Connect with Us

Nga Mentor Kikia/ Bashkëpunimi PS-PD dhe guri që u hodhi Rama të “mënçurve”

Opinione

Nga Mentor Kikia/ Bashkëpunimi PS-PD dhe guri që u hodhi Rama të “mënçurve”

Publikuar

-

Bashkëpunimi PS-PD dhe guri që u hodhi Rama të “mënçurve”

Proverbi thotë se një budalla hodhi një gurë në lumë dhe të mënçurit u turrën ta gjejnë. Por në këtë rast është e kundërta. Edi Rama hodhi gurin, por ai nuk është budallai. Ndërsa ata që u turrën ta gjejnë, nuk janë të mënçurit.

Një javë para zgjedhjeve Rama gjeti një argument të bukur marramendës për të mos u marrë ne me të, por ai me ne. Ftoi Bashën të bëhen bashkë(me kusht që të ndahet nga Berisha e Meta). Një gjetje fantastike për të bërë zhurmë. Dhe zhurma po ecën. Nëpër studio u mblodhën të “mënçurit” të gjejnë gurin. Njëri syresh doli garant majde, dhe u përbetua se Rama e kishte seriozisht ftesën, se ai po e bënte këtë për të mirën e Shqipërisë.

LEXO EDHE:  Dy ditë na ndajnë nga zgjedhjet/ Floriana Garo thirrje shqiptarëve: Mos qëndroni në shtëpi

Sesi mund të bashkëpunojë mazhoranca me opozitën një javë para zgjedhjeve, këtë as Rama vetë nuk e di.

Por ajo që dihet është që bashkëpunimi më i mirë që mund të bëjë Rama dhe Basha, për të mirën e Shqipërisë dhe shqiptarëve është të bëjnë zgjedhje të qeta, të drejta, të lënë shqiptarët të votojnë siç ua thotë mendja dhe shpirti, ti numërojnë votat drejt dhe shpejt, të pranojnë rezultatin shpejt, dhe secili në punë të vet.

Kjo po, kjo do të ishte në të mirë të Shqipërisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Andi Bushati/ Rama nën dritën e slloganit: Hap kutitë ose largohu

Publikuar

-

Nga

Nga Andi Bushati/ Rama nën dritën e slloganit: Hap kutitë ose largohu

Nga Andi Bushati

Dilema nëse Shqipëria zhvilloi zgjedhje normale, apo 25 prilli ishte një kasaphanë elektorale, ka hyrë në një hulli rutinore, ku detajet teknike dhe piruetat juridike po tentojnë të varrosin thelbin e problemit.

Gjithnjë e më pak po diskutohet për faktin nëse u ble apo jo vota dhe vendin e këtij debati e ka zënë përplasja e rreme, nëse duhet të jetë opozita ajo që i siguron provat, apo i takon KQZ-së dhe organeve të saj si KAS, që bëjnë transparencën për këtë.

Beteja e zhvilluar në Komisionin e Ankesave dhe Sanksioneve, pjesa më e madhe e të cilës u transmetua live nga televizionet informative, i yshti të gjitha mediat e regjimit të dalin me tituj trushpëlarës: “Opozita nuk ka prova”, “PD i kërkon faktet nga KQZ-ja”,  “Demokratët nuk mbajnë dot mbi supe barrën e provës”.

Në fakt, opozita pretendon të kundërtën ndonëse nuk ka paraqitur asnjë fakt bindës. Ajo ka dhënë shifra dhe fakte për abuzimet skandaloze që janë bërë me legalizimet dhe paratë e rindërtimeve nga tërmeti. Duke krahasuar periudhën para zgjedhore me atë të një viti më parë, ajo flet për 63 milionë euro paga të dhëna më shumë në fushatë, për 2.6 milionë euro më shumë ndihmë ekonomike, për 125 milionë euro të shpërndara nga bashkitë socialiste, ose 89 herë më shumë se 15 muajt e fundit.

Por, ajo është e ndërgjegjshme që nuk ka asnjë fuqi ti marrë të dhënat e këtyre dokumentave nga institucionet shtetërore, prandaj i është drejtuar KQZ-së të zbatojë kompetencat që i jep ligji për ti detyruar këto institucione të vihen në shërbim të hetimit zgjedhor.

Pra, këtu thelbi i debatit nuk është nëse ka arritur apo jo ti sigurojë PD-ja provat e plota, sikurse mundohen ta manipulojnë mediat e regjimit, por se a do të bëhet një transparparencë totale për zgjedhjet ashtu sikurse e kërkon interesi publik.

E në këtë pikë historia e kontestimit të zgjedhjeve të 2021 i përngjan tepër asaj të vitit 2009, me ndryshimin e vetëm se tashmë palët kanë këmbyer rolet. Atëherë në pushtet ishte Berisha që u akuzua se e manipuloi atë garë duke arritur një rezultat rekord për demokratët ndaj dhe PS e drejtuar nga Rama filloi aksionin e hapjes së kutive.

Pretendimi i qeverisë së athershme qe njësoj si i kësaj të sotmes. Opozita nuk ka prova, ajo nuk sjell dot fakte, kutitë nuk hapen pasi komisionerët e PS-së i kanë firmosur vetë procesverbalet, etj. E gjithë kjo mori alibish mbështillej pastaj me argumenata politikë për një pakice parlamentare anti europiane dhe anti perendimore, që drejtohej nga një lider i korruptuar dhe i pazoti si Rama, i cili nuk kish ditur të bënte aleancat e duhura, madje i ishte shmangur edhe vetë konkurimit në zgjedhje, nga frika se mund të humbte edhe bashkinë edhe pushtetin.

Dhe i gjithë ky mishmash argumentash, sa tekniko- juridik aq edhe mediatiko- politik, bëhej vetëm për një gjë: që shqiptarët mos kuptonin dot se çfarë kishte në kuti.

LEXO EDHE:  “Vendi në prag epidemie”/ Berisha denoncon skandalin me ujin e pijshëm

LEXO EDHE:  Simpoziumi “Imam Aliu midis traditës dhe modernitetit ”/ Meta: Shqipëria ngelet mbi gjithçka

E njëjta teknikë po përdoret edhe sot 12 vite më pas për të mos zbardhur instrumentat që bënë të mundur blerjen e votës.

Si dikush që personalisht ka qenë pro kauzës së hapjes edhe pa prova të kutive, ndonëse isha i bindur për të gjitha mëkatet e Ramës, për të gjitha gabimet e athershme të PS edhe sot nuk mund të mos jem për transparencën totale. Ç’do para e hedhur në zgjedhje duhet të hetohet, çdo fond publik që është përdorur duhet të shihet me lupë.

Prandaj, në këtë kuptim, më duken të neveritshëm dhe të shitur deri në vetëmohim, të gjithë ata kolegë dhe ato media që dje përbetoheshin në emër të zbardhjes të së vërtetës, ndërsa sot fshihen pas alibive se kush e ka barrën e provës.

Dhe këtu problemi nuk është fare te PD-ja apo tek Basha.

Për mënyrën se si ata vrapuan duke kënduar drejt kësaj thertoreje elektorale, për naivitetin që treguan para garës dhe thirrjet qesharake për fitore pas mbylljes së saj, ata e meritojnë disfatën që korrën.

Por, një tjetër gjë është fati personal i drejtuesve të PD dhe krejt tjetër gjë është e drejta e publikut për të kuptuar deri në detaje se ç’ndodhi në këto zgjedhje. Edi Rama dhe shpura e tij i detyrohen shqiptarëve të përdorin standartin e një dekade më parë për hapjen e kutive, pasi provat gjenden gjithnjë brenda tyre.

Duke vepruar sikurse u sollën përfaqësuesit e PS në  Komisionin e Ankesave dhe Sanksioneve dhe siç pritet të bëjë më pas edhe kolegji i kapur zgjedhor, rilindja po jep provën më të pa kundërshtueshme se kërkon të mbajë të kyçur në kutitë e kadastrës, bashkive dhe ministrive krimin zgedhor që sapo kreu. Ndërsa propagandistët e saj po dëshmojnë edhe njëherë, se nuk kanë asnjë mision tjetër përos atij të lakeut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Sadik Bejko/ Rekuiem për Ahmet Golemin

Publikuar

-

Nga

Nga Sadik Bejko/ Rekuiem për Ahmet Golemin

Sot është ndarë nga jeta një njeri i vaçantë : Ahmet Golemi. Kur e kam njohur në mesin e viteve ’60 të shekullit që shkoi, ai ishte një nga njerëzit më të shkëlqyer të kryeqytetit shqiptar.

Pa gjetur fjalë që ta përshkruaj portretin e tij, po sjell ndër mend, perifrazoj, një poezi të Frderiko Garsia Lorkës për Ignacio Sanchez Meijas. “Rrallë dhe kush e di pas sa kohësh do të vijë një Andaluzian kaq i pasur në aventura.. Unë këndoj elegancën e mirësinë atij burri” etj etj, shkruan Lorka.

Une them: rrallë të takoje një burrë aq simpatik dhe njëherësh aq të adhuruar nga më të bukurat e Tiranës së asaj kohe. Ai kishte fizikun e një atleti të gdhendur nga një skulptor i antikitetit helenik dhe një portret aq burreror e të ëmbël.

I thoshin Kasius Klei i Tiranës.

Ishte si një mirësi e pasuri për njerëzimin prania e tij në Tiranën e atyre viteve. Këto fjalët më sipër, janë të një mikut tonë të përbashkët, që nuk kam lejë, t’ia përmend emrin. Se ky është një emër shumë më i madh…

Pesë herë kampion boksi, Ahmet Golemi, kur në Shqipëri zyrtarisht u ndalua boksi, u lidh me shkrimtarët më në zë të kohës. Shkroi poezi, tregime që redaktorët e shquar të gazetës “Drita” ia botuan dhe e inkurajuan të shkruante.

LEXO EDHE:  Dy ditë na ndajnë nga zgjedhjet/ Floriana Garo thirrje shqiptarëve: Mos qëndroni në shtëpi

LEXO EDHE:  “Vendi në prag epidemie”/ Berisha denoncon skandalin me ujin e pijshëm

Ka shkruar dhe romane.

Golemi mbaroi dy fakultete, per Gjuhe dhe Letërsi shqipe dhe Institutin e larte te Kultures Fizike.

Ishte pedagog. Me pas gazetar sportiv ne gazeten Sporti popullor.

Me pas i burgosur politik.

Ahmeti me ka dhene te perkthyer ne doreshkrim librin “Et subito sera’ (Dhe shpejt bie mbrëmja) të nobelistit italian Salvatore Quasimodo, qe atëherë qarkullonte nën dore.

Ai kishte lidhjet,ë e veta me gjithe Tiranen. Me ate qe dukej zyrtarisht, po dhe me ate te bodrumeve.

Kishte tre djem me një grua të mrekullueshme.

Të dashurat e tij ishin gocat më të reja të mapove të qendrës së Tiranës, goca me trup, fytyrë, me supe në ngjyrë karameleje. Ishin dhe sekretare partie, sportiste të IKF, dhe modele të piktorëve e skulptorëve.

Më të bukurat.

Ahmeti ishte bujar. Jo vetëm mua më ka pritur ne shtepinë e tij me miq e mikesha te kohes. Nuk mbahen mend. Nga gjithë Shqipëria. Miqte e tij ishin te panumurt.

Mbase me duhet te shkruaj nje liber per te thene te gjitha ç’ kam ne mendje e ne zemer per Ahmet Golemin.

Lamtumire, të qoftë dheu i lehtë, Ahmet Golemi

LEXO TE PLOTE

Opinione

Çfarë nuk kanë të përbashkët shqiptarët dhe palestinezët?

Publikuar

-

Nga

Çfarë nuk kanë të përbashkët shqiptarët dhe palestinezët?

Nga Emin Azemi*

Në çfarëdo tryeze bisedemesh që do ta organizohet nesër për zgjidhjen e kontestit në mes të Izraelit dhe Palestinës do të jetë i përjashtuar Hamasi, një organizatë e shpallur terroriste nga Bashkimi Evropian, SHBA-të dhe një mori shtetesh të botës.

Palestinezët, për të qenë në paqe me moralin e tyre, duhet të mësojnë pak më shumë mbi origjinën e raketave që aktualisht po shkrepen mbi vendabimet hebreje. Kundërpërgjigja izraelite mund të jetë edhe joproporcionale, por ata që e bëjnë matematikën e balistikës duhet ta kenë të qartë edhe efektin që prodhon ky “festival raketash”.

A janë palestinezët të aftë të kuptojnë se dikush po i sponsoron këto raketa në emër të tyre, përse ato u aktivizuan pikërisht tani dhe se a janë mbrojtësit e vërtetë të çështjes palestineze pikërisht këta që nesër nuk do të mund ta përfaqësojnë popullin palestinez në procesin e bidsedimeve?

Atëherë, përse po ndodh kjo dhe deri kur në emër të palestinezëve bëhen pazare pa i pyetur ata?

Ajo çka nuk kanë të përbashkët shqiptarët dhe palestinezët është pikërisht kufiri që e ndan moralin e të bërit rezistencë. Shqiptarët asnjëherë nuk pranuan të kontraktojnë ndonjë organizatë luftarake që do të ishte e kundërshtuar nga bota e qytetëruar, ndërkohë që palestinezët kauzën e tyre për liri e vetëvendosje po e fusin në qorrsokak, duke lejuar që në istikamet e luftës anti-izraelite të futen kamikazë që minojnë jo vetëm procesin e paqes në Lindjen e Mesme, por edhe perspektivën liridashëse të vetë popullit palestinez.

LEXO EDHE:  “Vendi në prag epidemie”/ Berisha denoncon skandalin me ujin e pijshëm

LEXO EDHE:  Nga Kastriot Myftaraj/ Një replikë me Andi Bushatin që thotë se rilindasit nuk e donin pavarësinë nga Perandoria Osmane

Palestinezëve po u mungon një tru politik, i cili do të komandonte procesin e formimit të shtetit palestinez. Bota arabe, e përçarë dhe e atrofuar institucionalisht në përballje me sfidat gjeopolitike, aktualisht është aleati më i keq i palestinezëve, ndërkohë që Izraeli, në pritje të rikonfigurimeve të brendshme politike, do të vazhdojë të mbrojë sovranitetin dhe jetën e njerëzve, duke e bërë këtë herë-herë edhe në dëm të imazhit të vet, por me një objektiv të qartë se Tel Avivi aktualisht e ka përballë një forcë që kontrollohet nga jashtë Palestina. Kjo forcë po punon që konfliktin ta zgjerojë në gjithë Lindjen e Mesme, duke e katapultuar një kauzë krejt tjetër nga ajo që në dukje të parë po shihet në Gaza.

Tensionimi më i ri në Gaza vjen në periudhën post-trampiste, ndërkohë që presidentit aktual Joe Biden i nevojitet kohë të gjejë një palë të denjë negocuese tek palestinezët, në mënyrë që ky konflikt disavjeçar të marrë një epilog të pranueshëm për të dyja palët.

Nëse Jerusalemi është burimi i konflikteve dhe mosmarrëveshjeve izraelito-palestineze, atëherë duhet të gjendet formula që do të fashiste këto mosmarrëveshje, por me kusht që kauza palestineze për liri dhe vetëvendosje të përjashtojë nga gjiri i vet të gjitha ato forca që pikësynim final e kanë ngulfatjen e çështjes palestineze dhe futjen e saj në tunele pa shtegdalje.

Definitivisht, Hamasi nuk është Palestina!

LEXO TE PLOTE