Connect with Us

“Qeveria Rama vetëm ka vjedhur dhe mashtruar”/ Igli Cara akuza kryeministrit

Politikë

“Qeveria Rama vetëm ka vjedhur dhe mashtruar”/ Igli Cara akuza kryeministrit

Publikuar

-

Kandidati i PD-së për Durrësin, Igli Cara ka folur për zgjedhjet duke treguar programin e PD-së nëse del fituese në 25 Prill. Sipas tij, Qeveria e kryeministrit Edi Rama vetëm sa ka mashtruar dhe vjedhur qytetarët duke përmendur shëndetësinë dhe rindërtimin për tërmetin.  Në një intervistë për CNA.al Cara u shpreh se situata në Durrës paraqitet disi e pakazkontë ku shtoi se qytetarët e kanë kuptuar dhe në 25 Prill do të votojnë ndryshimin.

“PD ka prezantuar një program në funksion të përmirësimit të jetës së qytetarëve. Paga minimale do të rritet në 36 000 lekë në muaj, pensionet do të rriten çdo vit me të paktën 5 për qind, ndihma ekonomike do të dyfishohet, çmimi i energjisë elektrike për 300 kwh e parë do të ulet, çmimi i karburanteve do të ulet me 24 lekë për litër, tekstet shkollore për nxënësit e arsimit parauniversitar do të jenë falas. Rinia është në qendër të programit të Partisë Demokratike.

Tarifat e studimit në universitet për të rinjtë nga familje me të ardhura më pak se 64 000 lekë në muaj do të jenë zero, bizneset novatore nga të rinjtë do të mbështeten financiarisht nga qeveria me skema të veçanta financimi edhe për bizneset në zonat rurale. Taksa e sheshtë 9 për qind dhe tatimi i vetëm prej 0,5 për qind e xhiros vjetore për biznesin e vogël do të nxisin zgjerimin e biznesit dhe hapjen e vendeve të reja të punës. Por, ajo që vihet re në këtë fushatë elektorale është ikja nga përballja dhe debati e kandidatëve të PS.

Qeveria e Ramës vetëm sa ka mashtruar dhe vjedhur qytetarët. Ai premtoi, për shembull, shëndetësinë falas, por ne e dimë që ajo vetëm falas nuk është. Në Durrës ai premtoi rindërtimin pas tërmetit, por asgjë nuk është bërë. Rama dhe PS nuk kanë as alternativë për të ardhmen. Kjo e bën disi të pazakontë situatën elektorale në Durrës, por qytetarët tashmë e tregojnë kudo shumë qartë se ndryshimi është vetëm pak ditë larg”, u shpreh Cara.

Kandidati i PD-së theksoi bindjen se numri i mandateve në qytetin e Durrësit do të jetë dëshmi e fitores. Gjithashtu Cara shtoi se qyteatrët kanë shprehur besimin e ndryshimit nga Partia Demokratike dhe se do të zgjedhin alternativën e punës dhe të përkushtimit.

LEXO EDHE:  Skandali “Xhafaj”/ Basha paralajmëron Ramën

“Qytetarët e Durrësit gjithnjë kanë ditur të marrin vendimin e duhur në kohën e duhur dhe më 25 prill do të jetë dita e ndryshimit të madh. Entuziasmi është i dukshëm dhe vullneti është i fortë për të flakur tej alternativën e mashtrimeve dhe vjedhjes. Qytetarët e Durrësit do të zgjedhin alternativën e punës dhe të përkushtimit, dhe fitorja ka për të qenë edhe më mbresëlënëse se ajo e vitit 2005. Për një gjë jam i sigurt dhe këtë siguri e shfaqin qytetarët në çdo takim që zhvilloj: pas 25 prillit Rama nuk do të jetë më kryeministër i vendit. Rama do të largohet dhe Shqipëria do të ndryshojë.

Jeta e qytetarëve duhet të përmirësohet dhe vendit duhet t’i kthehet shpresa për të ardhmen. Qytetarët e Durrësit dhe gjithë Shqipërisë meritojnë një qeveri që t’u shërbejë interesave të tyre, që ta integrojë vendin në BE. Jam i sigurt se numri i mandateve do të jetë pa asnjë dyshim dëshmi e fitores së vullnetit të qytetarëve për të ndryshuar“, u shpreh kandidati i PD-së në një intervistë për CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rezultati i zgjedhjeve të 25 prillit/ LSI dorëzon dy ankime të tjera në KQZ

Publikuar

-

Nga

Sherr mes kandidatëve të LSI në Tiranë/ Ankohen te Presidenti, Meta ju përgjigjet: Merruni me Titin

Lëvizja Socialiste për Integrim, ditën e sotme ka ankimuar rezultatin e zgjedhjeve në qarkun e Beratit.

Më këtë kërkesë dërguar Komisionit të Ankimimeve dhe Saksioneve në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, LSI ka kërkuar shpalljen të pavlefshme të zgjedhjeve në disa QV  dhe përsëritjen e zgjedhjeve për të gjithë qarkun e Beratit.

Sipas LSI, diferenca e votave mes kandidatit të saj dhe të PS ka qenë shumë e vogël, ndaj në bazë të fakteve dhe provave që zotërojnë theksojnë se ka shkelje dhe manipulim.

Në qarkun e Beratit Lëvizja Socialiste për Integrim nuk ka arritur që të sigurojë asnjë mandat ndërsa partia Socialiste ka marrë 5 mandate.

LEXO EDHE:  Kryemadhi akuza të forta Ramës, Tahirit e Çakos/ Po fshehin të kërkuarit e policisë

LEXO EDHE:  Shpallet në kërkim ish-zyrtari i lartë i PD në Kukës/ Tre akuzat që rëndojnë mbi të

Kujtojmë se vetëm pak ditë më parë LSI ankimoi rezultatin e zgjedhjeve në qarkun e Gjirokastrës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD publikon kallëzimin në SPAK/ Alibeaj: Njësia 4 skemë kriminale e blerjes së votës

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj në një deklaratë për media ka prezantuar dosjen e kallëzimit që kanë dorëzuar në SPAK për skemën e blerjes së votave që sipas tij, është zbatuar nga kryeministri Edi Rama, Tom Doshi dhe Aqif Rakipi.

Alibeaj shtoi se SPAK nuk hetoi për këtë por lejoi deformimin e votës nga grupimi kriminal i Tom Doshit në njësinë 4 në Tiranë.

Ai theksoi se PD nuk do ta ndalë luftën për kthimin e Demokraçisë duke shtuar s ekëtë betejë do ta zhvillojnë në të gjitha frontet.

Deklaratë e plotë

Ditë pas dite, Partia Demokratike po bën publike për shqiptarët gjithnjë e më shumë fakte, prova dhe të dhëna rreth vjedhjes më të madhe të zgjedhjeve në histori kryer nga regjimi Rama-Doshi-Rakipi.

Viktimat e masakrës elektorale Rama-Doshi-Rakipi janë shqiptarët të çilëve iu mohua e drejta për të vendosur me votë ndryshimin jetik për vendin.

Prej më shumë se një muaji, Partia Demokratike ka dorëzuar në SPAK kallëzimin penal për veprën penale të “Korrupsionit aktiv në zgjedhje”, “Korrupsionit pasiv në zgjedhje”, “Kanosjes apo dhunimit ndaj pjesëmarrësve në zgjedhje” dhe “Marrjes ose përdorimit të paligjshëm të dokumenteve të identifikimit” për Tom Doshin, Filip Gjeloshin dhe Pal Gjeloshin dhe çdo person tjetër të paidentifikuar nga ana e jonë.

Megjithëse kishte 3 javë në dispoziçion, SPAK heshti duke lejuar merçenarët e aleançës Rama-Doshi-Rakipi të zbatojnë skemën kriminale të blerjes së votave.

Sot, ne po vëmë në dijeni opinionin publik se çilët janë personat e përfshirë në masakrën elektorale të 25 Prillit në qarkun e Tiranës dhe atë të Shkodrës duke përfshirë kallëzimin e dorëzuar në SPAK 3 javë përpara ditës së zgjedhjeve.

Këta persona kishin krijuar një skemë kriminale të blerjes së votës, shantazhimit të votuesve dhe mbledhjes së kartave të identitetit që vepron në Njësinë nr. 4 në Tiranë, Rruga “Siri Kodra”, Allias dhe Babrru. SPAK u njoftua përmes kallëzimit tonë se Tom Doshi i shpallur non-grata nga Departamenti Amerikan i Shtetit, Filip Gjeloshi dhe Pal Gjeloshi, elementë kryesorë të botës së krimit në Tiranë, të përfshirë në vepra penale si vrasje, rrëmbim personi dhe shumë të tjera, janë duke blerë vota në favor të kandidatit Tom Doshi. Seçilit prej të punësuarve në bizneset e kandidatit Doshi i është kërkuar prerazi të votojë dhe të sigurojë 20 emra dhe karta ID si vota të sigurta për Doshin, përndryshe do të pushoheshin nga puna.

Prej më shumë se 1 muaji, SPAK-ut i ishin vënë në dispoziçion numrat e tyre të telefonit dhe zona ku veprojnë për të shpërndarë para për blerjen e votave, por ata u lanë të lirë të deformojnë vullnetin e zgjedhësve.

Partia Demokratike nuk do ta ndalë luftën për rikthimin e demokraçisë. Beteja jonë do të zhvillohet në të gjitha frontet, mënyrat dhe mundësitë që ekzistojnë dhe përfundimi i saj do të jetë i qartë: përmbysja e regjimit Rama-Doshi-Rakipi dhe kthimi i Shqipërisë shqiptarëve.

Kjo betejë nuk ka të bëjë me PD-në por me të ardhmen tonë, të fëmijëve tanë dhe të demokraçisë. Shqipëria sot ka humbur, por nëse ne do të kishim fituar me banda, Shqipëria do të kishte humbur edhe nesër, jo vetëm sot. Detyra jonë është të qëndrojmë të vendosur dhe të luftojmë fort për kthimin e demokraçisë në vend.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lufta e Bashës dhe humbja e PD-së

Publikuar

-

Nga

Lufta e Bashës dhe humbja e PD-së

Partia Demokratike humbi në zgjedhjet e 25 prillit. Partia Socialiste dhe Edi Rama do të jenë në pushtet edhe për katër vitet e ardhshme dhe ky tashmë është një fakt.

Lulzim Basha, lideri perëndimor, i cili nuk e pranon dot humbjen e radhës ka deklaruar se, zgjedhjet u manipuluan dhe u vodhën nga qeveria, ndonëse deri tani nuk ka asnjë ankimim në KQZ nga ana e PD-së.

Të vetmet tentativa nga selia blu janë daljet televizive të deputetëve të dalë nga zgjedhjet, të cilët kanë të njëjtën retorikë si gjithmonë, “nuk i njohim zgjedhjet por do hyjmë në Parlament”, deklarata të cilat janë në kontraditë me njëra-tjetrën.

Por gjithësesi, një tjetër fakt i dukshëm është lufta imagjinare e Lulzim Bashës. Një film i parë, me të njëjtën regji dhe skenar.

LEXO EDHE:  Ligj banal në Parlament/ Merr patentën të pish një Coca- Cola

LEXO EDHE:  Fotot-Fitore e madhe/ Pas 6 vitesh në pushtet, më në fund Rilindja mbylli një aks rrugor

Thirrjet për protesta dhe mosnjohja e zgjedhjeve do jetë refreni që do të na shoqërojë për katër vite rresht, por ndoshta këtë herë mund të jenë nga foltorja e Kuvendit dhe jo nga rruga.

Për fat të keq, PD ka humbur edhe demokratët e vërtetë. I vetmi që ka fituar është Lulzim Basha. Reformimi i partisë dhe largimi i tij deri tani është parë si e vetmja formë për të shpëtuar PD nga inekzistenca./CNA.al

LEXO TE PLOTE