Connect with Us

Identifikimi biometrik/ Celibashi: Shmang manipulimin e votave

Politikë

Identifikimi biometrik/ Celibashi: Shmang manipulimin e votave

Publikuar

-

Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi ka treguar disa nga detajet në lidhje me procesin e zgjedhjeve të 25 prillit ku u shpreh se identifikimi biometrik në të gjithë vendin është një mënyrë për të eleminuar manipulimin e votave.

Celibashi në një intervistë për Log të Endri Xhafos shtoi se, për të mbrojtur votën e qytetarëve do të ketë vendosje të kamerave të sigurisë në qendrat e votimit.

“Jemi duke u marrë me të gjithë procesin e rekrutimit të operatorëve që do të përdorin pajisjen e votimit elektronik, për shkak të numrit të madh të aplikimeve dhe kujdesit që duhet

Do të doja dhe po punojmë që të identifikimi biometrik të jetë i mundur në të gjithë vendin.  Numri i zgjedhësve në zonat reale janë në një numër të vogël, por në raport me të përgjithshmen nuk impaktojnë rezultatin e zgjedhjeve. Kur vjen fondi për diskutim tej pretekstit të çdo njërit prej humbësit ka humbur për këtë arsye.

Pajisja është një element i rëndësishëm në integritetin e procesit zgjedhor, por nuk është i vetmi komponent që garanto integritetin e procesit zgjedhor. Janë kamerat e sigurisë që do të jenë në të gjithë qendrat e votimit, për të mbrojtur ndonjë manipulim të votës. Ato janë të fokusuara tek anëtarët e komisionit. I gjithë materiali që do të sigurohet në kamerat e komisionit të vëzhgimit do të jetë me ligj në duart e KQZ. Në parim ne besojmë se pajisjen e identifikimit biometrik të pajisjes do e kemi në të gjithë vendin”, ka thënë Celibashi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Publikuar

-

Nga

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Lulzim Basha sot në mënyrë krejt demostrative mblodhi Komision Zgjedhor të PD të kryesuar nga Jemin Gjana dhe disa anëtarë të propozuar prej tij për një drekë në restorant B.Vita pas piramidës.

Për këtë ka reaguar mbrëmjen e sotme edhe ish-deputeti Arben Imami, i cili tha se kjo gjë është e turpshme.

Sipas tij, dreka e sotme tregon se çfarë gare do të ketë dhe cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

“Unë nuk kam prova për këtë gjë, por njerëz të njohur më kanë garantuar se është kështu, por nuk është çudi. Është komisioni i tij, pse mos hajë drekë, por është e turpshme, tregon çfarë gare do të ketë, cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

E para e punës ky komision ka një detyrim. Jemin Gjana dhe të tjerët duhet të marrin një vërtetim që nuk kanë qenë pjesë e sigurimit të shtetit. Nuk kam dyshime për asnjë njeri, është detyrim si për çdo deputete.

LEXO EDHE:  Dokumentet/ Bindja Demokratike padit KQZ në Kolegjin Zgjedhor

LEXO EDHE:  Zgjedhje pa PD dhe LSI? Ja si përgjigjet Ilirjan Celibashi

Veprimet që kryhen në një nivel kaq mikro, kaq të ulët në dukje, janë vendime të rëndësishme jo vetëm se kush do të drejtojë PD-në. Është injorancë e paparë edhe e mediave tona, edhe e gazetarëve, që thonë se ça ndodh brenda partive nuk më intereson, mua më intereson kush do të fitojë”, nënvizoi Imami./ CNA.al

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana dhe një fitore në 14 Qershor

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ristani “dush të ftohtë” Bashës/ “Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë”

Publikuar

-

Nga

Ristani "dush të ftohtë" Bashës/ "Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë"

Arben Ristani anëtar i kryesisë së Partisë Demokratike e ka krahasuar liderin e opozitës Lulzim Basha me kryeministrin Edi Rama.

“Në rast se do të vazhdojmë në gjendjen që jemi më një kryetar partie që i ngjan Ramës me mënyrën se si drejton partinë se si merr të gjitha pushtetet sepse kritika bazë që është ndaj Ramës është që ai po shnderrohet në një autocrat që ka mbledhur në dorë të gjitha pushtetet. Dhe e njëjta gjë ndodh edhe në Partinë Demokratike prej kohësh”, u shpreh ai në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi.

Sipas Ristanit , Bashës i mungojnën tiparet e një lideri të vërtetë.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 13 tetorit/ Aleatët e Bashës letër KQZ

LEXO EDHE:  18 qershori/ Regjistrohet LSI, KQZ ngre edhe KZAZ-në e Kavajës

Lideri nuk mund të jetë gënjeshtar, nuk mund të jetë me vese. Lideri duhet të reflektojë tek ndjeksit e tij. E kam tek veset e karakterit, po u shqua që është gënjeshtar që është arrogant që nuk respekton rregullat sigurisht që cënon karizmën e tij. Dhe kjo ka ndodhur me Bashën. Rama jo vetëm që e mund por edhe e tall, jo vetëm Rama por edhe më gjerë”, theksoi anëtari i kryesisë së PD-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel/ Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel, Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Përfaqësuesi i lartë për politikën e jashtme në BE, Miroslav Lajçak ka zhvilluar një takim me kryeministrin Edi Rama në Bruksel, ku nesër do të mblidhen krerët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor për një darkë tashmë tradicionale të organizuar nga shefi i diplomacisë së BE, Josep Borrell.

Përmes një postimi në Twitter, Lajçak shprehet se e kishte uruar kryeministrin shqiptar për fitoren në zgjedhjet e fundit dhe kishte diskutuar me të lidhur me zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor.

“I lumtur që u takova sërish me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. E Urova për fitoren në zgjedhje dhe diskutova me të zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor”, shkroi në Twitter Lajçak.

Ndryshe nga takimi i një dite më parë në Brdo të Sllovenisë, në takimin e Brukselit kryesisht do të jenë kryeministrat e vendeve të rajonit, me përjashtim të Malit të Zi dhe Bosnje-Hercegovinës.

LEXO EDHE:  18 qershori/ Regjistrohet LSI, KQZ ngre edhe KZAZ-në e Kavajës

LEXO EDHE:  Meta pi raki dhe bën fushatë për LSI në “skutat” e Vlorës/ A do të veprojë SPAK dhe KQZ

Në takim do të marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ai i Shqipërisë Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq, presidenti i Malit të Zi Millo Gjukanoviq dhe kryesuesi i radhës i presidencës trepalëshe të Bosnje-Hercegovinës Millorad Dodik./euronews

LEXO TE PLOTE