Connect with Us

Talenti kuqezi po shkëlqen në Skoci, nuk ka vendosur ende mes Shqipërisë dhe Kosovës

Kombëtare

Talenti kuqezi po shkëlqen në Skoci, nuk ka vendosur ende mes Shqipërisë dhe Kosovës

Publikuar

-

Florent Hoti është një nga talent i cili ka spikatur q ënë moshë të re në futbollin anglez. I lindur në Angli, ai ka nisur karrierën e tij te Roshdejl, por vendosi të lëvizte drejt Skocisë, ku që në moshën 20-vjeçare ka arritur të debutojë në Premierligë në këtë vend me fanellën e Dandi. Ndaj ai është një emër që duhet ndjekur me kujdes e për të cilin së fundi ka patur një hap konkret nga FSHF.

Kjo e fundit ka ftuar mesfushorin ofensiv në grumbullimin e përfaqësues U21, por kufizimet në udhëtim gjatë pandemisë, kanë bërë që ai të mos vihej nën urdhrat e Alban Bushit. Por djaloshi me prindër kosovarë, ka edhe Kosovën si opsion për të ardhmen, që mbetet e hapur.

“Do të marr cilëndo rrugë që të jetë e mirë për mua. Shqipëria U21 ka disa lojtarë të rinj të shkëlqyer dhe një rrugë të artë drejt Kombëtares A. Ajo ka shumë lojtarë të rinj dhe nuk kanë frikë që t’i aktivizojnë. Unë dua që të luaj në një nivel sa më të lartë që të jetë e mundur në futboll. Dua të luaj në kampionatet më të mirë, në kombëtare, të luaj për ekipin A të Shqipërisë apo Kosovës, kjo është ajo që dua”, tha djaloshi në një intervistë për mediat angleze.

“Prej prindërve të mi mund të luaj me të dy ekipet. Kosova fitoi pavarësinë në vitin 2008 ndaj unë mund të luaj për të dy vendet. Si shqiptarët, si kosovarët, jemi të njëjtët, me të njëjtën kulturë dhe gjuhë. Janë dy shtete të ndryshme por jemi të njëjtët. Është e vështirë ta kuptosh, edhe shokët e mi të skuadrës ende nuk e kuptojnë. Për shembull kur postoj në Instagram, ku po mbështet të dy skuadrat, ata mendojnë “Zgjidh një!”.Por të dyja janë vendi im”, tha Hoti.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Sa shumë yje/ Kroacia shpall listën për Europianin “Euro 2020”

Publikuar

-

Nga

Kroacia ka publikuar listën paraprake me 32 lojtarë të ftuar nga Zlatko Dalic për Kampionatin Evropian “Euro 2020”.

Lista përfundimtare do të ketë 26 lojtarë dhe gjashtë lojtarë të kësaj liste do të kthehen në “shtëpi” nga Dalic.

Megjithatë, lista përmban emra të njohur dhe talentë të mëdhenj nga mbarë klubet evropiane.

Vrsalko, Kovacic dhe Budimir rikthehen në Kombëtare, ndërsa i ftuar është edhe Milan Badelj.

Lista e plotë e lojtarëve të ftuar nga Zlatko Dalic për “Euro 2020”

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kualifikueset e Botërorit/ Gafa e Anglisë, “3 luanët” fshijnë nga lista Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Në faqen zyrtare të Anglisë ka një gabim sa i përket ndeshjeve të raportuara dhe programit për Kombëtaren. Duke treguar gjithë përballjet që do të zhvillojnë “tre luanët” gjatë këtij viti, gjithçka nis me ndeshjet e para dhe më të afërta që i përkasin Europianit.

Menjëherë pas këtij kompeticioni do të rikthehen kualifikueset e Botërorit. Anglia ndodhet në të njëjtin grup me Shqipërinë, ndërsa ndeshja e parë u mbyll në shifrat 0-2. Ndeshja e kthimit do të zhvillohet në datën 12 nëntor të këtij viti.

Por gabimi qëndron në faktin se ndeshja kundër Shqipërisë është e vetmja që nuk raportohet në programin e faqes zyrtare për ta anashkaluar menjëherë dhe për të mbërritur te ndeshja e fundit që do të jetë kundër San Marinos.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kontrata deri në Euro 2024, Reja ka dyshime: E diskutojmë çdo 6 muaj, një vit tani më duket si 10

Publikuar

-

Nga

Federata Shqiptare e Futbollit ka vendosur që t’i besojë Edi Rejas dhe grupit të bashkëpunëtorëve të tij një projekt afatgjatë në thuajse çdo departament të saj, përtej ekipit kombëtar. Ndaj për këtë arsye, kontrata e teknikut të përfaqësueses shqiptare u vendos që të rinovohej deri në fund të Euro 2024, që është objektivi kryesor i projektit të tij.

Por në një intervistë të dhënë për “Il Mattino”, trajneri i përfaqësueses kuqezi ka shpjeguar se ekzistonte një mirëkuptim me FSHF-në sa i përkiste kësaj kontratë dhe vazhdimësisë së saj, duke lënë të kuptohej se ajo mund edhe të ndërpritej.

“Kontratë deri në Euro 2024? Jemi ngjitur një kategori më lart në Ligën e Kombeve dhe të gjithë janë shumë të lumtur. Por unë u kam thënë të ritakohemi çdo gjashtë muaj dhe ta diskutojmë. Edhe për faktin se në moshën time, tani çdo vit peshon si 10 vite”, tha tekniku 75-vjeçar i kuqezinjve.

Ai foli edhe për Hysajn, si dhe idenë e vazhdimësisë në këtë grup në eliminatoret e Botërorit. “Hysaj garanci në të majtë? Jo vetëm, majtas apo djathtas, por edhe në mbrojtjen me 5 të Shqipërisë time është një nga ata lojtarët thelbësorë. Nuk di të them nëse qëndron te Napoli, shpresoj në fund që po. Ne jemi një kombëtare që kemi rënë në një grup të fortë për kualifikimin në Katar, përtej Anglisë janë edhe Polonia e Zielinskit dhe Hungaria e mikut tim Rosi”, shpjegoi Reja.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara:
Kualifikueset e Botërorit/ Gafa e Anglisë, “3 luanët” fshijnë nga lista Shqipërinë

Në faqen zyrtare të Anglisë ka një gabim sa i përket ndeshjeve të raportuara dhe programit për Kombëtaren. Duke treguar gjithë përballjet që do të...

Sa shumë yje/ Kroacia shpall listën për Europianin “Euro 2020”

Kroacia ka publikuar listën paraprake me 32 lojtarë të ftuar nga Zlatko Dalic për Kampionatin Evropian “Euro 2020”. Lista përfundimtare do të ketë 26 lojtarë...