Connect with Us

Nga sulmet e Bashës, tek nevoja e qytetarëve për Lëvizjen për Ndryshim/ Apeli i Topallit për shqiptarët

Politikë

Nga sulmet e Bashës, tek nevoja e qytetarëve për Lëvizjen për Ndryshim/ Apeli i Topallit për shqiptarët

Publikuar

-

“Po merren vesh me njëri-tjetrin”/ Topalli zbulon pazaret mes Ramës, Bashës dhe Metës

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, në një intervistë për CNA.al, ka folur lidhur me fushatën elektorale dhe zgjeshjet e 25 prillit.

Topalli thotë se Lëvizja për Ndryshim është paraqitur në këto zgjedhje si alternativë kundër klasës aktuale politike, ndërsa thekson se Lëvizja për Ndryshim ka tërhequr vëmendjen dhe besimin për ekipin dhe kauzën e saj.

Gjatë intervistës për CNA.al Topalli ka bërë deklarata të forta teksa u shpreh se nëse nuk do të hynte në garë Lëvizja për Ndryshim kjo fushatë do ishte njësoj si fushata e 2017.

Topalli thotë se ekipi i Lëvizjes për Ndryshim është pritur me shumë kuriozitet e shpresë nga qytetarët, por nga ana tjetër është sulmuar nga të tre Kryetaret.

Mes të tjerash ajo thekson se Lëvizja për Ndryshim është sulmuar nga Lulzim Basha, që para se të lindte.

Përsa i përket shitblerjes së votës, Topalli ngriti alarmin ndërsa theksoi se kjo është një tentativë për skllavërimin e qytetarëve.

Më tej ajo ftoi çdo qytetar të votojnë kundër klasës së vjetër politike, kundër Ramës, Metës, Bashës.

Intervista e plotë:

1)Ndërsa na ndajnë vetëm pak ditë nga zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, si paraqitet situata në fushatën zgjedhore të Lëvizjes për Ndryshim?

Ne jemi rebelët kundër sistemit politik aktual. Levizja Për Ndryshim është paraqitur në këto zgjedhje si alternative kundra klasëse aktuale politike. Ajo ka tërhequr vëmendjen dhe besimin për ekipin dhe kauzën e saj . Lëvizja për Ndryshim ka një ekip me profesionistë të mirënjohur ne fushat e tyre, intelektuale të ndershëm e me integritet, të rinj me shkollim e mentalitet evropian të cilët pavarësisht se nuk i jepet hapësirë në media bëjnë diferencen me forcat e tjera politike dhe janë garancia e një ndryshimi dhe e një politikbërje të ndershme të sinqertë për qytetarët. Tek Levizja për Ndryshim nis Ndryshimi dhe në keto zgjedhje votohet për Ndryshim. Ndryshim jo me fjalë por me vepra. Ndryshim që fillon tek vetja. Ndryshim që fillon tek guximi për t’u perballur me 3 Kryetaret e partive .
Lëvizja për Ndryshim synon të largojë tre Kryetarët, që në 3 dekada kanë patur të gjithë pozicionet qeverisëse ( ekzekutive) dhe rezultati është kjo që shohim sot: Një Shqipëri që boshatiset, me një varfëri ekstreme që shkon në 40% të numrit të popullsisë. Ne jemi rebelët kundër sistemit të korruptuar aktual.

2)Çfarë shihni ndryshe në fushatë kësaj radhe krahasuar me herë të tjera?

Nëse nuk do hynte ne garë Levizja për Ndryshim, si e vetmja Alternativë kundër klasës së korruptuar politike, kjo fushatë do ishte fushata e 2017 bis. Shqiptarët e kanë të qartë se ata te tre janë bashkë.
Ata kanë ndarë vetëm rolet teatrale, që luajnë në skenën politike aktuale. Ata kanë qenë bashkë edhe në qeveri. Ata janë bashkë edhe në interesa ekonomike. Ata janë bashkë si monopolist jo vetëm të skenës politike, por edhe të pasurisë publike.

3)Si jeni pritur nga ana e qytetarëve? Kush kanë qenë shqetësimet më të shpeshta?

Njerëzit duan Ndryshimin. Ata e kanë të qarte se nuk ka ndryshim me 3 Kryetarët e partive.Nuk ka ndryshim me Kryetarë të korruptuar. Lëvizja për Ndryshim synon një kryeministër të pakorruptuar, që të punojë për tre milionë shqiptarë dhe jo për 3 kryetarët. Ekipi i Lëvizjes për Ndryshim është pritur me shumë kuriozitet e shpresë nga qytetarët.

Por nga ana tjetër ajo është sulmuar nga të tre Kryetarët e korruptuar. Që para se të lindte ajo është sulmuar nga Lulzim Basha, njëlloj sic sulmonte Ramiz Alia, 3 dekada me parë Partinë Demokratike. Sulmet e shpifjet kundra të rinjve dhe profesionisteve të pakorruptuar të Levizjes për ndryshim dëshmojnë mendësinë enveriste të tre Kryetarëve, por në të njëjtën kohë tregojne sa frikë këta nga Ndryshimi.

Gjatë fushatës , kudo shohim humbjen e shpresës dhe nevojën për Ndryshim, nevojën për punësim dhe siguri. Kudo shohim fshatra e qytete të boshatisura dhe të rinj që thonë se nëse nuk ndodh ndryshimi ne do ikim. Papunësia dhe korrupsioni janë plaga më e rëndë aktualisht, por boshtaisja e vendit është momenti më dramatik. Shqipëria është në një udhëkryq kritik. Ndryshimi ështeë nevojë emergjente. Largimi i tre Kryetarëve dhe krijimi i një klase të re politike është fillimi i Ndryshimit.

4)A keni hasur deri tani probleme sa i takon shitblerjes së votës?
Shitblerja e votës nga të dyja palët është një fenomen i shtrirë në të gjithë territorin.Në fakt është tentativa për skllavërimin e qytetarëve.
Ajo është përpjekja e tre kryetarëve për të lidhur me bukën e gojës, me vendin e punës.
Ajo është skllavërimi i shekullit të 21.
“Demokracia ekziston aty ku askush nuk është aq i pasur sa të blejë dikë tjetër dhe askush aq i varfer sa për tu shitur”. Ftoj çdo qytetar , dilni e votoni kundëe klasës së vjetër politike.
Dilni nga shtëpia për të votuar kundër Edi Ramës, kundëe Ilir Metës dhe kundër Lulzim Bashës.
Ndëshkoni me votë koncesionet e tyre, vilat e pa deklaruara, korrupsionin e pa kufi të tyre.
Votoni Lëvizjen për Ndryshim. Votoni Nr.11./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Publikuar

-

Nga

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka, është mosbesues ndaj institucioneve që do të shqyrtojnë dosjet e ankimimit që demokratët bënë për zgjedhjet e 25 prillit.

I ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi, Paloka tha: “Unë nuk kam asnjë besim të jem i sinqertë. U vunë në provë, pati disa procese edhe gjatë fushatës, edhe gjate zgjedhjeve u vu në provë edhe Kas-i edhe Kolegji Zgjedhor. Edhe pse ne kemi vendosur ti shkojmë deri ne fund këtij procesi, unë personalisht nuk kam asnjë besim që këta do të marrin vendime kundër Edi Ramës. Në PD, pavarësisht kanë apo nuk kanë besim, ne kemi vendosur ti shkojmë deri në fund të gjitha hapave“.

Numri dy i Partisë Demokratike ndau mungesë besimi edhe ndaj institucioneve të drejtësisë, përfshirë dhe SPAK.

“Ne paditë tona i kemi bërë që gati një muaj para zgjedhjeve. Të paktën disa prej padive dhe nuk kemi dijeni dhe jam i bindur që s’ ka pasur asnjë reagim qoftë nga SPAK, qoftë nga Prokuroria. Dosjet e famshme 339 dhe 184, në atë kohë ne bëmë të njëjtat denoncime. Prokuroria u fut në veprim. Këtë herë as SPAK dhe as Prokuroria nuk kanë vepruar, pra u bënë në një farë mënyre pjesë e këtij manipulimi gjigand“, u shpreh ai.

Për nënkryetarin e PD-së, ftesa e kryeministrit Rama për bashkëpunim me PD, i faturohet frikës që ky i fundit ka nga manipulimi i zgjedhjeve të 25 prillit.

LEXO EDHE:  Basha: Rama, presion Gjykatës së Apelit për rikthimin në detyrë të Çakos

LEXO EDHE:  Zyrtare/S'ka takim Basha-Meta

“Vetëm në këto momente ai po rri urtë, po rri i qetë, sepse e di që ka vjedhur dhe ka manipuluar më shumë se sa duhet. Vetëm një gjë e mban Ramën, frika. Harroja ndershmërinë, këto deklaratat që bën tani vetëm frika mund ta mbajë atë njeri urtë. Ai në këto momente ka frikë mos gjithë ky manipulim që ka bërë…kur e di që shumica e njerëzve të urrejnë nuk mund të reagosh njësoj. Por të jeni të bindur që arroganca vetëm do të rritet”, deklaroi ai.

Sipas Palokës, edhe nisma për shkarkimin e Presidentit Meta është pjesë e lojës për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve.

“E gjithë kjo është një lojë që bëhët pjesë e gjithë kësaj loje për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve dhe sigurisht tentativë e Ramës për të marrë dhe institucionin e fundit që ka mbetur pa marrë në dorë. Është akt antikushtetues dhe tipik për Ramën. Kur thashë arroganca e Ramës do rritet kjo është një nga provat“, tha Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lëvizja kundër Bashës/ Edith Harxhi: Do të ketë surpriza

Publikuar

-

Nga

“Shqiptarët të pakënaqur nga PD”/ Harxhi: Basha s’e përcolli dot frymën e ndryshimit

Ish-anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edith Harxhi ka folur mbi situatën postzgjedhore në vend. Ajo shprehet se kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk arriti që të bëjë qytetarët  ti besojnë dhe ta votojnë.

Harxhi në një intervistë për Vizion Plus duke komentuar mbi dorëheqjen e anëtarëve të Këshillit Drejtues të PD u shpreh se kjo ka ardhur si rezultat i pakënaqësive të tyre ndaj kryetarit të PD.

 “Kemi eksperiencën e vitit 2017 dhe për këtë arsye nuk kishte asnjë surprizë nga ana jonë. Shpresonim shumë që PD të fitonte këto zgjedhje, pavarësisht faktit që shihnim në terren që nuk ishte ngritur fryma që duhej për të rrëzuar qeverinë e Ramës. Fryma që i mungonte PD, por që ishte në 2005, kur u bë ndryshimi i madh. Kjo është humbja e katërt radhazi e PD. Basha në Durrës flet për mosnjohjen e rezultatit zgjedhor. Është e vërtetë që ka një manipulim të qytetarëve, por nga ana tjetër, duhet parë rezultati. Basha nuk ka arritur të frymëzojë, nuk arriti të ngrejë edhe elektoratin gri, që është i fjetur. Zoti Basha duhet të mbajë përgjegjësi, sikurse elita drejtuese e PD. Në vetëm tri ditët e fundit janë tre anëtarë të Këshillit Drejtues të PD që kanë dhënë dorëheqjen ose kanë shpallur pakënaqësitë e tyre në mënyrë të drejtpërdrejt me kryetarin. Debati është i munguar në PD, prej disa kohësh, nuk lejohet as të protestohet lirshëm”, u shpreh Harxhi.

Për të gjithë ata zëra që shprehen se me lëvizjen kundër Bashës po i shërben Ramës, Harxhi ka një përgjigjje dhe theksoi se nuk ka asnjë lidhje me të. Ajo shprehu mbështetjen e saj për kandidaturën e Fatbardh Kadillit për kreun e PD dhe paralajmëroi se deri në fund kur të zhvillohet gara, do të ketë surpriza përsa u takon kandidaturave.

LEXO EDHE:  “Ka më shumë mik Lulin”/ Ramës s’ i del e keqja me Wadephul: S’ jam xheloz…

LEXO EDHE:  Luli dhe Mona vrasin protestën e studentëve

“Më vjen keq për të gjithë ata që më vendosin në tepsinë e zotit Rama sepse nuk kam dhe nuk do të kem kurrë asnjë lidhje me të. Qëndrimi ynë është qëndrimi i Bardhit, e mbështes plotësisht në kandidaturën e tij, i uroj shumë suksese. Jam e sigurt se do të ketë kandidatura të shumta, nëse Basha do të pranojë të shkohet në një proces elektoral ashtu siç duhet. Unë vetë nuk kam pritshmëri për të kandiduar, por nuk i dihet, mund të ketë surpriza pafund deri ditën e zgjedhjeve”, përfundoi ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rivizatimi i hartave në rajon/ Pahor: Këto ide paraqiten se është ndërprerë procesi i integrimit

Publikuar

-

Nga

Rivizatimi i hartave në rajon/ Pahor: Këto ide paraqiten se është ndërprerë procesi i integrimit

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor thotë se kufijtë në ballkan nuk mund të ndryshohen por idetë e rivizatimit të hartave në rajon paraqiten se është ndërprerë procesi i integrimit.

Pahor ka paralajmëruar Brukselin se nga vonesat në procesin e anëtarësimit të vendeve të rajonit në BE, mund të ndodhin ngjarje të pakëndshme dhe njerëzit të humbasin durimin.

“Nëse njerëzit në rajon, pas një kohe, përjetojë një zhgënjim nga reformat e integruese dhe  Bashkimi Europian, atëherë këtu mund të vij një ideologji tjetër, që mund të ketë pasoja të tilla, që askush prej nesh nuk dëshiron as t’i mendoj. Nuk do të ishte e çuditshme, që nesër, pasnesër apo pas 50 vjetësh edhe udhëheqësve të këtyre shteteve t’ju duket se nuk ka më kuptim të kryejnë reforma. Për këtë arsye e shoh samitin e Brdo Brijunit si një mundësie shumë të madhe të paraqitjes së një ideje të re të angazhimit”, tha Pahor në Përballë me gazetarin Lutfi Dervishi.

Pahor mendon se BE ka aftësinë për të absorbuar shtetet e Ballkanit Perëndimor.

LEXO EDHE:  Doktor rezolutën duhet ta miratosh në PD

LEXO EDHE:  Doktor rezolutën duhet ta miratosh në PD

“Dua të jem i sinqertë, popullata e vendeve të BE-së nuk e shohin me simpati integrimin e Ballkanit. Prandaj unë dëshiroj t’I bind kolegët e mi se integrimi duhet të ndodh, në mënyrë që në shtetet e rajonit të mos ë ngjarje të papritura. Unë mendoj se BE ka aftësinë për të absorbuar shtetet e Ballkanit Perëndimor” , u shpreh ai.

Sllovenia merr më 1 korrik Presidencën e Bashkimit Europian dhe javën tjetër në Ljubjanë mbahet samiti i Brdo-Brijunit me kryetarët e shteteve të rajonit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE