Connect with Us

“Ishte tmerri psikologjik i lojtarëve”, në Greqi shkruajnë për Foton Strakoshën dhe sekretin: Nuk po ia thyejnë rekordin…

Kombëtare

“Ishte tmerri psikologjik i lojtarëve”, në Greqi shkruajnë për Foton Strakoshën dhe sekretin: Nuk po ia thyejnë rekordin…

Publikuar

-

Foto Strakosha ka shënuar emrin me gërma të arta në Greqi dhe askush nuk arrin që të thyejë rekordin e tij. Legjenda e Shqipërisë njihet ende si specialisti i penalltive, duke qenë portieri që ka pritur më shumë 11-metërsha në histori. Megjithëse ndeshja e fundit që ka luajtur Foto i përket vitit 2005, asnjë prej gardianëve nuk ka arritur që të thyejë rekordin e tij.

Strakosha ka pritur 14 penallti që e vendosën në histori, ndërsa pas tij vjen Giorgos Davkos me 13 penallti, Nikos Sarganis dhe Costas Chalkias me 11 penallti të pritura dhe Giorgos Abadiotakis me 10 penallti të pritura. Media “Typos.gr” e cilëson Foton si tmerr psikologjik të kundërshtarëve që gjendeshin përpara tij. “Ishte specialisti i pritjeve të penalltisë. Nuk ishte e lehtë që ta ndaloje Dimitris Saravakos nga 11 metrat dhe Strakosha e bëri. Ishte frikë dhe terror asokohe pasi krijonte problem psikologjik për kundërshtarin.

Nuk ishte rastësi që në 14 vite karrierë në Greqi ka kapur po aq penallti duke hyrë në histori dhe e mban ende vendin e parë. Sekreti? Ia ka dhënë edhe djalit të tij, Thomas. Kur dikush gjuan penalltinë, së pari prit që topi të largohet nga këmbët e kundërshtarit dhe vendosni krahun që do mbani. Lehtë për t’u dëgjuar, por e vështirë për t’u zbatuar në praktikë. Duhet shumë shpejtësi. Kjo është arsyeja se pse shumë portierë nuk presin shumë penallti pasi thjesht zgjedhin një kënd dhe rrëzohen në atë drejtim. Por Foto zakonisht shihte pozicionin e trupit të kundërshtarit duke llogaritur njëkohësisht se ku do të përfundonte topi”, shkruhet në artikull.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Sa shumë yje/ Kroacia shpall listën për Europianin “Euro 2020”

Publikuar

-

Nga

Kroacia ka publikuar listën paraprake me 32 lojtarë të ftuar nga Zlatko Dalic për Kampionatin Evropian “Euro 2020”.

Lista përfundimtare do të ketë 26 lojtarë dhe gjashtë lojtarë të kësaj liste do të kthehen në “shtëpi” nga Dalic.

Megjithatë, lista përmban emra të njohur dhe talentë të mëdhenj nga mbarë klubet evropiane.

Vrsalko, Kovacic dhe Budimir rikthehen në Kombëtare, ndërsa i ftuar është edhe Milan Badelj.

Lista e plotë e lojtarëve të ftuar nga Zlatko Dalic për “Euro 2020”

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kualifikueset e Botërorit/ Gafa e Anglisë, “3 luanët” fshijnë nga lista Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Në faqen zyrtare të Anglisë ka një gabim sa i përket ndeshjeve të raportuara dhe programit për Kombëtaren. Duke treguar gjithë përballjet që do të zhvillojnë “tre luanët” gjatë këtij viti, gjithçka nis me ndeshjet e para dhe më të afërta që i përkasin Europianit.

Menjëherë pas këtij kompeticioni do të rikthehen kualifikueset e Botërorit. Anglia ndodhet në të njëjtin grup me Shqipërinë, ndërsa ndeshja e parë u mbyll në shifrat 0-2. Ndeshja e kthimit do të zhvillohet në datën 12 nëntor të këtij viti.

Por gabimi qëndron në faktin se ndeshja kundër Shqipërisë është e vetmja që nuk raportohet në programin e faqes zyrtare për ta anashkaluar menjëherë dhe për të mbërritur te ndeshja e fundit që do të jetë kundër San Marinos.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kontrata deri në Euro 2024, Reja ka dyshime: E diskutojmë çdo 6 muaj, një vit tani më duket si 10

Publikuar

-

Nga

Federata Shqiptare e Futbollit ka vendosur që t’i besojë Edi Rejas dhe grupit të bashkëpunëtorëve të tij një projekt afatgjatë në thuajse çdo departament të saj, përtej ekipit kombëtar. Ndaj për këtë arsye, kontrata e teknikut të përfaqësueses shqiptare u vendos që të rinovohej deri në fund të Euro 2024, që është objektivi kryesor i projektit të tij.

Por në një intervistë të dhënë për “Il Mattino”, trajneri i përfaqësueses kuqezi ka shpjeguar se ekzistonte një mirëkuptim me FSHF-në sa i përkiste kësaj kontratë dhe vazhdimësisë së saj, duke lënë të kuptohej se ajo mund edhe të ndërpritej.

“Kontratë deri në Euro 2024? Jemi ngjitur një kategori më lart në Ligën e Kombeve dhe të gjithë janë shumë të lumtur. Por unë u kam thënë të ritakohemi çdo gjashtë muaj dhe ta diskutojmë. Edhe për faktin se në moshën time, tani çdo vit peshon si 10 vite”, tha tekniku 75-vjeçar i kuqezinjve.

Ai foli edhe për Hysajn, si dhe idenë e vazhdimësisë në këtë grup në eliminatoret e Botërorit. “Hysaj garanci në të majtë? Jo vetëm, majtas apo djathtas, por edhe në mbrojtjen me 5 të Shqipërisë time është një nga ata lojtarët thelbësorë. Nuk di të them nëse qëndron te Napoli, shpresoj në fund që po. Ne jemi një kombëtare që kemi rënë në një grup të fortë për kualifikimin në Katar, përtej Anglisë janë edhe Polonia e Zielinskit dhe Hungaria e mikut tim Rosi”, shpjegoi Reja.

LEXO TE PLOTE