Connect with Us

Video me armë e militantit të LSI/ Meta mbron kushërinjtë dhe akuzon policinë

Politikë

Video me armë e militantit të LSI/ Meta mbron kushërinjtë dhe akuzon policinë

Publikuar

-

Mbrëmjen e djeshme presidenti Ilir Meta ka folur në emisionin “Opinion” dhe ka reaguar ndaj policisë së shtetit duke thënë se kushëririt të tij ushtarak i është bërë një kontroll për armë dhe Meta e kishte denoncuar këtë rast.

Ilir Meta është shfaqur në rastin më ekstrem të një mashtruesi publik. Minimalisht duhet të denonconte kushërinjtë e tij, të cilët kanë publikuar video me armë gjatë kohës që kanë qenë në Korçë.

Elvis Lozhi, djali i Faslli Zholit ka qenë në Korçë para Krishtlindjeve pra, para datës 25 dhjetor dhe në datën 24 ka publikuar videon me armë të cilën e ka denocnuar CNA.al.

Më pas policia pasi ka kryer procedurat hetimore, çështjen e ka marrë prokuroria. Djali i militantit të LSI pra kushëriri i Ilir Metës është një person, përdorues i armëve.

Në Shqipëri përdorimi i armëve është i ndaluar me ligj dhe dënohesh deri në 7 vite heqje lirie.

Elvis Lozhi ka publikuar video duke qëlluar kur ka qenë në Shqipëri. Nuk ndodhej në Amerikë, ndodhej në Shqipëri në momentin e publikimit të videos. Pra janë të gjitha mundësitë që ajo video të jetë filmuar në malësinë e Korçës. Gjithësesi kjo i takon prokurorisë që ta zbardhë. Kjo video ishte hequr nga faqja e Elvis Lozhit, por më pas u justifikua se ishte në Amerikë.

LEXO EDHE:  “Meta në krye të një opozite luftarake?”/ Çfarë thotë Berisha

Ilir Meta para se të justifikojë kushërinjtë e tij përdorues të armëve, duhet t’i kërkojë sot ndjesë policisë së shtetit, e cila ka kryer në mënyrë shembullore detyrën duke shkuar dhe duke verifikuar denoncimin për një person që kishte dalë me armë.

Tani i takon prokurorisë që ta verifikojë, por Ilir Meta nuk mund të mashtrojë shqiptarët dhe të bëjë rolin e viktimës për familjarët të cilët nxjerrin video duke qëlluar me armë./CNA.al

 

 

Meta nuk heq dorë nga “të fortët”/ Militanti me kobure fushatë për LSI-në

Video me armë në Korçë/ Policia vihet në lëvizje për djalin e koordinatorit të LSI-së, nisin hetimet

Video me armë/ Militanti i ‘flaktë’ i LSI bën të fortin në Korçë, Meta i shkon në shtëpi

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Publikuar

-

Nga

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Lulzim Basha sot në mënyrë krejt demostrative mblodhi Komision Zgjedhor të PD të kryesuar nga Jemin Gjana dhe disa anëtarë të propozuar prej tij për një drekë në restorant B.Vita pas piramidës.

Për këtë ka reaguar mbrëmjen e sotme edhe ish-deputeti Arben Imami, i cili tha se kjo gjë është e turpshme.

Sipas tij, dreka e sotme tregon se çfarë gare do të ketë dhe cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

“Unë nuk kam prova për këtë gjë, por njerëz të njohur më kanë garantuar se është kështu, por nuk është çudi. Është komisioni i tij, pse mos hajë drekë, por është e turpshme, tregon çfarë gare do të ketë, cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

E para e punës ky komision ka një detyrim. Jemin Gjana dhe të tjerët duhet të marrin një vërtetim që nuk kanë qenë pjesë e sigurimit të shtetit. Nuk kam dyshime për asnjë njeri, është detyrim si për çdo deputete.

LEXO EDHE:  Çfarë duhet të bëjë Rama që të lumturohet Meta?!

LEXO EDHE:  Nga Andi BUSHATI/Akademia, lehtësia e papërballueshme e Ramës

Veprimet që kryhen në një nivel kaq mikro, kaq të ulët në dukje, janë vendime të rëndësishme jo vetëm se kush do të drejtojë PD-në. Është injorancë e paparë edhe e mediave tona, edhe e gazetarëve, që thonë se ça ndodh brenda partive nuk më intereson, mua më intereson kush do të fitojë”, nënvizoi Imami./ CNA.al

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana dhe një fitore në 14 Qershor

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ristani “dush të ftohtë” Bashës/ “Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë”

Publikuar

-

Nga

Ristani "dush të ftohtë" Bashës/ "Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë"

Arben Ristani anëtar i kryesisë së Partisë Demokratike e ka krahasuar liderin e opozitës Lulzim Basha me kryeministrin Edi Rama.

“Në rast se do të vazhdojmë në gjendjen që jemi më një kryetar partie që i ngjan Ramës me mënyrën se si drejton partinë se si merr të gjitha pushtetet sepse kritika bazë që është ndaj Ramës është që ai po shnderrohet në një autocrat që ka mbledhur në dorë të gjitha pushtetet. Dhe e njëjta gjë ndodh edhe në Partinë Demokratike prej kohësh”, u shpreh ai në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi.

Sipas Ristanit , Bashës i mungojnën tiparet e një lideri të vërtetë.

LEXO EDHE:  Statistikat e Prokurorisë: Në 6 muaj, intensifikim të luftës kundër korrupsionit dhe krimit

LEXO EDHE:  Sherr me armë në Durrës/ Parandalohet tragjedia

Lideri nuk mund të jetë gënjeshtar, nuk mund të jetë me vese. Lideri duhet të reflektojë tek ndjeksit e tij. E kam tek veset e karakterit, po u shqua që është gënjeshtar që është arrogant që nuk respekton rregullat sigurisht që cënon karizmën e tij. Dhe kjo ka ndodhur me Bashën. Rama jo vetëm që e mund por edhe e tall, jo vetëm Rama por edhe më gjerë”, theksoi anëtari i kryesisë së PD-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel/ Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel, Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Përfaqësuesi i lartë për politikën e jashtme në BE, Miroslav Lajçak ka zhvilluar një takim me kryeministrin Edi Rama në Bruksel, ku nesër do të mblidhen krerët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor për një darkë tashmë tradicionale të organizuar nga shefi i diplomacisë së BE, Josep Borrell.

Përmes një postimi në Twitter, Lajçak shprehet se e kishte uruar kryeministrin shqiptar për fitoren në zgjedhjet e fundit dhe kishte diskutuar me të lidhur me zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor.

“I lumtur që u takova sërish me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. E Urova për fitoren në zgjedhje dhe diskutova me të zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor”, shkroi në Twitter Lajçak.

Ndryshe nga takimi i një dite më parë në Brdo të Sllovenisë, në takimin e Brukselit kryesisht do të jenë kryeministrat e vendeve të rajonit, me përjashtim të Malit të Zi dhe Bosnje-Hercegovinës.

LEXO EDHE:  Çfarë duhet të bëjë Rama që të lumturohet Meta?!

LEXO EDHE:  Nxorri popullin në shesh/ Nishani zbulon se çfarë do të bënte në vend të Metës

Në takim do të marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ai i Shqipërisë Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq, presidenti i Malit të Zi Millo Gjukanoviq dhe kryesuesi i radhës i presidencës trepalëshe të Bosnje-Hercegovinës Millorad Dodik./euronews

LEXO TE PLOTE