Connect with Us

Çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj nëse filloni të flini pa jastëk?

Life Style

Çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj nëse filloni të flini pa jastëk?

Publikuar

-

Çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj nëse filloni të flini pa jastëk?

Zgjedhja për të fjetur pa jastëk mund të duket e pakëndshme në fillim, por ka shumë përfitime shëndetësore. Jo vetëm për dhimbjen e shpinës por edhe për shumë pjesë të tjera të trupit. Në fakt, ju mund të zgjoheni duke parë një pamje më të freskët në fytyrën tuaj. Ne përdorim kaq shumë produkte bukurie për ta mbajtur lëkurën tonë të butë, por gjëja e fundit që supozojmë është se mënyra se si flejmë mund të ndihmojë në përmirësimin e fytyrës sonë.

Më poshtë keni disa nga përfitimet e të fjeturit pa jastëk

Mund të zvogëlojë rrudhat.

Nuk është vetëm mungesa e gjumit që mund të ju bëjë të dukeni më të mëdhenj në moshë por edhe jastëku. Shumica e jastëkëve janë bërë prej  pambuku , dhe megjithëse mund të ndihet rehat, ky material shkakton fërkime të lëkurës tuaj, duke çuar në tharje. Lëkura që i mungon lagështia është më e prirur ndaj rrudhave, dhe thatësia i bën të gjitha rrudhat ekzistuese edhe më të dukshme. Të flesh pa jastëk duhet të mësohesh, por kjo do t’i sjellë dobi lëkurës tuaj në planin afatgjatë.

Lëkura juaj do të duket më e lëmuar.

Trupi juaj duhet të jetë i hidratuar që të ndihet më së miri, dhe po kështu edhe lëkura juaj. Jastëkët prej pambuku e dëmtojnë lëkurën tuaj nga lagështia dhe vajrat thelbësorë që i duhen për të qëndruar rinor. Kjo, nga ana tjetër, mund të rezultojë në shkallëzim dhe lëkurë, duke e bërë lëkurën tuaj më pak të shëndetshme me kalimin e kohës.

Mund të parandalojë acarimin e lëkurës.

Nëse keni një lëkurë të ndjeshme, të prirur për puçrra, gjumi në një jastëk pambuku mund të mos jetë zgjedhja më e mirë. Pambuku është shumë i ashpër në lëkurë dhe fërkimi prej tij mund të irritojë lëkurën delikate, duke përkeqësuar kushtet ekzistuese të lëkurës. Për shkak se jastëku juaj mund të bëhet lehtësisht një terren për bakteret , gjumi me fytyrën të shtypur kundër tij mund të rezultojë në më shumë shpërthime.

LEXO EDHE:  Mbroni lëkurën e trupit nga rrezet e forta të diellit

Do të ndihmojë lëkurën tuaj të rikuperohet më shpejt.

Kur jeni duke fjetur, i gjithë trupi juaj kalon në modalitetin e rikuperimit dhe është koha që lëkura juaj të  riparohet vetë. Jastëku juaj grumbullon vajra dhe mbetje përbërjeje nga fytyra juaj natë pas nate, dhe fjetja me fytyrën tuaj të mbështetur në krevat pa jastëk në të mund ta shndërrojë gjumin e bukurisë në një makth.

Mund të ndriçojë lëkurën tuaj.

Fjetja në një jastëk shumë të butë mund të zvogëlojë rrjedhjen e gjakut në kokë. Kjo mund të rezultojë në dhimbje qafe, dhimbje koke dhe mund të bëjë që lëkura juaj të duket e thatë dhe e shurdhër . Qarkullimi i dobët i gjakut mund të çojë në probleme të ndryshme të lëkurës, duke përfshirë ndryshimin e ngjyrës, skuqjet dhe ndjeshmërinë e lëkurës.

Do të merrni më pak “rrudha gjumi”.

Nëse jeni zgjuar ndonjëherë me vija të bezdisshme të gjumit në fytyrë, mund të jetë faji jastëku juaj. Kur e ktheni gjumin tuaj, jastëku i trashë prej pambuku bën që të formohen rrudha  në lëkurën tuaj. Dhe megjithëse këto linja do të zhduken gradualisht gjatë gjithë ditës, dëmtimi i përsëritur përfundimisht mund të çojë në rrudha të përhershme. Zgjedhja për të fjetur pa jastëk mund t’i japë lëkurës tuaj një pamje më të shëndetshme dhe ta mbajë atë të butë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Mevlani dhe Aristela u shfaqen bashkë në një shtrat/ Reagon për herë të parë Ledjana

Publikuar

-

Nga

Mevlani dhe Aristela u shfaqën bashkë në një shtrat/ Reagon për herë të parë Ledjana

Dy ish konkurentët e “Për’puthen”, Ledjana Prenga dhe Mevlan Shaba janë dyshja më e komentuar e momentit, për shkak të historisë të tyre të dashurisë.

Mirëpo Mevlani i ka surprizuar të gjithë ditën e djeshme teka ka publikuar në rrjete sociale një foto pranë Aristelës.

Dyshja shfaqeshin bashkë në një shtrat dhe kjo nuk është pritur aspak mirë nga fansat e Ledjanës.

Ato kanë bërë thirrje që të gjithë të bllokojnë llogarinë e Aristelës në Instagram, pasi sipas tyre ajo nuk mund të zërë vendin e Ledjanës në jetën e Mevlanit.

Këtë deklaratë e ka vënë re edhe Ledjana, që ju ka kërkuar me lutje fansave që të mos ofendojnë askënd. Ajo shprehet se nuk ka armiqësi me asnjë njeri, sepse të gjithë janë të lirë të lidhen dhe të shoqërohen me kë të duan. Përmes këtij mesazhi ajo tregon edhe njëherë se i ka dhënë fund një herë e mirë marrëdhënies me Mevlanin.

LEXO EDHE:  Mbroni lëkurën e trupit nga rrezet e forta të diellit

LEXO EDHE:  Largojeni lodhjen nga fytyra me miell misri

“Do ju lutesha të mos ofendonit askënd nëpër statuse aq më pak fanpage që kanë emrin tim. Nuk kam armiqësi me askënd, secili është i lirë të lidhet dhe të shoqërohet me kë të dojë”, shkruan Ledjana.

LEXO TE PLOTE

Horoskopi

Këto janë tre shenjat më të zgjuara të Horoskopit

Publikuar

-

Nga

Çdo shenjë e Zodiakut ka pikat e veta të forta, por kur flasim për inteligjencë disa përfaqësues të zodiakut dallohen nga të tjerët. Në këto tre shenja të Zodiakut, këto dy tipe inteligjence janë zhvilluar në maksimum. Kjo nuk do të thotë se njerëzit e lindur nën shenjat e tjera të Horoskopit, janë më pak të zgjuar, vetëm se disa planet kanë një influencë më të madhe në disa karakteristika të personalitetit. Po cilat janë shenjat më inteligjente të Horoskopit?

Çdo shenjë e Zodiakut ka pikat e veta të forta, por kur flasim për inteligjencë disa përfaqësues të zodiakut dallohen nga të tjerët.

Në këto tre shenja të Zodiakut, këto dy tipe inteligjence janë zhvilluar në maksimum.

Kjo nuk do të thotë se njerëzit e lindur nën shenjat e tjera të Horoskopit, janë më pak të zgjuar, vetëm se disa planet kanë një influencë më të madhe në disa karakteristika të personalitetit.

Po cilat janë shenjat më inteligjente të Horoskopit?

Binjakët

Binjakëve iu bën përshtypje një mendje e fortë, të cilën mund ta mbështesë me njohuri dhe argumente. Kjo për faktin se edhe ata punojnë në këtë mënyrë. Mendja e tyre punon shpejt dhe shkëlqen gjithmonë. Dhurata më e mirë e tyre është komunikimi.

LEXO EDHE:  Sociologu: Ja cfarë e acaron partnerin/ Hiqni dorë nga…

LEXO EDHE:  Si të shpëtoni nga njollat e puçrrave me produkte natyrale?

Virgjëresha

Personat e kësaj shenje janë të shkëlqyer në komunikim. Pëlqejnë t’i shikojnë gjërat në detaje. Nevoja për të ditur sa më shumë është ajo që i bën ata më të zgjuar. Kanë një bazë të dhënash, ku referohen gjithmonë për çdo gjë.

Peshorja

Personat e kësaj shenje fshehin një vetvete dhe inteligjente. I shpalosin njohuritë e tyre, pa u bërë të vrazhdë dhe pa rënë në sy. Kanë njohuri të gjera dhe njihen si bashkëbisedues të mirë.

LEXO TE PLOTE

Horoskopi

Horoskopi për ditën e sotme, 30 korrik 2021

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 13 nëntor 2020

Dashi

Dilni nga modaliteti serioz për një ditë dhe lëreni veten të ndiheni i lumtur. Kjo është një ditë për t’u argëtuar, kështu që lirohuni dhe shprehuni lirshëm në mënyrën më të mirë që e shihni të arsyeshme. Kuptoni sa fuqi keni në natyrën tuaj gazmore.

Demi

Ju keni një ndikim tepër të fortë tek të tjerët sot. Sharmi juaj do t’ju çojë në çdo vend ku dëshironi të shkoni, prandaj përdoreni atë sipas dëshirës tuaj. Theksoni pozitiven dhe ecni në anën me diell të rrugës. Buzëqeshni dhe sillni gëzim për njerëzit që takoni.

Binjaket

Largoni agresionet tuaja sot. Qeshni pak! Transformojeni energjinë tuaj në diçka zemërgjerë, argëtuese dhe të dashur. Kjo do t’ju marrë një rrugë të gjatë. Gjëra të vogla mund të shfaqen që mund të prishin rutinën tuaj të përditshme, por një buzëqeshje e ngrohtë është gjithçka që ju nevojitet për të zbutur çdo zhgënjim.

Gaforrja

It’sshtë një ditë e shkëlqyer për ty sot. Qasja juaj gazmore për çdo situatë është ajo që kërkohet nga ju. Kaloni kohë me fëmijët dhe shijoni botën e tyre magjike. Shpërndani lirshëm dashurinë tuaj tek njerëzit përreth jush. Një qëndrim miqësor do t’ju çojë larg.

Luani

Bëni një pushim sot. Lëreni natyrën tuaj romantike të dalë në pah. Mos u ndjeni fajtorë që nuk jeni aq serioz sa mendoni se duhet të jeni. Fituesi i ditës është ai që mund të buzëqeshë më shumë. Hyni në këtë garë me synimin për të fituar. Shpërblimet do të zgjasin një kohë të gjatë.

Virgjeresha

Valët e oqeanit nuk kanë nevojë të jenë domosdoshmërisht në pragun tuaj për t’ju vendosur në atë gjendje shpirtërore romantike sot. Nëse jeni duke kërkuar një lidhje të re, kini kujdes që të mos përfshiheni në fantazi të kota. Ju mund të përfundoni duke u rrëzuar në tokë.

Peshorja

Përdoreni energjinë e sotme të ngrohtë dhe të dashur. Kjo është një ditë për të vlerësuar atë që keni, veçanërisht njerëzit që ju duan. Komplimentoni të tjerët dhe tregojini se sa kuptim kanë për ju. Këto fjalë dhe vepra do të kenë një efekt të valëzuar që do t’ju sjellë shumë fat të mirë.

LEXO EDHE:  Soda e bukës bën mrekulli me flokët dhe lëkurën tuaj, ja efektet e saj të pabesueshme

LEXO EDHE:  Sociologu: Ja cfarë e acaron partnerin/ Hiqni dorë nga…

Akrepi

Me energjinë e sotme planetare në lojë, mos u habitni nëse bini përsëri në dashuriqoftë edhe me partnerin tuaj. Nëse jeni duke kërkuar atë person të veçantë për të hyrë në jetën tuaj, mund t’i takoni aty ku vera dhe poezia rrjedhin lirshëm. Kënaquni me energjinë që do t’ju rrethojë.

Shigjetari

Ju pëlqen të jeni të dashuruar dhe të shijoni të gjitha përfitimet që vijnë kur adhuroheni dhe adhuroni një tjetër. Sidoqoftë, mund të zbuloni se sot i gjithë ky nocion shkon shumë larg. Ka një fuqi të madhe pas emocioneve tuaja, dhe ju duhet ta shprehni atë.

Bricjapi

Vështirësitë kanë përfunduar dhe është koha për të rritur ritmin. Jini krenarë për atë që keni për t’i ofruar botës. Jini i guximshëm në marrëdhëniet me të tjerët. Merrni kohë për të shprehur veten plotësisht në mënyrë krijuese. Sa më e madhe të jetë buzëqeshja që mbani, aq më tej do të shkoni në pothuajse çdo situatë.

Ujori

Një gjest i sjellshëm dhe një fjalë e ngrohtë nuk do të harrohet. Lëreni shpirtin tuaj bujar dhe të sjellshëm të shkëlqejë. Hapini krahët gjerësisht për të përhapur dashurinë në botën përreth jush. Eshtë dita perfekte për të qeshur dhe dhënë dashuri, kështu që bëni pjesën tuaj.

Peshqit

Gjërat duhet të shkojnë jashtëzakonisht mirë për ju sot, kështu që mos u trembni nga asnjë pjesë e saj. Në fakt, shfrytëzojeni këtë mundësi të shkëlqeni sa më shumë që të mundeni. Ekziston një fuqi e jashtëzakonshme pas vetëbesimit tuaj, ndaj trajtoni gjithçka me energji dhe entuziazëm.

LEXO TE PLOTE