Connect with Us

Peleshi nga Korça/ Mandati i tretë, mandat i ekonomisë, punësimit dhe shanseve të mëdha

Politikë

Peleshi nga Korça/ Mandati i tretë, mandat i ekonomisë, punësimit dhe shanseve të mëdha

Publikuar

-

Peleshi nga Korça/ Mandati i tretë, mandat i ekonomisë, punësimit dhe shanseve të mëdha

Pas investimeve të kryera gjatë këtyre viteve tani është radha që turizmi, bujqësia, agropërpunimi dhe teknologjia të jenë katër drejtimet mbi të cilat do ta mbështesim punën në katër vitet e ardhëshme, kështu është shprehur drejtuesi politik i qarkut Korçë Niko Peleshi në takimin e zhvilluar me banorët e lagjes 1 të qytetit. Kandidati për deputet i qarkut të Korçës theksoi më tej se 4 vitet e mandatit të tretë do të jenë vitet e ekonomisë, punësimit dhe shanseve të mëdha.

“Kemi bërë shumë punë këto vite padyshim. Janë qindra shërbime që tashmë mund të merren nga telefoni pa shkuar në sportele duke lehtësuar punën. Në zemrën e qytetit duam të fusim të rinjtë edhe për simbolikë, prandaj po ndërtojmë atje qendrën teknologjike, nga ku do të dalin qindra edhe mijëra të rinj me disa zanate që mund të punësohen përmes teknologjisë kudo në botë pa lëvizur nga Korça. Janë rreth 100 të rinj që kanë hyrë në këtë sektor, pas katër vitesh do të jenë mijëra. Turizëm, bujqësi, agropërpunim dhe teknologji janë katër drejtimet mbi të cilat do ta mbështesim punën në katër vitet e ardhëshme, që do të jenë vitet e ekonomisë, punësimit dhe shanseve të mëdha.” – u shpreh Peleshi

Nga ana tjetër Peleshi është shprehur se kundërshatrët e tyre politikë nuk kanë ndryshuar as formë as përmbajtje duke zbatuar politika të padrejta që nuk përfaqësojnë qytetarët.

LEXO EDHE:  Dëbora mbërrin edhe në Korçë/ Problem në Dardhë, Voskopojë dhe Qafën e Qarrit

“Kundërshtarët tanë nuk kanë ndryshuar, janë të njëjtët. Nuk kanë ndryshuar as në formë as në përmbajtje. Na sjellin këtu kandidatë, mbase në moshë të re por që janë më të vjetër se më të vjetrit me gjuhën politike të politikës së vjetër, të përçarjes dhe shpifjes. Ne nuk merremi me ta por me politikat e padrejta të tyre, ndërsa ata merren personalisht me secilin prej nesh dhe me secilin prej jush.”– theksoi Niko Peleshi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nard Ndoka sulmon Bashën/ “Gënjeu, nuk zbatoi marrëveshjen”

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka është shprehur shumë i zhgënjyer nga zgjedhjet e 25 prillit

Në emisionin “Breaking”, Ndoka ka thënë, se është zhgënjyer nga Basha, pasi nuk ka zbatuar marrëveshjen.

U zhgënjeva nga Basha, nuk e zbatoi marrëveshjen. Marrëdhënia institucianole mes PDK dhe PD-s kishte probleme.

Drejtuesit lokalë u futën me shumë vonesë dhe pati një luftë brenda llojit pasi nuk pati një frymë grupi. Koalicioni me një listë nuk u arrit për shkak të mosmarrëveshjes së liderëve PD dhe LSI”, është Ndoka.

Sipas tij logjika e Bashës, ishte pragmatiste dhe e dështuar.

LEXO EDHE:  Aksident në Korçë/ Makina humb kontrollin dhe përmbyset

LEXO EDHE:  Aksident në Korçë/ Makina humb kontrollin dhe përmbyset

Ne e kemi ditur se Rama do përdorur të gjithë pushtetet në fushatë, duhet të ishim të bashkuar me LSI në një kualicion. Basha doli i vetëm dhe nuk pranoi mbështetjen e aleatëve, kisha një marrëveshje me Bashën që do të më vendoste në një numër favorizues.

Logjika e Bashës pragmatiste ishte e gabuar dhe e dështuar. Nuk është vendosur një lloj standarti në politikën shqiptare, nuk është difekti te liderët e partive.

Kadilli i ka parametrat e një lideri, por koha e pamjaftueshme, janë mekanizma hileqare”, është shprehur  Ndoka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ti s’duhet të jesh deputete”/ Evi Kokalari “masakron” Grida Dumën, nuk kursen as Bashën

Publikuar

-

Nga

Deklarata e fortw e gazetarit/ FUSHA dhe BKT plan tw frikshwm pwr Tiranwn

Aktivistja e njohur shqiptare, e cila jeton në SHBA, Evi Kokalari ka bërë deklarata mjaft të forta, në drejtim të Grida Dumës, për të cilën thotë se nuk duhet të jetë deputete.

Në një postim në rrjetet sociale, Kokalari, ndërsa i referohet debatit të mbrëmshëm me Grida Dumën në një studio televizive, thekson ndër të tjera se Grida Duma nuk bën për politikane.

Po ashtu ajo ka komentuar edhe situatën në të cilën ndodhet Partia Demokratike, për të cilën thotë se është një shtesë e së majtës.

Po ashtu ajo thekson se Basha duhet të largohet nga drejtimi i PD. Ndërsa për Fatbardh Kadillin, i cili ka shpallur kandidaturën për drejtimin e PD, thotë se është pjesmarres ne bordin e Soros.

LEXO EDHE:  “Shqipëria në vend numëro për tetë vite”/ Teliti: PD, plan për ta nxjerrë vendin nga gremina

LEXO EDHE:  “Shqipëria në vend numëro për tetë vite”/ Teliti: PD, plan për ta nxjerrë vendin nga gremina

“Ti Grida Duma s’duhet te jesh deputete se i humbe zgjedhjet ne Kavaje.

– Sistemi i listave te mbyllura nuk eshte sistem demokratik.

-Ti Grida Duma je e mire si motivational speaker por nuk ben per politikane.

– F. Kadilli pjesmarres ne bordin e Soros.

– PD nuk eshte parti e djathtë por nje extension(shtese) e PS.

-Sali Berisha eshte i vetmi burre qe mund te bej ndryshimin ne PD. Si Ramiz Alia i dha çelesat atij. Ai duhet t’ja jape çelesat e PD dikujt tjeter.

– L. Basha duhet te largohet.”-shkruan Evi Kokalari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Refuzimi i Metës/ Komisioni Hetimor ndryshon planin

Publikuar

-

Nga

Refuzimi i Metës/ Komisioni Hetimor ndryshon planin

Komisioni hetimor ka nisur mbledhjen për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Në nisje të tij, shkresa e presidentit Meta drejtuar Kuvendit ka ndryshuar rrjedhën e vijimit të mbledhjes se Komisionit Hetimor Parlamentar.

Mbledhja është ndërprerë me kërkesë nga anëtarët e Komisionit për të lexuar shkresën e presidentit dhe më pas do të rikthehen për të marrë një vendim.

Në nj ëshkresë prej 29 faqesh, presidenti Meta i është përgjigjur kërkesës të Komisionit Hetimor për ftesën e seancës dëgjimore.

LEXO EDHE:  Olli i shqetësuar për blerjen e votës në Korçë/ Tregon rrezikun që kanoset

LEXO EDHE:  Shkatërrohet edhe Gjykata e Apelit në Korçë

Sipas presidentit kërkesa, nuk referon asnjë dispozitë kushtetuese dhe ligjore për bazueshmërinë e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE