Connect with Us

Rama publikon pamjet nga spitali i Fierit/ Qendër e ekselencës së sistemit tonë shëndetësor

Aktualitet

Rama publikon pamjet nga spitali i Fierit/ Qendër e ekselencës së sistemit tonë shëndetësor

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet nga spitali i përfunduar i Fierit.

Rama thekson se spitali Memorial i Fierit është gati për të hapur dyert si qendër e ekselencës së sistemit tonë shëndetësor

“SPITALI MEMORIAL FIER – Tashmë me një superstaf të përbashkët, për të hapur dyert si qendër e ekselencës së sistemit tonë shëndetësor dhe njësi e transferimit të dijes nga sistemi shëndetësor turk në sistemin shëndetësor shqiptar, për t’i shërbyer jo vetëm pacientëve të vet po edhe suksesit të kësaj faze të re të ngjitjes së sistemit tonë shëndetësor në majën ku e duan dhe e meritojnë shqiptarët”, shkruan Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Refuzimi i Metës/ Komisioni Hetimor ndryshon planin

Publikuar

-

Nga

Refuzimi i Metës/ Komisioni Hetimor ndryshon planin

Komisioni hetimor ka nisur mbledhjen për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Në nisje të tij, shkresa e presidentit Meta drejtuar Kuvendit ka ndryshuar rrjedhën e vijimit të mbledhjes se Komisionit Hetimor Parlamentar.

Mbledhja është ndërprerë me kërkesë nga anëtarët e Komisionit për të lexuar shkresën e presidentit dhe më pas do të rikthehen për të marrë një vendim.

Në nj ëshkresë prej 29 faqesh, presidenti Meta i është përgjigjur kërkesës të Komisionit Hetimor për ftesën e seancës dëgjimore.

LEXO EDHE:  Video/ Berisha uron Edi Ramën me Lek Plepin

LEXO EDHE:  Berisha ‘hap thesin’/ Tregon se kush ia publikoi Ramës çështjen e djalit

Sipas presidentit kërkesa, nuk referon asnjë dispozitë kushtetuese dhe ligjore për bazueshmërinë e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Nuk ka për t’i rënë më dielli”/ Gazetari zbulon planin e frikshëm, çfarë do të ndodhë në Tiranë

Publikuar

-

Nga

“Nuk ka për t’i rënë më dielli”/ Gazetari zbulon planin e frikshëm, çfarë do të ndodhë në Tiranë

Gazetari Klodian Tomorri ka treguar detaje në lidhje me një plan, sipas tij për të ndërtuar një 30 katësh në Tiranë.

Në një postim në rrjetet sociale, gazetari Tomorri thekson se plani është qëe pallati 30 katësh të ndërtohet aty tek BKT-ja, ngjitur me Kishen.

Sipas gazetarit, për këtë plan janë bërë edhe disa skema, ku fillimisht ndërteses së BKT-se ja bene letrat sikur ishte demtuar nga termeti, madje kategori e rende demtimi, qe duhej shembur.

Më tej, Tomorri thekson se në lojë hyn edhe kompania FUSHA, e cila ka besimin e Bashkisë dhe do të marrë lejen për ndërtimin e pallatit.

Më tej ai shton se BKT do marrë disa kate, ndërsa pjesa tjetër do të shitet.

Por, ajo çfarë e bën edhe më të frikshëm këtë plan, sipas Tomorrit është fakti se Lanës nuk ka per t’i rene me Dielli me shume se 5 minuta ne mesdite, pasi aty do të ngrihen dy kulla gjigante.

“Lana ne burg

Keta kane nisur planin per te ngritur nje 30 katesh aty tek BKT-ja, ngjitur me Kishen. Mirepo qe plani te vihej ne zbatim duheshin bere ca skema.

Fillimisht nderteses se BKT-se ja bene letrat sikur ishte demtuar nga termeti, madje kategori e rende demtimi, qe duhej shembur. BKT-ne e sistemoi Fusha atje ngjitur me TEG-un. Fjalet jane qe e sistemoi me qera. Kjo ishte pjesa e pare e planit.

LEXO EDHE:  E rëndë-Po lante xhamat e dritareve/ Gruaja bie nga pallati

LEXO EDHE:  Rama: Produktet e naftës do t’i nënshtrohen kontrollit rigoroz

Tani BKT-ja nuk e merrte dot lejen per 30 katesh. Sepse ligjet urbanistike jane shume te ashpra ne Tirane. Duhet zhvillim i kontrolluar territori, jo kaos. Lejet duhen perqendruar vetem tek kompanite qe beson Bashkia. Ketu hyn ne loje prape FUSHA.

Lejen e ndertimit per 30 kateshin do ta marre Fusha. Pasi te ngrihet 30 kateshi, BKT mund te transferohet serish aty dhe merr disa kate. Te tjerat, dalin ne shitje.

Si perfundim Lanen do e fusin ne burg keta. Aty do kete dy kulla gjigande si kolosi i Rodit, qe rrine perballe njera tjetres. Pak me poshte eshte dhe nje tjeter. Lanes nuk ka per t’i rene me Dielli me shume se 5 minuta ne mesdite.

Tani ceshtja eshte a do te shpetoje dot Kisha apo jo? Se mund t’ja bejne dhe Kishes letrat sikur eshte demtuar nga termeti, kategori DS4 dhe te ngulin edhe aty ndonje 40 katesh. Prifterinjte i marrin, i cojne andej nga Dajti lart. Vete ben Fusha ose ndonje nga keto kompanite e ndertimit te Bashkise nje Kishe te re andej siper dhe ja jep komunitetit katolik me qera.

Aman, aman, mjere ai fshatar i gjore qe ben ndonje gardh tek toka. Renean, nderhyjen e shpejte antiterrorizmit edhe ushtrine tek dera e shtepise i ka per 5 minuta. Dhe ta provoje t’i bjere telefonit te Bledi Cucit po deshi.”-shkruan gazetari Klodian Tomorri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Hapja e hetimeve për vrasjen e Artan Santos/ A do të thirret Grida Duma në SPAK

Publikuar

-

Nga

Duma paralajmëron Ramën/ Çfarëdolloj gjëje të bësh, nuk e ndalon dot rotacionin politik

Struktura e Posaçme për hetimin e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka marrë në dorëzim dosjen hetimore për vrasjen e bankierit Artan Santo.

Dosja që ka qenë në Prokurorinë Tiranës i ka kaluar SPAK, pasi është arritur në përfundimin se vrasja është kryer nga një grup i strukturuar kriminal.

Kujtojmë se bankieri i njohur, u ekzekutua 7 vite më parë, në qershorin e vitit 2014, ndërsa po hynte në selinë e bankës ku punonte.

Lidhur ngushtë me këtë ngjarje është lakuar edhe emri i Grida Dumës e cila ka pasur miqësi me Santon.

Ka foto në ambientet e UET, ku Santo ndodhet në krah të Grida Dumës së bashku me kolegë të tjerë të këtij universiteti që në atë kohë ishte në pronësi të Henri Çilit dhe shumë nga personazhet në tavolinë janë personazhe publike, politike dhe njerëz që shfaqën pranë Lulzim Bashës, në atë kohë të mbështetur dhe të sponsorizuar nga ish pronari i UET.

Menjëherë pasi ka ndodhur vrasja, është mësuar se Grida Duma ka tentuar të lidhet me kryeministrin Edi Rama dhe ka qenë më pas zëvendëskryeminsitri, Niko Peleshi i cili e ka shoqëruar në zyrën e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Ky i fundit ia ka rikujtuar Dumës këtë fakt, në vitin 2018, në emisionin, Opinion”, ndërsa zonja Duma po fliste për të.

LEXO EDHE:  Video/ Berisha uron Edi Ramën me Lek Plepin

LEXO EDHE:  Ndërtimi i spitalit të Fierit/ Banorët nuk dorëzohen: Betejën do ta vijojmë në gjykatë

 “Grida e di shumë mirë si punoj unë”. Ka qenë kjo deklarata e Tahirit, duke i rikujtuar kështu Dumës, me mesazh të koduar, çështjen e Santos.

Se përse ka shkuar Grida Duma në zyrën e Saimir Tahirit, ende nuk dihet, duhet ta thotë ajo këtë gjë.

Por tashmë që janë rihapur hetimet, a do ta thërrasë SPAK, Grida Dumën, për të sqaruar enigmat rreth kësaj ngjarjeje?

Janë shumë pikëpyetje, mbi të cilat duhet të hidhet dritë, pasi Duma, është personazh politik-publik që është paguar me taksat e qytetarëve. Ajo duhet të flasë në SPAK, dhe mos të lërë enigmë, fijet që e lidhnin atë me Artan Santon./CNA.al

LEXO TE PLOTE