Connect with Us

Vëzhgimi dhe numërimi i zgjedhjeve të 25 prillit/ Kaso tregon organizimin e PD

Politikë

Vëzhgimi dhe numërimi i zgjedhjeve të 25 prillit/ Kaso tregon organizimin e PD

Publikuar

-

“Ne nuk do të dorëzohemi”/ Ivi Kaso: KAS të bëjë transparencë 

Përfaqësuesi i Partisë Demokratike në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve Ivi Kaso tregon se si do të jenë të organizuar strukturat e PD-së për vëzhgimin dhe numërimin e zgjedhjeve të 25 prillit.

Kaso deklaron se për shkak të përgjegjesive që Kodi Zgjedhor u përcakton partive te mëdha, që kanë më shumë mandate në parlament, kanë përgjegjesi të drejtpërdrejta për sa i perket propozimit dhe emërimit të komisionerëve, por edhe për pjesën e numerimit

Gjatë procesit të votimit por edhe numerimit do percaktohen vëzhgues në qëndrat e votimit dhe në vendin e numerimit të votave, vecanarisht ksaj radhe PD është siguruar që jo vetëm të këtë një ekip të plotë komisioneresh që do menxhoje procesin dhe numërimin por edhe te vezhgojë procesin e votimit në çdo hallkë”, thotë Kaso në një intervistë për Fax News.

Përfaqësuesi i PD theksoi se procesi i vëzhgimit do fillojë që jashtë ambienteve te votimit sepse kodi për herë të parë përcakton rregulla të qarta se kush do qendrojë edhe jashtë ambientit të qëndrës votimit, dhe se e gjitha kjo bëhet për sigurinë që të mos ketë elementë që trysnojnë dhe u bëjnë presion zgjedhësve, ndërsa procesi i kutive te numërimit, do të ndiqet nga numërues që Partia Demokratike ka përcaktuar.

LEXO EDHE:  Ndërprerja e mandatit për dy deputetët/ Ngjela tregon arsyen

Rreth pyetjes për mënyrën se si janë kordinuar PD-ja me partitë e tjera të koalicionit për vendosjen e vëzhguesve dhe numëruesve Kaso thotë se: “Partitë pjesëtare të koalicionit tonë që janë të përfaqësuar me personalitete në listën që u është paraqitur zgjedhësve, kanë të drejtë që të sjellin prane PD edhe emrat e tyre për vëshgues ku nga pikëpamja territoriale kanë zhvilluar fushatën e tyre, më pas është përgjegjësi e përbashkët në harmoninë e procesit, duke mos kaluar numrin ligjor prej tre vëzhguesve në çdo tavolinë votimi”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Publikuar

-

Nga

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana/ Imami: Është e turpshme

Lulzim Basha sot në mënyrë krejt demostrative mblodhi Komision Zgjedhor të PD të kryesuar nga Jemin Gjana dhe disa anëtarë të propozuar prej tij për një drekë në restorant B.Vita pas piramidës.

Për këtë ka reaguar mbrëmjen e sotme edhe ish-deputeti Arben Imami, i cili tha se kjo gjë është e turpshme.

Sipas tij, dreka e sotme tregon se çfarë gare do të ketë dhe cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

“Unë nuk kam prova për këtë gjë, por njerëz të njohur më kanë garantuar se është kështu, por nuk është çudi. Është komisioni i tij, pse mos hajë drekë, por është e turpshme, tregon çfarë gare do të ketë, cilat do të jenë rregullat se do të nxjerrin rregulla ata.

E para e punës ky komision ka një detyrim. Jemin Gjana dhe të tjerët duhet të marrin një vërtetim që nuk kanë qenë pjesë e sigurimit të shtetit. Nuk kam dyshime për asnjë njeri, është detyrim si për çdo deputete.

LEXO EDHE:  Jorida Tabaku: Është mundësia e fundit për të ndryshuar ekonominë

LEXO EDHE:  Rama: PD-ja, sa më shumë shpifje për të mbijetuar

Veprimet që kryhen në një nivel kaq mikro, kaq të ulët në dukje, janë vendime të rëndësishme jo vetëm se kush do të drejtojë PD-në. Është injorancë e paparë edhe e mediave tona, edhe e gazetarëve, që thonë se ça ndodh brenda partive nuk më intereson, mua më intereson kush do të fitojë”, nënvizoi Imami./ CNA.al

Dreka e Bashës me Komisionin Gjana dhe një fitore në 14 Qershor

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ristani “dush të ftohtë” Bashës/ “Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë”

Publikuar

-

Nga

Ristani "dush të ftohtë" Bashës/ "Është si Rama, një lider s’mund të gënjejë"

Arben Ristani anëtar i kryesisë së Partisë Demokratike e ka krahasuar liderin e opozitës Lulzim Basha me kryeministrin Edi Rama.

“Në rast se do të vazhdojmë në gjendjen që jemi më një kryetar partie që i ngjan Ramës me mënyrën se si drejton partinë se si merr të gjitha pushtetet sepse kritika bazë që është ndaj Ramës është që ai po shnderrohet në një autocrat që ka mbledhur në dorë të gjitha pushtetet. Dhe e njëjta gjë ndodh edhe në Partinë Demokratike prej kohësh”, u shpreh ai në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi.

Sipas Ristanit , Bashës i mungojnën tiparet e një lideri të vërtetë.

LEXO EDHE:  Pakt i fshehtë Rama-Basha?!/Reagon Ruçi: Çfarë do ndodhë pas 25 qershorit

LEXO EDHE:  Shinasi Rama kritikon Bashën/ "Do që të marrë pushtetin duke mbledhur plehra"

Lideri nuk mund të jetë gënjeshtar, nuk mund të jetë me vese. Lideri duhet të reflektojë tek ndjeksit e tij. E kam tek veset e karakterit, po u shqua që është gënjeshtar që është arrogant që nuk respekton rregullat sigurisht që cënon karizmën e tij. Dhe kjo ka ndodhur me Bashën. Rama jo vetëm që e mund por edhe e tall, jo vetëm Rama por edhe më gjerë”, theksoi anëtari i kryesisë së PD-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel/ Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel, Lajçak takon Ramën: E urova për fitoren në zgjedhje

Përfaqësuesi i lartë për politikën e jashtme në BE, Miroslav Lajçak ka zhvilluar një takim me kryeministrin Edi Rama në Bruksel, ku nesër do të mblidhen krerët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor për një darkë tashmë tradicionale të organizuar nga shefi i diplomacisë së BE, Josep Borrell.

Përmes një postimi në Twitter, Lajçak shprehet se e kishte uruar kryeministrin shqiptar për fitoren në zgjedhjet e fundit dhe kishte diskutuar me të lidhur me zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor.

“I lumtur që u takova sërish me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. E Urova për fitoren në zgjedhje dhe diskutova me të zhvillimet e fundit në rajon dhe rolin e BE në Ballkanin Perëndimor”, shkroi në Twitter Lajçak.

Ndryshe nga takimi i një dite më parë në Brdo të Sllovenisë, në takimin e Brukselit kryesisht do të jenë kryeministrat e vendeve të rajonit, me përjashtim të Malit të Zi dhe Bosnje-Hercegovinës.

LEXO EDHE:  Foto-“Presidenti vret veten, shtyhen zgjedhjet”/ Plas humori në rrjetet sociale

LEXO EDHE:  Shinasi Rama kritikon Bashën/ "Do që të marrë pushtetin duke mbledhur plehra"

Në takim do të marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ai i Shqipërisë Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq, presidenti i Malit të Zi Millo Gjukanoviq dhe kryesuesi i radhës i presidencës trepalëshe të Bosnje-Hercegovinës Millorad Dodik./euronews

LEXO TE PLOTE