Connect with Us

Sherret e kandidatëve/Rrahje në PD-në e Shkodrës

Politikë

Sherret e kandidatëve/Rrahje në PD-në e Shkodrës

Publikuar

-

Sherret e kandidatëve/Rrahje në PD-në e Shkodrës

Lufta për vendin e deputetit ka nxitur përçarje të forta brenda kampeve politike.

Pas shumë përplasjeve të socialistëve dhe ndërhyrjes të Ramës për të votuar vetëm numrin 12, tashmë “lufta” është thelluar brenda kampit opozitar.

Bardh Spahia
Bardh Spahia

Burime nga PD në Shkodër, thanë për CNA.al se dy netë më parë kreu i listës Helidon Bushati dhe ish-deputeti Bardh Spahia janë konfliktuar ashpër në prani edhe të disa drejtuesve të tjerë lokalë.

Helidon Bushati
Helidon Bushati

Konfliktet kanë filluar pasi Spahia e ndjen veten të rrezikuar në vendin e 7 të listës, i cili është maksimumi i të gjithë opozitës dhe rrezikohet nga LSI por edhe nga PSD.

Pas shumë përplasjesh të ashpra, ndarjes së trupës së militantëve dhe konfliktit për mbulimin e zonave dhe votimin e numrit brenda listës të PD dhe aleatëve të saj ka ardhur dhe përplasja e ashpër.

LEXO EDHE:  Kulluri apel të fortë demokratëve/ Çohuni e merrni partinë në dorë, kjo nuk është PD

Rrahja mes dy kandidatëve të Lulzim Bashës në Shkodër është një tjetër ngjarje e rënde dhe e përsëritur pas përplasjeve të ashpra në Korçë, Durrës dhe Tiranë.

PD lokale refuzoi të jepte sqarim për ngjarjen duke theksuar se ka pasur vetëm debate për ecjen përpara drejt fitores./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Publikuar

-

Nga

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Lulzim Basha sot në mënyrë krejt demostrative mblodhi Komision Zgjedhor të PD të kryesuar nga Jemin Gjana dhe disa anëtarë të propozuar prej tij për një drekë në restorant B.Vita pas piramidës.

Për këtë ka reaguar mbrëmjen e sotme edhe ish-deputeti Arben Imami, i cili tha se kjo gjë është e turpshme.

Sipas tij, dreka e sotme tregon se çfarë gare do të ketë dhe cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

“Unë nuk kam prova për këtë gjë, por njerëz të njohur më kanë garantuar se është kështu, por nuk është çudi. Është komisioni i tij, pse mos hajë drekë, por është e turpshme, tregon çfarë gare do të ketë, cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

E para e punës ky komision ka një detyrim. Jemin Gjana dhe të tjerët duhet të marrin një vërtetim që nuk kanë qenë pjesë e sigurimit të shtetit. Nuk kam dyshime për asnjë njeri, është detyrim si për çdo deputete.

LEXO EDHE:  Xhelal Mziu jep dorëheqjen nga kreu i PD në Kamëz/Debate në mbledhjen e kryesisë

LEXO EDHE:  Rrihen me njëri-tjetrin doganierët në Sarandë, njëri përfundon në pranga

Veprimet që kryhen në një nivel kaq mikro, kaq të ulët në dukje, janë vendime të rëndësishme jo vetëm se kush do të drejtojë PD-në. Është injorancë e paparë edhe e mediave tona, edhe e gazetarëve, që thonë se ça ndodh brenda partive nuk më intereson, mua më intereson kush do të fitojë”, nënvizoi Imami./ CNA.al

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana dhe një fitore në 14 Qershor

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ristani “dush të ftohtë” Bashës/ “Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë”

Publikuar

-

Nga

Ristani "dush të ftohtë" Bashës/ "Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë"

Arben Ristani anëtar i kryesisë së Partisë Demokratike e ka krahasuar liderin e opozitës Lulzim Basha me kryeministrin Edi Rama.

“Në rast se do të vazhdojmë në gjendjen që jemi më një kryetar partie që i ngjan Ramës me mënyrën se si drejton partinë se si merr të gjitha pushtetet sepse kritika bazë që është ndaj Ramës është që ai po shnderrohet në një autocrat që ka mbledhur në dorë të gjitha pushtetet. Dhe e njëjta gjë ndodh edhe në Partinë Demokratike prej kohësh”, u shpreh ai në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi.

Sipas Ristanit , Bashës i mungojnën tiparet e një lideri të vërtetë.

LEXO EDHE:  PD-së i mungon Gandi/ Luli “zjarrfikësi” i urrejtjes popullore

LEXO EDHE:  Shëtiste me armë në brez/ Arrestohet 24 vjeçari në Tiranë

Lideri nuk mund të jetë gënjeshtar, nuk mund të jetë me vese. Lideri duhet të reflektojë tek ndjeksit e tij. E kam tek veset e karakterit, po u shqua që është gënjeshtar që është arrogant që nuk respekton rregullat sigurisht që cënon karizmën e tij. Dhe kjo ka ndodhur me Bashën. Rama jo vetëm që e mund por edhe e tall, jo vetëm Rama por edhe më gjerë”, theksoi anëtari i kryesisë së PD-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel/ Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel, Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Përfaqësuesi i lartë për politikën e jashtme në BE, Miroslav Lajçak ka zhvilluar një takim me kryeministrin Edi Rama në Bruksel, ku nesër do të mblidhen krerët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor për një darkë tashmë tradicionale të organizuar nga shefi i diplomacisë së BE, Josep Borrell.

Përmes një postimi në Twitter, Lajçak shprehet se e kishte uruar kryeministrin shqiptar për fitoren në zgjedhjet e fundit dhe kishte diskutuar me të lidhur me zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor.

“I lumtur që u takova sërish me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. E Urova për fitoren në zgjedhje dhe diskutova me të zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor”, shkroi në Twitter Lajçak.

Ndryshe nga takimi i një dite më parë në Brdo të Sllovenisë, në takimin e Brukselit kryesisht do të jenë kryeministrat e vendeve të rajonit, me përjashtim të Malit të Zi dhe Bosnje-Hercegovinës.

LEXO EDHE:  Kulluri apel të fortë demokratëve/ Çohuni e merrni partinë në dorë, kjo nuk është PD

LEXO EDHE:  Mazhoranca fillon fushatën/Opozita fle?!

Në takim do të marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ai i Shqipërisë Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq, presidenti i Malit të Zi Millo Gjukanoviq dhe kryesuesi i radhës i presidencës trepalëshe të Bosnje-Hercegovinës Millorad Dodik./euronews

LEXO TE PLOTE