Connect with Us

Manastirliu në maternitetin e ri të Lezhës/ Me standarte europiane, po ndërtojmë edhe 3 të tjerë në vend

Shëndeti

Manastirliu në maternitetin e ri të Lezhës/ Me standarte europiane, po ndërtojmë edhe 3 të tjerë në vend

Publikuar

-

Manastirliu në maternitetin e ri të Lezhës/ Me standarte europiane, po ndërtojmë edhe 3 të tjerë në vend

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, kanë inspektuar Maternitetin e ri të Lezhës, një investim i qeverisë shqiptare në vlerën 2.9 milionë euro, i cili do të ofrojë standartin më të lartë të shërbimit për banorët e kësaj zone.

“Është një maternitet i plotësuar me të gjithë standardet, i ndërtuar në një periudhë të vështirë, por ia dolëm. Një ëndërr shumëvjeçare për banorët e kësaj zone, e bërë realitet”, tha Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë deklaroi se janë tre maternitete të reja të ndërtuara në mandatin e fundit, që ofrojnë shërbim me standarde.

“Pas Maternitetit te Sarandës, maternitetit të Korçës, ky është materniteti i tretë që ndërtojmë plotësisht në mandatin tonë dhe ndërkohë që kemi për të përfunduar brenda këtij viti maternitetin e Beratit dhe Kukësit. Kemi filluar punën dhe për rindërtimin dhe rehabilitimin për maternitetin ‘Mbretëresha Geralidinë’ në Tiranë”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  Hapen 6 qendra për përcaktimin e aftësisë për punë/ Manastirliu: Transparencë në vlerësimin e KEMP-it

Ndërtimi i Materniteti të ri të Lezhës është mbi 3000 m2 sipërfaqe ndërtimi, godinë me 5 kate dhe kapacitet prej 50 shtretër, salla lindje, 2 salla interventesh kirurgjikale dhe njësia e terapisë intensive, sipas standardeve më të mira.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Valë Covidi në vjeshtë?/ Alban Ylli: Tirana s’ka risk të lartë, problem jugu

Publikuar

-

Nga

Valë Covidi në vjeshtë?/ Alban Ylli: Tirana s’ka risk të Lartë, problem jugu

Pavarësisht se në disa shtete, ashtu si edhe në Shqipëri ka filluar vaksinimi masiv, ekspertët kanë paralajmëruar një valë të tretë infektimesh nga Covid-19 në fillim të vjeshtës.

Epidemiologu Alban Ylli deklaron se vala e tretë mund të vijë pasi më shumë se gjysma e popullsisë është e pavaksinuar.

“Më shumë se gjysma e popullsisë është ende e pa vaksinuar”, u shpreh ai.

Mjeku deklaroi në Top Channel se Tirana nuk konsiderohet me risk të lartë, por sipas tij problem është jugu, ku ka më shumë grumbullime.

LEXO EDHE:  “Kjo është tallje”/ Denoncimi në CNA.al nxjerr hapur dështimin e Ramës në shëndetësi

LEXO EDHE:  Rama kriminalizoi shtetin/ Pesëfishoi sipërfaqen e mbjellë me drogë

“Tirana ka shumë, por nuk gjen terren virusi për të infektuar, ndërsa po të shikosh Gjirokastrën ata që janë aktivë infektojnë ende të tjerë”, theksoi Ylli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Situata nga Covid-19/ Brataj zbulon se kur do të kemi lehtësim të masave

Publikuar

-

Nga

Situata nga Covid-19/ Brataj zbulon se kur do të kemi lehtësim të masave

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj është shprehur se ditët e fundit ka patur një rritje të numrit të të infektuarve nga Covid-19. Ai shton se në spitalin e Sanatoriumit në Tiranë gjatë 24 orëve të fundit ka patur vetëm dy qytetarë që janë shtruar.

 “Këto 2-3 ditët e fundit ka një rritje te lehte, rreth 80-90 të infektuar në ditë, rritje të lehtë të shtrimeve në spital. 1-2 shtrime nga Tirana në Sanatorium dhe të tjerët kanë qenë në 3 spitale rajonalë Covid. 24 orët e fundit ka qenë rreth 14 të shtruar dhe 21 vizita në banesë. Po ashtu numri i vizitave në banesë vazhdon të jetë i lartë mbi 300, 330 në ditën e sotme”, u shpreh Brataj.

Përsa i përket lehtësimit të masave Brataj shprehet se duhet të presim deri pas 15 Majit për të kuptuar nëse do të ketë rritje të numrit të infektimeve.

 “Deri në 26-27 ka patur grumbullime dhe duhet t’i japim kohe atyre dy-tre jave a do të ketë rritje të mëtejshme pasi një rritje e lehtë është evidentuar. Pas datës 15-16 Maj i pritet për të parë ecurinë e virusit”, përfundoi ai.

LEXO EDHE:  Rama bën njoftimin e rëndësishëm/ Si do të jetë kjo fundjavë

LEXO EDHE:  Hapen 6 qendra për përcaktimin e aftësisë për punë/ Manastirliu: Transparencë në vlerësimin e KEMP-it

Brataj thekson se lehtësimi i masave duhet të jetë i kombinuar. Gjatë 24 orëve të  fundit janë kryer 1952 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 57 qytetarë, ndërsa ka humbur jetën vetëm një person./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Situata drejt normalizimit/ Konfirmohen 57 raste të reja me Covid, ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Situata drejt normalizimit/ Konfirmohen 57 raste me Covid, ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 1952 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 57 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 1 viktimë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 14 raste në Tiranë, 6 në Korçë, 5 në Devoll, nga 4 raste në Lushnje, Vlorë, nga 3 raste në Memaliaj, Gramsh, nga 2 raste në Vorë, Pogradec, Mallakastër, Fier, Shkodër, nga 1 rast në Durrës, Elbasan, Berat, Kamëz, Gjirokastër, Sarandë, Pustec, Dropull.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 963 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 117,089 që nga fillimi i epidemisë.
Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 107 pacientë, 8 në terapi intensive, nga të cilët 2 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 1 qytetarë 64 vjeç nga Tirana nuk e ka fituar betejën me covid19. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

LEXO EDHE:  “Antikushtetues dhe i papranueshëm”/ Meta “kërcënon” Ramën, nuk kursen as ndërkombëtarët

LEXO EDHE:  Rama kriminalizoi shtetin/ Pesëfishoi sipërfaqen e mbjellë me drogë

Statistika (09 Maj 2021)
Raste të reja ditore 57
Të shëruar në 24 orë 963
Të shtruar në spitale 107
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 1,952

Testime totale 658,828
Raste pozitive 131,723
Raste të shëruara 117,089
Raste Aktive 12,222
Humbje jete 2,412

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 10244
Shkodër 341
Fier 294
Korçë 234
Gjirokastër 245
Durrës 199
Vlorë 189
Elbasan 134
Lezhë 101
Berat 91
Dibër 85
Kukës 65

LEXO TE PLOTE