte krimi më i madh zgjedhor dhe asnjë gjë s’u bë nga SPAK”, tha Boçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Murrizi flet me shifra: Ja sa është shitur një votë

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Lëvizja Demokratike Shqiptare Myslim Murrizi , ka komentuar mbi fenomenin e shit-blerjes së votave duke treguar se një votë është shitur nga 50 deri në 300 euro.

Ai shtoi se SPAK-u nuk po bën asgjë konkrete për denoncimet që po bëhen deri më tani dhe theksoi se blerja e votës ndodh jashtë kutie.

“Po edhe shqiptarët që e kanë shitur votën e kanë shitur nga 300 euro deri në 50 euro. Këto zgjedhje janë blerë me paratë publike. Brenda fushatës ka pasur tendera publikë, gjë që ka qenë e ndaluar. Të gjithë këto janë para votash. Këtu futet edhe paraja e botës së krimit që i jargaviten atij që është në pushtet ose atij që ka më shumë mundësi për të ardhur në pushtet. Këtu është shitur vota për 1.5 euro në muaj, ose një brisk rrojë dhe kjo është mëkat. 50 euro një votë dhe 4 vite që do të durosh një pushtet mbi kurriz, i bie 1.5 euro në muaj, nuk e di çfarë kanë shitur.

 SPAK-u nuk po bën asgjë konkrete në dijeninë time nga denoncimet që po bëhen deri më tani. Blerja e votës ndodh jashtë kutie dhe SPAK duhet të ketë tabulatet e telefonave ose metodat e tjera. SPAK nuk ka ardhur nga qielli, por janë po këta prokurorë, vetëm se nuk kanë pasur mbështetje dhe tani janë shkëputur nga politika, janë të pavarur. Unë vetë kam marrë pamjet nga KQZ dhe shpresojmë që të dalë diçka nga ajo që ne dyshojmë”, deklaroi Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

U vetëshpall kryetar i PD-së/ Kadilli tregon arsyen

Publikuar

-

Nga

Humbjet e Bashës/ Çfarë shkruante Fatbardh Kadilli tre vite më parë për kreun e PD

I vetshpalluri për kryetar të Partisë Demokratike Fatbardh Kadilli ka folur mbrëmjen e sotme për situatën brenda kësaj partie.

I ftuar në MCN ai u shpreh se ideja për këtë vendim ishin përmasat e humbjes. Sipas tij, vjedhja dhe blerja e votës nuk është një ngjarje e re. Kadilli u shpreh se po bëhet zbor politik prej vitit 2000, pasi refuzojnë rezultatin dhe pastaj bëhemi pjesë e sistemit.

Janë të dyja bashkë. Ishte edhe instikt në moment kur pashë që përmasa e humbjes ishte e padurueshme dhe kur po shikoja çfarë lëvizjesh po ndodhnin në PD që ishte rikrijimi i një fabule politike që vjedhja justifikon dështimin. Vjedhja e votës apo blerja e saj nuk është ngjarje e re. Po ashtu nuk është ngjarje e re që ne bëjmë një zbor politik që prej vitit 2000, refuzojmë rezultatin dhe pastaj bëhemi pjesë e sistemit”, tha Kadilli./CNA.al

LEXO TE PLOTE