Connect with Us

“Fajin e ka PS dhe PD”/Hajdari: Bandat lëvizin lirshëm në Elbasan

Politikë

“Fajin e ka PS dhe PD”/Hajdari: Bandat lëvizin lirshëm në Elbasan

Publikuar

-

“Elbasani më keq se Palermo”/ Hajdari: Bandat e tre partive të mëdha luftojnë me njëra-tjetrën

Kandidatja për deputete e Nismës Thurje në qytetin e Elbasanit Rudina Hajdari ka folur për ngjarjen e rëndë që tronditi Elbasanin ku fajësoi dy partitë kryesore në vend. Hajdari i bëri thirrje të gjithë qytetarëve që të distancohen nga kjo ngjarje. Teksa fliste në “Zgjedhje 2021” ajo shtoi se bandit kriminale janë prezente dhe lëvizin lirshën në qytetin e Elbasanit.

U bëj thirrje të gjithë qytetarëve të distancohen nga kjo ngjarje, nga mënyra se si po mundohen të infiltrojnë frikë dhe pasiguri për qytetarët. Dhe të dalin dhe të ndëshkojnë këtë lloj sjellje politike të rëndë midis bandave dhe midis kriminelëve.

Ne jemi gjatë gjithë kohës në terren dhe të gjithë qytetarët e Elbasanit janë në dijeni që këtu bandat apo organizatat kriminale janë prezente gjatë gjithë kohës dhe lëvizin lirshëm dhe po ta shikosh është një ngjarje që ndodh në mesin e ditës, pa pikë problemi. Dhe kjo është ajo çka është akoma më e frikshme”, u shpreh Hajdari.

E pyetur nëse është e frikësuar pas kësaj ngjarje, Hajdari u shpreh se jo, por sqaroi më tej se do ta luftojë këtë lidhje të krimit me politikën.

LEXO EDHE:  Mes justifikikimit dhe dorëheqjes/ Basha pranon se ka dështuar në krye të PD -së

Nuk ndjehem e frikësuar, sepse i kam marrë parasysh këto rreziqe dhe kam qenë ndër të parat që kanë folur pikërisht për lidhjen që ka krimi i organizuar me politikën. Dhe kam fajësuar të gjitha palët për lidhjen që kanë me organizatat kriminale, që përdorin muskuj ndaj njëra-tjetrës dhe nuk shpalosin ide për vizionet e tyre për qarkun e Elbasanit. Kjo është një tjetër ngjarje që dëshmon pikërisht këtë sjellje politike”, shtoi Hajdari./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Konflikti Palestinë-Izarel/ Ironizon Spahiu: Jemi popull pa ‘shtyllë kurrizore’

Publikuar

-

Nga

Nga Kreshnik Spahiu/ “Shqipëria Fiton” nëse votohet Amerika, dhe jo Monika

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka reaguar lidhur me situatën e tensionuar mes Palestinës dhe Izraelit.

Spahiu shprehet se ne jemi një popull pa ‘shtyllë kurrizore’. Ai shton se partitë politike në vendin tonë kanë zgjedhur të heshtin në lidhje me këtë konflikt.

“Në shekuj kombi ynë ka qenë i ndarë dhe pa vizion partneriteti historik: Brenda një shekulli kemi ndërruar 30 popuj miq, dhe i kemi bërë armiq: Turqit, grekët, italianët, serbët, Jugo-sllavët, kubanezët, Vietnamezët, rusët, kinezët, amerikanët, gjermanët, francezët… Së fundmi për turpin tonë jemi ndarë si popull në dysh:

– Tifoza pro Palestinës

– Tifoza pro Izraelit

Thjesht tregojmë mediokritetin dhe mungesën e një shtylle kurrizore si komb i pa përcaktuar për të ardhmen tonë. Jo vetēm kaq por dy shtetet shqiptare dhe 200 partitë politike në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi kanë zgjedhur heshtjen”, shkruan Spahiu./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Publikuar

-

Nga

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Ish-deputeti Arben Imami, është pyetur se kush mund të jetë kryetari i PD-së nëse Lulzim Basha jep dorëheqjen.

Teksa ishte i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Imami tha se “Grupi për PD” është duke zgjedhur dhe bërë gati një kandidat për postin e kreut të PD-së.

Ai deklaroi se drejtimin e PD-së mund ta bëjë më mirë edhe një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD.

“Nuk janë hapur zgjedhjet. Ne si grup, “Grupi për PD” meqënëse ka një kohezion të mjaftueshëm pikëpamjesh dhe marrëdhëniesh besoj se do arrijmë të nxjerrim 1 ose më shumë kandidat që zgjedhjet e ardhshme në parti. Do ta bëjmë gati kandidatin, absolutisht jo s’mund të them që jam unë. Një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD, mund ta bëjë më mirë se Basha që ka provuar që nuk e bën dot”, theksoi Imami pa dhënë asnjë emër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Publikuar

-

Nga

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Ish-deputeti i PD-së Arben Imami, nuk i ka kursyer kritikat për kryetarin e opozitës Lulzim Basha, pasi humbi zgjedhjet parlamentare me rezultat të thellë.

Imami ka bërë një krahasim të shkurtër me ish-kryeministrin dhe ish-liderin historik të PD-së Sali Berisha, ku deklaroi se këtë të fundit pavarësisht se e sulmonin, edhe e donin.

Ai tha se e kundërta ndodh me Bashën, për të cilin theksoi se po tallen me të se nuk fiton dot kundrejt kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE:  “Vazhdo tallu se ke gjetur mirë”/ Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar i nxjerr “bojën” Bashës

LEXO EDHE:  Mes justifikikimit dhe dorëheqjes/ Basha pranon se ka dështuar në krye të PD -së

“Berishën e sulmonin, nuk  kanë lënë fjalë pa i thënë, e urrenin shumë, por e donin shumë. Problemi është që këtë nuk e urren njeri, me këtë tallen. Nuk fiton dot. Unë e kam ditur para 2 vjetësh”, nënvizoi ish-deputeti në emisionin “Zonë e Lirë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE