Connect with Us

Aksidentet u rritën me 83% në mars 2021/ Shkak kryesor sjellja e shoferëve

Kronika

Aksidentet u rritën me 83% në mars 2021/ Shkak kryesor sjellja e shoferëve

Publikuar

-

Muaji mars i këtij viti pa një rritje të dukshme të numit të aksidenteve në raport me marsin e vitit të shkuar. Ky kërcim me më shumë se 83 për qind lidhet me faktin që më shumë se gjysma e marsit të vitit të shkuar ishte periudhe karantine duke kufizuar lëvizjen e mjeteve për shkak të pandemisë. Të dhënat zyrtare të Institutit të Statistikave për Aksidentet Rrugore tregojnë se ka edhe një rritje të fataliteteve ku të paktën 58 persona humbën jetën në rrugë në periudhën janar-mars.

“Në muajin Mars 2021 numërohen 119 aksidente rrugore nga 65 aksidente të ndodhura në muajin Mars 2020, duke u rritur me 83,1 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Për shkak të mbylljes (lockdoën) në vitin 2020, rënia e aksidenteve ishte e madhe. Kështu që krahasimi me këtë vit jo normal për shkak të pandemisë ka sjellë një rritje të lartë gjatë këtij muaji. Në tremujorin e parë të vitit 2021, numërohen 323 aksidente rrugore nga 264 aksidente të ndodhura në tremujorin e parë të vitit 2020, duke u rritur me 22,3 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Në muajin Mars 2021, numri i të aksidentuarve (të vrarë dhe të plagosur) është 150 persona nga 94 që ishte një vit më parë, duke u rritur me 59,6 %. Numri i të aksidentuarve në tremujorin e parë të vitit 2021, është 418 persona nga 360 persona, duke u rritur me 16,1 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020.

LEXO EDHE:  Shkaktoi aksident në aksin Laç-Fushë Krujë/ Arrestohet 28-vjeçari

Në muajin Mars 2021, numri i të vdekurve nga aksidentet rrugore është 18 persona nga 10 persona të vdekur në Mars 2020. Në tremujorin e parë të 2021, numri i të vdekurve nga aksidentet rrugore është 58 persona nga 39 persona të vdekur në të njëjtën periudhë të një viti më parë” thuhet në njoftimin e INSTAT.

Por cilat janë arsyet e aksidenteve. INSTAT raporton se në muajin Mars 2021, aksidentet rrugore, në 79,8 % të rasteve, kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së drejtuesit të mjetit.

“Numri më i lartë i aksidenteve në këtë periudhë është kryer nga grup-mosha 25–34 vjeç, duke zënë 26,1 % të numrit të aksidenteve gjithsej. Aksidentet në këtë grup-moshë janë rritur me 34,8 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Në tremujorin e parë të vitit 2021, aksidentet rrugore, në 19,8 % të rasteve, kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së këmbësorit. Gjatë kësaj periudhe, numri i aksidenteve sipas sjelljes së këmbësorit është rritur 12,3 %, krahasuar me një vit më parë./Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

400 kg kokainë/ Hajdarmataj: Nuk besoj të ketë goditje të “peshqve” të mëdhenj

Publikuar

-

Nga

Ish-drejtues i policisë Arben Hajdarmataj, i ftuar tek ABC-ja e mëngjesit foli për operacionin e zhvilluar nga Policia e Kosovës, ajo italiane dhe shqiptare e sinjalizuar nga DEA amerikane, operacion i cili u finalizuar ne goditjen e 400 kg kokainë.

Hajdarmataj, tha se ky ishte një operacion i kontrolluar nga DEA amerikane.

Ai u shpreh skeptik për goditjen e “peshqve” të mëdhenj, ndërsa theksoi se narkotrafiku nuk bëhet pa lidhje me strukturat shtetërore.

“Unë them që policia shqiptarë ka bërë rolin e rojes. Këtu flitet për një operacion i cili është kontrolluar nga DEA amerikane. Unë nuk mendoj që të ketë një sasi tjetër përveç asaj që është bërë publike, për vetë faktin se në këtë operacion janë të përfshira të gjitha këto autoritete.

Por sërish them se nuk duhet duhet të jemi kategorik. Dua të theksoj që policitë perëndimore dhe DEA janë më të zhdërvjellta në këtë pikë, për operacione të tilla, pasi ne jemi shumë të ngurtë.

Nuk besoj se do të ketë arrestime të peshqve të mëdhenj, sidomos kur sasia goditet, pra nuk arrihet tek të gjithë kapilarët e rrjetit. Pritet të ketë goditje, por jo të peshqve të mëdhenj sepse ata qëndrojnë rahat në strofkullën e tyre”, tha Hajdarmataj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Jemi mes trafikantëve”/ Gazetarja bën deklaratën e fortë: Përmbysim Europën me kanabis

Publikuar

-

Nga

Gazetarja Anila Hoxha ka folur mëngjesin e sotëm, për operacionin e realizuar nga Policia e Kosovës ajo shqiptare dhe italiane me DEA amerikane, ku edhe u kapën 400 kg lëndë narkotike, e llojit kokainë.

E ftuar në studion e Abc News, Anila Hoxha ka bërë deklarata të forta, ndërsa theksoi se Shqipëria është kthyer në një vend burimi për kanabisin dhe se jemi mes më të mirëve trafikantë.

Po ashtu ajo tha se fillimisht informacioni për këtë operacion ishte tepër i rezervuar, ndërsa shtoi se aktualisht po kryhen ende kontrolle.

Informacioni fillimisht ishte tepër i rezervuar. Duhet të kemi parasysh që edhe aktualisht ky operacion vazhdon dhe po kryhen disa kontrolle. Është e konfirmuar që tashmë Shqipëria po përdoret rëndom nga trafikantët e Amerikës Latine. Tani jemi mes më të mirëve trafikantë.

Trafikantë të rëndësishëm kanë krijuar lidhje të drejtpërdrejta. Ne jemi vend burimi për kanabisin, e përmbysim Europën me kanabis. Nga ana tjetër trafikantët dorëzojnë kanabis dhe marrin heroinë për të furnizuar sërish tregun. E rëndësishme është që ndërkombëtarët po arrijnë të kenë deri diku besim sepse ne kemi pasur operacione ku të huajt nuk na kanë besuar”, tha Hoxha./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kapen 400 kg drogë në Kosovë/ Artan Hoxha: Ishte destinuar për tregun e pasur të BE

Publikuar

-

Nga

Kapen 400 kg drogë në Kosovë/ Artan Hoxha: Ishte destinuar për tregun e pasur të BE

Ditën e sotme janë sekuestruar 400 kg kokainë në Lipjan të Kosovës dhe në këtë operacion policia ka arrestuar shtatë persona.

Sipas mediave kosovare, tre prej të arrestuarve janë Izet Sheqiri, Enver Belegu dhe Bajram Maliqi, ndërsa emri i të tjerëve nuk është bërë ende publik.

Për këtë operacion ka zbardhur detaje mbrëmjen e sotme gazetari investigativ Artan Hoxha, i cili ka treguar se kokaina është e pastër si kristali.

“Kjo drogë e kalon pastërtinë e 92%, që është ndër pastërtitë më të mëdha të kokainës. Nuk do të ishte e mundur që ajo sasi të hidhej në treg ashtu. Pra nëse janë konfiskuar 400 kg kokainë të tillë, në treg do të hidhej trefishi i saj.

Kjo pastërti e kokainës i lejon trafikantët ta zbusin drogën dhe ta bëjnë të absorbueshme për klientët, pasi pastërtia aq e madhe rrezikon jetën e përdoruesve të saj. Për fat të keq tashmë është provuar se territori i Kosovës po kthehet në një bazë operacionale të grupeve kriminale që merren me narkotrafikun”, u shpreh ai në “Debat Plus”.

LEXO EDHE:  Skandalet e drejtësisë/ Prokurorja u denoncua për manipulim të aksidentit

LEXO EDHE:  Aksident në aksin Tiranë-Durrës/ Policia në vendngjarje

Sipas tij, droga ishte destinuar për tregun e pasur të Bashkimit Evropian dhe jo për tregun e Kosovës apo Shqipërisë.

“Që nga paketimi në Brazil, droga ishte destinuar për organizata të ndryshme. Është në praktikën e organizatave kriminale që në fillim ata testojnë sasi shumë më të ulëta të drogës.

Pra në fillim ata kanë testuar sasi më të vogla, më pas kanë shkuar në sasi pak më të mëdha, për të ardhur deri te ajo që është konfiskuara sot. Trafikantët kanë fituar siguri se ky shteg është sigurt”, theksoi gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE