Connect with Us

Plasin sherret dhe dhuna fizike në PD/ Bashës i del situata jashtë kontrollit

Politikë

Plasin sherret dhe dhuna fizike në PD/ Bashës i del situata jashtë kontrollit

Publikuar

-

Basha kapet duke gënjyer/ Ja e vërteta e tunelit të Krrabës, Tiranë-Elbasan

Plasaritja e Partisë Demokratike, nën udhëheqjen e brishtë dhe klanore të Lulzim Bashës, nuk ka të ndalur.

Në prag të zgjedhjeve parlamentare të 25 Prillit 2021, kjo plasaritje është shndërruar në dhunë dhe në përplasja fizike, në shumë qarqe.

Në Tiranë, në Durrës, në Vlorë që nisi që në fillim të muajit Mars, me hartimin  e listave dhe së fundmi në Korçë e në Shkodër, ka patur sherre brenda struktrave të partisë.

Listat  që nuk kishin ndonjë dallim të madh me ato të 2017-ës, përveçse me ndonjë arnim tek-tuk, po vijojnë të jenë burim konflitesh dhe sherri.

Jnë pikërisht pazaret që Basha ka bërë me këto lista, që kanë futur në sherr dhe konflikt strukturat si dhe kandidatë të caktuar për deputetë në qarqe të ndryshme.

Kujtojmë, se Basha mashtroi dhe gënjeu se kandidatët do të përzgjidheshin nga anëtarësia, pra me anë të një gare, por në fakt, Luli përfundoi tek lista e vitit 2017, duke injoruar anëtarësinë. (Lexo këtu)

Dhe sot, situata i ka dalë jashtë kontrollit në shumë qarqe, pavarësisht se dërgon urdhëra dhe direktiva nga Tirana me persona të caktuar.

Tre ditë më parë në Korçë, konfliktet  në strukturat e PD,janë përshkallëzuar deri në përplasje fizike.

Konfliktet janë zhvilluar mes kandidatit Ervin Salianji kundër Andrea Manos dhe Edmond Spahos.

Salianji, i cili ndryshe njihet edhe si babalja po tenton të djegë Edmond Spahon, duke rrëmbyer zonat ku PD ka më shumë mbështetje.

CNA.al ka mësuar se pa degjenerimit të situatës atje, kreu i PD -së Lulzim Basha ka nisur urgjentisht drejt Korçës, sekretarin organizativ Sahit Dollapin.(Lexo këtu) 

LEXO EDHE:  Basha takon presidentin e Austrisë/ Zbulohet çfarë diskutuan

Ky i fundit, mësohet se u ka tërhequr vëmendjen që të ndalin premtimet për emërime drejtorash dhe shefash dhe të mbajnë vendin e tyre.

Kujtojmë këtu që pak kohë më parë, CNA.al raportoi se strukturat e bazës në grupseksionin e PD në Pojan të Korçës kanë kërkuar përjashtimin e Salianjit, me argumentin se ai nuk i përfaqëson ata.(Lexo këtu). 

Helidon Bushati

Po, tre ditë më parë, një situatë e tillë në struktrat e PD-së, ka ndodhur edhe në Shkodër.

Numri një i listës së PD në Shkodër, Helidon Bushati dhe ish-deputeti

Bardh Spahia janë përfshirë në një konflikt me disa drejtuesve të tjerë lokalë.

CNA.al ka mësuar se konfliktet kanë nisur pasi Spahia e ndjen veten të rrezikuar në vendin e 7 të listës.(Lexo këtu)

Bardh Spahia

Pyetja e thjeshtë që bën çdo demokrat pas kësaj situate që ka përfshirë pothuajse të gjitha qarqet është se çfarë do të bëjë vallë Basha pas humbjes së zgjedhjeve me 25 Prill?

A do të vijojë me akuzat të cilat po u paraprin që tani, sikur po bëhen pazare zgjedhore apo do të largohet nga drejtimi i PD, pas dështimit dhe humbjeve disa herë radhazi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Qytetarët e shkëmbyen me një thes miell”/ Kadilli-Bashës: E ke djegur mundësinë për të kandiduar sërish

Publikuar

-

Nga

“Qytetarët e shkëmbyen me një thes miell”/ Kadilli-Bashës: E ke djegur mundësinë për të kandiduar sërish

Fatbardh Kadilli i cili është vetëshpallur për të marrë drejtimin e PD, ka shpërthyer në akuza ndaj kryedemoratit Basha, ku tha se shpresa që ai ngjallte të shqiptarët vlente sa një thes miell, ndaj dhe qytetaret nuk e besuan.

I ftuar në Report tv, ai tha se Basha e ka djegur mundësinë e tij për të kandiduar sërish, ndërsa përmendi dhe kauzat që ai ka lënë në mes, që sipas tij e bëjnë të pabesueshëm për qytetarët.

Një politikan nuk ka çfarë të provojë më se provoi dy herë dhe dështoi. E ka mbyllur ciklin e tij politik.

Basha e ka djegur mundësinë e kandidimit në aspektin moral. Njerëzit ishin mësuar se 8 mandate dhe ndërron pushtetin.

Ky vend ka nevojë për njerëz që nuk lënë kauza në mes, që nuk i braktisin, nuk shpikin kauz për të forcuar veten.

Pse nuk e besuan njerëzit Lulzim Bashën, ishte i pabesueshëm, sepse një kauz e lënë përgjysme i jep një shembull të keq qytetarit.

Qytetarët e shëkmëbyen Lulzim Bsshën me një thes me miell, spese shpresa e Lulzim Bashës sa një thes miell vlente”, tha Kadilli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Jemin Gjana “merr në mbrojtje” Bashën/ Në statutin e PD-së nuk është parashikuar dorëheqja

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri në datën 13 qershor. Ky vendim u mor mbrëmjen e djeshme nga Këshilli Kombëtar dhe Karyesia, ku në garë deri tani janë Lulzim Basha dhe Fatbardh Kadilli.

Ajo që bie në sy është se kryetar i Komisionit të Zgjedhjeve brenda PD-së u zgjodh Jemin Gjana. Ky i fundit, në një dalje për mediat nga selia blu ka marrë në mbrojtje Lulzim Bashën, duke deklaruar se në statutin e PD-së nuk është e parashikuar dorëheqja.

Do ia paraqesim pastaj kryesisë së partisë të dielën që do të mblidhet për të caktuar kandidaturat që ta miratojë bashkë me kandidaturat modelin që do operohet gjatë procesit të zgjedhjeve.

Kryetari i Komisionit të Zgjedhjeve ka një detyrim statutor. Në statut nuk ka detyrim dorëheqje. Pjesë të tjera janë detyrime individuale. Do plotësohet një formular me të cilat do konkurrohet në kryesi për t’u miratuar”, tha Gjana.

LEXO EDHE:  Faktet/Lulzim Basha “hajduti” i ideve të Ben Blushit

LEXO EDHE:  Skandali-Skema dhe emra konkretë/Kush i manipuloi votat në PD e Shkodrës?

Ditën e sotme grupi ‘Për PD-në’ reagoi në lidhje me procesin e zgjedhjeve në Partinë Demokratike duke thënë se komisioni zgjedhor u ngrit në mënyrë të njëanshme, pa u konsultuar me anëtarët e kryesisë dhe Këshillit Kombëtar. Sipas Grupit “Për PD” nuk do të ketë zgjedhje të lira për kryetar nëse Lulzim Basha nuk jep fillimisht dorëheqjen./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lubonja “kryqëzon” Bashën/ Duhet debat i hapur në parti, nuk ka strategji për të mbrojtur votën

Publikuar

-

Nga

Lubonja “kryqëzon” Bashën/ Duhet debat i hapur në parti, nuk ka strategji për të mbrojtur votën

Analisti Fatos Lubonja komentoi zhvillimet në Partinë Demokratike, ku u shpreh se një debat i hapur brenda partisë është shumë i nevojshmë.

Në një intervistë për News 24, Lubonja deklaroi se në selinë blu duhet një strategji e qartë për të mbrojtur votën, ndërsa theksoi se Lulzim Basha kërkon ta mbyllë çështjen se kush do e  kryesojë PD-në.

Lulzim Basha kërkon ta mbyllë çështjen se kush do e  kryesojë PD-në. Në PD ka dy grupime, një grup që thotë se ishim mirë por zgjedhjet janë vjedhur dhe një grupim, që është ndarë më dysh, ku një pjesë thonë jo është faji i Bashës dhe çereku që thonë se pavarësisht se këtu është bërë vjedhje, Basha ka përgjegjësi se nuk mbrojti votën e duhet të ikë. Ajo që vë re është se kryetari nëse nuk do ta lëshojë, nuk e lëshon, duke thënë se zgjedhjet janë vjedhur, justifikohet e shprehet se unë punova mirë.

Në PD duhet hapur një debat, se çfarë masash duhen marrë për të mbrojtur votat, duhet edhe strategji politike. Unë dua të ketë debat që të dalë diçka, por besoj se debat nuk do ketë. Duhet strategji për të mbrojtur votën.

Unë besoj se PD do jetë faktor politik sepse ka gati 60 deputetë e duhet rezistencë më e mirë. Le të krijohen debate, por të ketë unitet e nuk duhet gjuhë eliminimi”, u shpreh Lubonja./CNA.al

LEXO TE PLOTE