Connect with Us

Instagram do të bllokojë automatikisht “DM-të abuzive”/ Si funksionon dhe ku shkojnë ato?

Teknologji

Instagram do të bllokojë automatikisht “DM-të abuzive”/ Si funksionon dhe ku shkojnë ato?

Publikuar

-

Instagram do të bllokojë automatikisht “DM-të abuzive”/ Si funksionon dhe ku shkojnë ato?

Instagram po sjell një mjet të ri që do të filtrojë mesazhet abuzive në platformë. Karakteristika është krijuar kryesisht për njerëz të famshëm dhe figura të profilit të lartë, por mund të përdoret nga kushdo. Ai automatikisht do të bllokojë DM-të që i konsideron abuzive, kështu që personi për të cilin janë menduar nuk ka pse të lexojë abuzimin.

Karakteristika e filtrit të mesazheve do të jetë nën një seksion të ri të quajtur “Fjalë të fshehura”. Fjalët e fshehura do të shfaqen si një seksion në Cilësimet tuaja të Privatësisë. Instagram tha në një postim në blog : “Për shkak se DM-të janë biseda private, ne nuk kërkojmë në mënyrë proaktive për gjuhë urrejtjeje apo ngacmime në të njëjtën mënyrë siç bëjmë diku tjetër në Instagram. Kjo është arsyeja pse ne po prezantojmë një mjet të ri i cili, kur ndizet, automatikisht do të filtrojë kërkesat e DM që përmbajnë fjalë, fraza dhe emoji fyese, kështu që nuk do të duhet t’i shihni kurrë ato.

Ky mjet përqendrohet në kërkesat e DM, sepse këtu zakonisht njerëzit marrin mesazhe abusive, ndryshe nga kutia juaj e zakonshme e DM, ku merrni mesazhe nga miqtë. Do të funksionojë në një mënyrë të ngjashme me filtrat e komenteve që ne tashmë ofrojmë, të cilat ju lejojnë të fshehni komentet fyese dhe të zgjidhni se cilat terma nuk dëshironi t’i përdorin njerëzit në komentet nën postimet tuaja.”

Mesazhet abuzive do të hiqen dhe do të vendosen në një dosje tjetër. Një përdorues mund të zgjedhë ende të klikojë në këtë dosje dhe të lexojë mesazhet në mënyrë që të mund t’i raportojë ose t’i fshijë ato. Instagram tha se punoi me “organizatat kryesore anti-diskriminuese dhe anti-ngacmimi” për të dalë me një listë të frazave fyese që duhet të bllokohen. Përdoruesit gjithashtu do të jenë në gjendje të personalizojnë listën e tyre. Instagram po paraqet funksionin në “disa vende” në javët e ardhshme por nuk ka specifikuar se cilat.

LEXO EDHE:  Modelja me linjat perfekte/ Fotot më tërheqëse të Tiffany Keller

Ai më pas do të zgjerojë shtrirjen në më shumë vende në muajt e ardhshëm. Kompania gjithashtu tha se do të sjellë një tipar që mund të bllokojë paraprakisht llogari të reja që mund t’ju ngacmojnë. Kjo mund të ndalojë ngacmuesit që përpiqen të përdorin llogari të reja të rreme pasi të jenë bllokuar tashmë nga personi të cilit po i dërgojnë abuzim./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Për të gjitha vajzat që adhurojnë rozën/ Së shpejti iPhone vjen me këtë ngjyrë

Publikuar

-

Nga

Për të gjitha vajzat që adhurojnë rozën/ Së shpejti iPhone vjen me këtë ngjyrë

iPhone 13 tashmë do të vijë në një nga ngjyrat më të preferuara të vajzave. Në rrjetet sociale po qarkullon një foto e një iPone ngjyrë rozë.

Por jo vetëm telefoni. Duket se edhe aksesorët e tjerë shoqërues t ëiPhone 13 si kufjet, apo coveri janë po në të njëjtën ngjyrë duke bërë realitet ëndrrën e çdo vajze.

LEXO EDHE:  Modelja me linjat perfekte/ Fotot më tërheqëse të Tiffany Keller

LEXO EDHE:  Si të gjeni iPhone-in tuaj nëse ju ka humbur apo ua kanë vjedhur?/ Katër këshillat që duhet të ndiqni

Sigurisht që ky model ka edhe ngjyra të tjera si të argjentë, të zezë, të bardhë e shumë të tjera./ CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Lehtësi për përdoruesit/ Twitter vjen me një risi

Publikuar

-

Nga

Twitter pezullon llogaritë false të mbështetësve të Trump

Twitter tani do të lejojë përdoruesit e Android të kërkojnë Mesazhet e tyre Direkte (DM) shumë shpejt.. Kjo veçori u prezantua për herë të parë për përdoruesit e iOS disa vjet më parë. Kjo do t’i ndihmojë përdoruesit të jenë në gjendje të kërkojnë shpejt bisedat e vjetra pa pasur nevojë të lëvizin nëpër të gjitha DM për të gjetur bisedën e veçantë që ata kërkojnë.

Twitter gjithashtu do të zgjerojë opsionin e kërkimit duke i lejuar përdoruesit të kërkojnë fjalë specifike ose përmbajtje që ata kanë ndarë në DM, por kjo veçori do të arrijë më vonë gjatë vitit.

“Ne kemi sjellë shiritin e kërkimit DM në Android dhe po nxjerrim një version të përmirësuar që ju lejon të kërkoni të gjitha bisedat tuaja të vjetra, jo vetëm ato më të fundit. Në pritje të opsionit për të kërkuar në DM tuaj për përmbajtjen e mesazhit? Ne jemi duke punuar për ta lëshuar atë më vonë këtë vit! “,thuhet në mesazhin e Twitter Support./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Instagram nis një fushatë të re për shëndetin mendor

Publikuar

-

Nga

Instagram nis një fushatë të re për shëndetin mendor

Instagram ka bashkëpunuar me një organizatë bamirësie të shëndetit mendor për të rritur ndërgjegjësimin për çështjet e besimit të trupit tek burrat.

Gjiganti i mediave sociale në pronësi të Facebook do të punojë me CALM për të hapur një bisedë rreth asaj se si shëndeti mendor i meshkujve dhe dismorfia e trupit janë goditur nga bllokimi .

Një sondazh i 2,000 burrave të moshës 16 – 40 vjeç i porositur nga Instagram zbulon se më shumë se gjysma (58 përqind) janë ndjerë negativisht për trupin e tyre si rezultat i pandemisë.

Ndërkohë, 48 përqind e të anketuarve thonë se shëndeti i tyre mendor ka vuajtur si rezultat i asaj se si ndihen për trupin e tyre.Instagram ka pësuar disi një revolucion kulturor në kohët e fundit me një shtytje të konsiderueshme drejt pozitivitetit të trupit.

LEXO EDHE:  Orteqe dëbore dhe zona të bllokuara/ Paralajmëron Autoriteti Rrugor

LEXO EDHE:  Orteqe dëbore dhe zona të bllokuara/ Paralajmëron Autoriteti Rrugor

Shumë nga postimet e fotosopuara në pozat artificiale që janë prodhuar nga ndikuesit janë zëvendësuar nga një përmbytje e imazheve natyrore, të shoqëruara me hashtags të tilla si # selflove.

Por ndërsa gratë e kanë përqafuar kryesisht këtë ndryshim, lëvizja nuk ka arritur ende tek burrat./CNA.al

LEXO TE PLOTE