Connect with Us

“PS alternativa e punës, PD alternativa e paligjshmërisë”/ Gjylameti thirrje qytetarëve

Politikë

“PS alternativa e punës, PD alternativa e paligjshmërisë”/ Gjylameti thirrje qytetarëve

Publikuar

-

Deputetja e Pogradecit Blerina Gjylameti vijon takimet intensive me banorët në çdo zone. Në takimin e rradhës e shoqëruar nga mbështetësit e saj por edhe nga banorët e Pogradecit ajo ka bërë një thirrje për 2 javët e mbetura deri në 25 Prill. Këtë rradhë Gjylameti ka vendosur në fokus të fjalës së saj dallimin midi alternativës qeverisëse të Partisë Socialiste dhe Partisë Demokratike që prej kohësh e quan alternativën e kaosit. Më tej ajo ka renditur disa prej arritjeve bazë në Pogradec.

“Ndryshimi ka ardhur kudo, jo vetëm me pjesën e infrastrukturës bazë me atë pjesë fantastike që ka nxjerrë në dritë një nga bukuritë më të mëdha që ka Shqipëria por jo vetëm që e ka dhe Ballkani dhe Europa që është pjesa e Liqenit të Pogradecit. Mbi të gjitha kemi dhe investimet bazike, ku nuk duhet harruar se investimet në energjinë elektrike Partia Socialiste i ka bërë në këtë 8 vjeçar kur hera e fundit që ishte vënë dorë ishte viti 1970. Investim tjetër bazë është edhe rritja e kapaciteteve të ujit të pijshëm, edhe mund të themi sot se të 6 porjektet strategjike për furnizimin e fshatit me uji të pijshëm janë në proces. Për të vijuar më tutje për atë çka është një qeveri e përgjegjshme si një qeveri për qytetarët. “-theksoi ajo

Nga ana tjetër Gjylameti i bëri të ditur banorëve dhe një projekt të domosdoshëm për qytetarët dhe rritjen e ekonomisë lokale.

LEXO EDHE:  Nga Kreshnik Spahiu/ 10 disavantazhet e Partisë Demokratike për zgjedhjet 2021, krahasuar me 2017

“Projekti i ri që ka të bëjë me të tre pikat kryesore të tregjeve që duhet të jenë në shërbim të atyre që janë biznesi vogël. Së pari me tregun e parë që të jetë me të gjthë produktet ushqimore që të shërbehen me standardet e duhura, i dyti me produktet e veshmbathjes përsëri me standardet e duhura dhe nga ana tjetër për të gjithë ata që zbresin nga perferia, fshatrat përreth dhe që mund të ofrojnë produktet e tyre sipas standardeve në ambientin grumbullues që u takon do të kenë hapësirën e tyre në treg. .” – përfundoi Gjylameti./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Publikuar

-

Nga

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Lulzim Basha sot në mënyrë krejt demostrative mblodhi Komision Zgjedhor të PD të kryesuar nga Jemin Gjana dhe disa anëtarë të propozuar prej tij për një drekë në restorant B.Vita pas piramidës.

Për këtë ka reaguar mbrëmjen e sotme edhe ish-deputeti Arben Imami, i cili tha se kjo gjë është e turpshme.

Sipas tij, dreka e sotme tregon se çfarë gare do të ketë dhe cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

“Unë nuk kam prova për këtë gjë, por njerëz të njohur më kanë garantuar se është kështu, por nuk është çudi. Është komisioni i tij, pse mos hajë drekë, por është e turpshme, tregon çfarë gare do të ketë, cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

E para e punës ky komision ka një detyrim. Jemin Gjana dhe të tjerët duhet të marrin një vërtetim që nuk kanë qenë pjesë e sigurimit të shtetit. Nuk kam dyshime për asnjë njeri, është detyrim si për çdo deputete.

LEXO EDHE:  PD zyrtarizon kandidatët për Bashkitë Shijak dhe Pustec

LEXO EDHE:  E thotë Kryemadhi: Nipi i Nexhmije Hoxhës në krah të Lulzim Bashës

Veprimet që kryhen në një nivel kaq mikro, kaq të ulët në dukje, janë vendime të rëndësishme jo vetëm se kush do të drejtojë PD-në. Është injorancë e paparë edhe e mediave tona, edhe e gazetarëve, që thonë se ça ndodh brenda partive nuk më intereson, mua më intereson kush do të fitojë”, nënvizoi Imami./ CNA.al

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana dhe një fitore në 14 Qershor

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ristani “dush të ftohtë” Bashës/ “Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë”

Publikuar

-

Nga

Ristani "dush të ftohtë" Bashës/ "Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë"

Arben Ristani anëtar i kryesisë së Partisë Demokratike e ka krahasuar liderin e opozitës Lulzim Basha me kryeministrin Edi Rama.

“Në rast se do të vazhdojmë në gjendjen që jemi më një kryetar partie që i ngjan Ramës me mënyrën se si drejton partinë se si merr të gjitha pushtetet sepse kritika bazë që është ndaj Ramës është që ai po shnderrohet në një autocrat që ka mbledhur në dorë të gjitha pushtetet. Dhe e njëjta gjë ndodh edhe në Partinë Demokratike prej kohësh”, u shpreh ai në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi.

Sipas Ristanit , Bashës i mungojnën tiparet e një lideri të vërtetë.

LEXO EDHE:  Shënim/ Kukësi një leksion për Ramën dhe Bashën

LEXO EDHE:  PD kërkon rregulla loje/ Patozi: Protesta për të parandaluar vjedhjen e zgjedhjeve

Lideri nuk mund të jetë gënjeshtar, nuk mund të jetë me vese. Lideri duhet të reflektojë tek ndjeksit e tij. E kam tek veset e karakterit, po u shqua që është gënjeshtar që është arrogant që nuk respekton rregullat sigurisht që cënon karizmën e tij. Dhe kjo ka ndodhur me Bashën. Rama jo vetëm që e mund por edhe e tall, jo vetëm Rama por edhe më gjerë”, theksoi anëtari i kryesisë së PD-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel/ Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel, Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Përfaqësuesi i lartë për politikën e jashtme në BE, Miroslav Lajçak ka zhvilluar një takim me kryeministrin Edi Rama në Bruksel, ku nesër do të mblidhen krerët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor për një darkë tashmë tradicionale të organizuar nga shefi i diplomacisë së BE, Josep Borrell.

Përmes një postimi në Twitter, Lajçak shprehet se e kishte uruar kryeministrin shqiptar për fitoren në zgjedhjet e fundit dhe kishte diskutuar me të lidhur me zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor.

“I lumtur që u takova sërish me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. E Urova për fitoren në zgjedhje dhe diskutova me të zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor”, shkroi në Twitter Lajçak.

Ndryshe nga takimi i një dite më parë në Brdo të Sllovenisë, në takimin e Brukselit kryesisht do të jenë kryeministrat e vendeve të rajonit, me përjashtim të Malit të Zi dhe Bosnje-Hercegovinës.

LEXO EDHE:  PD zyrtarizon kandidatët për Bashkitë Shijak dhe Pustec

LEXO EDHE:  “Të mos bëhemi pjesë e farsës”/ Hajdari “ultimatum” PS-së, apeli për opozitën

Në takim do të marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ai i Shqipërisë Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq, presidenti i Malit të Zi Millo Gjukanoviq dhe kryesuesi i radhës i presidencës trepalëshe të Bosnje-Hercegovinës Millorad Dodik./euronews

LEXO TE PLOTE