Connect with Us

“Meta kundër reformës në drejtësi”/ Ngjela: Po tenton revolta ndaj Amerikanëve

Aktualitet

“Meta kundër reformës në drejtësi”/ Ngjela: Po tenton revolta ndaj Amerikanëve

Publikuar

-

Ngjela rrëfen fëmijërinë e tij/ Tregon si u arratis nga kopështi dhe ra në duart e policisë

Avokati Spartak Ngjela ka komentuar sjellen e presidentit Ilir Meta kohët e fundit. Ngjela mbështet mendimin e kryeministrit Edi Rama duke thënë se kur doli reforma në drejtësi ai do të vriste amerikanët me revolve.

Sipas tij, presidenti ka frikë se ka shumë prona dhe ai shtron pyetjen se si do ti justifikojë ato prandaj është kundër reformës në drejtësi.

E tha Rama, presidenti Meta me revole do të vrasë amerikanët kur doli reforma në drejtësi. Ai ka qenë kundër reformës në drejtësi. Atë e kap reforma në drejtësi. Ka shumë prona, si do t’i justifikojë. Ka ardhur me çorapet e Korçës. Me ato ka ardhur në pushtet. Tani ka pallate, nëse i justifikon bravo i qoftë. Ai nuk ka frikë tjetër përveçse kësaj, që e kap reforma anti-korrupsion. Reforma me pronat që ka ai e kap. Dhe ndaj është i acaruar. Ai ka goditur politikën amerikane”, u shpreh avokat Ngjela./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Të dehur në timon/ Arrestohen dy shtetas në Berat

Publikuar

-

Nga

Dhuna barbare në Krujë/ “Zgjohet” policia: Kanë nisur hetimet

Arrestohen në flagrancë 2 shtetas, për veprën penale “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt”. Procedohet penalisht 1 shtetas tjetër, për veprën penale “Fshehja e të ardhurave”.

Nga specialistët e Sektorit për Qarkullimin Rrugor u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

E.Gj., 29 vjeç, banues në Kuçovë, pasi u konstatuan nga shërbimet e Policisë duke drejtuar mjetin pa leje drejtimi;

F.D., 69 vjeç, banues në Kuçovë, pasi u konstatua nga shërbimet e Policisë duke drejtuar mjetin në gjendje të dehur.

LEXO EDHE:  Venecia kundër Metës/ Alibeaj: Presidenti ka lindur me këmishë

LEXO EDHE:  Përplasja për Teatrin/ Meta "zgjohet" me Ramën

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik kanë proceduar penalisht, për veprën penale “Fshehja e të ardhurave”, shtetasin N.Q., 44 vjeç, banues në Skrapar, pasi në aktivitetin e tij u konstatuan pllaka guri dekorativ të pa shoqëruar me dokumentacionin përkatës. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Berat, për veprime të mëtejshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Me pranga në duar/ Ish-anëtari i “Agimit të Artë” u ekstradua nga Brukseli në Greqi

Publikuar

-

Nga

Me pranga ne duar, i shoqëruar nga forca policore është sjelle nga Brukseli, në aeroportin e Athinës, eurodeputeti dhe ish-anëtari i “Agimit të Artë”, Giannis Lagos të cilit PE i kishte hequr imunitetin para tre javësh dhe pasi është vendosur në arrest shtëpiak, është ekstraduar në Greqi sipas urdhër-arrestit të gjykatës greke.

Lagos është dënuar me 13 vjet e 8 muaj burg për “udhëheqjen e një organizate kriminale” gjatë gjyqit të partisë neonaziste “Agimi i Artë” bashkë me liderët më të lartë të saj, në gjyqin më të rëndësishëm në historinë e Greqisë së pasluftës, por i është shmangur për 7 muaj e gjsymë burgosjes, duke përfituar nga statusi i eurodeputetit, raporton TCH.

Ai është çuar në burgun e Domokosë, ku vuajnë dënimet edhe liderët e tjerë te Agimit të Arteë si Nikos Mihaloliakos , Ilias Kasidhiaris, Panagitois Germnis etj. Sipas dosjes penale, Janis Lagos, ishte njeriu të cilit udhëheqësi i partisë neonaziste, Nikos Michaloliakos i kishte caktuar përgjegjësinë e grupeve të dhunshme të goditjeve.

Ishte ai, që sipas dëshmive, i ka dhënë urdhër liderit të grupit të Pireut të aktivizonte njerëzit e tij për të sulmuar këngëtarin antifashist, Pavlos Fyssas natën fatale të 18 shtatorit 2013, kur ai mbeti i vrarë nga neonazisti, Giorgos Rupakias.

LEXO EDHE:  Ngjela: Me sistemin e ri, as Rama dhe as Basha nuk do zgjidheshin deputetë

LEXO EDHE:  Ngritja e SPAK/ Meta lajmëron ceremoninë e betimit të 8 prokurorëve

Gjithashtu, Lagos ka qenë mbikqyrësi dhe urdhëruesi i disa sulmeve të dhunshme madje dhe tentativave për vrasje, midis tyre edhe ai ndaj disa peshkatarëve emigrantë nga Egjipti si dhe te sindikalistëve të Partisë komuniste greke në vitet 2012-2013. Siç ka theksuar zëdhënësja e qeverisë greke pas burgimit të tij, Greqia luftoi dhe dëboi helmin toksik të Agimit të Artë, ndërsa reagime ka pasur edhe nga forcat e tjera politike.

Ndërkohë, mbetet ende i pa arrestuar një prej udhëheqësve kryesorë të Agimit të Artë, Kristos Papas, që është zhdukur menjëherë pas gjyqit dhe është shpallur në kërkim, per t’u mbyllur edhe cikli i partisë neonaziste, që pas krizës ekonomike në 2010, per disa vite u bë forca e tretë politike në vend, si dhe pjess e parlamentit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Eliminohen radhët e gjata”/ Rama publikon videon nga Drejtoria e Transportit Rrugor

Publikuar

-

Nga

Humbja e LSI në zgjedhje/ Rama: Nuk është më faktor

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetet sociale një video ku tregon se si janë transformuar zyrat e Drejtorisë Rajonale të Shërbimeve të Transportit Rrugor Fier dhe Lushnje. Rama shprehet se këto zyra ofrojnë rreth 197,000 shërbime në vit duke shmangur radhët e gjata.

“Ja si janë transformuar zyrat e Drejtorisë Rajonale të Shërbimeve të Transportit Rrugor Fier dhe Lushnje, të cilat ofrojnë rreth 197,000 shërbime në vit, duke eliminuar radhët e gjata dhe shërbyer me shpejtësi e transparence”, shkruan Rama./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE