Connect with Us

Zbrazen llogaritë bankare/ Hakerat vjedhin rrogat e shqiptarëve

Kronika

Zbrazen llogaritë bankare/ Hakerat vjedhin rrogat e shqiptarëve

Publikuar

-

Të mbrosh të dhënat personale, emër, atësi,mbiemër, adresë, nr kontakti etj, është thuajse një mision i pamundur.

Hakerimi i tyre, nëpërmjet thyerjeve të kodeve, ka shkuar deri aty sa rroga mujore e mbi 10 shtetasve të vidhet nga kontot bankare.

Rastet janë denoncuar nga shtetas të ndryshëm të cilët pasi kanë konstatuar mungesën e rrogës apo pensionit në një nga bankat e nivelit të dytë në vend, kanë përfunduar në polici për denoncimin e vjedhjes.

Drejtoria e krimit kibernetik ka mbledhur mbi 10 raste të denoncuara ku persona të paidentifikuar kanë ndëryrë në llogarit e individëve duke boshatisur arkën.

Hetimet e krimit kibernetik kanë arritur në përfundimin se: Bankat e nivelit të dytë dhe Shoqatat e Bankave në vend nuk kanë arritur të mbrojnë të dhënat e klientëve të tyre dhe rimbursimin e plotë të dëmit të klientëve.

Dëshmia e një gruaje në polici ka zbuluar rastin e parë të vjedhjes, dhe pas saj janë paraqitur të tjerë shtetas me po të njëjtën fabul. Në llogaritë e tyre bankare janë shpenzuar pagat e disa muajve për blerje online.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Policia terrorizon qytetarët në orët e vona të natës

Fillimisht ata kanë dyshuar se kanë qënë familjarët e tyre por pas ballafaqimeve ka rezultuar se “hajduti” është jashtë pragut të shtëpisë.

Agjentë të krimit kibernetik në drejtorinë e policisë kanë referuar në prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë për periudhën janar – prill 2021 mbi 10 raste për krimet kompjuterike, të cilat konsistojnë në veprën penale “Mashtrim kompjuterik”.

Të dëmtuarit tregojne se nga llogaria e kartave të tyre bankare, në bankat e nivelit të dytë, persona të panjohur kanë ndërhyrë duke debituar llogaritë, në shuma të vogla fillimisht. Dëmi financiar për cdo person shkon nga 15 000 lek të reja në 250 000 lek të reja.

Me këto shuma janë kryer blerje jashtë vendit kryesisht lojra online Google Garena , Fire Free, Mobile Apps,Ludum Google, Payme, NEKKI, First Touch Google./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Makina përplas këmbësoren në Lezhë/ Dërgohet me urgjencë në spital

Publikuar

-

Nga

Makina përplas këmbësoren në Lezhë/ Dërgohet me urgjencë në spital

Një tjetër aksident rrugor është regjistruar mbrëmjen e sotme.

Mësohet se një automjet ka përplasur një këmbesore në qytetin e Lezhës.

E reja është dërguar në spital për ndihmë mjeksore, ndërsa dyshohet se nga perplasja të ketë marrë dëmtime në këmbë.

Ndërkohë që policia ndodhet në vendin e ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident masiv/ Përplasen disa automjete, 13 të plagosur

Publikuar

-

Nga

Aksident masiv në Kosovë/ Përplasen disa automjete, 13 të plagosur

Një aksident masiv ka ndodhur pasiditen e sotme  në komunën e Lipjanit, në Kosovë, saktësisht në Grackë të Vjetër.

Në aksident janë përfshira tre automjete, ku për rrjedhojë kanë mbetur të plagosur 13 persona.

Rastin e ka konfirmuar zëdhënësja e PK-së, Flora Ahmeti.

“Sot rreth orës 15:30, në fshatin Grackë e Vjetër të Lipjanit, ka ndodhur një aksident komunikacioni me lëndime trupore, ku janë përfshirë tri automjete.

LEXO EDHE:  Horror në mes të rrugës/ Policia ekzekuton drejtuesin e kamionit (Video)

LEXO EDHE:  "Çmendet" i riu/ Kanos nënën me sëpatë

Bazuar në të dhënat nga vendi i ngjarjes, si pasojë e aksidentit, 13 personave u është ofruar ndihmë mjekësore.

Me rastin po merret njësiti i trafikut rrugor”, tha ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Gjendet i mbytur një person në plazhin e Shëngjinit/ Detajet e para

Publikuar

-

Nga

Gjendet e mbytur në plazhin e Shëngjinit një grua/ Detajet e para

Një 71 vjeçar është gjetur i mbytur pasditen e sotme në plazhin e Shëngjinit.

Mësohet se viktima kishte shkuar për pushime te e bija në Lezhë, ndërsa ditën e sotme doli për të bërë plazh, por u mbyt sapo u fut në ujë.

Trupi do të dërgohet në morgun e spitalit të Lezhës për autopsi për t’u përcjellë më pas në banesën e fundit./CNA.al

LEXO TE PLOTE