Connect with Us

Çështja e transmetimit të SARS-CoV-2/ Më në fund një përgjigje ndaj polemikave

Shëndeti

Çështja e transmetimit të SARS-CoV-2/ Më në fund një përgjigje ndaj polemikave

Publikuar

-

Çështja e transmetimit të SARS-CoV-2/ Më në fund një përgjigje ndaj polemikave

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

SARS-CoV-2 përhapet kryesisht përmes ajrit, sipas një studimi në The Lancet.

Më në fund një përgjigje ndaj një polemike që ka zgjatur për një vit: çështja e transmetimit të SARS-CoV-2. A është ky transmetim me aerosole apo pika?

Sipas përgjigjes, masat mbrojtëse nuk janë krejt të njëjtat. Nëse një virus përhapet nga pikat e mëdha të frymëmarrjes, pastrimi i rregullt i duarve dhe sipërfaqeve, do të preferohen, pengesat fizike , distancimi fizik dhe përdorimi i maskave gjithashtu.

Nga ana tjetër, nëse një virus është pezull kryesisht në ajër, sigurisht që përpjekjet do të përqendrohen më shumë te maskat, por veçanërisht në përmirësimin e ventilimit dhe filtrimit të ajrit në hapësira të mbyllura.

Kjo është pikërisht ajo që duhet të bëhet, sipas autorëve të këtij punimi. Në këtë artikull të rishikimit, studiuesit në Mbretërinë e Bashkuar janë mbështetur në raste të shumta studimesh ku transmetimi permes pikave nuk funksionon.

Për shembull, në hotelet në karantinë, njerëzit në dhomat fqinje janë parë të kontaminuar pa ndonjë mundësi kontakti.

Dëshmi të tjera të paraqitura janë se ky virus është identifikuar në filtrat e ajrit në spital, vende që mund të arrihen vetëm nga aerosolët dhe jo nga pikat.

Keshtu , ja disa fakte te studimit.

Transmetimi asimptomatik ose presimptomatik i SARS-CoV-2 nga njerëzit që nuk kolliten ose teshtinën ka të ngjarë të përbëjë të paktën një të tretën, dhe ndoshta deri në 59%, të të gjithë transmetimit global dhe është një mënyrë kryesore SARS-CoV- 2 është përhapur në të gjithë botën, që mbështesin një mënyrë transmetimi kryesisht ajrore.

Matjet e drejtpërdrejta tregojnë se të folurit prodhon mijëra grimca aerosoli dhe disa pika të mëdha, që mbështet rrugën ajrore.

Transmetimi i SARS-CoV-2 është më i lartë në ambiente të mbyllura sesa jashtë dhe zvogëlohet ndjeshëm nga ventilimi i brendshëm.

Të dy vëzhgimet mbështesin një rrugë transmetimi kryesisht ajrore.

Infeksionet nozokomiale janë dokumentuar në vrndet e kujdesit shëndetësor, ku ka pasur masa paraprake të rrepta për kontaktin me pikat dhe përdorimin e pajisjeve mbrojtëse personale (PPE) të krijuara për të mbrojtur nga pikat, por jo nga ekspozimi i aerosolit.

LEXO EDHE:  Video-Meta nuk pyet për Covid/ Fushatë për LSI me njerëz të “Agimit të Artë”

SARS-CoV-2 është zbuluar në ajër.

Në eksperimentet laboratorike, SARS-CoV-2 qëndroi infektues në ajër deri në 3 orë me një gjysmë jetë prej 1 ore.

SARS-CoV-2 i qëndrueshëm u identifikua në mostrat e ajrit nga dhomat e okupuara nga pacientët COVID-19 në mungesë të procedurave të kujdesit shëndetësor gjenerues të aerosolit dhe në mostrat e ajrit nga makina e një personi të infektuar.

Megjithëse studime të tjera nuk kanë arritur të kapin SARS-CoV-2 të zbatueshëm në mostrat e ajrit, kjo pritet. Marrja e mostrave të virusit ajror është teknikisht sfiduese për disa arsye, përfshirë efektivitetin e kufizuar të disa metodave të marrjes së mostrave për mbledhjen e grimcave të imëta, dehidratimin viral gjatë mbledhjes, dëmtimin viral për shkak të forcave të ndikimit (që çon në humbjen e qëndrueshmërisë), reaerosolizimin e virusit gjatë mbledhjes dhe virale mbajtja në pajisjet e marrjes së mostrave.

Psh. Fruthi dhe tuberkulozi, dy sëmundje kryesisht ajrore, nuk janë kultivuar kurrë nga ajri i dhomës.

SARS-CoV-2 është identifikuar në filtrat e ajrit dhe kanalet e ndërtimit në spitalet me pacientë me COVID-19; vendndodhjet e tilla mund të arrihen vetëm me aerosole.

Studimet që përfshijnë kafshë të infektuara në kafaze që ishin të lidhura me kafshë të infektuara veç e veç në kafaze përmes një kanali ajri kanë treguar transmetimin e SARS-CoV-2 që mund të shpjegohet në mënyrë adekuate vetëm nga aerosolët.

Si përfundim, ne propozojmë thone studiuesit që është një gabim shkencor të përdoret mungesa e provave të drejtpërdrejta të SARS-CoV-2 në disa mostra të ajrit për të hedhur dyshime mbi transmetimin e ajrit duke mos marrë parasysh cilësinë dhe forcën e bazës së përgjithshme të provave. Ka prova të qëndrueshme dhe të forta se SARS-CoV-2 përhapet me anë të transmetimit ajror. Megjithëse rrugët e tjera mund të kontribuojnë, ne besojmë se rruga ajrore ka të ngjarë të jetë mbizotëruese. Komuniteti i shëndetit publik duhet të veprojë në përputhje me rrethanat dhe pa vonesa të mëtejshme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Covid-19/ OBSH miraton për përdorim urgjent vaksinën kineze Sinopharm

Publikuar

-

Nga

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka miratuar sot për përdorim urgjent vaksinën kineze kundër COVID, Sinopharm.

Lajmin e bëri të ditur Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus, i cili u shprehur se kjo është vaksina e gjashtë që ka marrë vlerësimin e OBSH për sigurinë, efikasitetin dhe cilësinë.

“Këtë pasdite, OBSH miratoi për përdorim emergjent vaksinën e COVID-19 të Pekinit, duke e bërë atë vaksinën e gjashtë që ka marrë vlerësimin e OBSH për sigurinë, efikasitetin dhe cilësinë. Kjo zgjeron listën e vaksinave që COVAX mund të blejë dhe u jep vendeve besim për të shpejtuar miratimin e tyre dhe për të importuar dhe administruar një vaksinë”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ulet ndjeshëm numri i infektimeve/ Humbin jetën dy persona në 24 orëve të fundit

Publikuar

-

Nga

Ulet ndjeshëm numri i infektimeve/ Humbin jetën dy persona në 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2728 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 67 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 2 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 17 raste në Tiranë, 9 në Korçë, 7 né Shkodër, 5 në Devoll, 4 në Pogradec, nga 3 raste në Lushnje, Vlorë, nga 2 raste në Elbasan, Berat, Kamëz, Vau i Dejës, Cerrik, Pustec, nga 1 rast në Durrës, Lezhé, Mirditë, Gjirokastër, Malësi e Madhe, Shijak, Maliq.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 891 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 115,253 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 104 pacientë, 11 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 2 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me covid19: 2 qytetarë nga Tirana, të moshave 52-78 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Vaksina e Oksfordit për Covid-19/ Nxit përgjigje imune tek të moshuarit

LEXO EDHE:  Covid-19 në SHBA/ Bie në kolaps spitali në Teksas, Florida kalon New Yorkun

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studiuesit: Konsumimi i një pije alkoolike çdo ditë mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes fatale të zemrës

Publikuar

-

Nga

Konsumimi i një sasie të moderuar alkooli çdo ditë mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes nga një sëmundje kardiovaskulare deri në 20 për qind, zbulojnë shkencëtarët.

Studiuesit kanë lidhur marrjen e moderuar të alkoolit, e përcaktuar si jo më shumë se një pije alkoolike për gratë dhe dy për burrat në ditë, me një rrezik prej 20 përqind më të ulët të vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare (CVD), në një mostër prej më shumë se 50,000 njerëz.

Interesante, kjo ulje e përqindjes ishte në krahasim me njerëzit nga mostra që kishin konsum të ulët të alkoolit, përcaktuar si më pak se një pije në javë. Ekspertët, nga Shkolla Mjekësore e Harvardit, mendojnë se ka të ngjarë që alkooli i moderuar ul sinjalet e stresit nga truri. Shkencëtarët në institucion  më parë kanë bërë lidhjen midis stresit në tru me një rrezik në rritje të ngjarjeve të CVD si sëmundja e zemrës dhe goditja në tru.

Autorët e studimit theksojnë se ata nuk janë duke i inkurajuar njerëzit të rrisin konsumin e tyre të alkoolit por moderimi është thelbësor, ashtu si thuhet në udhëzimet zyrtare. Për të mësuar më shumë, studiuesit morën të dhëna nga sondazhi i kujdesit shëndetësor Mass General Brigham Biobank i 53,064 pjesëmarrësve me një moshë mesatare prej 57,2 vjeç, nga të cilët 59,9 përqind ishin gra. Marrja e alkoolit, e cila ishte vetë-raportuar nga pjesëmarrësit, u klasifikua si e ulët (më pak se një pije në javë), e moderuar (një deri në 14 pije në javë) ose e lartë (më shumë se 14 pije në javë).

Ngjarjet kryesore të padëshirueshme kardiovaskulare, duke përfshirë sulmin në zemër, goditje në tru ose shtrime të ngjashme në spital, u përcaktuan gjithashtu. Nga pacientët e përfshirë, 752 iu nënshtruan skanimeve PET, të cilat shpesh përdoren si pjesë e shqyrtimit të kancerit, por gjithashtu mund të tregojnë zona në tru që kanë aktivitet të shtuar.

Skanimet i lejuan studiuesit të matnin aktivitetin në rajone të trurit që dihet se shoqërohen me stresin –  amigdala dhe lëvore ballore.Ata më pas grupuan pacientët bazuar në shkallën e aktivitetit të stresit në tru.Nga 53,064 pjesëmarrës, 7,905 (15 përqind) përjetuan një ngjarje të rëndë anësore kardiovaskulare – 17 përqind në grupin e konsumit të ulët të alkoolit dhe 13 përqind në grupin e moderuar të alkoolit.

LEXO EDHE:  “Prag katastrofe”/ Berisha: Në spitalet Covid janë 270 pacientë

LEXO EDHE:  Ulet sërish kurba e infektimeve/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Njerëzit të cilët raportuan konsum të moderuar të alkoolit kishin jo vetëm 20 për qind më pak shanse për të pasur një ngjarje të madhe krahasuar me marrjen e ulët të alkoolit, por edhe më të ulët aktivitetin e trurit të lidhur me stresin.  Kjo mbeti e rëndësishme edhe pas kontrollit për variablat demografikë, faktorët e rrezikut kardiovaskular, variablat socio-ekonomikë dhe faktorët psikologjikë.

“Studimet e mëparshme nga grupi ynë dhe të tjerët kanë treguar një lidhje të fortë midis aktivitetit të rritur amigdal dhe një rreziku më të lartë të rezultateve të mëdha anësore kardiovaskulare, të tilla si sulmi në zemër, goditje në tru ose vdekje”, tha Dr Mezue.

‘Në studimin aktual, analizat e rrugëve treguan se lidhja midis marrjes së moderuar të alkoolit dhe rrezikut të ulur të ngjarjeve kardiovaskulare ndërmjetësohet në mënyrë të konsiderueshme përmes uljeve në aktivitetin amigdal.’  Një nga kufizimet e studimit është që pjesëmarrësit vetë-raportuan shkallën e tyre të marrjes së alkoolit bazuar në konsumin mesatar të pijeve në javë.

Studimi i ardhshëm do të përqendrohet në përcaktimin nëse zvogëlimet e vërejtura në aktivitetin e trurit janë rezultat i drejtpërdrejtë i marrjes së moderuar të alkoolit, me anë të skanimeve të përsëritura të trurit dhe vlerësimeve më të hollësishme të marrjes së alkoolit me kalimin e kohës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE