Connect with Us

Kundërshtuan me dhunë policët/ Arrestohet tre persona në një lokal në Durrës

Kronika

Kundërshtuan me dhunë policët/ Arrestohet tre persona në një lokal në Durrës

Publikuar

-

I shpallur në kërkim nga Italia/ Policia e Shkodrës dhe Interpol Tirana arrestojnë 23 vjeçarin

Vijojnë kontrollet në terren për të monitoruar zbatimin e masave kufizuese për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Gjatë kontrolleve, shërbimet e Policisë në Durrës kanë konstatuar në lagjen nr. 13, Plazh, një lokal të hapur pas orarit të përcaktuar për mbyllje, brenda të cilit ndodheshin disa persona. Shërbimet e Policisë, pasi i kanë kërkuar shtetasve që ndodheshin brenda në lokal, dokumentet e identifikimit, 3 prej tyre nuk kanë pranuar t’i tregojnë, duke i kundërshtuar me dhunë punonjësit e Policisë.

Në vijim të veprimeve u arrestuan në flagrancë, për veprën penale “Kundërshtimi i punonjësit të policisë”, shtetasit: H. B., 55 vjeç, i dënuar më parë për veprën penale “Plagosja e lehtë me dashje” dhe “Prishja e rendit dhe qetësisë publike”; E. B., 26 vjeç, i dënuar më parë për veprën penale “Plagosja e lehtë me dashje” (vëllezër) dhe A. C., 37 vjeç, të tre banues në Durrës.

Gjithashtu, shërbimet e Policisë kanë ndëshkuar me masë administrative 1.000.000 lekë pronarin e lokalit, shtetasin E. P., pasi është konstatuar duke ushtruar aktivitet në subjektin e tij, pas orarit të përcaktuar për mbyllje.

LEXO EDHE:  Digjnin plehra duke ndotur ambientin/ Procedohen penalisht dy persona

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprime të mëtejshme./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

“Muri 5 metra i lartë dhe shtëpia e rrethuar me tela”/ Klodiana Lala zbulon ku jeton familja Lici

Publikuar

-

Nga

Përgjimet e antimafias italiane/ Klodiana Lala ‘shënjestron’ Prokurorinë: Përse nuk hetohet Meta dhe Veliaj

Gazetarja Klodiana Lala ka folur për ekzekutimin e Endri Mustafës, ngjarjen e ndodhur në Shkodër. E ftuar në emisionin “Open” ajo u shpreh se Mustafa Lici, babai i të shpallurit në kërkim Ibrahim Lici, i cili sot ka hedhur akuza në drejtim të fisit kundërshtar për vrasjen e Mustafës jeton në një banesë njëkatëshe që vetëm zogjtë mund ta shohim, pasi është e rrethuar me një mur 5 metra të lartë.

Sipas saj, për aq kohë sa policia nuk dëshmon lidhjen e Licit me ngjarjen do të thotë që i jep mundësinë Mustafa Licit që të hedhë akuza ndaj grupit kundërshtar.

Gjejmë elementë mafioz në këtë ngjarje. E dini si jeton sot Ibrahim Lici. Ata kanë një banesë një katëshe që vetëm shqiponjat ose zogjtë mund ta shohin nga lartë, sepse rrethohet nga një mur 5 metra i lartë, ka kamera sigurie të vendosura gjithandej dhe tela me gjemba.

Pozicioni që është lënë viktima dhe fakti që ka filluar tregon se në këtë ngjarje ka elementë të një organizimi mafioz.Edhe në Shkodër ka elementë mafioz. Ai që konsiderohej si kumbari, Bardhok Pllanaj është qëlluar duke e ndjekur autorët në distancë 150 metra dhe kanë qëlluar të paktën 70 plumba. Aty agresiviteti dhe elementët janë të tipit mafioz.

Dy fiset Lici dhe Bajraj janë në një konflikt të hapur dhe të vazhdueshëm që po prodhon viktima pafund. Fakti që policia nuk jep disa të dhëna që të dëshmojnë lidhjen e Licit me ngjarjen do të thotë që i jep mundësinë Mustafa Licit që të hedhë akuza ndaj grupit kundërshtar.

Në disa qytete të vendit grupet kriminale kanë diktuar njerëz që na përfaqësojnë sot në parlament, bëjnë transferime, bëjnë emërime në fushatë, ndërhyjnë në emërimin e drejtorëve dhe shefave të Komisariateve”, u shpreh Lala./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja në Shkodër/ Elton Qyno zbulon detaje të reja

Publikuar

-

Nga

Vrasja në Shkodër/ Elton Qyno zbulon detaje të reja

Gazetari Elton Qyno ka zbuluar detaje të reja në lidhje me vrasjen e Endri Mustafës në Shkodër, i cili u gjet i pajetë në zonën e Livadheve.

Sipas tij, mënyra e ekzekutimit tregon se viktima ka ditur një sekret dhe për këtë arsye mund të jetë vrarë. I ftuar në emisionin “Open” Qyno shtoi se nuk përjashtohet fakti se mund të jetë ekzekutuar për arsye hasmërie.

Viktima ka ditur një sekret dhe nëse do të fliste do ta nxirrte atë sekret. Nuk dihet nëse ka folur diku, por ishte një person problematik dhe kundërshtarët mund t’i druheshin dhënies së informacionit në polici dhe prokurori. Nga mënyra e ekzekutimit është një mesazh i qartë që ai kishte një informacion të rëndësishëm dhe nuk duhet ta tregonte atë.

Ngjarja ka ndodhur në 14 maj. Mua nuk më rezulton që personi të ketë qenë në kërkim. Bashkëshortja është ndodhur nën presionin e dy grupeve në Shkodër që i thonë mos fol për mua dhe prandaj sot ka dhënë ato deklarata.

Viktima është tërhequr zvarrë. Ka një pozicion  shumë të çuditshëm në krahasim me vrasjet e tjera. Është tërhequr nga një ose dy persona dhe është pozicionuar mbrapa një ferre që të mos dukej. Zona e Livadhit njihej nga viktima, nga Ibrahim Lici dhe Ismer Bilali.Është një vrasje që ka ndodhur brenda llojit të vetë dhe të dyja palët kanë dijeni. Viktima dhe personi që është në kërkim janë persona që janë kurriz më kurriz me njeri-tjetrin.

Është nipi i Admir Aliaj, i vrarë në 21 dhjetor 2014. Admiri është ekzekutuar bashkë me Edmond Batrën ku ka ngelur i plagosur edhe një person dhe ka shumë gjasa që vrasja e nipit të ketë ndodhur për shkak të hasmërisë”, është shprehur Qyno./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“E vranë me plumb në gojë”/ Hajdarmataj dëshifron kodet mafioze të autorëve, Mustafa nuk duhej të fliste

Publikuar

-

Nga

“E vranë me plumb në gojë”/ Hajdarmataj dëshifron kodet mafioze të autorëve, Mustafa nuk duhet të fliste

Ish- drejtori i Policisë, Arben Hajdarmataj, është i ftuar mbrëmjen e sotme në “Open”, ku po flitet për vrasjen e Endri Mustafës në qytetin e Shkodrës.

Viktima është gjetur i vrarë në bregun e liqenit, ndërsa ka marrë 6 plumba. Konkretisht ai është qëlluar me një plumb në gojë, 2 në kokë, 3 në gjoks.

Hajdarmataj ka dëshifruar dhe kodet që përdorin vrasësit në këto raste, ku tha se plumbi në gojë tregon se personi ka folur ose nuk duhet të flasësh.

LEXO EDHE:  +18/ Në mes të Durrësit, dy burra bëjnë seks poshtë urës

LEXO EDHE:  +18/ Në mes të Durrësit, dy burra bëjnë seks poshtë urës

“Autorët duket se kanë qenë të qetë, kanë patur kohë mjaftueshëm për të kryer krimin.

Një plumb në gojë presupozon se ti ke folur ose nuk duhet të flasësh.

Pistoleta mund të jetë dhe që të akuzojnë të ndjerin se ka pasur një armë, apo ka patur shkëmbim zjarri.

Ajo është një armë që mund të ketë qen e autorit, ose armë që mund të ketë lidhje me një vrasje tjetër”, tha Hajdarmatja./CNA.al

LEXO TE PLOTE