Connect with Us

Zgjedhjet e 25 prillit/ Meta thirrje qytetarëve dhe policisë

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Meta thirrje qytetarëve dhe policisë

Publikuar

-

Meta flet si kryetar i Opozitës/ Mesazh pensionistëve dhe veteranëve

Presidenti Ilir Meta ka dalë në  një konferencë për shtyp, ku u ka bërë thirrje qytetarëve që të distancohen nga fenomeni i shit-blerjes së votës, duke u shprehur se në demokraci populli të ushtrojë të drejtën e tij për të ndërshkuar një parti.

Sipas Metës, Kuvendi duhet të ketë në përbërjen e tij njerëz të ndershëm dhe jo persona të paaftë që kanë zënë karriget nga korrupsioni.

Presidenti u ka bërë thirrje edhe policisë që të zbatojnë të drejtën e tyre dhe mos bien pre e politikës.

Të gjithë ju do i refuzoni ata që mundohen tiu blejnë votën.

Familja juaj dhe fëmijët tuaj duan siguri për tu përfaqësuar çdo ditë, për shëndetësi, arsim e këtoo nuk mund trë arrihet nga përfaqësues që janë në Kuvend me blerje.

Drejtësia para ligjit është vota e lirë, qytetarët duhet të zgjedhin për atë që mendojnë se është më i mirë dhe se i përfaqëson më mirë.

Ne e kemi venbdosur që e ardhmja jonë është demokracia e drejta për të zgjedhur dhe për tu zgjedhur. Të gjithë bashkë të marrim pjesë masivisht në votime. Çdo pushtet buron prej saj dhe e drejta kushtetuese mbrohet prej saj. Me pjesëmarrjen masive do të garantojmë që zgjedhjet të jenë të lira dhe demokratike. Thirrje të veçantë kam për ata që janë indiferentë, mos e humbisni këtë mundësi. Vota është mjet ndëshkimi që të mos u zhgënjej juve.

Të gjithë të shkojmë për të votuar Një thirrje të veçantë dhe të drejtpërdrejt e kam për polivcinë e shtetit. Mos u bëni pjesë e politikës. Tregoni integritet të plotë, të jeni të pavarur dhe tu shërbeni interesave tuaja. Të gjithë funksionarët publikë të tërhiqen nga shantazhet e punonjësve dhe familjarëve të tyre. Refuzoni urdhrat politik. Mos nxisni konflikt dhe mos provokoni asnjë reagim qytetar”, tha Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Jemin Gjana “merr në mbrojtje” Bashën/ Në statutin e PD-së nuk është parashikuar dorëheqja

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri në datën 13 qershor. Ky vendim u mor mbrëmjen e djeshme nga Këshilli Kombëtar dhe Karyesia, ku në garë deri tani janë Lulzim Basha dhe Fatbardh Kadilli.

Ajo që bie në sy është se kryetar i Komisionit të Zgjedhjeve brenda PD-së u zgjodh Jemin Gjana. Ky i fundit, në një dalje për mediat nga selia blu ka marrë në mbrojtje Lulzim Bashën, duke deklaruar se në statutin e PD-së nuk është e parashikuar dorëheqja.

Do ia paraqesim pastaj kryesisë së partisë të dielën që do të mblidhet për të caktuar kandidaturat që ta miratojë bashkë me kandidaturat modelin që do operohet gjatë procesit të zgjedhjeve.

Kryetari i Komisionit të Zgjedhjeve ka një detyrim statutor. Në statut nuk ka detyrim dorëheqje. Pjesë të tjera janë detyrime individuale. Do plotësohet një formular me të cilat do konkurrohet në kryesi për t’u miratuar”, tha Gjana./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lubonja “kryqëzon” Bashën/ Duhet debat i hapur në parti, nuk ka strategji për të mbrojtur votën

Publikuar

-

Nga

Lubonja “kryqëzon” Bashën/ Duhet debat i hapur në parti, nuk ka strategji për të mbrojtur votën

Analisti Fatos Lubonja komentoi zhvillimet në Partinë Demokratike, ku u shpreh se një debat i hapur brenda partisë është shumë i nevojshmë.

Në një intervistë për News 24, Lubonja deklaroi se në selinë blu duhet një strategji e qartë për të mbrojtur votën, ndërsa theksoi se Lulzim Basha kërkon ta mbyllë çështjen se kush do e  kryesojë PD-në.

Lulzim Basha kërkon ta mbyllë çështjen se kush do e  kryesojë PD-në. Në PD ka dy grupime, një grup që thotë se ishim mirë por zgjedhjet janë vjedhur dhe një grupim, që është ndarë më dysh, ku një pjesë thonë jo është faji i Bashës dhe çereku që thonë se pavarësisht se këtu është bërë vjedhje, Basha ka përgjegjësi se nuk mbrojti votën e duhet të ikë. Ajo që vë re është se kryetari nëse nuk do ta lëshojë, nuk e lëshon, duke thënë se zgjedhjet janë vjedhur, justifikohet e shprehet se unë punova mirë.

Në PD duhet hapur një debat, se çfarë masash duhen marrë për të mbrojtur votat, duhet edhe strategji politike. Unë dua të ketë debat që të dalë diçka, por besoj se debat nuk do ketë. Duhet strategji për të mbrojtur votën.

Unë besoj se PD do jetë faktor politik sepse ka gati 60 deputetë e duhet rezistencë më e mirë. Le të krijohen debate, por të ketë unitet e nuk duhet gjuhë eliminimi”, u shpreh Lubonja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta në samitin e Brdo-Brijunit: Kushtet e vendosura për anëtarësimin në BE, provë për sundimin e ligjit

Publikuar

-

Nga

Meta në samitin e Brdo-Brijunit/ Kushtet e vendosura për anëtarësimin në BE, provë për sundimin e ligjit

Presidenti Ilir Meta ka marrë sot pjesë në takimin e 10-të të Udhëheqësve të Procesit të Brdo-Brijunit, që po zhvillohet në Qendrën e Kongresit të Brdos në Kranj.

Në këtë takim ishin të pranishëm edhe krerët e shteteve të Kosovës, Kroacisë, Malit të Zi, Bosnje dhe Hercegovinës, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë.

Gjatë fjalës së tij, kreu i shtetit shqiptar, Meta tha se anëtarësimi europian është përparësia më e lartë dhe qëllim strategjik kombëtar.

Sipas tij, kushtëzimi i vendosur nga BE-ja është një provë e rëndësishme për funksionimin e institucioneve demokratike dhe sundimin e ligjit.

LEXO EDHE:  Meta e bleu çmimin “Luani i Artë”,75 mijë euro?/ Spartak Ngjela paralajmëron Presidentin

LEXO EDHE:  Ekzekutimi i dy të rinjëve në Durrës/ Gjendet e djegur një makinë

 “Anëtarësimi në Bashkimin Europian vazhdon të jetë përparësia më e lartë e Shqipërisë dhe qëllimi ynë strategjik kombëtar. Kushtëzimi i vendosur nga BE është një provë e rëndësishme për funksionimin e institucioneve demokratike dhe sundimin e ligjit.

Mbështetja e Procesit të Brdo-Brijunit për ambiciet e Shqipërisë për të filluar sa më shpejt të jetë e mundur negociatat, është një mesazh i fortë për të ardhmen strategjike dhe të pakthyeshme europiane të këtij rajoni.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE