Connect with Us

Huawei po përgatitet të sjellë rrjetin 6G në vitin 2030

Teknologji

Huawei po përgatitet të sjellë rrjetin 6G në vitin 2030

Publikuar

-

Huawei po përgatitet të sjellë rrjetin 6G në vitin 2030

Bota sapo ka filluar të mësohet me rrjetet 5G dhe telefonat 5G, por Huaëei tashmë po mendon për të ardhmen me planet për një dalje 6G . Siç raporton CGTN , Kryetari i Huawei Xu Zhijun përdori konferencën globale të analistëve të kompanisë në Shenzhen për të njoftuar se synon të nisë pajisjet 6G dhe rrjetet pasuese në vitin 2030. Gjithashtu është planifikuar një letër e bardhë në të cilën Huawei do t’i tregojë industrisë se çfarë është 6G.

Siç shpjegon vetë Sascha Segan në videon e tij më poshtë, “idetë për 6G janë me të vërtetë të çmendura”. 5G në teori shkon deri në 100GHz për transmetimin e të dhënave, por për 6G, shkencëtarët po shikojnë diapazonin terahertz , që do të thotë valë jashtëzakonisht të vogla dhe të brishta, por norma spektakolare të të dhënave nëse arrijnë ta tërheqin atë. Huawei synon të jetë i pari që do ta bëjë këtë.

Nëse do të besohet Zhijun, marrja e Huawei në 6G do të jetë 50 herë më e shpejtë se 5G kur të arrijë në më pak se nëntë vjet. Sigurisht, nuk do të arrijë në SH.B.A. nëse ndalimi aktual i tregtisë vazhdon ose përshkallëzohet , por atëherë Huawei nuk do të jetë e vetmja kompani që punon në teknologjinë 6G gjatë dekadës së ardhshme. Tani për tani, 6G është diçka për të cilën shqetësohen shkencëtarët dhe inxhinierët, por nëse ata e marrin këtë të drejtë, ne mund të jetojmë në një botë të lidhur vërtet nga mesi i viteve 2030./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Për të gjitha vajzat që adhurojnë rozën/ Së shpejti iPhone vjen me këtë ngjyrë

Publikuar

-

Nga

Për të gjitha vajzat që adhurojnë rozën/ Së shpejti iPhone vjen me këtë ngjyrë

iPhone 13 tashmë do të vijë në një nga ngjyrat më të preferuara të vajzave. Në rrjetet sociale po qarkullon një foto e një iPone ngjyrë rozë.

Por jo vetëm telefoni. Duket se edhe aksesorët e tjerë shoqërues t ëiPhone 13 si kufjet, apo coveri janë po në të njëjtën ngjyrë duke bërë realitet ëndrrën e çdo vajze.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 prillit/ Rama: Mandati i tretë do jetë suport i industrisë dhe turizmit

LEXO EDHE:  I hoqën patentën se e kapën me shpejtësi/ Shkëlzen Berisha kërkon falje publikisht

Sigurisht që ky model ka edhe ngjyra të tjera si të argjentë, të zezë, të bardhë e shumë të tjera./ CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Lehtësi për përdoruesit/ Twitter vjen me një risi

Publikuar

-

Nga

Twitter pezullon llogaritë false të mbështetësve të Trump

Twitter tani do të lejojë përdoruesit e Android të kërkojnë Mesazhet e tyre Direkte (DM) shumë shpejt.. Kjo veçori u prezantua për herë të parë për përdoruesit e iOS disa vjet më parë. Kjo do t’i ndihmojë përdoruesit të jenë në gjendje të kërkojnë shpejt bisedat e vjetra pa pasur nevojë të lëvizin nëpër të gjitha DM për të gjetur bisedën e veçantë që ata kërkojnë.

Twitter gjithashtu do të zgjerojë opsionin e kërkimit duke i lejuar përdoruesit të kërkojnë fjalë specifike ose përmbajtje që ata kanë ndarë në DM, por kjo veçori do të arrijë më vonë gjatë vitit.

“Ne kemi sjellë shiritin e kërkimit DM në Android dhe po nxjerrim një version të përmirësuar që ju lejon të kërkoni të gjitha bisedat tuaja të vjetra, jo vetëm ato më të fundit. Në pritje të opsionit për të kërkuar në DM tuaj për përmbajtjen e mesazhit? Ne jemi duke punuar për ta lëshuar atë më vonë këtë vit! “,thuhet në mesazhin e Twitter Support./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Instagram nis një fushatë të re për shëndetin mendor

Publikuar

-

Nga

Instagram nis një fushatë të re për shëndetin mendor

Instagram ka bashkëpunuar me një organizatë bamirësie të shëndetit mendor për të rritur ndërgjegjësimin për çështjet e besimit të trupit tek burrat.

Gjiganti i mediave sociale në pronësi të Facebook do të punojë me CALM për të hapur një bisedë rreth asaj se si shëndeti mendor i meshkujve dhe dismorfia e trupit janë goditur nga bllokimi .

Një sondazh i 2,000 burrave të moshës 16 – 40 vjeç i porositur nga Instagram zbulon se më shumë se gjysma (58 përqind) janë ndjerë negativisht për trupin e tyre si rezultat i pandemisë.

Ndërkohë, 48 përqind e të anketuarve thonë se shëndeti i tyre mendor ka vuajtur si rezultat i asaj se si ndihen për trupin e tyre.Instagram ka pësuar disi një revolucion kulturor në kohët e fundit me një shtytje të konsiderueshme drejt pozitivitetit të trupit.

LEXO EDHE:  I hoqën patentën se e kapën me shpejtësi/ Shkëlzen Berisha kërkon falje publikisht

LEXO EDHE:  FOTO/ Kjo do të jetë pa frikë super-makina e vitit

Shumë nga postimet e fotosopuara në pozat artificiale që janë prodhuar nga ndikuesit janë zëvendësuar nga një përmbytje e imazheve natyrore, të shoqëruara me hashtags të tilla si # selflove.

Por ndërsa gratë e kanë përqafuar kryesisht këtë ndryshim, lëvizja nuk ka arritur ende tek burrat./CNA.al

LEXO TE PLOTE