Connect with Us

Kandidati nxjerr zbuluar Metën/ Është kryetari i LSI, e ka dërguar zoti të na shpëtojë

Politikë

Kandidati nxjerr zbuluar Metën/ Është kryetari i LSI, e ka dërguar zoti të na shpëtojë

Publikuar

-

Kandidati nxjerr zbuluar Metën/ Është kryetari i LSI, e ka dërguar zoti të na shpëtojnë

Gjatë fushatave elekotrale, kanë rënë në sy deklarata të ndryshme të kandidatëve për deputetë, por në qendër të vëmendjes kanë qenë perlat që kanë nxjerrë nga goja e tyre kandidatët e Monika Kryemadhit dhe Ilir Metës.

Pas kandidatit për Tiranën Lemi Muçaj i cili pretendonte se ishte i dërguari i zotit, në skenë doli një tjetër figurë.

Dhimitraq Lapa është i treti në listën e LSI për qarkun e Vlorës dhe që mbulon Sarandën ka habitur me deklaratën e tij, ku në një takim elektoral ai shprehet se zoti e ka dërguar Ilir Metën si njeriun e duhur për të zgjidhur hallet dhe problemet e shqiptarëve. A thua se halli i shqiptarëve janë postet e partite që ndërron Lapa.

“Sot ka tetë vjet që shqiptarët i janë drejtuar zotit dhe po i thonë: Zot çna ke bërë, kë na ke sjellë në krye, çfarë po na bëhet neve? Dhe zoti iu drejtua përsëri shqiptarëve dhe po iu thotë: Ju kam dhënë Ilir Metën ju kam dhënë LSI, bashkoheni me Iir Metën, bashkohuni me LSI për të shpëtuar Shqipërinë”, shprehet kandidati.

Lapa ka qenë ish kreu i PD në Sarandë, por iu bashkua LSI pas postit të rëndësishëm që mori nga kjo parti, atë të drejtorit të spitalit. Partia e Metës gjatë viteve që ka qenë në qeveri, një mandat me Sali Berishën dhe një mandat me Edi Ramën ka joshur elektoratin e vet me pozicione pune.

Lapa ka qenë kandidat me demokristianët dikur, ka ndërruar minimalisht shtatë parti e flet për Ilir Metën si të jetë kamikazi i tij dhe jo kandidat për deputet i LSI.

LEXO EDHE:  A ka një flirtim mes LSI dhe PS?/ Kryemadhi: Deputetët takohen, flasin, por...

Por një gjë nuk arrihet të kuptohet, pse duhet një kandidat partie të përmendë emrin e presidentit në një miting elektoral? Kush është arsyeja?

Lapa nxorri zbuluar Metën, duke injoruar totalisht Kryemadhin dhe se nuk e njeh këtë të fundit si kryetare të LSI. Në asnjë fjalë të tijën, kandidati i LSI nuk tha që betejën kundër qeverisë do e mposhtim të bashkuar me Monika Kryemadhin.

Por ditët e fundit ka plasur debati për luftën që ka nisur Meta në Vlorë kundër Luan Ramës, duke e nxjerrë këtë të fundit nga loja. Vetë kreu i LSI de facto ka nisur takimet natën me persona të dyshimtë dhe kërkon që me çdo ngulm të arrijë të marrë një mandat për partinë e tij në këtë qark.

Monika ka mbajtur anën e Luanit sepse në fakt ka mbajtur anën e LSI e ka shkuar në Vlorë të shuajë zërat për përçarje dhe spostim të Luan Ramës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Publikuar

-

Nga

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Lulzim Basha sot në mënyrë krejt demostrative mblodhi Komision Zgjedhor të PD të kryesuar nga Jemin Gjana dhe disa anëtarë të propozuar prej tij për një drekë në restorant B.Vita pas piramidës.

Për këtë ka reaguar mbrëmjen e sotme edhe ish-deputeti Arben Imami, i cili tha se kjo gjë është e turpshme.

Sipas tij, dreka e sotme tregon se çfarë gare do të ketë dhe cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

“Unë nuk kam prova për këtë gjë, por njerëz të njohur më kanë garantuar se është kështu, por nuk është çudi. Është komisioni i tij, pse mos hajë drekë, por është e turpshme, tregon çfarë gare do të ketë, cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

E para e punës ky komision ka një detyrim. Jemin Gjana dhe të tjerët duhet të marrin një vërtetim që nuk kanë qenë pjesë e sigurimit të shtetit. Nuk kam dyshime për asnjë njeri, është detyrim si për çdo deputete.

LEXO EDHE:  Zbardhen emrat/ Këta janë anëtarët e Komisionit të Posaçëm për raportin e Dick Marty

LEXO EDHE:  “Bashkia dhe Qeveria u detyruan të tërhiqen nga projekti ogurzi”/ LSI: Qytetarët ja dolën!

Veprimet që kryhen në një nivel kaq mikro, kaq të ulët në dukje, janë vendime të rëndësishme jo vetëm se kush do të drejtojë PD-në. Është injorancë e paparë edhe e mediave tona, edhe e gazetarëve, që thonë se ça ndodh brenda partive nuk më intereson, mua më intereson kush do të fitojë”, nënvizoi Imami./ CNA.al

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana dhe një fitore në 14 Qershor

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ristani “dush të ftohtë” Bashës/ “Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë”

Publikuar

-

Nga

Ristani "dush të ftohtë" Bashës/ "Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë"

Arben Ristani anëtar i kryesisë së Partisë Demokratike e ka krahasuar liderin e opozitës Lulzim Basha me kryeministrin Edi Rama.

“Në rast se do të vazhdojmë në gjendjen që jemi më një kryetar partie që i ngjan Ramës me mënyrën se si drejton partinë se si merr të gjitha pushtetet sepse kritika bazë që është ndaj Ramës është që ai po shnderrohet në një autocrat që ka mbledhur në dorë të gjitha pushtetet. Dhe e njëjta gjë ndodh edhe në Partinë Demokratike prej kohësh”, u shpreh ai në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi.

Sipas Ristanit , Bashës i mungojnën tiparet e një lideri të vërtetë.

LEXO EDHE:  Meta takim me ambasadorët e BE dhe OSBE/ Paralajmerimi i fortë për zgjedhjet

LEXO EDHE:  Garë e hapur për Teatrin/ LSI thumbon Ramën

Lideri nuk mund të jetë gënjeshtar, nuk mund të jetë me vese. Lideri duhet të reflektojë tek ndjeksit e tij. E kam tek veset e karakterit, po u shqua që është gënjeshtar që është arrogant që nuk respekton rregullat sigurisht që cënon karizmën e tij. Dhe kjo ka ndodhur me Bashën. Rama jo vetëm që e mund por edhe e tall, jo vetëm Rama por edhe më gjerë”, theksoi anëtari i kryesisë së PD-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel/ Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel, Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Përfaqësuesi i lartë për politikën e jashtme në BE, Miroslav Lajçak ka zhvilluar një takim me kryeministrin Edi Rama në Bruksel, ku nesër do të mblidhen krerët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor për një darkë tashmë tradicionale të organizuar nga shefi i diplomacisë së BE, Josep Borrell.

Përmes një postimi në Twitter, Lajçak shprehet se e kishte uruar kryeministrin shqiptar për fitoren në zgjedhjet e fundit dhe kishte diskutuar me të lidhur me zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor.

“I lumtur që u takova sërish me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. E Urova për fitoren në zgjedhje dhe diskutova me të zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor”, shkroi në Twitter Lajçak.

Ndryshe nga takimi i një dite më parë në Brdo të Sllovenisë, në takimin e Brukselit kryesisht do të jenë kryeministrat e vendeve të rajonit, me përjashtim të Malit të Zi dhe Bosnje-Hercegovinës.

LEXO EDHE:  Zbardhen emrat/ Këta janë anëtarët e Komisionit të Posaçëm për raportin e Dick Marty

LEXO EDHE:  Garë e hapur për Teatrin/ LSI thumbon Ramën

Në takim do të marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ai i Shqipërisë Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq, presidenti i Malit të Zi Millo Gjukanoviq dhe kryesuesi i radhës i presidencës trepalëshe të Bosnje-Hercegovinës Millorad Dodik./euronews

LEXO TE PLOTE