Connect with Us

VIDEO/ Korabi triumfon mes tensionit, Dinamo merr kreun e renditjes

Sport

VIDEO/ Korabi triumfon mes tensionit, Dinamo merr kreun e renditjes

Publikuar

-

Janë luajtur ditën e sotme dy ndeshjet e grupit A, në Kategorinë e Parë, të vlefshme për “Play Off”.

Dinamo ka rimarrë kryesimin e renditjes, teksa ka mposhtu me rezultatin 2-1 Vorën, në një ndeshje të luftuar nga të dyja ekipet. Da Silva dhe Xhixhua, i dhanë bluve fitoren me dy golat e tyre, ndërsa për Vorën shënoi Keqa.

Korabi ka mposhtur mes tensionit Burrelin, në një ndeshje të dominuar nga matjanët, por në fund ishin miqtë që morën 3 pikët. Një gol i Paplekajt në minutën e 7-të i dha fitoren Korabit, në një ndeshje shumë të tensionuar, ku vendasit në disa raste pretenduan për penallti.

REZULTATET:

Burreli-Korabi 0-1

Paplekaj 7′

Dinamo-Vora 2-1

Da Silva 26′. Xhixhiua 47/ Keqa 53′

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

VIDEO/ 8 gola në pesë ndeshje! Partizani, Laçi dhe Vllaznia fitore të arta. Kukësi e Skënderbeu nuk falin në shtëpi. Ja të gjitha rezultatet

Publikuar

-

Nga

Janë mbyllur 5 ndeshjet  javës së 34-t në Kategorinë Superiore, ku nuk munguan sfidat spektakolare.

Partizani triumfoi ndaj Teutës në Durrës, duke marrë kështu kreun e renditjes, në kuotë të barabartë pikësh me skuadrën e Martinit.

Laçi triumfoi ndaj Tiranës, duke nxjerrë këta të fundit nga gara për Europë dhe duke i bërë presion kreut të renditjes. Vllaznia ka mposhtur minimalisht Kastriotin, duke u ngjitur në renditje dhe shikojnë kreun 2 pikë larg.

REZULTATET: 

TEUTA-PARTIZANI 0-1

Çinari 25′

VLLAZNIA-KASTRIOTI 1-0

Dilaver 78′ 

TIRANA-LAÇI 0-1

Mazrekaj 66′ 

SKËNDERBEU-APOLONIA  2-0

Meksi 26′, Pusi 30′

KUKËSI-BYLIS  2-1

Eze 67′ Limaj 90’/ Ntephe 14′ 

 

LEXO TE PLOTE

Seria A

Italia “blindon” Mançinin, kontrata e re e mban në stol për… 2 Botërore

Publikuar

-

Nga

Është zyrtarizuar zgjatja e bashkëpunimit midis “axurrëve” dhe teknikut Roberto Mançini, teksa kontrata e re është nënshkruar deri në vitin 2026.

Mançi ka bërë mjaft mirë këto 3 vite me kombëtaren italiane duke e rritur shumë si ekip. Gjithashtu kontrata e parashikon Mançinin trajner të Italisë dhe për Botërorin 2026 që do të zhvillohet në SHBA, Meksikë dhe Kanada.

Vetë tekniku u shpreh mjaft i lumtur për këtë zgjatje të bashkëpunimit duke vendosur theksin tek marrëdhëniet e mira me numrin një të federatës, Gabriele Gravina.

“Gravina dhe unë kemi kaluar një kohë të mirë, kemi punuar shumë në këto dy vjet. Ne jemi përmirësuar dhe mund të përmirësohemi edhe më tej, nuk kishte asnjë arsye për t’u prishur. Qëllimi është të fitojmë dhe ne po ecim në atë rrugë së bashku.

Unë jam shumë i lumtur dhe falënderoj presidentin. Për ne është një moment i bukur. Ne kemi zgjatur kontratën, do të ketë shumë ngjarje, nuk është e lehtë të fitosh, por ne po përpiqemi të mbajmë mbi një punë të filluar 3 vjet më parë. Do të na duhet edhe pak fat në momente të caktuara dhe ne do të fillojmë të mendojmë për të bërë sa në mirë në Kampionatin Evropian”, u shpreh tekniku italian në konferencën për shtyp.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Sa shumë yje/ Kroacia shpall listën për Europianin “Euro 2020”

Publikuar

-

Nga

Kroacia ka publikuar listën paraprake me 32 lojtarë të ftuar nga Zlatko Dalic për Kampionatin Evropian “Euro 2020”.

Lista përfundimtare do të ketë 26 lojtarë dhe gjashtë lojtarë të kësaj liste do të kthehen në “shtëpi” nga Dalic.

Megjithatë, lista përmban emra të njohur dhe talentë të mëdhenj nga mbarë klubet evropiane.

Vrsalko, Kovacic dhe Budimir rikthehen në Kombëtare, ndërsa i ftuar është edhe Milan Badelj.

Lista e plotë e lojtarëve të ftuar nga Zlatko Dalic për “Euro 2020”

LEXO TE PLOTE