Connect with Us

Zyrtari i FRD-së premton punë pas zgjedhjeve/ “Do t’i them atij të PS-së unë me 500 mijë lekë e hajde futu”

Denoncim

Zyrtari i FRD-së premton punë pas zgjedhjeve/ “Do t’i them atij të PS-së unë me 500 mijë lekë e hajde futu”

Publikuar

-

Kamera e fshehtë e “Stop” tregoi këtë të martë sesi Ilir Hodaj, nënkryetar i FRD-së për Tiranën, bënte pazar me një qytetare, për vende pune dhe poste pas zgjedhjeve të 25 Prillit.

Vajza i premtoi 5 vota, ndërsa zyrtari i partisë i tha se nëse do marrin ministri, do ketë nevojë për njerëz me shkollë, ndërsa po morën drejtori, do të ketë shumë vende pune.

Qytetarja: Hë, mor burrë i dheut!

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Në këtë orë vihet?

Qytetarja: Ku je? Të mbajmë distancën njëherë!

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Mirë, o mirë, do të pish ndonjë gjë?

Qytetarja: Të ruajmë distancën!

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Do pish ndonjë raki?

Qytetarja: Ça të pi mo?

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Raki më!

Qytetarja: Jo, rrofsh! Tani 5 veta janë ok, i gjashti është kështu

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: mua më intereson të shikoj edhe ky timi, që ja ti, edhe bile duhet të vish çdo javë k’tu te zyra, ja që kontribon vajza, ka ardhur, nesër pasnesër të shikojë ai, që lëviz në zyra, jo erdhe njëherë dhe pastaj të thotë ai, që të verifikohesh për nesër në punë.

Qytetarja: Ndonjë teke raki? S’e pi? Po pak o pak, se po na bën tapë!

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Jo unë pak pi me ndonjë shok, që vjen këtu.

Qytetarja: Një çikë o, një çikë!

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Do marr për vete një çikë. Gëzuar!

Qytetarja: Mos është e fortë?

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Jo më, jo!

Qytetarja: Si po ecni me këto? Të flasim për punë njëherë!

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Unë për punë, e kemi garant, që fiton ky.

Qytetarja: Është një familje, po është dorë e zezë. Ok! Tani mua ajo më intereson, se është një familje. Janë 5 veta. Si t’ia bëjmë me ato?

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Ajo ka 5 vota e ça do ajo?

Qytetarja: Ça duan ato më? Ti e di, ça duan. Ti mendon, se dora e zezë do vende pune?

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: O po, ça do?

Qytetarja: Po jevgj, kush nuk e do lekun? Unë e para, po troç o vëlla, ça me të thënë kot budallallëqe, për ça vijmë vërdallë? Ore unë nuk besoj te fakti, që do më lirojnë post në drejtori mua.

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Pse? Atëherë mos humbim kohë, edhe njëherë unë ta shpjegova shumë mirë, në qoftë se ne marrim ministri, ne s’jemi të varur, duhen me shkollë.

Qytetarja: Po!

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Në qoftë se marrim drejtori ujësjellësi, këta janë pa shkollë, drejtoria e ujësjellësit, sa veta ka punësuar? Se ne e kemi këtu e në Kavajë, vetëm në Tiranë pa fshatrat 50 000 vetë. Nga këta 50-të janë 70 drejtorë mini degë, se dikush merret me kanalizime, dikush me projekte, dikush me sjelljen e ujit, dikush me faturime, dikush me linjat e reja. Çdo sektor ka drejtorin e vet. Po unë s’do bëhem ndonjë drejtor i vogël, se po të ishte për drejtor të vogël, s’kisha pse bëhesha nënkryetar, e mjafton një anëtar e një shoqëri me atë kryetarin e madh, drejtorin e madh, e kështu. Tani me punësim, i zgjedh unë. Unë kë do zgjedh? Kush ka kontribuar këtu, se nuk mund të them tani një njeri, që s’ka ardh fare në zyra dhe ta vë drejtor aty. S’ke arsimin përgjegjës, e di, sa punëtor ka? Ku? Në gjelbërim do bësh këtë në lulishte!

Qytetarja: Po mirë, me sa vota e arrijmë këtë, që të mbledh? Shiko, se dua fjalë burrash, jo me më sorollat kot!

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Moj!

Qytetarja: Se për punë sorollatje, kam…

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Sa më shumë, aq më mirë për ty, po të flas. Unë, nëqoftëse do më bësh 10-të, po të shënoj 15-të nga ana ime, se unë kam shoqëri të tjerë. Ata, se unë postin tim, do s’do, do e marr vetë edhe pa më votuar njeri.

Qytetarja: Ok!

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Po unë interesohem të marr sa më shumë vota, për të arritur atë, që duam ne, jo atë, që do na japi Luli.

LEXO EDHE:  “I riu u dhunua brenda komisariatit”/ Policia e Bulqizës sqaron ngjarjen e denoncuar nga PD

Hodaj shpjegoi se në ujësjellës ka 5 mijë vende pune dhe ata të PS-së do të duhet të paguajnë, për të mbajtur vendin e punës, ndërsa aktivistët e FRD-së do të futen në punë pa pagesë.

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: S’na kanë kaluar fonde akoma, jemi në proces të atyre, ditën e zgjedhjeve, nëqoftëse do kemi lekë nëpër duar, kuptohet.

Qytetarja: Sa po dalin si puna ime, që po bombardojnë gjithandej? Sa kanë dalë?

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Si puna jote? Secili më vete më, secili më vete. Këtu erdhi dje Prefekti i Dibrës, ai i Kukësit, ai tha 1000 veta t’i bëj unë, mori fletëpalosje vetë Prefekti. Vjen ai i komunës, ai i Kavajës këtu, ça ke bërë? Thotë ai – Kaq, kaq! Ok! Merri këto fletëpalosjet, bëji 5 takime, më thuaj mua, ku do t’i mbledhësh, t’i them kryetarit të vijë!

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Të thashë, administrata, ne 10 mijë do bëhemi në Tiranë, ja 15-të.

Qytetarja: Po!

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Administrata ka 50 mijë, duhet të gjej edhe 30-të të tjerë, ta… Drejtoria e Ujësjellësit, siç them unë, ka 50 mijë punëtorë, ku do t’i gjej unë 30-të? Ne s’kemi 50 mijë FRD Tiranë. Ai 5 po mendoi se merr 100 mijë lekë, sot 4 vjet do rrijë në pritje, kurse ky që erdhi vullnetar, do hajë 4 vjet me 500 mijë lekë rrogë, do hajë tamam ky 4 vjet, 4 vjet do hajë 20 milionë, sa i bie. Se ti, që ma dhe votën jam i detyruar të të gjej një vend pune, sepse dhe kontributin tënd, pavarësisht u përhape në shoqëri, i the këtij më solle këta edhe 4 vjet do ta mbash vendin e punës, se të takon. Unë s’mund të.., ai i PS-së nuk i takon dhe unë po e marr në punë, po atë do ta marr në punë, po o me shoqëri, o me lekë, do ta marr në punë, se i bie, se ai s’më erdhi vullnetar për votën mua, do t’i them atij të PS-së unë, do vend pune? 500 mijë lekë e hajde futu! S’i them unë do kërkoj tek drejtori ai, që e ka në patronazh, po bie fjala. Se një i PS-së, që të punësohet te PD-ja, vetëm me miq, me lekë do futet, vullnetar s’mund të futet dot ai, se s’ka më punë ai.

Por sipas tij, spastrimet në institucione do të bëhen pak nga pak, që të rinjtë t’ia marrin dorën punës.

Qytetarja: Po mua s’do më lësh pas dore?

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Po hëngra unë, do hash dhe ti të thashë, më!

Qytetarja: Dua post!

ILIR HODAJ, N/KRYETAR I FRD – Po hëngra unë, do hash edhe ti apo jo? A e lamë kështu?

Qytetarja: Në rregull! Këtyre t’u flas për vende pune atëherë!

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Vende pune, 4 vjet po vende pune, rrogën e di, sa është. Ministria i ka 1 milionë rrogat, drejtoria, ujësjellësi e ka 400 mijë lekë, sa e ka faturusja, tani unë nuk i premtoj ka edhe 500-nd, 600-nd, 700-nd, sipas përgjegjësisë, që ke.

Qytetarja: Ndodhin këto për shembull aktualisht, ça janë te ujësjellësi, do hiqen nga puna?

Ilir Hodaj, N/kryetar i FRD: Ohhh…, do ndërrohen ata avash-avash, sa t’i marrim dorën, do ndërrohen ata, se s’mund të fusim një, që e di zanatin e punës edhe të them ty vazhdo punën, ti s’e ke haberin fare, nga do t’i marrësh ato, ça bën ai. Seleksionojmë 10-të veta këtë javë, 10-të javën tjetër, 10-të, sa t’i marrim dorën, domethënë duke bërë stazh të rinjtë, duke i hequr ata. Kështu ekziston parimi, se s’mund të futemi të gjithë edhe ça të marrim ne? Nga vjen ky uji? Si bëhet? Ata kanë gjithë sistemin e kompjuterit, ne s’dimë fare, mund t’i fusin një të shuar ata, ça të bëjmë ne?/tvklan.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Roskovec/ Stop zgjidh problemin e shkollimit të fëmijës me autizëm

Publikuar

-

Nga

Roskovec/ Stop zgjidh problemin e shkollimit te femijes me autizem-Stop-14 Maj 2021

Mamaja e fëmijës me probleme autizmi, Matilda Zeka thotë, se ndjehet e diskriminuar, në një kohë, kur fëmijët me aftësi të vecanta, duhet të kenë gjithëpërfshirje në shoqëri e kudo.Ne shkojmë në Zyrën Arsimore Roskovec, ku na konformojnë, se zonja Zeka ,si prind, ka bërë disa kërkesa për djalin e saj.

Kërkesa është marrë në shqyrtim, ka ardhur edhe një grup inspektimi nga DRAP për këtë cështje dhe në raportin e vlerësimit nga DRAP Fier, u vlerësua si e ligshme dhe e rregullt procedura, që është ndjekur dhe komisioni i vlerësimit për nxënësin. Pas kërkesave të përsëritura të prindit, komisioni i vlerësimit u mblodh sërish dhe vendosi që fëmija me probleme të autizmit të marrë 4 orë mësim, sic i takon, dhe sic kërkoi e ëma.KlanTv

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Djalin me probleme autizmi e lënë vetëm me dy orë mësim

Publikuar

-

Nga

Djalin me probleme autizmi e lënë vetëm me dy orë mësim

Emisioni “Stop” udhëtoi drejt Roskovecit këtë të premte. Prindi i një djali me nevoja speciale është i shqetësuar pas vendimit, që mori komisioni multidisiplinor, i cili vendosi që ky fëmijë në klasën e tretë, duhet të bëjë 2 orë mësimi me mësuesen mbështetëse dhe 2 orët e tjera të qëndrojë në klasë pa të, por me mësuesin e klasës.

“Këtë e vendos psikologia dhe ZA-ja. Dy orë ë qëndron me mësuesen mbështetëse në klasë sillet shumë mirë”.

Sipas nënës, fëmija i saj, e ka të pamundur, që të qëndrojë pa mësuesen mbështetëse, pasi nuk rri dot në klasë si të gjithë fëmijët dhe bëhet shkak i prishjes së orës së mësimit.

Megjithëse zonja e ka bërë ankesën disa herë pranë ZA-së Roskovec, nuk ka marrë zgjidhje.

“Ka trakuar dhe drejtoreshën, kam bërë dhe kërkesa e nuk kam marrë asnjë përgjigje”, tha nëna.

“Nga vlerësimi që i kanë bërë ku kam çuar djali në qendra serioze më kanë thënë që “po” djali meriton 4 orë duke parë edhe ecurinë e tij”, shtoi ajo.

“Stop” kontaktoi me drejtoreshën e shkollës “Alush Grepcka” në Roskovec.

“Ne si drejtori kemi zbatuar vendimin që ka marrë ZA Roskovec. Fëmija sivjet ka kaluar dy orë mësim me mësuese mbështetëse. Vitet e tjera ka qenë katër orë. Komisioni e ka pasur të arsyeshme se fëmija ka përparuar dhe këtë vit ka dhënë dy orë. Nuk kemi qenë në dijeni të kërkesave të prindit. Më vonë ai ka kërkuar që fëmija të marrë katër orë me mësuesen mbështetëse. Do t’i bëjmë kërkesë Zyrës të shqyrtojë rastin”, tha drejtoresha.

LEXO EDHE:  Gjykata shemb shtëpinë me leje dhe hipotekë

LEXO EDHE:  Ç’po ndodh në Marikaj?/Një fabrikë fantazmë paralajmëron “Gërdecin”

Mësuesja mbështetëse e fëmijës, thotë, se Elio është shumë i lidhur me të, madje e ka mbajtur edhe vullnetarisht atë, pasi i vogli ka nevojë për 4 orë mësim.

“Elio është i lidhur me mua realisht. E ka vënë re mësuesja e klasës, fëmijët dhe prindi. Ato dy orë që qëndron me mua është shumë i qetë punon, bashkëpunon. Neve nuk na lejohet të dalim nga klasa, punojmë brenda në klasë. Arrijmë objektivat që duhen, pastaj. Në mënyrë vullnetare, unë e mbaj edhe dy orë të tjera që bëj terapitë me fëmijën në një ambient që ka klasa bosh. Tani ato dy orë që ka në klasë i shfrytëzojmë për anën akademike, pastaj kalojmë në mënyrë vullnetare pasi nuk ka përfituar orët që ka kërkuar prindi. Sot në fakt ai ka patur një shqetësim. Në momentin që jam larguar, kam shkuar te klasa e fëmijës tjetër sepse kam dy fëmijë me aftësi ndryshe, ka qenë duke qarë. Më ka lajmëruar mësuesja e klasës, më ka sjellë fëmijën tek klasa tjetër e kam mbajtur, e kam qetësuar disi dhe e kam kthyer. Më ka ardhur përsëri mësuesja, më ka thënë se nuk qëndron dot. Kam lajmëruar prindin. Prindi më ka thënë, që të mësohet sepse nuk kemi alternativë tjetër”, tha mësuesja mbështetëse.KlanTv

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Paguante taksë për tokë arë për pallatin e ndërtuar në 2006/ Fiks Fare zgjidh problemin

Publikuar

-

Nga

Paguante taksë për tokë arë për pallatin e ndërtuar në 2006/ Fiks Fare zgjidh problemin

Fiks Fare zgjidhi problemin disa mujor të një qytetari të Tiranës, i cili endej në zyrat shtetërore pa marrë zgjidhje. Fatmir Cali tha për emisionin investigativ se ka pasur një pronë prej 400 metër katrorë në zonën e Freskut në Tiranë. Në vitin 2006, pronën ia ka dhënë një firmë ndërtimi, ku është bërë edhe një pallat në atë pronë.

“Kaluan disa vite dhe pa më lajmëruar mësoj se në emrin tim më vinin taksa për tokë arë prej 400 metër. Pikërisht e njëjta sipërfaqe që ishte dhënë për ndërtim. Taksat kanë ardhur nga Drejtoria e Taksave në Tiranë. Kam marrë prej tyre një letër dhe kam parë që taksat bashkë me kamatat kishin shkuar në 1 milionë e 600 mijë lekë” thotë Fatmiri. Më tej shton se ka shkuar te Tatimet e Bashkisë dhe i kanë thënë se, përveç taksës së tokës arë, i janë faturuar edhe taksa për dy dyqane me sipërfaqe të përgjithshme 100 metër katrorë prej disa vitesh, megjithëse ai ishte bërë pronar në vitin 2020.

“Pra, nga njëra anë më vijnë taksa për tokë arë dhe nga ana tjetër për dyqane. Por, edhe për dyqanet më kanë ardhur padrejtësisht. Unë dyqanet i kam marrë në pronësi në vitin 2020, kur edhe më kanë kaluar nga ndërtuesi. Ndërkohë, rezulton se më kanë ardhur taksa që në vitin 2016, kur kanë qenë në pronësi të ndërtuesit. Madje, në dosje rezulton se zyra e riskut e tatimeve ka ardhur te dyqanet dhe kanë bërë foto. Madje, pa më lajmëruar mua. Nëse kanë ardhur nga firma, taksat duhet të ishin vënë në emrin e firmës dhe jo timin” thotë Fatmiri.

Gazetarët e Fiks Fare, bashkë me denoncuesin, shkojnë te Drejtoria e Përgjithshme e Taksave dhe Tarifave Vendore të Bashkisë së Tiranës. Pyetjeve se çfarë taksash ka z.Cali, gazetarët mësojmë se pas shumë vitesh, më në fund ka pasur një letër-këmbim mes Bashkisë së Tiranës dhe Njësisë Administrative Dajt për të konfirmuar se toka arë 400 metër është në fakt trualli i pallatit shumëkatësh. Nga punonjëset e taksave, u mor premtimi se kjo çështje do të zgjidhet dhe kjo taksë e vendosur padrejtësisht do të zerohej. Ndërkohë, Fiksi u interesua edhe për taksën e dyqaneve, ku mësoi se kjo drejtori do e ri verifikojë, pasi z.Cali është bërë pronar në vitin 2020.

LEXO EDHE:  “I riu u dhunua brenda komisariatit”/ Policia e Bulqizës sqaron ngjarjen e denoncuar nga PD

LEXO EDHE:  “I riu u dhunua brenda komisariatit”/ Policia e Bulqizës sqaron ngjarjen e denoncuar nga PD

Një ditë pas këtij premtimi, Drejtoria e Taksave dhe Tarifave në Bashkinë e Tiranës i zeroi taksat e z.Cali për tokën bujqësore. Ndërkohë, për njësinë e shërbimit, i zeroi taksat nga viti 2016 deri në vitin 2019. Sipas saj, qytetari do të paguajë vetëm taksat pas tetorit të vitit 2020, kur edhe është bërë pronar i dy dyqaneve. “Edhe taksa e dyqaneve u hoq, për shkak se ishte vendosur në mënyrë të padrejtë. Faleminderit ‘Fiks Fare’, u sorollata për disa muaj, ju ma zgjidhet për pak kohë” përfundoi Fatmiri./Tch

LEXO TE PLOTE