Connect with Us

“Vetëm ai që fle dhe gërhet nuk është i gabueshëm”/ Ahmetaj ironizon Bashën

Politikë

“Vetëm ai që fle dhe gërhet nuk është i gabueshëm”/ Ahmetaj ironizon Bashën

Publikuar

-

Ditën e sotme Ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj ka zhvilluar një takim me banorët e njësisë numër 4 së bashku me kryetarin e Bashkisë Erion Veliaj. Nga lagjja e kryeqytetit Ahmetaj teksa foli për arsimin e fëmijëve  ka ironizuar kryedemokratin Lulzim Basha duke thënë se të gjithë janë të gabueshëm por vetëm ai që fle nuk gabon.

“Ne jemi të gjithë të vdekshëm bëjmë gabime, vetëm ai që gërhet dhe fle nuk bën gabime sepse ai nuk bën asgjë. Po shyqyr që nuk i bie Shqipëria në dorë sepse nuk e lini ju t’i bierë në dorë”, u shpreh Ahmetaj.

Gjithashtu Ahmetaj foli edhe për vaksinimin ku tha se deri në pranverën tjetër çdo gjë do të ketë marrë fund edhe nga pandemia edhe nga tërmeti. “Kemi kaluar në raport me popullësisë dhe deri në shtator do të kemi vaksinuar popullësinë massive. Deri në dhjetor do të vaksinojmë të gjithë popullësinë  në 16 vjeç dhe në pranverë nuk do ketë asnjë shenjë nga tërmeti dhe nga pandemia”, theksoi ministri.

Një pikë tjetër që ju referua ai ishte drejtësia sociale nëpërmjet taksës progressive.

LEXO EDHE:  Basha në "zjarr dhe tym"/ Rama ka ikur të negociojë azilin

“Paguan më pa kai që paguhet më pak, paguan më shumë ai që paguhet më shumë. I kam bërë pyetjete opozitës a mund të më thoni arsyen pse ju me taksën e sheshtë doni të merrni 599 miljn dollar dhe t’ja jepni 100 kompanive të mëdha. Cila është arsyeja”, theksoi Ahmetaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Konflikti Palestinë-Izarel/ Ironizon Spahiu: Jemi popull pa ‘shtyllë kurrizore’

Publikuar

-

Nga

Nga Kreshnik Spahiu/ “Shqipëria Fiton” nëse votohet Amerika, dhe jo Monika

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka reaguar lidhur me situatën e tensionuar mes Palestinës dhe Izraelit.

Spahiu shprehet se ne jemi një popull pa ‘shtyllë kurrizore’. Ai shton se partitë politike në vendin tonë kanë zgjedhur të heshtin në lidhje me këtë konflikt.

“Në shekuj kombi ynë ka qenë i ndarë dhe pa vizion partneriteti historik: Brenda një shekulli kemi ndërruar 30 popuj miq, dhe i kemi bërë armiq: Turqit, grekët, italianët, serbët, Jugo-sllavët, kubanezët, Vietnamezët, rusët, kinezët, amerikanët, gjermanët, francezët… Së fundmi për turpin tonë jemi ndarë si popull në dysh:

– Tifoza pro Palestinës

– Tifoza pro Izraelit

Thjesht tregojmë mediokritetin dhe mungesën e një shtylle kurrizore si komb i pa përcaktuar për të ardhmen tonë. Jo vetēm kaq por dy shtetet shqiptare dhe 200 partitë politike në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi kanë zgjedhur heshtjen”, shkruan Spahiu./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Publikuar

-

Nga

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Ish-deputeti Arben Imami, është pyetur se kush mund të jetë kryetari i PD-së nëse Lulzim Basha jep dorëheqjen.

Teksa ishte i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Imami tha se “Grupi për PD” është duke zgjedhur dhe bërë gati një kandidat për postin e kreut të PD-së.

Ai deklaroi se drejtimin e PD-së mund ta bëjë më mirë edhe një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD.

“Nuk janë hapur zgjedhjet. Ne si grup, “Grupi për PD” meqënëse ka një kohezion të mjaftueshëm pikëpamjesh dhe marrëdhëniesh besoj se do arrijmë të nxjerrim 1 ose më shumë kandidat që zgjedhjet e ardhshme në parti. Do ta bëjmë gati kandidatin, absolutisht jo s’mund të them që jam unë. Një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD, mund ta bëjë më mirë se Basha që ka provuar që nuk e bën dot”, theksoi Imami pa dhënë asnjë emër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Publikuar

-

Nga

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Ish-deputeti i PD-së Arben Imami, nuk i ka kursyer kritikat për kryetarin e opozitës Lulzim Basha, pasi humbi zgjedhjet parlamentare me rezultat të thellë.

Imami ka bërë një krahasim të shkurtër me ish-kryeministrin dhe ish-liderin historik të PD-së Sali Berisha, ku deklaroi se këtë të fundit pavarësisht se e sulmonin, edhe e donin.

Ai tha se e kundërta ndodh me Bashën, për të cilin theksoi se po tallen me të se nuk fiton dot kundrejt kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE:  Who protects the socialist’s bridegroom?

LEXO EDHE:  Intervista e plotë/Lulzim Basha flet për qeverinë teknike, takimin me Ramën dhe Ilir Metën

“Berishën e sulmonin, nuk  kanë lënë fjalë pa i thënë, e urrenin shumë, por e donin shumë. Problemi është që këtë nuk e urren njeri, me këtë tallen. Nuk fiton dot. Unë e kam ditur para 2 vjetësh”, nënvizoi ish-deputeti në emisionin “Zonë e Lirë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE