Connect with Us

VIDEO/ Përcaktohen çiftet gjysmëfinaliste të Champions-it, Reali dhe City nuk zhgënjejnë. Ja rezultatet dhe golat

Sport

VIDEO/ Përcaktohen çiftet gjysmëfinaliste të Champions-it, Reali dhe City nuk zhgënjejnë. Ja rezultatet dhe golat

Publikuar

-

Real Madrid-Chelsea, Manchester City-PSG, këto janë gjysmëfinalet e Champions League, pas dueleve të zhvilluara mbrëmjen e sotme. Liverpool nuk ia doli të përmbyste humbjen e parë në Madrid, kurse Manchester City kreu formalitetin e radhës në Dotmund.

“The Reds” u munduan shumë në “Anfield”, teksa e nisën me një rast të mirë goli me Salah, për t’u pasuar më pas edhe nga një goditje e Milner nga jashtë zone. Courtouis ishte në formë të shkëlqyer me pritjet e tij, sikurse edhe Benzema që u ndal nga shtylla pas 20 minutash lojë.

Sulmet e Liverpool ishin të shumta. Firmino tentoi ta mposhte portierin belg të Realit, por ky ishte nëj mision i pamundur për të dhe të gjithë lojtarët e drejtuar nga Jurgen Klopp. Real Madrid tregoi edhe një herë se në këtë kompeticion jo më kot ka triumfuar 13 herë dhe do tentojë t’ia dalë sërish, edhe pse shumë pak e besonin në fillim.


NDESHJA TJETËR – Manchester City ka triumfuar edhe në ndeshjen e dytë me Borussia Dortmund, me të njëjtin rezultat, 2-1, dhe është kualifikuar në gjysmëfinale. “Qytetarët” e pësuan shumë shpejt nga 17-vjeçari Jude Bellingham, i cili realizoi një gol të bukur pas 15 minutash lojë.

City i pjesës së parë nuk ishte i zakonshmi, por i duhej të shënonte gol për të shmangur surprizën e gjermanëve. Dortmund dhuroi një penallti 10 minuta nga fillimi i pjesës së dytë dhe Mahrez vendosi baraspeshën.

Për të qetësuar trajnerin Pep Guardiola mendoi talenti Phil Foden, i cili me një goditje të fortë shtangu portierin e verdhezinjve që duhet të nxirrte topin nga rrjeta dhe të priste fundin e ndeshjes për të uruar kundërshtarët për fitoren.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

VIDEO/ “Kush s’kërcen është morr i kuq”, shikoni çfarë ndodhi pas barazimit të Skënderbeut me Partizanin

Publikuar

-

Nga

Skënderbeu mori një barazim shumë të rëndësishëm ditën e djeshme ndaj Partizanit, duke iu hequr këtyre të fundit kryesimin.

Më shumë se për rivalët, pika e marrë korçarëve i bëri punë për veten e tyre, teksa pas shumë kohësh tashmë i largohen vendit të nëntë, duke u rentier pas Kastriotit të vendit të 7-të me 1 pikë më pak.

Gëzimi dhe lumturia te lojtarët, por edhe të tifozët e Skënderbeut ishte e madhe, teksa kjo duket qartë edhe pas përfundimit të ndeshjes. Në videon e mëposhtme shihet teksa lojtarët festojnë me tifozët korçarë, të cilët ndodheshin në tribunën qendrore. Të gjithë bashkë, lojtarët dhe tifozë në kor këndojnë: “Kush kërcen është morr i kuq”.

Rivaliteti mes Skënderbeut dhe Partizanit deri dy vite më parë ka qenë i madh, për shkak se të dyja skuadrat luftonin për titullin kampion.

 

LEXO TE PLOTE

Sport

Verratti mbyll para kohe sezonin, alarm edhe te kombëtarja italiane

Publikuar

-

Nga

Mesfushori Marco Verratti ka ndërpresë seancën stërvitore të ditës së djeshme për një problem në gju dhe sipas komunikatës së shpërndarë nga klubi i Paris Saint Germain, duket se e ka mbyllur para kohe sezonin.

Klubi francez njoftoi se mesfushori u është nënshtruar ekzaminimeve të para dhe pas disa ditësh pushim, do të kryejë të tjera vizita, për të përcaktuar edhe datën e rikuperimit të plotë, por duket e pamundur që të zbresë në fushë për këtë sezon.

Lajmi ka shqetësuar jo pak edhe trajnerin e Italisë, Roberto Mancini, pasi jemi vetëm një muaj para startit të kampionatit europian dhe duket e vështirë që mesfushori të rikuperohet në kohë për t’iu bashkuar përfaqësueses së kaltër.

Ky sezon nuk ka qenë aspak me fat për Marco Verrattin, i cili nga janari deri në prill është ndalur dy herë për shkak të koronavirusit, ndërsa tani vjen edhe dëmtimi që mund t’i heqë shansin e dytë radhazi për të luajtur në Kampionatin Europian.

Kjo pasi mesfushori nuk ia doli t’i bashkohej Italisë as në Euro 2016 në Francë, për shkak të një pubalgjie që nuk e lejonte të jepte maksimumin në fushën e lojës, megjithatë vetëm në javën e ardhshme pritet të mësohet më shumë për shkallën e dëmtimit aktual.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Drejtuesit e FSHF-së udhëtojnë personalisht, një tjetër supertalent pritet të vishet kuqezi

Publikuar

-

Nga

Talenti 16 vjeçar i Shkëndijës, Dashmir Elezi është në optikën e Federatës Shqiptare të Futbollit. Paraqitjet e tij me tetovarët dhe besimi që Ernest Gjoka I kanë dhënë këtë edicion, kanë tërhequr vëmendjen e disa skuadrave. Në lidhje me djaloshin FSHF është duke punuar për ta afruar me skuadrën Kombëtare kuqezi.

Elezi për momentin bën pjesë te moshat U-17 të Maqedonisë së Veriut, ndërsa në ndeshjen e sotme ndaj Makedonia GP në Gorce kanë udhëtuar dy përfaqësues të FSHF si dhe një anëtar i Teutës për të folur në lidhje me idenë që djaloshi të vishet kuqezi.

Nuk përjashtohet mundësia që klubi durrsak ta bëjë për vete lojtarin, duke I ofruar një kontratë. Përfaqëesuesit nga Shqipëria do takojnë lojtarin dhe familjen e tij për t’i parashtuar projektin e Kombëtares kuqezi.

Edhe pse ende nuk I ka mbushur 17 vjeç, trajneri Gjoka I ka dhënë mundësinë Elezit të luajë disa ndeshje te kampionët e Shkëndijës, teksa ka shënuar edhe katër gola duke u bërë lojtari më I ri në historinë e kampionatit maqedon që gjen rrugën e rrjetës. Më herët mediet në Maqedoninë e Veriut kanë raportuar se Galatasaray dhe Fenerbahce kanë kërkuar informacion për lojtarin.

LEXO TE PLOTE