Connect with Us

Llojet e buzëqeshjeve/ Çfarë tregojnë për emocionet tuaja?

Kuriozitete

Llojet e buzëqeshjeve/ Çfarë tregojnë për emocionet tuaja?

Publikuar

-

Llojet e buzëqeshjeve/ Çfarë tregojnë për emocionet tuaja?

Buzëqeshja juaj në të vërtetë mund t’ju tradhtojë dhe të tregojë se çfarë mendoni me të vërtetë. Por nga ana tjetër, ju mund të lexoni mendjet e njerëzve nëse i dini nuancat e shprehjeve të fytyrës. Dhe, gatishmëria për çdo buzëqeshje nuk përkthehet në ndjenja pozitive ndaj jush.

Ekzistojnë 3 grupe kryesore të buzëqeshjeve.

Pas studimit të njerëzve, studiuesit kanë ndarë buzëqeshjet sipas kombinimeve të muskujve:

Buzëqeshje  shpërblimi.

Është një ngritje simetrike e muskujve “zygomaticus” me një ngritje të vetullave. Buzët tërhiqen.

Buzëqeshje e  përkatësisë.

Komunikon tolerancën, mirënjohjen ose lidhjen. Është gjithashtu simetrike por e përhapur më gjerë dhe më e hollë me buzë të shtypura dhe pa dhëmbë të ekspozuar.

Buzëqeshje e  dominimit.

Nënkupton statusin dhe nuk është simetrik, me vetulla të ngritura dhe faqe të ngritura.

Përveç kësaj, studiuesit përcaktojnë lloje më specifike që mund të tregojnë hije të ndryshme të emocioneve.

Buzëqeshje flirtuese

Kjo është një buzëqeshje shumë e famshme që e kemi parë shumë herë në pikturën Leonardo da Vinci të Mona Lisa . Është një nga ato buzëqeshjet misterioze dhe të sikletshme që përdorni përpara se të shikoni shpejt përsëri. Ky akt zgjat vetëm për një moment.

Buzëqeshje e ndjerë

LEXO EDHE:  Ja pse buzëqesh Mariah Carey

Buzëqeshja është e lehtë për të njohurin. Muskujt pasqyrojnë emocione të mirëfillta, të pakontrolluara, pozitive. Asnjë muskul tjetër në pjesën e poshtme të fytyrës nuk është i përfshirë përveç muskujve që rrethojnë sytë, kështu që ju mund të shihni rrudhat. Buzëqeshja e ndjerë mund të zgjasë shumë dhe të jetë intensive.

Buzëqeshje përbuzëse

Buzëqeshja përbuzëse nuk është shprehje pozitive. Ai tregon një  përzierje të neveritjes ose pakënaqësisë. Këndet e buzëve janë të shtrënguara dhe shpesh njëra anë e buzëve është më e lartë se tjetra.

Buzëqeshja e rremë

Muskujt rreth syve nuk janë të përfshirë kështu që ju nuk shihni rrudha. Njerëzit shpesh mendojnë se sytë e tyre janë gjithashtu të buzëqeshur kur përpiqen të shtiren, por studiuesit kanë treguar se është thjesht një iluzion.

Buzëqeshja nga frika

Mund të duket sikur po qeshni, por në të vërtetë jeni nervoz. Dhëmbët shtrëngohen fort së bashku dhe sytë bëhen më të mëdhenj. Vetullat kanë një shprehje të befasuar./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

E thonë studiuesit/ Gratë rrisin inteligjencën kolektive më shumë se burrat

Publikuar

-

Nga

E thonë studiuesit/ Gratë rrisin inteligjencën kolektive më shumë se burrat

Të kesh më shumë gra në një ekip apo grup mund të rrisë ‘inteligjencën kolektive’ të përgjithshme për vendimmarrje, kur krahasohet me një grup të dominuar nga meshkujt, zbulon studimi. Studiuesit nga Universiteti Carnegie Mellon i Pensilvanisë ekzaminuan 22 studime që mbulojnë 5,349 individë të përfshirë në aktivitete grupore dhe individuale.

Ekipi zbuloi se aftësia individuale, përbërja gjinore e grupit dhe bashkëpunimi në grup ishin të gjitha parashikues të inteligjencës kolektive, ose aftësia e një grupi për të punuar së bashku dhe për të zgjidhur një sërë problemesh që ndryshojnë në kompleksitet.

Hulumtimi, që përfshinte drejtimin e algoritmeve të të mësuarit në makinë mbi grupe të shumta të mëdha të të dhënave, zbuloi se suksesi i një aktiviteti në grup mund të parashikohej më mirë duke përdorur masa kolektive të inteligjencës sesa në aftësitë e anëtarit individual.

Këto masa kolektive përfshinin perceptimin shoqëror të anëtarëve individualë, përbërjen e grupeve, veçanërisht proporcionin femëror dhe larminë e moshës, dhe madhësinë e grupit.Në mënyrë që të adresojë çështje që variojnë nga ndryshimi i klimës në zhvillimin e teknologjive komplekse dhe shërimin e sëmundjeve, shkenca mbështetet në inteligjencën kolektive.

Të dhënat demonstruan se proceset e bashkëpunimit në grup ishin rreth dy herë më të rëndësishme për parashikimin e CI sesa aftësitë individuale.Ata zbuluan se përbërja e grupit, përfshirë përqindjen e grave në një perceptim shoqëror të një grupi dhe anëtari të grupit, janë gjithashtu parashikues të rëndësishëm të CI. Ekipi zbuloi se ky përmirësim në inteligjencën e mbledhjes zbatohej pavarësisht nëse bashkëpunimi ishte ballë për ballë ose në internet.

LEXO EDHE:  Karakteristikat e të menduarit kritik

LEXO EDHE:  Sekrete të vlefshme! Si të dilni bukur në foto duke buzëqeshur

Në hulumtimet e mëparshme, i njëjti ekip zbuloi se aftësia e një grupi për të kryer një gamë të gjerë detyrash mund të parashikohej nga një faktor i vetëm statistikor – pikërisht këtu ata dolën me konceptin e inteligjencës kolektive. Në punën vijuese, nga ky ekip dhe të tjerët, ekspertët zbuluan se ky faktor CI ishte i lidhur dobët me nivelet individuale të inteligjencës, por i lidhur fort me ndjeshmërinë sociale dhe numrin e grave në çdo grup.

Për këtë studim të ri, duke përdorur teknikat e të mësuarit makinerik, Woolley dhe kolegët përcaktuan rëndësinë relative të variablave të ndryshëm për parashikimin e CI.Ata vunë re se masat e procesit të bashkëpunimit në grup ishin rreth dy herë më të rëndësishme se aftësia e anëtarit individual. Parashikues të tjerë të rëndësishëm ishin perceptimi shoqëror, përbërja e grupit (veçanërisht proporcioni femëror dhe larmia e moshës) dhe madhësia e grupit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shkencëtarët vullnetarë ndihmojnë në mbledhjen e të dhënave për natyrën

Publikuar

-

Nga

Shkencëtarët vullnetarë ndihmojnë në mbledhjen e të dhënave për natyrën

NASA – agjencia amerikane e hapësirës – ka krijuar një aplikacion që lejon “shkencëtarët vullnetarë” në të gjithë botën të ndihmojnë shkencëtarët që studiojnë Tokën dhe mjedisin global.

Njerëzit nga gjithë Shtetet e Bashkuara dhe bota po ndihmojnë shkencëtarët në NASA në një projekt shkencor për Tokën.

Duke përdorur një aplikacion në telefonët e tyre, “shkencëtarët vullnetarë” matin lartësinë dhe gjerësinë e pemëve lokale dhe i ndajnë të dhënat me shkencëtarët e NASA-s për t’i ndihmuar ata të vlerësojnë sasinë e karbonit që mund të mbahet nga pemët.

“Jemi këtu në Universitetin Shtetëror Bowling Green, jamme Megan Recker. Do ta vëzhgojmë pemën duke përdorur aplikacionin GLOBE Observer. Je gati Megan?”

Megan: “Po!”

Pjesëmarrësit hapin aplikacionin dhe zgjedhin Pemë nga katër ikonat kryesore.

“Për të matur lartësinë e pemës, ajo duhet të fillojë nga baza e pemës.”

“Pastaj ajo do të bëjë një foto të majës së pemës.”

Dhe pastaj një fotografi të gjithë pemës.

Megan më pas shkon te pema, duke numëruar hapat e saj për të përcaktuar distancën e cila tregon se kjo pemë është rreth 16 metra e lartë.

“Dhe tani Megan do të dërgojë të gjitha të dhënat e saj për pemën në GLOBE që shkencëtarët e aplikacionit të kenë qasje në matjet që sapo bëri Megan.”

NASA ka satelitë që rrotullohen rreth Tokës.. që masin lartësinë e pemëve nga hapësira.

Të dhënat nga përdoruesit e aplikacioneve plotësojnë vëzhgimet hapësinore të NASA-s për të ndihmuar shkencëtarët të kuptojnë më mirë karbonin që pemët ose thithin, ose çlirojnë në atmosferë.

“Dhe kështu NASA mund të përdorë të dhënat që kemi mbledhur nga toka për të vëzhguar sa të sakta janë modelet e saj. A e masin satelitët e saj saktësisht lartësinë e pemës?”

“Teknologjia e telefonit inteligjent që ne mbajmë në xhep çdo ditë – përfshin disa mjete mjaft të sofistikuara që janë të dobishme për mbledhjen e të dhënave. Dhe kështu kur kuptuam që teknologjia kishte përparuar mjaftueshëm, ne ishim në gjendje t’i kombinonim ato në një instrument për të përfshirë publikun në mbledhjen e të dhënave. “

Përdorimi i aplikacionit për Pemët frymëzoi të apasionuarën ndaj natyrës Candace Gossen për të organizuar ekskursione në pyjet e malitTabor, në Portland të Oregonit dhe për t’i angazhuar ata.

LEXO EDHE:  Me dorën në zemër dhe buzëqeshje “vesh më vesh”/ Ruçi siç nuk e keni parë kurrë, para Yuri Kim

LEXO EDHE:  Nga Andi Bushati/ Vaksina, një buzëqeshje e fshehur poshtë maskës

“Unë kam aplikacionin në telefonin që sjell me vete, shpjegoj se çfarë po bëjmë; jo vetëm që flasim për efektin e pemëve, por flasim edhe për mënyrën se si ecim së bashku dhe ndajmë këtë informacion me pjesën tjetër të botës”, thotë Candace Gossen, mësuese dhe pjesëmarrëse në programin GLOBE Observer.

Më shumë se 120 vende po marrin pjesë në program deri tani me pjesëmarrësit që e vlerësojnë rolin e tyre si shkencëtarë vullnetarë.

“Kam parë që studentëve të të gjitha moshave u pëlqen të jenë pjesë e projektit më të madh, kur ata analizojnë pemën, ata duan të shohin idetë e tyre dhe kontributin në faqen e internetit që të shohin që kanë sjellë ndryshim megjithëse mund të jetë i vogëlm që ata po ndihmojnë në monitorimin e shëndetit të Tokës, dhe kjo është kuptimplotë për ta”, thotë profesorja Haney./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Peshkaqenët përdorin fushën magnetike të Tokës për t’u orientuar

Publikuar

-

Nga

Peshkaqenët përdorin fushën magnetike të Tokës për t’u orientuar

Shkencëtarët kanë zbuluar se peshkaqenët përdorin fushën magnetike të Tokës, si një lloj GPS natyral, për të udhëtuar në distanca të largëta përgjatë oqeaneve të botës.

Hulumtuesit thonë se eksperimentet e tyre laboratorike detare me specie të vogla peshkaqenësh konfirmojnë spekulimet e kahershme se peshkaqenët përdorin fushat magnetike për t’u orientuar.

Kjo veti është vërejtur edhe tek kafshë të tjera si breshkat e detit. Studimi u publikua këtë muaj në revistën “Current Biology”.

LEXO EDHE:  Nga Andi Bushati/ Vaksina, një buzëqeshje e fshehur poshtë maskës

LEXO EDHE:  “Pse nuk i rregullon dhëmbët?”/ Lei Kraja befason me përgjigjen

Sipas VOA, studimi hedh dritë gjithashtu edhe mbi pikpyetje të tjera, se pse peshkaqenët janë në gjendje të përshkojnë detra të tëra dhe të gjejnë rrugën e kthimit, të gjejnë prenë dhe të shumohen.

LEXO TE PLOTE