Connect with Us

“LSI drejt shkrirjes”/ Fadil Nasufi tregon arsyet e “diarresë” në partinë e Metës

Politikë

“LSI drejt shkrirjes”/ Fadil Nasufi tregon arsyet e “diarresë” në partinë e Metës

Publikuar

-

“LSI drejt shkrirjes”/ Fadil Nasufi tregon arsyet e “diarresë” në partinë e Metës

Teksa zgjedhjet e 25 prillit po afrohen, Lëvizja Socialiste për Integrim është duke pësuar largime të njëpasnjëshme të disa figurave të rëndësishme të kësaj partie drejt PS-së.

Për këto lëvizje, ka folur për CNA.al kandidati i PS-së në Berat Fadil Nasufi, i cili tha se LSI është drejt shkrirjes.

Sipas tij, kjo ka ndodhur për shkak të reflektimit që bëjnë anëtarët e thjeshtë dhe shumica e përfaqësuesve të LSI, ndërsa ka renditur tre arsye.

Pikërisht, jo për shkak të ftesave për bashkim, por edhe për shkak të reflektimit që bëjnë anëtarët e thjeshtë dhe shumica e përfaqësuesve të LSI. Ata janë bashkuar me LSI për tre faktorë: Faktori i parë ka qenë se LSI ka qenë në koalicion mandatin e parë me PS dhe ka ndarë pushtet me PS, së dyti një pjesë e tyre kanë qenë pjesë e LSI për shkak të ofertave që LSI rekrutonte anëarë kundrejt punësimit dhe kundrejt formave të tjera të rekrutimit të tyre dhe së fundmi për shkak se në Berat në vitet 2015-2019 ka pasur të dhuruara nga PS tre bashki atë të Skraparit, Beratit dhe Kuccovës, të cilat në 2019 iu rikthyen PS.

Kështu që anëtarët e LSI me shumicë kanë ikur dhe e kanë braktisur këtë parti por edhe lidershipi i LSI që ka qenë përfaqësuesi i saj si deputet si Nasip Naço, Glegjon Rahovica, Klajdi Qama, Eugen Bojaxhiu etj ka bërë që të bashkohen me PS. Por edhe shumë përfaqësues lokal  në qarkun e Beratit i janë bashkuar PS jo në formën e asaj që quhet rekrutim ose shpërblim me oferta por kanë ardhur shpirtërisht me PS dhe kjo është një vlerë qytetarie, nuk është thjesht buzëqeshje ndaj forcës që është në pushtet. Mesazhi i këtyre është rikthim në shtëpinë e tyre në shtëpinë e së majtës të të gjithë atyre njerëzve që janë me zemër të majtë dhe e duan PS. Edhe kjo është një pikë referimi që ne themi do të fitojmë pesë mandate në Berat”, theksoi Nasufi për CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Basha nuk u bë lider”/ Kajsiu: Nuk krijoi një fabul për opozitën, mendoi se i erdhi radha

Publikuar

-

Nga

Lektori Blendi Kajsiu, thotë se kreu i PD, Lulzim Basha nuk u bë lider dhe nuk krijoi një fabul për opozitën.

Sipas tij, PD u fut në zgjedhje duke menduar se u erdhi radha dhe njerëzit ishin të pakënaqur me Ramën.

“Basha nuk u bë lider dhe nuk krijoi një fabul për opozitën. Nuk krijoi një ide pse duhet të vinte në pushtet opozita. Ata u futën në zgjedhje se u erdhi radha dhe njerëzit ishin të pakënaqur me Ramën. Këtë e tregonin të gjitha sondazhet. PD doli aty dhe tha se nuk kanë nga të shkojnë njerëzit dhe tek ajo do të shkonin”, u shpreh ai në studion e PolitikOn./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

U vetshpall kandidat për kreun e PD/ Kadilli: I vetmi që e ka ditur ka qenë Basha

Publikuar

-

Nga

Fatbardh Kadilli është vetshpallur kandidat për të qenë në krye të Partisë Demokratike ka treguar arsyen se përse vendosi të marrë këtë vendim. I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN Kadilli u shpreh se pikënisja për një opozitë të re ka qenë momenti i konstatimit të humbjes së PD në zgjedhjet e 25 prillit. Ai shtoi se ky është momenti më i dobët që PD ka pasur ndonjëherë.

I vetmi që e ka ditur ka qenë Basha, ia kam thënë më 8 Mars që nëse humb do më keshë përballë. Në momentin që u realizua fakti i humbjes konstatoj me zemërim që PD ka hyrë në një cikël zbritje, duhet të fillojmë që sot për një opoztitë të re. Ky është momenti më i dobët ndonjëherë i PD. Opozita ka humbur dhe Basha është përgjegjës për fitoren e Ramës. Ai është zgjedhur kryetar partie dhe jo inventarizues humbjesh”, u shpreh Kadilli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhet e 25 Prillit/ Gjekmarkaj: Vjedhja e votave tragjedi e demokracisë shqiptare

Publikuar

-

Nga

Deputeti i zgjedhur i PD në Lezhë Agron Gjekmarkaj ka folur për zgjedhjet e 25 Prillit. Sipas tij, vjedhja në mënyrë të përsëritshme e zgjedhjeve është tragjedi e demokracisë shqiptare.

I ftuar në studion e “Real Story” ai deklaroi se kësaj here ndryshe nga herët e tjera, zgjedhjet nuk janë vjedhur në kuti, ditën e votimit, por ka pasur një inxhinieri elektorale paraprake, ku shteti dhe pushteti janë bërë një si sandwich.

Unë mendoj që temat e emisionit këto dy javë duhet të kishin pasur në fokus si u vodhën zgjedhjet. Mendoj që shumica e shqiptarëve e besojnë. Narrativa ndryshon kur je në studiot e Tiranës dhe tjetër është kur je me statusin e dëshmitarit në një histori. Ndoshta unë do kisha pasur tjetër qasje nga një studio televizive, ndryshe kur merr informacion në gjithë Shqipërinë se çfarë ka ndodhur.

Nuk është term i fortë sepse më duket term i vërtetë, tragjedia e demokracisë shqiptare, vjedhja në mënyrë të përsëritshme e zgjedhjeve, por kësaj here ndryshe nga herët e tjera, zgjedhjet nuk janë vjedhur në kuti, ditën e votimit, sigurisht ka pasur ndonjë tentativë për prishje fletësh votimi, ka pasur një inxhinieri elektorale paraprake, ku shteti dhe pushteti janë bërë një si sandëich dhe kanë ndikuar në të gjitha format e mundshme që të trukohet dhe të ndryshojë vullneti i elektorëve në kutinë e votimit dhe pjesërisht ia kanë dalë duke ia hequr një sasi mandatesh opozitës shqiptare, duke penguar ardhjen e saj në pushtet me artifice.

Kush janë këto artifice? Janë disa, i ka renditur PD në ankimin që i ka çuar KAS. Përdorimi i parave të tërmetit, menaxhimi i vaksinës dhe pandemisë, punësimet e paligjshme që u bënë, fryrja e administratës, forma më tipike siç janë aleancat në qytete të caktuara me grupe të njohura për kriminalitet”, deklaroi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE